Кирилица

Во Бугарија се уапсени петмина граѓани од Косово, кои во своите телефони чувале видеоснимки на отсечени човечки глави. Полицијата ги приведила на граничниот премин „Ѓуешево” крај Ќустендил. Лицата им нуделе поткуп на граничните полицајци, по што тие им направиле детална проверка. А откако во нивните телефони ги пронашле снимките, ги привеле и случајот сега е под надзор на регионалното обвинителство. Според бугарските медиуми, фотографиите на лицата им служеле за рекламирање на „Исламска држава”.
| | веќе видена

Маж од Мексико ја убил својата тригодишна ќерка така што со неа си „играл” фрлајќи ја во базен во хотелот Морела. По неколку часови “игра” девојче престанало да дише и кога нејзината мајка повикала брза помош тие можеле да констатираат само смрт. Обдукцијата покажала дека девојчето умрело од таканаречено секундарно давење. На снимката се гледа јасно како таткото го фрла детето десетина пати во водата.
сите 3 | | | веќе видена

Полските власти се веќе сигурни дека возот што го пронајдоа двајца трагачи по богатства всушност и припаѓал на нацистичка Германија, и исчезнал на крајот од Втората светска војна, полн со богатство и оружје. Фотографиите кои се направени благодарение на посебна рударска опрема го прикажуваат возот долг околу 100 метри. Возот бил оклопен, што значи дека пренесувал посебен товар, најверојатно воена опрема, но и богатство, накит, уметнички дела, рекол заменик министерот за култура Пјотр Жуковски на пресконференција во Варшава. - Уверен сум 99 отсто дека тој воз постои, но експертите ќе го дадат последниот збор кога ќе го ископаме возот - рекол заменик министерот. Жуковски рекол дека првата инфорамција за локацијата е добиена од неименуван маж на смртна постела, кој на властите им дал цртеж каде се наоѓа возот. Тој рекол дека станува збор за човек кој своевремено помагал да се скрие возот. Властите почнале да трагаат по возот овој месец, откако ја добиле информацијата од еден германски и еден полски државјанин, ...
сите 24 | | | веќе видена

Унгарската влада претставила нацрт-закон со кој се предвидува заострување на казните за нелегално преминување на границата, според кој, меѓу другото, фатените бегалци можат да бидат осудени на три години затвор. Парламентот следната недела ќе расправа за нацртот кој опфаќа 13 мерки во борбата против приливот на бегалци во Унгарија. Унгарија сака да воведе и построги мерки за трговците со луѓе и воспоставување на „транзитна зона“ на границата за луѓето кои бараат азил, за да имаат време да соберат документи и поднесат барање. Унгарските војници на 3 август почнаа со изградбата на оградата на границата со Србија која треба да биде завршена до 31 август. Во Унгарија преку Балканот годинава пристигнале околу 100.000 бегалци, главно од воените зони како Сирија, Ирак и Авганистан. Доколку нацрт-законот биде прифатен во парламентот, ќе стапи на сила на 15 септември. Спрско-унгарската граница во вторникот ја минале 2.533 бегалци и тоа е најголемиот број емигранти кои во еден ден влегле во Унгарија од почетокот на ...
сите 27 | | | веќе видена

М.Б. (54) од струмичкото село Добрејци откако не успеал сам со секира да го реши проблемот, решил во полиција да ги пријави соседите, браќата А.С. (26) и М.С. (22) дека му крадат од марихуаната засадена во дворот По проверката полицијата на М.Б. му поднесе пријава за неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори. При претресот, полицијата во домот на М.Б. пронашла една враќа од брашно наполената со растителна материја - канабис сатива со вкупна тежина од околу три килограми. Биле пронајдени и амбалажа од тутун наполнета со марихуана, остатоци од ова растение во дворот, во фиока од домот, како и три засадени корени во саксија од истото растение. Пред пријавата М.Б. еднаш се обидел случајот сам да го реши и ги нападнал браќата со секира. Тој се сомневал дека тие му крадат од марихуаната засадена од неговиот двор.
сите 39 | | | веќе видена

Во експлозија на мина во Турција се повредени дваесет и четири лица, од кои десет полицајци. Несреќата се случила кога автобус нагазил на мина во турскиот округ Мардин, во близина на границата со Сирија. Според дел од турските медиуми се работи за терористички акт на Курдската работничка партија (ПКК).
сите 20 | | | веќе видена

