Кафе Пауза

Мелани Рој и нејзината сопруга Ванеса Ајрис знаеле дека и двете сакаат да ја искусат бременоста. Затоа, двете заљубени дами и го направиле тоа, едноподруго.Мелани и Ванеса одлучиле дека двете ќе носат бебе со временска разлика од една година, но она што не очекувале е нивните фотографии од бременоста да станат толку голем хит.Мелани ја споделила на Инстаграм фотографијата од бременоста на нејзината сопруга во јануари, 2014 година, поставувајќи ја до скоро идентична фотографија од нејзината лична бременост од јануари, 2015 година. Сега двете фотографии вирално се шират на интернет.Тие имаат и многу други слатки фотографии на нивните Инстаграм профили. Вклучувајќи го и овој пар фотографии со интересна композиција…И оваа слатка слика од новото бебенце на грбот на нејзината мајка.И слаткиот момент помеѓу поголемото братче и помалата сестра.Oh my uterus
сите 2 | | | веќе видена

Жоелисон Фернандес де Силва од Бразил пораснал мислејќи дека ќе биде доживуван како чудак. 28-годишниот Силва е највисокиот маж во неговата држава, со висина од 233 сантиметри. Тој додека растел бил толку исмејуван на училиште што со тек на време решил да престане да оди.Но, неговата самодоверба почнала да расте откако на 21-годишна возраст направил операција при која му го отстраниле бенигниот тумор на хипофизата поради кој и растел толку многу. По операцијата неговата висина не продолжила да се зголемува, па токму тоа и предизвикало тој да почне гордо да се движи низ својот живот.Работите за него целосно се смениле кога се запознал со 21-годишната Еви Медеирос. Како што вели тој, се заљубил во неа истиот момент кога прв пат ја здогледал. Но, она што е најинтересно кај неа е што таа е висока само 152 сантиметри. Тој вели:„Нашиот љубовен живот е нормален. Ние се адаптираме. Кога лежиме, сите сме со иста висина.“Медеирос има среќа да има татко кој целосно ја прифаќа висината на нејзиниот сопруг. Тој дури и се ...
сите 2 | | | веќе видена

Понекогаш жените можат да бидат осудени доколку не направат нешто, а исто така и доколку го направат тоа. Па, во тој случај полесно е да кажат дека не се потрудиле воопшто. Но, тоа е далеку од вистината. Вие сте вложиле напор да изгледате добро, да бидете успешни во својата работа, како и во приватниот живот и во уште многу други работи, па зошто да не го признаете вашиот труд? Зошто да не го прославите вашиот успех? Која е потребата во вас да се јавува срам секој пат кога ќе чуете нешто позитивно за вас? Со цел да бидете уште поуспешни во вашите намери, редно време е да почнете да прифаќате комплименти. Тие не само што ќе ве мотивираат да продолжите, туку и ќе направат да се почувствувате одлично во својата кожа.Во ред е да прифатите комплиментЖените веруваат дека прифаќањето комплимент е како да признаваат дека навистина изгледаат добро. Но, нели тоа е и причината поради која сте се дотерале? Зарем не сте го облекле тој фустан за да изгледате добро? Затоа што ви се допаѓа и вам? Доколку луѓето велат дека ...
сите 14 | | | веќе видена

Што е карма? Таа е еден вид еквивалент на Њутновиот закон за акција и реакција. Кога размислувате, говорите и делувате, вие иницирате сила која ќе има соодветна реакција. Оваа повратна сила може да биде модификувана, променета или спречена, но повеќето луѓе не се во состојба да ја неутрализираат. Овој закон за причина и последица не треба да се гледа како казна, туку како начин на кој можете да учите и да се развивате.1. Закон за акција – Што си сеел, тоа ќе си жнеешОва е исто така познато и како закон за причина и последица. Тоа значи дека сè што испраќаме во вселената, со тек на време, ќе ни се врати назад. Доколку сакаме среќа, мир, љубов и пријателство тогаш и ние треба да сме среќни, мирољубиви, исполнети со љубов и пријателски настроени…2. Закон за создавање – Животот не се случува сам по себе, тој бара наше учествоНие сме едно со Универзумот, и однатре и однадвор. Сè што нè опкружува говори за нас и за нашата внатрешна состојба. Бидете свои и опколете се со сите оние нешта кои сакате да бидат присутни ...
сите 4 | | | веќе видена

