Кафе Пауза

Жените многу често се нервираат за „недостатоците“ на своето тело, па токму затоа забораваат да ги истражат сите оние неверојатни работи кои се поврзани со него. Многу често сме повеќе заинтересирани за тоа како тоа изгледа, отколку како функционира и токму затоа работите мора да се сменат веднаш. Еден од начините целосно да го засакате вашето тело е доколку го запознаете и однадвор и однатре. Па, токму затоа ајде да започнеме со следниве 10 неверојатни нешта кои можеби не сте ги знаеле за вашето тело…1. Клиторисот има само една целДали сте знаеле дека клиторисот е единствениот орган во телото кој е „дизајниран“ исклучиво за задоволство? Тој има најголема концентрација на нервни влакна од целото тело, односно 800, што е дупло повеќе од нервните влакна кои се во пенисот.2. Хименот е преценетХименот е мала мембрана која го опколува или делумно го прекрива екстерниот вагинален отвор. Тој може да се скине по првата пенетрација, но може и само да се истегне. Со други зборови, отсуството на химен не кажува ништо ...
| | веќе видена

Доколку сте љубители на згодни момци и слатки кучиња, тогаш сигурно ќе ви се допадне идејата за фотографии каде што тие се едни до други. Профилот на Инстаграм кој е наречен „Жешки момци со кучиња“ бил отворен пред само неколку денови, а веќе има над 10 илјади следачи. Погледнете дел од фотографиите на овој профил кој едноставно ќе ве стопат…
сите 2 | | | веќе видена

Пошираните јајца освен што се многу вкусни исто така изгледаат многу убаво кога жолчката ќе се разлее. Воопшто не се тешки за приготвување, но ако сепак не можете да ги приготвите баш какви што ги сакате, применете го советот од ова видео и уживајте во јадењето.Потребна ви е само една обична шолја и парче пластична фолија. Ставете ја фолијата во шолјата и малку потпикнете ја за да формирате вдлабнатина во која ќе може да се смести јајцето. Сипете малку масло и размачкајте го по фолијата. Потоа скршете го јајцето и ставете го одозгора. Врзете ја фолијата и вашето јајце е спремно за поширање.Погледнете го видеото за деталите и остатокот од постапката.
сите 2 | | | веќе видена

Артистот Еван Лоренцен објавил нова книга, но таа е далеку од просечна. Оваа книга не е поголема од 3 сантиметри и вклучува цртежи кои се помали од ноктот на вашиот палец. Книгата со име „Life’s Lil Pleasures“ е неговата најнова микро-книга, која ги вклучува илустрациите на сите оние нешта кои го прават животот вреден за живеење. Неверојатно е колку мала е оваа книга и колку вешто е составена. Илустрациите во неа, со оглед на нивната големина, исто така се прекрасни и импресивни. Погледнете…
| | веќе видена

Обидот да заспиете понекогаш може да биде тежок и безуспешен поради стресот. Токму кога ќе си легнете ви се јавуваат сите можни мисли на светот кои не ви дошле во текот на денот, а тоа е моментот кога стресот си го прави своето и ви носи несоница. Обидете се да се смирите со помош на овој мелем кој можете сами да го направите дома и потоа да го нанесете на некои делови од телото или само да го чувате покрај креветот и да му оставите на мирисот да си го одработи своето.Потребни состојки:една шолја кокосово маслоедна шолја маслиново маслоедна лажичка пчелин восокетерични масла од лаванда, кедар, портокал, цимет и мајчина душицаНачин на подготовка:Измешајте ги заедно кокосовото и маслиновото масло, потоа додајте им го и восокот и смесата ставете ја на тивок оган или во микробранова за сè добро да се растопи. Во друг сад измешајте ги сите етерични масла. Најдобро е да ставите по 50 капки од секое. Потоа измешајте ги првата смеса и мешавината од етерични масла, ставете ги во сад или повеќе мали садови според ваш ...
сите 2 | | | веќе видена