Без целосна и ефективна правна разрешница за масовоното прислушување, особено за фактите во неа, во Македонија само ќе се продлабочува кризата, а граѓаните ќе се чувствуваат несигурни во сопствената држава.Целиот процес мора да се води транспарентно и одговорно без да се остави простор за сомнеж дека се прикриваат одредени информации - вели за порталот Фактор поранешнаta пратеничkа во Европскиот парламент Дорис Пак. - Вашата држава, од последните избори па до денес е во перманентна внатрешна криза, проблемите наместо да се решваат тие се наталожуваат. Земјатa e во уште потежок период, не само поради неопходноста партиите да постигант договор околу преземените обврски кои произлегоа од преговорите кои се водеа со посредство на ЕУ, туку сега треба да одговорат на предизвикот со приливот на бегалците - вели Дорис Пак. Поранешната германската европаретничка, сепак оценува дека Македонија предолго чека за да ги отпочне преговорите со ЕУ поради континуираната блокада од Грција: - Нестабилна Македонија е нешто што ...
сите 4 | | | веќе видена

Осуманаесет имигранти се повредени откако камион, управуван од Романец во четвртокот се преврте во западниот дел на Унгарија, соопштија денеска унгарските власти. Камионот се регистерски таблички на романскиот град Темишвар превезувал 40 Сиријци. Возачот на камионот е уапсен под обвинение за илегална трговија со луѓе. Романецот ги превезувал Сиријците од српската граница и требало илегално да ги внесе во Австрија. Во сообраќајната несреќа повреден е и возачот. Повредените Сиријци се хоспитализирани, а другите мигранти избегале.
сите 55 | | | веќе видена

Собранието на Македонија воопшто не ја почитува процедурата за носење закони особено во изминатите неколку денови, реагираат од Македонскиот центар за Меѓународна соработка. Во својот допис до јавноста МЦМС наведува дека само на 64. седница на Собранието на Република Македонија одржана на 25 август и продолженијата одржани на 26 и 27 август на дневниот ред се најдоа 65 предлог-закони по скратена постапка од кои само пет се објавени на Единствениот електронски регистар на прописи (ЕНЕР). Кај ниту еден од објавените закони не е испочитуван минималниот рок од десет дена за консултации со јавноста, се наведува во реакцијата. И дел од познавачите на оваа проблематика како и поранешни пратеници велат дека со масовното донесување закони по скратена постапка на јавноста и на сите засегнати страни им се скратува можноста навремено да се информираат, да дадат свој придонес и да се вклучат во подготовката на законите кои ги засегаат. Најголем дел од законите кои вчера ја поминаа собраниската процедура беа донесени без ...
| | веќе видена

Бројот на бегалци и мигранти, кои го минале Медитеранот да стигнат до Европа, надминал 300.000 оваа година, соопшти Агенцијата за бегалци на Обединетите Нации, УНХЦР, објави Мета. Оттаму велат дека тоа е за 219.000 повеќе во однос на цела 2014 година. Повеќе од 2.500 луѓе оваа година загинале минувајќи го Медитеранот, не вклучувајќи ги околу 200 мигранти кои се удавиле во близина на брегот на Либија во последните 24 часа. Што се однесува до Македонија УНХЦР очекува дека во наредните месеци во Македонија секојдневно ќе влегуваат до 3.000 луѓе. – Не гледаме било каков крај на приливот на луѓе во наредните месеци – рече портпаролката на Високиот комесар на ОН за бегалци, Мелиса Флеминг, на брифингот во Женева пред неколку дена. Иако ситуацијата сега е смирена, од УНХЦР и понатаму се загрижени за условите во кои се наоѓаат бегалците и мигрантите, а Флеминг ја повика ЕУ да им пружи помош на Грција, Македонија и Србија во решавањето на проблемите предизвикани од масовниот прилив на мигранти. Ден подоцна Европската ...
сите 38 | | | веќе видена