Магична комбинација од лековити тревки која ќе ги отстрани сите проблеми кои настануваат како последица на миомите и цистите во јајницитеПотребни состојки:100 грама ајдучка трева50 грама вркута50 грама коњска опашка50 грама невен50 грама мацина трева (очајница)50 грама капини50 грама маточинаНачин на подготовка:Ставете 3 лажици од оваа комбинација во 750 милилитри зовриена вода, покријте ја и оставете ја 40 минути да делува, a потоа исцедете ја во стаклено шише и пијте ја во текот на денот.Дополнителен совет:Долниот дел од стомакот масирајте го со масло во кое има камилица, малолисно нане, иванско цвеќе и лист од малина.
сите 2 | | | веќе видена

Во последно време туторијалите за убавина се едни од најпопуларните видеа на Јутјуб. Доволно е само едно пребарување и ќе добиете бескраен број видеа со совети и трикови кои можат брзо и едноставно да ви помогнат во врска со сите теми поврзани со убавината. Имајќи го тоа на ум, што се случува со расцветените врвови на вашата коса?Дури и покрај редовните посети на фризерот, врвовите на косата на жените знаат да бараат многу повеќе внимание отколку што тие можат да им посветат. Токму затоа погледнете го ова кратко видео кое ќе ви покаже неколку едноставни начини на кои можете сами да се погрижите за расцветените врвови на вашата коса… Техниката на завртени прамени и лизгање на прамените изгледаат лесно изводливо и ефикасно.
сите 4 | | | веќе видена

Без разлика на ставот кој го имате за вашиот прв оброк, вие со негова помош можете да го подобрите здравјето и позитивно да влијаете врз обемот на вашиот струк. Проблемот настанува кога луѓето одбираат „бомби“ со калории, односно намирници исполнети со многу шеќер и масти кои го имаат спротивниот ефект. Токму затоа погледнете ги следниве неколку грешки кои сите луѓе ги прават со појадокот…1. Избегнување протеиниКафето со млеко и колачи како мафини многу често знаат да бидат „оброк во движење“ за време на оние денови кога сме во брзање. Оваа комбинација може убаво изгледа за очите, но за жал ѝ недостасуваат протеини. Истражувањата покажале дека појадокот кој е базиран на протеини прави баланс во количината на шеќер во крвта и ги намалува ненадејните напади на глад. Обидете се да го започнувате вашиот ден со варени јајца и јаболко или јогурт со семки од чиа.2. Претерано консумирање сокОвошниот сок може да биде одличен извор на витамини и минерали, но тој не е алтернатива за овошјето. Еден просечен портокал има ...
сите 7 | | | веќе видена

Велат дека кога ќе го запознаете вистинскиот, едноставно ќе знаете. Некако, необјасниво, вие треба да запознаете некој и магично да почувствувате дека тој е мажот со кој ќе го поминете остатокот од вашиот живот. Реално, да беше толку лесно сите ќе беа веќе во брак, се согласувате?Понекогаш работите можат да бидат многу комплицирани и без разлика на вашиот труд вие воопшто да не сте сигурни дали момчето покрај вас е оној вистинскиот, оној кој ќе остане засекогаш со вас. Токму затоа погледнете ги овие клучни разлики помеѓу оној кој е само привремено во вашиот живот и оној кој со сигурност планира да остане малку подолго покрај вас…1. „Засега“ се опијанува со вас; „Засекогаш“ ве носи дома кога сте пијаниОној кој ќе остане засекогаш покрај вас треба да ве види и во вашето најлошо светло, додека пак оној кој е тука само денес нема да се потруди да ви помогне ни со мамурлакот.2. „Засега“ никогаш не ви дозволува да се чувствувате целосно опуштено покрај него; „Засекогаш“ ви дозволува да бидете 100% виеОној кој е ...
сите 14 | | | веќе видена

