Кафе Пауза

Секоја година, речиси 12.000 девојчиња од Непал се продаваат од страна на нивните семејства, намерно или од незнаење и се фрлаат во светот на сексуалното ропство.Наша оценка: 10/10Ваша оценка: ( 2 гласа, просек: 10.00 од 10)Loading...Се проценува дека во кое било време има околу 2,5 милиони жртви на трговија со бело робје, дека секоја година се продаваат околу 1,2 милиони деца, поголемиот дел од нив во рамки на границите на нивната земја отколку надвор од неа и дека секоја година се продаваат од 600.000 до 800.000 луѓе преку интернационални граници. Секоја година, речиси 12.000 девојчиња од Непал се продаваат од страна на нивните семејства, намерно или од незнаење и се фрлаат во светот на сексуалното ропство.„Продадена“ е базирана врз истражувачката сторија на писателката Патриша МекКормик која патувала во Индија и во Непал со цел да ја раскаже приказната за Лакшими на најавтентичен можен начин. Лакшими е измислен лик, но базиран на животите на безброј жени коишто секојдневно го преживуваат пеколот на ...
| | веќе видена

Еден момент може да промени сè, но доволна е само една личност за да ни даде надеж.Режија: Џорџ Ц. Вулф Улоги: Хилари Свонк, Еми Росум, Џош Дамел Времетраење: 102 минути Јазик: англиски Премиера: 27 ноември 2014 Жанр: драма Наша оценка: 9/10 Ваша оценка: ( 3 гласа, просек: 10.00 од 10)Loading...Кејт (Хилари Свонк) има прекрасен живот, неверојатен дом и сопруг кој ја сака со целото срце. Таа има и многу пријатели кои се грижат за неа. Но, работите целосно ќе се сменат откако ќе ја дијагностицираат со Амиотрофична латерална склероза (АЛС). Одеднаш нејзиниот живот целосно ќе се промени и за само една година таа ќе се најде во состојба да не може да се грижи за себе.Бидејќи не може да функционира сама, а нејзиниот сопруг мора да работи, Кејт е во постојана потрага по медицински лица кои ќе се грижат за неа. Но, таа многу брзо ги отпушта бидејќи покрај нив се чувствува како пациент. И покрај тоа што таа е многу болна и очекува набрзо да умре, сè што ѝ е потребно е личност која ќе ѝ помага со секојдневните ...
сите 2 | | | веќе видена

Почувствувајте се егзотично со овој одличен рецепт за кафеСостојки:45 милилитри еспресо20 милилитри кокосов ликер10 милилитри црн рум50 милилитри шлаг пена3 ледени коцкиНачин на подготовка:Ставете ги ледените коцки и шлаг пената во шејкер и тресете 20-тина секунди. Сипете го ликерот од кокос во чаша, а врз него додајте го и румот. Подгответе го еспресото во посебен сад или чаша и потоа претурете го врз румот. Завршете со оладената шлаг пена.
| | веќе видена

Секој човек има свои доблести и маани кои го прават уникатен, но експертите во областа на астрологијата веруваат дека позицијата на планетите и хороскопскиот знак имаат огромно влијание врз карактерот на луѓето. Токму затоа тие и можат да издвојат еден знак, кој ако го изберете за ваш сопруг, никогаш нема да се покаете.Станува збор за Бикот. Како сопруг, тој ги има најдобрите особини од сите знаци во Зодијакот. Некои го опишуваат овој знак како неморален, но ова може да биде вистина само ако се има во предвид неговата силна потреба да го задоволи својот интензивен физички живот.Тој е благ, добродушен и верен. Токму затоа и никогаш нема да го занемарува својот дом и семејството. Овој маж ги обожава својата жена и деца и бескрајно се труди да им ги овозможи најдобрите услови за живот, образование, облека и забава кои ги нуди светот. Бикот многу често се жени со девојка која е со подобар материјален и социјален статус од него, бидејќи е воден од амбицијата да успее и да се движи во повисоки социјални кругови. ...
сите 2 | | | веќе видена