Социјалдемократскиот соојуз на Македонија од 1 септември веќе нема да биде дел од коалицијата Граѓани за Македонија. Ова денеска во Струга ќе го објави и Зоран Заев, претседателот на партијата. Според партиски извори ова е нормален развој на работите по договорот од Пржино за враќање на партијата во Собранието од 1. септември и за октомвриското влегување во Владата на неколкумина нивни членови. Коалицијата Граѓаните за Македонија, која обединува 70 невладини организации и 15 партии, ќе продолжи да делува.
сите 16 | | | веќе видена

Граѓани, љубители на животни, разни здруженија и активисти в недела од 12 часот ќе одржат протестен собир пред полициската станица во општината Ѓорче Петров. Повикот за протест Ви го пренесуваме во целост: 1. Полицијата заштити садист, деликвент што со денови измачувал коњ, го изгладнувал, чекал да умре во дворот на ОУ Димитар Поп Георгиев Беровски во населбatа Ѓорче Петров, со цел со него да нахрани кучиња чувани за борби, во дворот на училиштето. 2. Полицијата не го спречи деликвентот да го однесе повредениот, изнемоштен, преплашен коњ, иако ние обезбедивме ветеринар, превоз и понудивме згрижување на животното – напротив, полицијата уште го советуваше да го изнесе од училишниот двор, за да не добие можност за пријава и казна. Полицајците беа збунети и телефоните им ѕвонеа десетина пати во една минута. Веруваме дека добивале инструкции како да постапат. 3.Коњот заврши кај монструм и силеџија, иако ние сакавме и можевме да го спасиме, иако и нашиот адвокат им предочи на полицајците дека лично сведочат на ...
сите 41 | | | веќе видена

Еден од најголемите тенисери во историјата на овој спорт, Рафаел Надал одби да игра против австралискиот тенисер Ник Кирјос, јавува Спортмедиа. Хуманитарниот натпревар требаше да се одигра во Сиднеј, но Надал одби да се појави на овој настан токму поради неговиот колега Кирјос, кој неодамна го навреди Стан Вавринка, пишува порталот Спортмедиа. „Тој згреши и мора да го смени неговото однесување. Тоа е потребно доколку сака да биде дел од светот на тенисот", прокоментира Надал. Кирјос во текот на дуелот со Вавринка во Монтреал, ја навреди девојката на Швајцарецот. Подоцна, АТП го казни со 25.000 долари, како и со условна казна за забрана за настап во рок од четири недели доколку се повтори сличен инцидент во иднина.
сите 6 | | | веќе видена

Едно лице починало, а три се потешко повредени во несреќа попладнево околу 16,30 часот во Велес, атар на село Бузалково кај местото викано .„Врбица“. До несреќата дошло кога З.С.(2002) управувајќи трактор на кој имало неколку деца изгубил контрола над него по што се превртел во провалија. При незгодата на лице место починал В.А.(2002), а Х.А.(2005), Џ.С.(2004) се пренесени во Клиничкиот центар - Скопје со телесни повреди, а Е.С.(2009) со тешки телесни повреди (скршеница на нога и повреди во стомакот) се наоѓа на КАРИЛ. Возачот на тракторот З.С. е пренесен во Клиничката болница исто така со тешки телесни повреди.
сите 44 | | | веќе видена

Ленче Здравкин која својата куќа во Велес прва ја отвори за бегалците како прифатилиште, сега секојдневно доаѓа и помага во Гевгелија. Таа, како што пренесува А1 он,апелира дека е потребно повеќе храна и средства за хигиена во прифатилиштето во близина на Гевгелија и повика луѓето кои чувствуваат потреба да помогнат да дојдат и да донесат во согласност со своите можности. – Секојдневно доаѓам во Гевгелија со поголема количина на храна и средства за хигиена, се што е најпотребно за бегалците. Им помагаме, се организираме, тука се невладините организации, Црвениот крст, полицијата и војската, сите сме во едно. Луѓето се згрижуваат спроед капацитетите кои се тука, но се трудиме се да дадеме од медицинска нега , од храна, од облека, од секакви информации. Во кампот кај бегалците, средства за хиегиена и храна се потребни во поголеми количини, така што сите можат да се приклучат, да дојдат и да донесат, вели Здравкин за А1 он. Велешанката за својот ангажман минатиот месец доби и признание од УНХЦР, а неуморно им ...
сите 2 | | | веќе видена