Негативните емоции се моќни бидејќи честопати можат да ги контролираат нашите реакции. Од нив произлегуваат зборови кажани во афект кои не можеме да ги повлечеме, а прават огромна и непоправлива штета. Сите во животот сме почувствувале гнев кој сме мислеле дека не можеме да го контролираме. А во зависност од тоа дали можеме да се контролираме или не, или сме компулсивни или смирени. Но, некогаш е многу тешко да ги контролираме нашите емоции. Затоа спремивме 10 совети како да се контролирате, иако некогаш изгледа невозможно.1. Смирете сеАко чувствувате лутина или гнев кон некого, пред да речете нешто, длабоко земете воздух и полека бројте до 10. Во најмногу случаи, додека стигнете до 10 веќе ќе имате пронајдено подобар начин за справување со проблемот. Така, лутината не само што нема да се зголеми уште повеќе, туку ќе се намали. Ако сè уште сте лути откако ќе изброите до 10, одвојте време колку што ви е потребно и потоа разгледајте го проблемот штом се смирите и чувствувате дека можете да размислувате ...
сите 2 | | | веќе видена

Во следните три месеци ќе се реализира кампања за здрави заби насловена како „Патот до здрави заби“. Во овој период, дечињата ќе имаат можност, низ игра и забава, да се едуцираат како да ги мијат своите запчиња, колку често и зошто е важно редовно и правилно да се четкаат запчињата.„И како доктор,и но и како родители, ја препознавме потребата за едукација на дечињата на тема здрави заби. Со оглед на тоа дека сакаме да ги поттикнеме на правилен развој на една практична вештина и здрава навика, се одлучивме тоа да го изведеме на исклучително креативен начин, со помош на анимација и вклученост на дечињата во целиот процес. Токму затоа ја правиме кампањата „Патот до здрави заби“, којшто пат дечињата ќе го изодат заедно со Четко Четковски, нашата маскота, а другар на дечињата. А крајната цел на тој пат секако се многу награди за оние кои ќе ги совладаат сите игри, односно ќе го научат поглавјето за правилна грижа за запчињата“ – вели Александар Донев, застапник за брендот „Лакалут“ во Македонија.Кампањата „Патот ...
сите 14 | | | веќе видена

Водечкиот моден и малопродажен бренд LC Waikiki ја отвори својата 4-та продавница во Македонија. LC Waikiki, има цел да биде еден од најуспешните модни брендови во Европа во 2023 година, проширувајќи ги своите инвестиции за 25% на интернационалните пазари, од влегувањето во 2009 година.Турскиот малопродажен лидер, LC Waikiki денес ги отвори вратите на својата 4-та продавница во Македонија која ќе биде сместена на првиот спрат на трговскиот центар Рамстор. Новата продавница ќе се простира на површина од 1154 м2 и ќе има три оддела со модни колекции наменети за мажи, жени и деца/бебиња, со други зборови ова ќе биде место каде целото семејство ќе може да го пронајде својот стил што е во функција на бренд филозофијата „Секој заслужува да биде убаво облечен“.Отворањето е одговор на интересот на македонските потрошувачи, кои ги сакаат LC Waikiki производите поради високиот квалитет, модерната линија која ги следи трендовите, и пред се поради ценовната достапност. Продавниците ги карактеризира пријатна и топла ...
сите 12 | | | веќе видена

Некои парови успеваат да ги надминат проблемите и да продолжат заедно, но во некои врски едноставно не се исплати и понатаму да се продолжи да се вложува.1. Врска на далечинаНиту една врска на далечина не е лесна, а особено онаа во која не постои точно одреден датум кога нешто ќе се промени по тоа прашање. Како да правите планови за во иднина, кога не знаете ни дали тогаш вие би биле на исто место на Земјината топка?!2. Посветеност на кариератаАко едниот од вас е во целост посветен на кариерата, тоа значи дека за него партнерот секогаш ќе доаѓа на второ место. Воопшто не е лошо да имате ваква цел пред вас, но вашиот заеднички однос и тоа како може да трпи ако другата личност не може да ви ја пружи потребната поддршка.3. Идеолошки некомпатибилностиТој можеби сака деца што поскоро, а таа едноставно смета дека има поважни работи во моментов. Можеби е во прашање и различна религија или само поинаков поглед на тоа како животот би требало да изгледа во иднина. Како и да е, кога сте на различни страници околу толку ...
сите 6 | | | веќе видена