Луѓето кои имаат порив за постојано патување не можат да седат само на едно место. Тие имаат потреба постојано да бидат во движење и избегнуваат да се скрасат. За некои тоа трае само додека се млади и сакаат со голема љубопитност да го истражуваат светот, а за други тоа трае цел живот. Овие луѓе обожаваат да се селат од еден во друг град или држава заради училиштето или работата, но и кога тоа не се случува тие се обидуваат да најдат малку слободно време и да одат на кое било место кое нема да им изгледа познато и кое ќе можат да го истражуваат како мали дечиња кои прв пат љубопитно се соочуваат со некоја нова мистерија на животот. За тоа треба да се направат одредени жртви, пред сè да го напуштат домот и да бараат комфор надвор од зоната на комфорот. Затоа тие можат да нè научат нешто во врска со тоа каде е домот: дали тој е каде што е срцето, каде што се враќаме или од каде што потекнуваме.Домот е таму каде што е срцето, но тие имаат оставено дел од срцето на многу местаТие не се луѓе кои мислат дека ...
сите 2 | | | веќе видена

Изгледа дека во последно време е многу лесно да се изгубите себеси, да заборавите што сакате и да изгубите верба во вашите верувања. Доколку направите едноминутна пауза и ги разгледате вашите фотографии на Фејсбук или Инстаграм, што ќе забележите? Дали тие точно ја покажуваат вашата личност? Често, нашата насмевка е совршениот баланс помеѓу премногу и премалку, ја навалуваме главата онолку колку што е потребно да ја покажеме нашата најдобра страна, но и покрај сè, сјајот во очите е оној кој ја покажува вистината.Токму затоа обидете се да се ослободите од идејата да изгледате најдобро што можете и бидете едноставни и искрени, онакви какви што сте во секојдневниот живот. Кога последен пат сте направиле фотографија која навистина ве претставува вас? За да се откриете повторно себеси, обидете се со овој 7-дневен селфи предизвик. Доколку решите да започнете, не заборавајте да ги тагнете вашите фотографии со #7денаселфи.Ден 1 – Голема глава со голема насмевкаПоставете ја камерата многу блиску до вас, навалете ја ...
сите 2 | | | веќе видена

Без разлика дали одите на училиште, факултет, работа или пак, се спремате за вечерно излегување, плетенката е секогаш одличен избор за фризура. Но, уште подобро е ако направите комбинација од пунџа и плетенка, фризура која со сигурност ќе биде забележана од сите околу вас.Оваа фризура е многу едноставна за правење. Најпрво косата поделете ја на средина и од едната страна издвојте 3 прамени од кои потоа ќе исплетете плетенка. Остатокот од косата соберете го во бушава пунџа и прицврстете го со мали црни шнолички. За оваа одлична фризура ќе ви бидат потребни само неколку минути.
сите 2 | | | веќе видена

Еднаш еден светец шетал во природа и додека поминувал покрај мало село, му пристапила жена со солзи во очите, преколнувајќи го да дојде да му помогне на нејзиното болно дете. Тој отишол кај неа во селото и многу луѓе се собрале околу него бидејќи личност како него ретко можело да се види. Тогаш му го донеле детето и тој над него кажал една молитва.„Зарем навистина мислиш дека твојата молитва може да помогне во ситуација каде што ни медицината не успеала?“ – викнал на сиот глас еден човек од топлата.„Што знаеш ти за овие нешта? Ти си една обична будала!“ – му одговорил светецот на човекот.Човекот многу се налутил, неговото лице поцрвенело и почнал да „врие“. Во истиот момент кога сакал да каже нешто и да го нападне светецот, тој му пристапил и му рекол:„Ако еден збор има толкава сила да те направи толку лут и црвен, тогаш зошто некој друг збор не би имал моќ да излечи?“На овој начин светецот тој ден излечил двајца.
сите 2 | | | веќе видена

Релаксирачко кафе за будењеПотребни состојки:100 мл кафе50 мл крем10 мл чоколаден сируп¼ лажичка циметНачин на подготовка:Ставете ги сите состојки во шејкер и добро измешајте. По желба додадете и мраз. Сервирајте со шлаг наросен со рендано чоколадо.
сите 2 | | | веќе видена

Автор: Сара Турановиќ Без разлика дали сте во долга врска или ја барате вашата друга половина, љубовта значи да се биде отворен за самата љубов да се обнови, прошири, разубави… Нека ве води вашиот знак.Огнени знаци (Овен, Лав, Стрелец) – Вежбајте заедноКако огнен знак, вие сте во состојба да запалите оган така што ќе ги земете предвид интересите на партнерот. Ако сте во врска: Дали вашиот партнер, на пример, обожава да џогира, а вие мразите да трчате? Препорака е заедно да се запишете во теретана, на танц или на што било, што двајцата сакате да го правите. Така ќе останете подолго време заедно. Покажете дека ви се важни желбите на партнерот. Ако сте сами: Прашајте го кои му се омилени активности и пробајте ги. Можеби ќе откриете ново хоби и нова љубов.Земјени знаци (Бик, Девица, Јарец) – Заедничко уживањеВашата практична природа како земјен знак може да ви помогне да достигнете многу во вашата кариера. Давањето практични подароци, како што се, на пример, правосмукалка, апарат за бричење… не е вистински ...
сите 15 | | | веќе видена

