Кафе Пауза

Продукциската куќа на Мет Дејмон и на Бен Афлек ја создаде новата научно-фантастична серија „Корпорација“ (Incorporated), драма што се одвива во црната корпоративна иднина која ја пишуваат Дејвид и Алекс Пастор („Епидемија“).Главниот лик во приказната е Бен Ларсон (Шон Тејл), менаџер кој мора да го промени идентитетот за да навлезе во светот на корпорациите. Големите компании го промениле системот и горе-долу ги истиснале сите други играчи од светот на политиката и економијата, а Бен прави очајнички чекор за да ја спаси жената што ја љуби.Во продолжение го читаме интервјуто со актерот Шон Тејл.Британец сте, ве гледавме во „Скинери“ и имате искуство и на британската и на американската телевизија. Која е разликата помеѓу работата во Англија и во САД?Храната. Во Англија имате мала шведска маса на која сите чекаат во ред, а попладне добивате сендвичи. Во Америка имате постојано достапна храна, ве хранат по цел ден. Готват нонстоп. Во Англија во 17 часот добивате бисквит, ако имате среќа. Во Америка можам да ...
| | веќе видена

Стартува нова наградна игра за корисниците на Македонски Телеком: 1.000 корисници ќе добијат по 10 електронски автобуски билети кои ќе можат да ги користат со MobiPayМакедонски Телеком организира нова наградна игра за своите корисници во која доделува бесплатни електронски автобуски билети за јавниот градски превоз.Обезбедени се вкупно 10 000 билети, односно по 10 електронски автобуски билети за ЈСП за 1 000 среќни добитници, кои ќе можат да ги користат преку нивните мобилни телефони со услугата – MobiPay.Право на учество имаат сите корисници од приватниот сегмент на Македонски Телеком над 18 години, кои се регистрирале за учество во наградната игра преку бесплатниот телефонски број 14788.Регистрацијата на учесниците ќе трае од 1.12.2016 до 31.01.2017 година, а ден потоа ќе се врши наградното извлекување. Секој учесник од еден телефонски број може да освои најмногу една награда во текот на наградната игра.Добитниците на наградите ќе бидат објавени на веб страницата: www.telekom.mk.Електронското плаќање ...
сите 29 | | | веќе видена

Илјада години од денес… Со светот владеат совршени луѓе со чисти гени кои живеат во беспрекорно општество каде што сѐ е подредено на највисоката цел одржување на совршеноста и чистење на населението од сите кои би можеле да ја нарушат. Една навидум изгубена девојка има моќ да го промени тоа…„…кога шетате по улиците на мојот град или во кој било друг град, може да забележите само луѓе со одлично здравје, прекрасни заби, бујна коса… Во овој наш свет, сѐ е совршено. Градот, паркот, луѓето.. Па, добро, сѐ освен мене…“Купете ја книгата онлајнАко имате намера да ѝ дадете шанса на книгата „На работ од времето“, најпрво треба да знаете во што се впуштате. Се работи за книга од македонската писателка Моника Трајковска, издадена од книжевниот центар Антолог, која жанровски припаѓа во редот на научната фантастика, со елементи на љубов и авантура. Доколку ја следите македонската издавачка дејност, веројатно сте свесни дека овој жанр не се освежил со ново книжевно дело многу години, па токму тоа може да биде и вашиот ...
| | веќе видена

Февруари е месец на настинки, вируси, температури, болки во глава и грло. Период во кој, исто така, се соочуваме и се справуваме со вишокот килограми добиени на празниците. Но и време кога мора да ги сработиме работните задачи кои (не)свесно ги одложувавме во текот на празничниот јануари. И во битката со наталожените „калории“ и купчето работни обврски, секако забораваме на здравјето, што доведува до зголемен стрес и до пад на имунитетот. Затоа, препорачуваме да направите мала пауза во која ќе посветите сериозно внимание на здравјето.Освен возрасните, на „удар“ на вирусите и бактериите се и најмладите. Особено што се наоѓаме во сезона на вируси. Децата кои одат в градинка или на училиште се поподложни на бактерии и вируси, иако неретко, заболуваат и дечиња кои не одат в градинка, но на друг начин, преку секојдневната комуникација со тие дечиња.Дали сте слушнале за постојано одржување и подигнување на имунолошкиот систем со користење пробиотици како најдобар одбранбен механизам против вирусите и настинките? ...
сите 6 | | | веќе видена

Што кога човек ќе ја изгуби волјата да продолжи понатаму?Наша оцена: 8/10Ваша оцена: ( 1 гласа, просек: 10.00 од 10)Loading...Овој викенд нашиот предлог за вас е оваа прекрасна и возбудлива прошетка по облаците, инспирирана од вистинска приказна. Станува збор за еден прекрасен, возбудлив живот каде цути љубовта, кој одеднаш се претвора во кошмар. Колку брзо можат да се разрушат сите наши идеали? Само за секунда, со еден куршум длабоко во ноќта и една жена која не знае што со себе после тоа…
| | веќе видена