Папокот е дел од телото на кој често не му обрнуваме доволно внимание. Овој белег кој го добиваме по раѓањето и пресекувањето на папочната врвка треба да се чисти како и секој друг дел од телото. Но, добро е што одржувањето на папочната хигиена е многу едноставно, па ако не сте го практикувале досега, отсега веќе ќе немате причина да го занемарувате.Вообичаеното туширање не е доволно за чистење на овој дел од телото кој е склон на собирање бактерии (тука се наоѓаат околу 65 различни видови). Папокот треба да го одржувате чист на следниот начин: Ако имате вовлечен папок , еднаш неделно чистете го со стапче за уши кое претходно ќе го натопите во вода и сапун, а можете и да го пребришете со алкохол. Ако пак вашиот папок е испапчен , еднаш неделно избришете го со крпата за бањање натопена во вода и сапун.Зошто е важно папокот да се одржува чист?Бидејќи во него се собира многу нечистотија и ако се натрупа премногу, може да се развие инфекција пропратена со црвенило, чешање, иритација на кожата како и непријатен ...
сите 4 | | | веќе видена

Научниците откриле дека постојат 6 типови луѓе кои имаат проблем со прекумерна тежина. Во која група спаѓате вие? Дали воопшто имате проблем со прекумерна тежина?1. Млади мажи кои многу пијатИ покрај претераната конзумација на алкохол, тие сепак се над просечното ниво според физичките активности, како и според нивната здравствена состојба и општата среќа.2. Средовечни луѓе кои се несреќни или анксиозниВо оваа група спаѓаат повеќе жени одошто мажи. Често патат од несоница, анксиозност и депресија. Покрај тоа што оваа група најмалку конзумира алкохол, тие истовремено имаат и лошо развиена одговорност за негување на својот физички изглед и менталното здравје.3. Постари луѓе кои се среќни, но живеат со некој здравствен проблемТие почесто заболуваат од хронични болести (дијабетес, висок крвен притисок, артритис), но не патат од депресија и анксиозни состојби. Тие се сепак среќни и задоволни од животот.4. Млади здрави жениТие немаат здравствени проблеми кои се поврзани со нивната дебелина. Тие се меѓу најсреќните ...
сите 3 | | | веќе видена

Во последно време многу е популарно анонимното споделување тајни со целиот интернет и мораме да признаеме дека тоа е истовремено забавно и лековито. Од една страна, нашата жед за тајните на другите се задоволува додека ги читаме анонимните исповеди, од друга, доколку нешто ни тежи, и самите можеме да се вклучиме во реката од коментари и да си ја олесниме душата.Неодамна некој на Редит прашал: Која тајна или случка од вашето минато ќе го уништи вашиот однос со саканата личност доколку тој /таа некогаш дознае за тоа? Еве 20 исповеди за кои се олесниле дел од корисниците. 1. Всушност не сум разведена. 2. Бев во порно. Достапно е на интернет и на дивиди. 3. Дека потајно сакам да го пикнам мојот прст во неговиот задник. 4. Дека ако некогаш ме напушти ќе се повредам себеси. Но, не сакам да го исплашам. 5. Дека веројатно гледам повеќе порно од него… 6. Дека имам спиено со повеќе жени од него (јас сум жена, 27 години, тој е маж, 35 години). 7. Дека неговиот најдобар другар, број 1 пријател и брат по крв е ...
сите 2 | | | веќе видена

Ноктите кои се средени со гел изгледаат навистина спектакуларно… сè до моментот кога тие ќе ви пораснат и ќе дојде време да го отстраните. Токму затоа додека најдете време за вашата козметичарка, вие ги криете ноктите од очите на сите околу вас. Но, советниците за убавина тврдат дека гелот може многу едноставно да се отстрани во домашни услови, без никакви дополнителни алатки.Сè што ви е потребно е:Турпија за маникир (коцкеста и груба)ПамукАцетонАлуминиумска фолијаПостапка:Турпијајте ги ноктите сè додека лакот не го изгуби својот сјај, а потоа намокрете го памукот во ацетон и наместете по еден дел на секој нокт. Откако ќе го направите тоа, поставете парчиња алуминиумска фолија над памукот и оставете да делува 10-тина минути. Потоа тргнете ги фолијата и памукот и со нов памук отстранете го останатиот омекнат гел од вашите нокти.
сите 2 | | | веќе видена