Дали ќе поминете одлично на интервјуто за работа или не, зависи од многу нешта. Но, оваа нова студија сугерира дека една карактерна црта во детството може да игра многу голема улога во професионалниот успех во текот на целиот ваш живот.Студијата, која била објавена во „Psychological Science“, всушност била комбинација од 2 британски студии кои ја следеле кариерата во текот на животот на две групи испитаници. Првата студија, вклучувала група од 6.657 испитаници кои биле родени во текот на една недела во 1970 година. Таа вклучувала податоци од 4 декади. Втората студија опфаќала дополнителни 10.107 испитаници на возраст од 16 до 50 години. И во двете студии биле мерени детските карактерни црти, заедно со други фактори како општата интелигенција.И во двете студии, резултатите покажале дека оние деца кои покажувале самоконтрола до 11-тата година имале поголем успех во работата понатаму во животот. Во првата студија, испитаниците кои имале ниска самоконтрола биле 2,8 пати повеќе месеци невработени по 22-рата ...
| | веќе видена

Никогаш не е добра идеја да се обидете да погодите колку години има одредена личност. Доколку кажете помалку одошто навистина има, тој/таа сигурно ќе помисли дека сакате да бидете само љубезни, а ако претерате, тогаш големи се шансите дека ќе ви се налути. За среќа, постои сајт кој ќе ви го даде своето искрено (алгоритамско) и точно мислење.Сè што треба да направите е да го посетите веб-сајтот How-Old.net, да поставите фотографија од себе или од личноста чии години ве интересираат и ќе го добиете вашиот одговор. Овој сајт е создаден од страна на Мајкрософт и резултатите варираат од неверојатно точни (како во нашиот случај) до смешно далеку од вистината. Тие велат дека работат на овие грешки, па токму затоа не се лутете доколку згрешат со нивните пресметки. Исто така имајте на ум дека филтрите кои ги користите на вашите фотографии можат да имаат големо влијание, правејќи ве да изгледате како тинејџери, па доколку сакате реална проценка, треба да употребите и реална фотографија.Пробавте? Дали веб-сајтот ги ...
сите 2 | | | веќе видена

Доколку сакате да се возите на ролеркостер во безбедноста на вашиот автомобил, тогаш овој 44-метарски мост во Јапонија може да биде вашиот билет за луда авантура. И покрај тоа што нема ненадејни кривини и позиции во кои ќе бидете со главите надолу, сепак острата удолница изгледа прилично забавно (или застрашувачко) кога се движите кон неа.Мостот бил дизајниран на овој начин со цел бродовите да можат да поминуваат под него, но тоа воопшто не го прави помалку возбудлив. Тој е најголемиот мост во Јапонија и третиот најголем мост во светот. Изгледот на ролеркостер делува многу посилно кога тој е фотографиран однапред. Во реалноста, тој изгледа малку поблаго отколку на овие фотографии.
сите 12 | | | веќе видена

Да се има блед тен на кожата не е лесно. Од изгореници од сонцето заради кои личите на вампир, до неконтролирано вцрвенување на кожата, девојките со блед тен се справуваат и со овие проблеми.1. Често ве мешаат со некој лик од „Самрак“2. Одењето на плажа повеќе личи на постојано борба со сонцето отколку на одмор3. Ги слушате своите пријателки како нестрпливо чекаат да добијат тен ова лето, а вие сте…4. Го имате пробано секој спреј за самопотемнување од супермаркетите и не можете да најдете некој кој нема да ве направи да изгледате како Умпа Лумпа5. Кога поцрвенувате од срам, сите го забележуваат тоа и намерно го потенцираат, што прави… да поцрвенувате уште повеќе6. Носите крем со заштитен фактор +100 (да, постои) и без разлика на тоа, повторно горите7. Вежбањето толку ве зацрвенува што луѓето во салата ве прашуваат дали сте добро8. Купувањето бикини ако сте девојка со блед тен? Сто пати полошо9. Сликањето селфи со блиц само прави да изгледа како да немате лице10. Очекувањето кога носите темен кармин11. ...
сите 3 | | | веќе видена