Порано беше тешко да се најде овој магичен напиток во нашите продавници. За среќа, денес може да се набави од големите супермаркети и продавниците за свежа храна. Затоа, време е да дознаете зошто треба да го конзумирате. Ова се неверојатните својства на кокосовата вода кои позитивно влијаат на вашето здравје.Ако сте спремни на предизвикот кој значително ќе го подобри вашето здравје, набавете поголема количина кокосова вода. Овој напиток содржи минимална количина маснотии и затоа можете да го конзумирате во големи количини, а по само 7 дена вашиот организам ќе се препороди. 1. Кокосовата вода докажано го јакне имунолошкиот систем, лечи инфекции, ги уништува бактериите и вирусите. 2. Содржи големи количини влакна заради што е одлична за системот за варење. Со редовно конзумирање ќе го смирите желудникот ако често ви се создаваат киселини. 3. Кокосовата вода е природен диуретик и затоа е одлична за луѓето кои имаат проблеми со бубрезите. Го чисти уринарниот тракт, мочниот меур, ги уништува токсините и ги ...
сите 2 | | | веќе видена

За да дознаете што кажува вашата линија на срцето за врските и љубовта кои ги искусувате во животот, треба да ја споредите вашата линија на десната дланка со овие на сликата.Линијата на срцето е онаа која се наоѓа под показалецот или средниот прст (во зависност од нејзината должина) и се протега до работ на вашата дланка, под малиот прст. A: Ако вашата срцева линија започнува под средниот прст, виде сте лидер. Амбициозни сте, независни, интелигентни и имате способност да донесувате одлуки. Не сте многу чувствителни, повеќе сте ладни кон луѓето. Б: Ако вашата срцева линија започнува помеѓу делот под средниот прст и показалецот, вие сте обѕирни и љубезни. Колебливи сте и внимателни кон луѓето, а тие ви веруваат. Вие размислувате логички при донесување одлуки. В: Ако почнува под показалецот, вие сте како личностите опишани под А. Г: Ако започнува помеѓу делот под показалецот и палецот, вие сте внимателни, грижливи, имате добри намери и меко срце.
сите 7 | | | веќе видена

Што се крие зад затворените врати во домовите на нашите пријателки?Наша оценка: 9/10Ваша оценка: (Нема гласови)Loading...Нецели две години откога „Тајната на сопругот“ на Мориарти брзо и лесно се искачи на листата на најпродавани според „Њујорк тајмс“, а Мориарти веќе има уште еден бестселер и за наша голема среќа преведен и на наш македонски, за да можеме на раат да уживаме во уште една возбудлива драма. Дефинитивно има нешто во книгите на Мориарти, кое иако не можам да го дефинирам точно, прави да бидам нејзин фан. Слично како и „Тајната на сопругот“, „Големи мали лаги“ ме фасцинира со лесниот, но истовремено и детален и богат стил на раскажување, совршено доловување на драматичните моменти, лесниот хумор и дозата мистерија која ве остава фокусирани и заинтригирани до самиот крај. Просто ќе се чудите колку лесно ви поминале низ прсти овие речиси 400 страници кои ве водат низ животите на неколку жени кои се далеку покомплицирани отколку што изгледа.Замислете мало предградие покрај плажа, како од соништата. ...
| | веќе видена

Сите знаеме дека боите многу влијаат на расположението. А тие се уште поважни кога станува збор за бојата на собите во кои живееме. Универзитетот во Минесота открил дека црвената боја го зголемува нивото на стрес, додека зелените и белите нијанси имаат спротивен ефект. Па сигурно не би сакале вашиот ентериер да биде во црвена боја, кога вие веќе сте под преголем стрес.1. ЛавандаКралската виолетова е силна боја, но нејзината бледа нијанса има смирувачки ефект врз очите.2. Бледа сиваСветлата сива нијанса создава смирена и релаксирана околина. Додадете сини и бели елементи за да го пополните просторот.3. Ладно синаСините „водени“ нијанси кои потсетуваат на синилото на небото или на водата се бои кои најмногу го намалуваат стресот. Според фенг шуи, сината има моќ да ја забави работата на срцето и да го намали крвниот притисок.4. Сиво-синаСветлата до средна нијанса на сиво-сината е уште една од најрелаксирачките бои во спектарот.5. АкваИзберете аква нијанса од посиниот дел на палетата за да го релаксирате ...
| | веќе видена