Еден професор во средно училиште сакал да сподели важна животна лекција со неговите ученици. Но, тој сметал дека монотоното предавање нема да биде слушнато, па токму затоа испланирал интерактивна вежба. Сè што му било потребно биле парчиња хартија и канта за рециклирање на почетокот од просторијата.Тој им кажал на сите ученици дека тие ја претставуваат целата популација и дека секој од нив има шанса да се збогати. Потоа им дал едноставна инструкција:„За да преминете во повисоката класа, вие мора да го фрлите парчето хартија во кантата, но притоа без да станете од вашето столче.“Резултатите биле токму тоа што би можеле да очекувате. Повеќето од учениците во првите редови ја погодиле кантата, додека поголемиот дел од оние позади не успеале. Професорот објаснил:„Колку сте поблиску до кантата, толку ви се подобри шансите. Вака изгледа привилегијата.“Единствените ученици кои се жалеле за нефер ситуацијата биле оние од задниот дел на просторијата. Од друга страна пак, учениците понапред во просторијата биле толку ...
| | веќе видена

Едноставната еднобојна маска за ајфон не е единствената која можете да ја употребите за заштита на вашиот смартфон. Овие триесетина маски се доказ дека таа може да биде и одличен стилски додаток.Стар телефон
| | веќе видена

Некои луѓе едноставно не сакаат промени, па токму затоа доколку еднаш наречат некого пријател, тие ја сметаат оваа личност за тоа до крајот на животот. Нивната цел им се долгогодишни пријателства. Но, постојат и пријателства кои завршуваат, дури и против нашата волја. Па, доколку почнувате да забележувате некои од овие опасни знаци, тогаш можеби е време да преземете нешто со цел да не го изгубите вашиот пријател.1. Не наоѓа време за васОва не се однесува на времето кога тој или таа е навистина зафатен/а, бидејќи голем број луѓе имаат многу работа. Ова се однесува на оние моменти кога ви изгледа дека оваа личност прави изговори намерно, само колку да не се видите. Друг индикатор е и кога изгледа дека тој/таа наоѓа време за вас само доколку тоа одговара на неговиот/нејзиниот календар, исто како да сте му/ѝ обврска.2. Лоши зборови за другите пријателиСите пријатели го прават ова. Многумина често и се здружуваат поради взаемното непријателство, бидејќи тоа е одличен начин да се исфрли она што лежи во вас. Но, ...
сите 4 | | | веќе видена

Почнувајќи од најобичните и секојдневни работи, па сѐ до оние сериозните и важни карактеристики на една врска, партнерството треба да е едно убаво доживување. На секоја жена ѝ е потребен маж кој ќе ја сака и почитува и покрај сѐ, а тогаш кога не е сѐ во ред и се јавуваат проблеми, тој ќе го намали лошото влијание така што ќе биде покрај неа. Со други зборови, добриот маж никогаш не би ги направил следниве работи.1. Тој никогаш не би наоѓал замерки за нејзиниот изгледАко се тргне од фактот дека ја сака девојката покрај себе, може да се претпостави дека ќе ја сака без разлика на тоа дали косата ѝ е средена или не. Она што уште помалку би го направил е нагласување на некои вакви ситници од физичкиот изглед бидејќи со тоа само ќе направи таа да се чувствува лошо. Добриот маж размислува пред да каже нешто бидејќи не сака да ја повреди жената која ја сака.2. Тој никогаш не би ја нарушил нејзината приватностСекој има право на своја приватност и свој простор. Врската која се базира на доверба ја сочинуваат маж и ...
сите 4 | | | веќе видена