Порано или подоцна, во животот сфаќаме каде и кога сме грешеле. Тоа најчесто се одвива преку лекции кои попатно ги учиме од тие грешки. Но, изгледа сѐ уште не сме ги научиле сосема и не сме почнале да ги применуваме, или пак сме ги заборавиле покрај многуте останати информации. Па еве, да се потсетиме барем на 10 од тие животни лекции и можеби конечно ќе почнеме да ги применуваме.1. Животот е премногу кратокИако постојано ја слушаме оваа фраза, таа сепак секогаш некако нѐ изненадува. Сите знаеме дека смртта, кога-тогаш ќе нѐ стигне, а сепак шокот е неизбежен кога тоа ќе му се случи на некој што го познаваме. Смртта не е најголемата загуба во животот. Најголемата загуба е да умреш сѐ додека дишеш и си телесно жив. Важно е да бидеме храбри. Да бидеме смели. Да ја слушаме интуицијата. Во ред е да се плашиме од смртта, но сепак мора да ризикуваме и да го преземеме следниот чекор.2. Ние сме кројачи на нашата судбинаАко ние не си направиме убави услови за нашиот живот, тогаш тој така и ќе тече. Ако сакаме убави ...
сите 5 | | | веќе видена

Гости во новата епизода од македонското ток шоу „Еден на Еден“ ќе бидат Аки Рахимовски и членовите на бендот „Парни Ваљак“!При гостувањето кај Жаре, Аки ќе раскаже приказни за детството во Скопје, пикантерии од музичката кариера, ќе се споделат дел од авантурите на „Парни Ваљак“ пред и по концертите, а секако, овој период не би бил тоа што е доколку и Аки не се придружи во дегустирањето на првомајските ќебапчиња.Погледнете ја најавата за новата „Еден на Еден“, која ќе ја гледате оваа сабота во 22 часот и 30 минути на Алфа ТВ.
сите 16 | | | веќе видена

ТВ серија за една жена во 40-тите која се обидува да си ја обнови кариерата така што вели дека има 26 годиниГлавни улоги: Сатон Фостер, Деби Мазер, Миријам Шор Жанр: комедија Креатор: Дарен Стар Премиера: 24 февруари 2015 Број на сезони: 1 Времетраење: 30 минути Јазик: англиски Наша оценка: 8/10 Ваша оценка: ( 3 гласа, просек: 7.67 од 10)Loading...Лајза (Сатон Фостер) е во своите 40-ти години, има ќерка која моментално живее во Индија и сопруг со кој се во процес на разведување. Таа пред 20-тина години била многу успешна во својата кариера, но решила да се откаже од неа со цел да го посвети целото свое време на домот и семејството. Но, откако таа останува сама дома, одлучува повторно да ѝ се врати на својата кариера и да продолжи онаму каде што застанала.По голем број неуспешни интервјуа, таа сфаќа дека работите во уредништвото се многу сменети и дека таа пропуштила многу нешта додека не работела, особено во областа на социјалните мрежи. Но, во истиот момент кога ќе помисли дека можеби никогаш нема ...
сите 2 | | | веќе видена

Целулитот во никоја ситуација не помага да изгледате атрактивно, но постојат неколку начини на кои можете брзо да се справите со него. Постојат голем број студии кои тврдат дека појавата на целулитот настанува од лошата циркулација, а еден од најдобрите начини да ја подобрите вашата циркулација е валјакот направен од сунѓер. Тој влијае на истегнување на мускулите и отстранување на јазлите што резултира со подобра циркулација ширум целото тело. Па, доколку сакате брзо да го отстраните целулитот од вашето тело, почнете да ги практикувате овие 3 вежби:1. Масажа на бутинитеОваа вежба ќе ги намали наслагите во горните области на нозете. Седнете на подот, подигнете го задникот и поставете го пенестиот валјак зад горниот дел од бутините. Ставете ги рацете на подот како поддршка и подигнете го вашето тело. Почнете да туркате нагоре – надолу така што валјакот ќе се движи по вашите бутини. Повторете 10 пати.2. Вртење на колковитеОваа вежба ќе ви помогне да го тргнете целулитот од областа кај колковите. Легнете на ...
сите 2 | | | веќе видена