Можеби не би очекувале, но и момците сакаат да си играат со својата машкост. Всушност, пенисот може да биде забавна играчка. Се витка, се исправува, се пика во други нешта… Па, конечно мажите ни откриваат што прават со своите пениси (најчесто) кога никој не ги гледа.1. Го превиткуваат до екстремна мераСпуштен пенис е буквално како да имате Слинки во гаќите.2. Го истегнуваатГо тегнат додека не заболи само за да видат до каде може да оди.3. Благо го удираатМногу е интересно да му мавнете чворга на пенис во ерекција. Алтернативно, превиткувањето залепувајќи го за стомакот и оставањето да се исправи сам назад е исто толку забавно.4. Пробуваат да го пикнат во разни нештаАко имате пенис мора да видите во што може, или уште поважно, во што не може да го собере. Ролни од тоалетна хартија, шишиња со широк отвор итн. Колку потешко го собира, толку подобро е чувството.5. Си прават хотдог со јајцатаМоже да се завитка пенисот со по едно јајце од двете страни и на тој начин се формира генитален хотдог.6. Си го ...
| | веќе видена

Секое претпладне, како што поминувате покрај луѓето имате впечаток дека сите ве гледаат попреку. Да, вие сè уште не сте ја испиле својата петта шолја кафе. Кога само би можеле да им го објасните тоа без да ја отворите устата…1. Објаснете им ги вашите приоритетиПриоритетите мора да бидат јасни. Станување наутро, пиење кафе, после облекување, после муабетење, после сè друго.2. Не се работи за тоа што сакате…Има моменти кога сакате кафе за да уживате во него, но многу почесто имате потреба, итна состојба во која едноставно мора да добиете шолја кафе во раката.3. А кога нема да добиете кафе, се случува ова…За оние денови кога немате кафе при рака потребно е да им објасните на луѓето дека едноставно не можете да бидете среќни.4. Не сте вие криви за вашето однесувањеАко пак некој ден претерате со кафето и почнете енергично да ја изразувате другата во себе, добро е да ја носите оваа маица со која јавно ќе го дадете најсоодветниот изговор.5. Кафето го движи светотЗа да објасните кој е вашиот вистински извор на среќа ...
сите 8 | | | веќе видена

Доколку се наоѓате пред важна одлука и една од двете опции ви е многу примамлива, но сепак чувствувате мака и слабост кога треба да ја одберете, тогаш вратете се еден чекор назад и добро размислете за вашата одлука. Интуицијата или шесто сетило, како што многумина ја нарекуваат, многу често влијае врз одлуките кои ги носиме. Но, за што поточно станува збор?Интуицијата е дефинирана како она што го чувствуваме кога нашиот мозок се потпира на претходните искуства и надворешните сигнали, кои се во еден вид хармонија кога треба да се донесе одлука која е значајна за нас. Бидејќи овој процес се случува многу брзо, нашата интуитивна реакција најчесто се наоѓа на потсвесно ниво. Исто како и во мозокот, така и во стомакот постојат невротрансмитери кои реагираат на дразбите од околината и емоциите во сегашноста. Кога овие невротрансмитери се стимулираат, вие ќе почнете да чувствувате сензации во стомакот, како што се добро познатите „пеперутки“.Истражувачите поставиле теорија дека инстинктот кој се наоѓа во стомакот и ...
| | веќе видена

Од насловни во списанија, па сè до познати кампањи и моден изглед на славните ѕвезди, овие експерти во областа на уметноста со нокти постојано поставуваат нови трендови. Па, доколку сакате да бидете во тек со она што е во мода, тогаш дефинитивно треба да ги следите профилите на Инстаграм на овие познати техничари за дизајн на нокти…1. Адам СлиАдам Сли редовно работи со ѕвездите како Рита Ора и ангелите од „Victoria’s Secret“. Доколку сакате да ја следите неговата неверојатна работа со ѕвездите од насловна, моделите како и одличната уметност на дизајни за ноктите на рацете и нозете, тогаш дефинитивно треба да го следите неговиот профил на Инстаграм.2. Луси ТакерТаа работела со многу познати ѕвезди, меѓу кои и Лејди Гага и Шерил Фернандез-Версини. Нејзината работа редовно ја споделува на нејзиниот профил на Инстаграм каде што исто така објавува и експерименти кои ги прави на своите нокти, кои изгледаат како вистински уметнички дела.3. Софи РобсонЕдна од најпознатите уметници на нокти во Лондон е токму Софи ...
| | веќе видена