Следете ги овие совети и започнувајте го денот со помалку стрес и во пријатна атмосфера која ќе ве мотивира за подобро да го продолжите денот.Што да не правите:1. Не чепкајте ги телефонот и компјутерот во првиот час по будењето. Оставете си малку време да го започнете денот пред да се изложите на стресот од социјалните мрежи, особено што тие нè тераат да се споредуваме со другите. 2. Не притискајте „снуз“ на алармот. Ако вечерта кога го местите алармот си дадете збор дека ќе станете во 7.30 часот, испочитувајте се себеси и дајте си повеќе време за бавен почеток на денот.3. Не јадете обработена храна за појадок. На организмот по спиењето му треба вистинска храна за да го започне денот, а тоа ќе придонесе и помалку да ви се јаде во текот на денот.Што да правите: 1. Напијте се чаша млака вода со лимонХидратацијата наутро е многу важна, но овој пијалак носи и многу други бенефити за организмот. 2. Поминете 5-10 минути во тишина. На почетокот дајте си малку време пред да започнете да мислите на обврските во ...
сите 2 | | | веќе видена

Каде да се најде софата од соништата, која и според бојата и дизајнот ќе се вклопи во вашиот простор или како да одберете мебел кој ќе одговара за вашиот стан или куќа. Секако сакате и парчето да биде уникатно со интересен дизајн, убаво изработено, од квалитетен материјал.Реално во Скопје има малку продажни салони кои нудат ексклузивен мебел, за специфични потрошувачи кои бараат нешто повеќе од функционалност. Најчесто тоа се софистицирани луѓе со истенчен вкус кои бараат совршеност во еден производ. Едни од нив се продажните салони на Југоекспорт Стил, име кое остана запаметено по ексклузивните парчиња мебел уште за време на Југославија, а брендот и ден–денес ја задржа традицијата за продажба на парчиња мебел со висок квалитет и уникатен дизајн. Мебелот е увозен и е најчесто од Италијански производители.Продавниците изобилуваат со парчиња мебел за секој дел од домот, со што на едно место може да ги најдете потребните елементи за совршен простор за живеење. Во Југоекспорт Стил ќе ви помогнат стручни лица при ...
сите 2 | | | веќе видена

Атлантик Група денес отвори нов современ објект за производство на енергетски барови во индустрискиот парк на Нова Градишка. Инвестицијата е во вредност од 13 милиони евра, а станува збор за дел од асортиманот на спортска исхрана и обединување на вкупното производство на оваа палета на производи во сопствени производствени капацитети.„Се гордееме со фактот што фабриката е завршена за само десет месеци, а тоа се должи на вложениот труд на нашите вработени и партнери. Овој проект е пример за ефикасно инвестирање во Хрватска, каде што имавме подеднакво голема поддршка и од локалните заедници и државните институции, но и од финансиските партнери, пред сè од Европската банка за обнова и развој“, изјави на отворањето на Емил Тедески, претседател на Управниот одбор на Атлантик Група.Имено, проектот е финансиран со сопствени средства на компанијата и заем од ЕБОР, а Нова Градишка беше избрана како најдобра дестинација за инвестирање во конкуренција на повеќе од 90 локации.Атлантик Група со својот бренд „Multipower“ ...
сите 8 | | | веќе видена

Многу работи поврзани со сексот треба допрва да се истражуваат, многу работи се познати, а меѓу нив има и некои кои се доста интересни и малкумина ги знаат.1. Освен гениталиите и градите, единствен друг дел од телотот кој набрекнува при сексот е слузницата на носот.2. Луѓето не се единствените кои уживаат во оралниот секс. Тоа го прават и гепардите, хиените и козите.3. Лекарот Ханс Јоаким Веке во 1609 година во Болоња имал пациент со два пениса. Оваа појава е позната како дифалија и оттогаш се познати само уште стотина такви случаи.4. Глувците можат подалеку да ја исфрлат спермата од слоновите.5. Казната за мастурбирањ во Индонезија порано била отсекување на главата.6. Сите цицачи имаат коска во пенисот. Само луѓето ја немаат.7. Иако имала многу љубовници, се претпоставува дека Мерилин Монро првиот оргазам го доживеала дури при крајот на животот со својот психијатар.8. Сексот меѓу луѓето трае во просек по 7,3 минути, а меѓу комарците само две секунди.9. Зборот „авокадо“ потекнува од ацтечки збор кој значи ...
| | веќе видена

Некои луѓе се многу креативни, имаат извонредна смисла за хумор и се многу храбри. Благодарение на нив можеме да се насмееме на овие знаци кои се вандализирани, но и многу смешни.
сите 2 | | | веќе видена

next