Дојде пролет, време е за сладолед!Потребни состојки:500 милилитри слатка павлака3 лажици какао во прав140 грама квалитетно темно чоколадо250 милилитри млеко165 грама шеќер во правПрстофат сол5 жолчки од јајце½ екстракт од ванилаНачин на подготовка:Во тенџере, стоплете 250 милилитри од слатката павлака и целото какао. Не заборавајте да мешате. Оставете го на оган сè додека не заврие, а потоа мешајте уште 30-тина секунди и тргнете го настрана. Додадете го чоколадото и мешајте сè додека тоа не се стопи целосно и потоа сипете ги и останатите 250 милилитри од слатката павлака.Ставете ја смесата во голем сад кој е отпорен на топлина и поставете цедалка над него. Измешајте ги жолчките во друг сад и тргнете ги настрана. Во трет сад загрејте го млекото со шеќерот, ванилата и солта. Не дозволувајте да зовријат. Сипете ја оваа комбинација во смесата со жолчките и мешајте сè додека не се комбинираат. Вратете ги повторно на оган и поставете ги на ниска топлина. Додека се таму, постојано мешајте.Сипете ја мешавината со ...
сите 16 | | | веќе видена

Оваа година на невестинската модна недела во Њујорк доминираа цветните детали, започнувајќи од огромни и диви букети, па сè до цветни дизајни на венчаниците. Исто така можеа да се забележат и дводелни модели, кои се самите по себе уникатни, како и интересни црни акценти. Сите модели се едноставни, со моќни детали, па токму тоа е она што ги издвојува новите колекции. Доколку планирате да правите свадба во текот на годинава, тогаш со сигурност овие фотографии ќе ве инспирираат за дизајнирање на вашата совршена венчаница…
| | веќе видена

Тажно, но вистинито, денес не веруваме многу во ветувања. Сигурно и вие се воодушевувате кога ќе здогледате некој пар кој е веќе 35 години во брак, а сè уште го има оној заљубен поглед од младоста. Кој е нивниот рецепт, тајната за среќен брак и заљубен поглед? Можеби се крие во малите, но волшебни ветувања. Погледнете ги овие ветувања кој секој вистински маж ќе ѝ ги вети на својата сакана личност пред да стапи во брак со неа.1. „Ти ветувам дека секогаш ќе бидам до тебе, без разлика што и да сè случи.“Најлесно е да бидете со некого во „сончевите“ денови, кога сè оди како подмачкано. Но, во тешките денови се гледа кој е ваш најдобар пријател и кој навистина ќе остане со вас. Ветувањето кое ќе ви го даде саканата личност дека ќе биде со вас без разлика на сè што ќе се случи е едно од најважните. Да имате покрај себе личност која ќе остане со вас додека другите бегаат е нешто најубаво што може да го посакате од саканата личност.2. „Ти ветувам дека ќе ми бидеш приоритет.“Деловниот успех е секако важна цел во ...
сите 15 | | | веќе видена

Првото нешто што може да се каже за огледалата, а е очигледно, е дека тие рефлектираат. Тоа значи дека го прикажуваат одразот на сè она што се наоѓа во нивната непосредна близина. Затоа тие се важен елемент кој се користи при фенг шуи.Кога избирате огледало треба да земете предвид неколку фактори. Прво, треба да го утврдите местото на кое ќе го поставите, и второ, функцијата која треба да ја има.Огледалата во фенг шуи се користат за да се зголеми просторот или енергијата, да се надомести недостатокот на агол во некоја просторија, да се сврти текот на позитивната енергија во саканиот правец или да се одбие негативната.Забрането поставувањеОгледалата го зголемуваат тоа што го прикажуваат, така што ако создаваат одраз на нешто што е неповолно за добар фенг шуи, тогаш тоа уште повеќе ќе го потенцира. Всушност постојат повеќе забрани кога станува збор за огледалата.Никогаш не смеат да бидат сместени така што ќе создаваат директен одраз на влезната врата, бидејќи така ја испраќаат надвор сета позитивна енергија ...
| | веќе видена

next