Кирилица

Премиерите на Србија и на Албанија, Александар Вучиќ и Еди Рама во телевизиската емисија „Опкружување“ се согласија за многу прашања, пред се оние кои се однесуваат на иднината на двете земји и подобар живот за граѓаните, а ставовите им останаа целосно различни кога е во прашање Косово, иако и околу тоа имаа согласност дека никогаш нема да имаат исто мислење. Гостувањето на двајцата премиери во емисијата снимена во Виена за време на Самитот за Западен Балкан минатата недела, го пополни и Горан Свилановиќ, како генерален секратар на Советот за регионална соработка, пренесува Фена. Вучиќ и Рама порачаа дека несогласувањето на двете држави по прашањето за Косово не смее да ги оневозможува дијалогот и соработката, оценувајќи дека односите меѓу Србија и Албанија не се најголем проблем на Балканот. Вучиќ смета дека најтешко балканско прашање е Босна и Херцеговина.
| | веќе видена

Загина тракторист откако неговиот трактор полн со дрва се превртел на локалниот пат меѓу селата Џидимирци и Иванковци. Полицијата соопшти дека Жика Ѓ.(50) настрадал рано утрото во 1 часот откако тракторот во кој превезувал дрва се превртел. Извршен е увид од страна на увидна екипа од СВР-Велес, а по наредба на Јавното обвинителство телото на починатиот е предадено за обдукција.
сите 27 | | | веќе видена

Вчера околу 16 часот по дводневно интензивно пребарување во водите на Мавровското Езеро, во атарот на село Леуново, пронајдено е безживотното тело на турскиот државјанин Ватансевер С.(66) од Истанбул, кој два дена пред тоа исчезна под површината на водата. Полицијата соопшти дека телото е пронајдено на околу 200 метри од брегот, а го пронашле членови на Спелео-нуркачкиот клуб „Врело“ од Скопје. Од страна на Јавното обвинителство и увидна екипа од полициска станица од Гостивар извршен е увид, а телото на починатиот е предадено за обдукција.
сите 31 | | | веќе видена

Ирачките власти соопштија дека маскирани луѓе денеска во Багдад киднапирале 16 турски државјани. Се наведува дека тие биле вработени од една турска градежна компанија која гради спортски комплекс во источниот дел на Багдад. Досега никој не ја презеде одговорноста за киднапирањето. Лани 46 турски граѓани беа киднапирани од милитантите на Исламската држава во ирачкиот град Мосул. По три месеци тие беа ослободени.
сите 2 | | | веќе видена

Либерално-демократската партија (ЛДП) го повика второстепениот суд сериозно да ја преиспита, како што рече, скандалозната одлука на Основниот суд Скопје 1, а на премиерот Никола Груевски му предочи дека договорот од Пржино нема да биде уште една палома хартија, туку напротив тој ќе се испочитува во целост и докрај. - Oсновниот суд Скопје 1 го демаскира криминалот сторен од Никола Груевски и неговата свита, со тоа што одлучи снимките од прислушувањето да се издвојат како незаконски прибавени докази. Очигледно дека преку ваквата одлука Груевски се обиде да го маскира својот страв од специјалниот јавен обвинител и се затскрива зад контролираното судство, реагира ЛДП на одлуката на Судот. - Но, како партија сме сериозно загрижени бидејќи ваквиот чин уште еднаш го потврдува она што опозицијата постојано го говори, а тоа е дека Сваровски судството е под целосна контрола на врхушката на ДПМНЕ и затоа сметаме дека на Македонија и е потребен и посебен оддел во судот кој ќе одлучува по предметите на специјалниот ...
сите 21 | | | веќе видена

Не постои никаква процедурална и правна пречка и покрај одлуката на Основниот суд, според која се изземаат снимките од прислушуваните разговори како незаконски, специјалниот јавен обвинител да почне постапка за утврдување на постоење на некое казниво дело и утврдување кој е сторителот, вели Јован Трпеновски, поранешен јавен обвинител во изјава за Плусинфо. - Затоа и во договорот од Пржино е предвиден специјален јавен обвинител кој ќе постапува по кривична пријава од опозицијата. Неисполнувањето на оваа точка од договорот значи непостоење на самиот договор, а тоа сигурно нема да дозволат да се случи учесниците во договорот, а особено преставниците на европската заедница - вели во изјавата за Плусинфо Трпеновски кој истакнува дека во случај кога имаме кривично дело „неовластено прислушување“, јавниот обвинител треба да утврди кој го извршил тоа дело, тој тргнува од формалната страна без да продлабочи дали од разговорите се потврдува основаното сомнение дека некој извршил сериозно казниво дело.
сите 57 | | | веќе видена