Вкусно пролетно задоволство (без печење)Потребни состојки:За тестото:11 бисквити50 грама кокос100 грама путер, стопенЗа филот:300 милилитри шлаг пена250 грама крем сирење, омекнато1 лимон, исцеден3 листови желатин60 милилитри топла водаЗа декорација:Шумско овошјеМедНачин на подготовка:Намачкајте ја со масло основата и ѕидовите на тава (22 сантиметри) во која има поставено хартија за печење. За да ја направите основата со бисквитите, измешајте ги во блендер со кокосот, а потоа префрлете ги во среден сад и додадете го стопениот путер. Поставете ја оваа смеса рамномерно во тавата за печење и ставете ја во фрижидер.За да го направите филот, користете обичен миксер со цел да ја изматите шлаг пената, а потоа префрлете ја во чист сад и ставете ја и неа во фрижидер. Поставете го крем сирењето, шеќерот, сокот од лимон заедно со малку изрендана лимонова кора во сад и матете ги со миксер сè додека не добиете мазна смеса. Во меѓувреме, поставете ги листовите желатин во сад со ладна вода и оставете ги да омекнат, а потоа ...
сите 29 | | | веќе видена

Многумина веруваат дека нивната сродна душа е само една личност на оваа планета која во секој поглед е совршена за нив и на која со сигурност, во одреден момент од животот, ќе налетаат. Но, тоа е далеку од вистината. За да ја откриете љубовта на вашиот живот вие мора да бидете отворени, искрени и подготвени да се предадете себе на некој друг. Вие мора да сте храбри за да бидете ранливи пред личност која ќе ве познава во секое светло. За да го постигнете тоа, следете ги овие 3 чекори…Прв чекорНајголемата тајна за привлекување на вашиот совршен љубовник или сродна душа е целосно да се прифатите самите себеси. Доколку се сакате, со сите свои маани, слабости и несигурности, вие без сомнение ќе се претворите во магнет за љубов. Како би можел да очекувате да ве сака некој друг, ако ни вие не се сакате себе? Кога се чувствувате убаво во вашата кожа, вие многу полесно ќе ја отворите вратата кон интимноста со друга личност. Не е важно дали ќе станува збор за романтична љубовна врска или за бил кој друг вид ...
сите 13 | | | веќе видена

Дански научници истражувале што придонесува за долгиот и здрав на Французите кои имаат исхрана која е богата со заситени масти. Овој феномен, познат како француски парадокс, обично се објаснува со фактот дека тие консумираат многу вино. Но, данските експерти спровеле истражување кое ни покажува дека може да постои и друго објаснување – исхрана која изобилува со млечни производи како сирењето.Французите имаат многу ниска стапка на болести на крвните садови, како и продолжен животен век, а тоа би можело да се објасни со фактот што годишно, во просек, јадат и по 23,9 килограми сирење по личност. Британците на пример, кои годишно консумираат 11,6 килограми сирење по личност, имаат два пати повеќе кардиоваскуларни болести и во просек живеат цела година помалку.Научниците анализирале примероци од урина и столица на 15 мажи чија исхрана била богата со сирење и млеко и откриле дека тие имаат висок степен на маслени киселини во организмот. Овие маслени киселини го намалуваат холестеролот и го забрзуваат метаболизмот, ...
| | веќе видена

Жените секојдневно се сретнуваат со предрасуди поврзани со нивните способности или карактер. Верувале или не, некои мажи сè уште веруваат дека жените не знаат како сами да сменат сијалица. Токму затоа погледнете ги овие 9 стереотипи кои навистина мора веднаш да изумрат. 1. Жените не поднесуваат „машки“ алкохолни пијалаци. Ако мислите дека жените сакаат само шарени коктели со мали чадорчиња и цел тон лед за разредување на алкохолот, тогаш дефинитивно се лажете. Тие обожаваат квалитетно пиво, чаша добро црвено вино и силно виски. 2. Жените не знаат ништо за спортот и гледаат натпревари само поради згодните спортисти. Би се изненадиле колку жени го познаваат спортот исто толку добро како и мажите, ако не и подобро од нив. Исто така ретко која жена смета дека е секси кога група испотени фраери бркаат една топка по терен. 3. За жените, врв на спортска активност е еден час пилатес или зумба. Кажете им го тоа на сите оние жени кои тренираат бокс, веслање, атлетика… 4. Жените сакаат да бидат домаќинки и главниот ...
| | веќе видена