Животот на девојките со кадрава коса е далеку од едноставен. Тие понекогаш чувствуваат како таа да има сопствен ум и како да го прави она што сака да го прави, воопшто не слушајќи ги нивните инструкции. Ако немате кадрава коса, а ја посакувате, тогаш можеби овие проблеми ќе ви го сменат размислувањето. Од друга страна пак, ако вие сте една од оние девојки кои имаат бујни локни, тогаш со сигурност ќе се пронајдете во следниве ситуации…1. Кога по грешка ќе ја скратите вашата коса премногу кратко и ќе изгледате како нечие домашно милениче.2. За вас шишки никогаш не се добра опција.3. Влажноста на воздухот само дополнително ги зголемува вашите локни.4. Во истиот момент кога ќе излезете од вашиот дом за време на топол летен ден, вашата коса се трансформира од ова……во ова!5. Оние денови кога се будите и изгледате… Па, вака…6. Сте го пробале секој продукт за полесно чешлање на косата кој му е познат на човекот, но ниту еден не ви покажал позитивни резултати.7. Потребно е да чекате цел ден за вашата коса да се ...
сите 3 | | | веќе видена

Пролетта е најубаво време за свадби. А цвеќињата т.е. бидермаерите им се многу важни на идните невести. Една од причините поради која месеците мај и јуни се најпогодни за свадби е и изборот на свежи цвеќиња кои можете самите да ги наберете и да ги обедините во еден букет.Или пак, ако веќе сакате, одете кај професионалец каде што има голем избор на разни цвеќиња и побарајте аранжман кој ќе ги исполни вашите замисли. Ние избравме 17 најубави бидермаери за да ве инспирираме и да ви дадеме идеја што точно да барате.
сите 2 | | | веќе видена

Многу често во нашиот живот ние ја ставаме среќата на другите на прво место. Се обидуваме да измамиме насмевка на туѓи лица, без да ги избришеме солзите од нашите лица. Кога станува збор за одлуки, нивното мислење ни значи повеќе и токму затоа го поминуваме секојдневието размислувајќи како тие се чувствуваат, живеејќи го нашиот живот според нивниот.Додека вие ги правите среќни другите, многу често заборавате дека токму вие сте оние кои сакаат да бидат среќни. Па, ако ги правите вашите животни одлуки според она што ќе ги направи луѓето околу вас среќни, без разлика на тоа како вие навистина се чувствувате, тогаш вие го живеете животот погрешно. Не сте убедени? Погледнете ги следниве 6 силни причини зошто треба да почнете да ја ставате вашата среќа на прво место, пред онаа на другите.1. Не можете да ги направите сите среќниФакт е дека едноставно е невозможно да ги направите сите луѓе во вашиот живот среќни , па токму затоа е и бесцелно постојано да се обидувате, трошејќи ја вашата енергија и живот за нешто што ...
сите 8 | | | веќе видена

Деновите во неделата ги добиле имињата по седумте најпознати планети и природни сателити, а се верува дека денот на раѓање има големо влијание врз карактерот на човекот и неговиот животен пат. Погледнете што открива денот на кој сте родени за вас, вашите потреби и очекувањата во љубовта.Понеделник – Ден под влијание на Месечината Жена – Вие сте чувствителни и нежни и секогаш го следите своето срце. Уживате во хармоничниот живот, па поради тоа знаете да сè прилагодите на партнерот и да му сè вовлечете под кожа. Своите чувства ги споделувате со другите, а до целосен израз доаѓате во улога на мајка. Ви се допаѓаат стабилни и искрени мажи, а во љубовта барате сигурност. Мажи – Поседувате богата фантазија. Вие не сакате да бидете сами, па утеха барате во нежните чувства кои другите ги покажуваат кон вас. Многу сте посветени на членовите на вашето семејството, бидејќи само во нивна близина, ја пронаоѓате вистинската среќа и создавање.Вторник – Ден под влијание на Марс Жена – Вие сте многу страсни и знаете да ...
сите 15 | | | веќе видена

Овие луѓе уште како мали деца се издвојувале од останатите. Тие отсекогаш биле позрели, знаеле како да се грижат за себе и значително многу се истакнувале помеѓу нивните врсници. Да не знаете колку точно години имаат, сигурно би помислиле дека се неколку генерации постари. Токму затоа кога тие ќе се почувствуваат доволно зрело, многу брзо завршуваат со своето образование, наоѓаат работа и се иселуваат од дома. Нивното навидум лесно снаоѓање во животот може да доведе до многу погрешни сфаќања од оние околу нив, па тие често се соочуваат со следниве 6 погрешни тврдења за начинот на кој живеат…1. „Вие сигурно добро знаете да ги организирате вашите пари.“Да, тие одлично ги организираат нивните пари. Всушност толку се добри во тоа што можат да направат да исчезнат дури и без воопшто да се потрудат. Некои го нарекуваат тоа магија, но тие би ви кажале дека станува збор за несакана последица од самостојноста.2. „Сигурно вам не ви недостасува семејството.“Да бидеме на чисто, самостојните и независни луѓе не се ...
сите 2 | | | веќе видена

next