Земјите од Западен Балкан не треба да се остават сами во решавање на бегалската криза и затоа Германија одлучила на Србија и Македонија да им даде милион евра помош за мигрантите,изјави германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер. Тој во интервју за германското радио Дојче веле истакна дека земјите од Западен Балкан се наоѓаат на патот кон ЕУ и не можат истовремено да бидат држави од каде ќе доаѓаат луѓе и ќе бараат заштита во Германија. Штајнмаер додаде дека вчера во Виена ги потсетил претставниците на балканските земји дека тие ги прифатиле меѓународните хуманитарни норми во многу договори и поради тоа имаат обврски. – Притоа не треба да ги оставиме сами. Затоа пред неколку дена билатерално одлучивме на Грција да и помогнеме со околу 1,2 милиони евра за згрижување на бегалците. Исто така, е договорено на Македонија и Србија да им дадеме дополнителни еден милион евра за помош на мигрантите, истакна шефот на германската дипломатија, изразувајќи надеж дека и други држави ќе постапат на ...
сите 10 | | | веќе видена

Повеќе од 110 талибански борци се ликвидирани, а околу 30 се повредени во воената операција во јужен Авганистан во изминатото деноноќие. Авганистанската армија со помош на военото воздухопловство на НАТО во средата вечер презедоа операција во реонот на Муса Кала, провинцијата Хелманд. Талибанците го зазедоа Муса Кала на почетокот од неделата.
сите 2 | | | веќе видена

Македонија да биде една изборна единица со отворена листа, каде граѓанинот би гласал за партијата, а секако би гласал за кандидатите кои ќе го претставуват. Тоа е важно за демократизација на партиите и воопшто на државата, вели Рафис Алити,член на централното претседателоство на ДУИ во изјава за Телма. Сегашниот модел е на штета на помалите етнички заедници и помалите партии, вели Алити и затоа предлага изборен праг од 1 до 3 проценти. За дилемата што ја постави генералниот секретар на ДУИ Абдилаким Адеми дека со моделот на една изборна единица на Албанците би можела да им биде загрозена доминацијата според бадинтеровото гласање, Алити вели дека решението може да биде малите заедници да добијат по едно гарантирано пратеничко место. Двојното мнозинство треба да важи и во однос на владата, вели Алити и ја коментира идејата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ победникот на изборите да добие плус 17 пратеници: -Секако истиот принцип треба да важи и за победникот кај Албанците, таа партија да добие 17 или 11 места, со што ...
сите 8 | | | веќе видена

Четворица се уапсени во Унгарија и се сомничат дека се дел од група на шверцери поврзани со смртта на 71 мигрант во камионот ладилник на автопатот во Австрија. Од полицијата сопштија дека двајца од нив се со бугарско државјанство, а еден имал унгарски документи, но бил Авганистанец. Полицијата смета дека осомничените се дел од поголема бугарско-унгарска група за шверц на луѓе. Инаку, во камионот кој беше пронајден вчера починал 71 мигрант меѓу кои и четири деца. Според пронајдените документи, голем дел од нив доаѓале од Сирија, но имало и бегалци од други земји. Според полицијата истрагата се уште е во тек, а се претпоставува дека мигрантите се задушиле во камионот.
сите 52 | | | веќе видена

Чешката невладина организација „Луѓе во неволја” ќе одвои 68.000 евра од својот фонд за итна помош на бегалците во Македонија и Србија, јави дописникот на МИА од Прага. Претставниците на организацијата, кои изминатите недели биле на македонската и српската граница сметаат дека бегалците се исцрпени и заради непознавање на јазикот и законите на земјите лесно стануваат жртви на поткуп и други злоупотреби на шверц бандите. – Две македонски и една српска партнерска невладина организација меѓу бегалците ќе обезбедуваат вода и храна, психо-социјална и правна помош, како и информации за ризиците од шверц бандите. Ние ќе се фокусираме првенствено за заштита на жените и децата, објасни координаторката на „Луѓе во неволја”, Емануела Мацкова. Околу 100.000 бегалци, повеќето од Сирија и другите конфликтни подрачја на Блискиот Исток, годинава преку Македонија и Србија се упатуваат кон Унгарија и Шенген зоната за слободно движење. Унгарија во моментов гради четири метри висока и 175 километри долга ограда на границата со ...
сите 6 | | | веќе видена

next