Мејкап артистот Лиз Оливер ни предлага 6 колоритни и сосема неочекувани изгледи на очите кои ви препорачуваме да ги пробате уште викендов. Храбри се и неконвенционални, но одлични за пролетните и летните денови.1. Сино омбреОкеанско сините очи изгледаат одлично во лето, особено доколку сте на одмор покрај море. Целото око е исцртано со светла интензивна сина, а потоа линијата е помешана и замачкана со потемна нијанса одозгора, повлечена од средината кон надворешните агли на окото за да се постигне побогата димензија.2. Розов акцентВеројатно розовата не е првата боја по која би посегнале за да ги нашминкате очите, но оваа идеја може да ви се допадне. Линија во силна дреч розова боја (не нежни или бледи нијанси), преку горниот или долниот капак изгледа неверојатно добро. Нанесете и сенка во прав врз течниот ајлајнер за да постигнете попигментен впечаток.3. Негативен просторЗа неконвенционален изглед кој ќе ви ги отвори очите, создадете негативен простор така што ќе нацртате тенки испрекинати линии со ...
| | веќе видена

Уметниците се изгубени, без чувство за време и за место, но светот без нив би бил празен и здодевен. Тие живеат во нивни светови кои ретко имаат допир со реалноста и се најнепредвидливите суштества на планетава. Но, освен што имаат негативни страни, тие имаат и прекрасни доблести кои ги прават неверојатни личности.1. Тие се полни со приказниУметниците се луѓе со интересен живот и постојано се соочуваат со различни предизвици. Тие се одлични наратори и нивната способност да навлегуваат во детали ќе направи да се почувствувате како да сте дел приказната.2. Тие имаат големи соништаТие никогаш не се задоволуваат со помалку од она што сметаат дека го заслужуваат. А, ако вие сте на нивната листа со желби, тогаш бидете сигурни дека ќе добиете совршен третман и ќе направат сѐ за да бидете нивни.3. Тие имаат слободен духНивните мисли се движат со огромна брзина. Не се плашат од преземање ризици и се трудат да го живеат животот што е можно подобро. Отворени се кон нови искуства и ги гледаат можностите кои животот и ...
сите 8 | | | веќе видена

Гинеколозите не препорачуваат да се носат танга гаќички бидејќи се работи за тенко парче облека од малку материјал кое лесно се поместува и создава триење, како резултат на што може да се појави црвенило, иритација и инфекција. Во овие ситуации дефинитивно би требало да ги избегнете танга гаќичките за да спречите некои негативни последици по вашето здравје.1. Не сакате долна облека од памукСинтетичките материјали како најлонот поттикнуваат настанување влага и насобирање бактерии на чувствителното женско подрачје заради што може да се појават инфекции. Од друга страна, памукот овозможува циркулација на воздухот околу вагината, што ви овозможува да го одржите вашето интимно здравје. Ако не сакате да носите памук, одберете долна облека од свилен материјал, а во секој случај избегнете да носите танга.2. Цел ден сте во облека за вежбањеТесната облека како што се хеланките од еластин или прилепените хулахопки ја сопираат циркулацијата на воздухот, така придонесувајќи за насобирање на бактерии во интимната зона. ...
сите 3 | | | веќе видена

Отсекогаш сме им се восхитувале на оние „слободни духови“ кои нѐ воодушевуваат со нивната креативност, иновативност и храброст да го направат она што останатите не можат. Слободоумници се оние кои не се плашат да го изразат своето мислење, а честопати и своето незадоволство. Овие индивидуи не се плашат од осудувањата, етикетите или мислењето на општеството. Затоа им симнуваме капа на ваквите луѓе.1. Природно се креативниПрвата асоцијација за креативност се боемите и уметниците кои изгледаат и се однесуваат поинаку од нас. Но, тоа и не е толку вистинито. Сите, длабоко во себе, криеме доза креативност. Сепак, таа креативност кај некои луѓе е потисната од образованието. Благодарение на него ние сме моделирани во механички суштества кои не размислуваат со своите глави. Школскиот систем е направен за сите да размислуваме исто, спречувајќи го напливот од креативни идеи кои секој од нас има капацитет да ги создаде. Затоа овој тип луѓе одбиваат да го прифатат ваквиот систем и насекаде ја шират нивната креативност.2. ...
| | веќе видена

next