Турски борбени авиони „Ф-16“ денеска бомбардираа позиции на припадниците на Работничката партија на Курдистан (ПКК) на југоистокот на Турција, откако милитантите убиле војници во тоа подрачје, соопшти турската војска. Борците на ПКК утринава, во 7.05 часот, пренесува Мета, отвориле оган врз војниците кои вршеле претрес во округот Семдинли, во провинцијата Хакари, во близина на границата со Иран и со Ирак, соопшти турската војска. Во судирите загинал еден војник, а двајца се повредени. Два авиона „Ф-16“ потоа ги уништиле борбените позиции на ПКК во тоа подрачје, каде дејствуваат и борбени хеликоптери, беспилотни летала и копнена војска. Околу 70 припадници на турските сили за безбедност се убиени откако почнаа нападите на ПКК од почетокот на јули. Повеќе од 900 милитанти од ПКК се убиени на југоистокот на Турција и во Ирак од 22 јули.
сите 9 | | | веќе видена

Општина Центар денеска врши инспекциски надзор на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Од инвеститорите општина Центар бара да ја имаат комплетната документација за објектот, а за инспекцискиот надзор, општината до нив, достави уредно известување. Општина Центар, целата постапка со инспекцискиот надзор ќе ја води транспарентно, во присуство на јавноста. За ова интерес пројави и меѓународната заедница, велат од општината. Според првичните наоди на инспекторите, спорна беше капијата на зградата, која наводно е изградена со узурпација на државно земјиште. Општина Центар, за денеска најави и испекциска контрола на градбата каде инвеститор е фирма од Штип, за објектот што се наоѓа спроти клубот на пратеници.
сите 36 | | | веќе видена

Основните јавни обвинители во своето постапување по конкретен предмет се потполно автономни при донесувањето на одлуките за тоа како ќе постапуваат по повод донесените решенија, изјави за Дојче веле државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски. Зврлевски за „Дојче веле“ вели дека рокот за жалба која може да ја поднесат обвинителите, истекува во рок од три дена од денот на приемот на судската одлука во Обвинителството. „Одлуката на Судот се однесува на постапки кои се водат во основните јавни обвинителства по предмети кои ги застапуваат основни јавни обвинители. Тоа значи дека основните јавни обвинители во своето постапување по конкретен предмет се потполно автономни при донесувањето на одлуките за тоа како ќе постапуваат по повод донесените решенија. Дали ќе поднесат жалба или не, тоа ќе биде нивна самостојна одлука, откако ќе ги согледаат основите во одлуката на Судот“, изјави за „Дојче веле’ државниот јавен обвинител. Тој не сакал да зборува за други прашања и дилеми кои произлегуваат од судската одлука. ...
сите 67 | | | веќе видена

Груевски не доби потврда дека тоа што го зборува на снимките не е криминал туку само дека снимките се невалидни како доказен материјал по пријавата за криминалот што го инспирирал, подготвувал, организирал и спроведувал во една временска отсечка забележана на снимките! Тоа што го одлучи Основниот суд Скопје 1, значи, не е потврда за неговата невиност во суштинска смисла (самиот суд вели дека не навлегува во таа суштина), туку обратно, потврда, дека е виновен, инаку, не би имал потреба да се занимава со ова трагикомично иземање на доказите. Тој е премиер. Неговото ослободување нема да зависи од формалните рамки што самиот си ги кове. Формализмот го штити само на прв поглед. Во суштина го разголува! Постапката пред Основниот суд Скопје 1 покажува високо ниво на загриженост и, би рекол, паника, кај премиерот во однос на својот правен статус кој се обидува да го консолидира и низ правни механизми (Кривичен суд) и низ политички (аспекти на пржинската забошотка). Продажбата на инкриминираните плацеви е во таа низа ...
сите 2 | | | веќе видена

Граѓанскиот активист и опозиционер Гиорги Какук е уапсен од страна на унгарската полиција откако демонстративно ја пресече бодликавата жица поставена неодамна на унгарско-српската граница. Тој заедно со српската новинарка и активистка Милица Манчиќ ја пресече оградата во близина на Роска во јужниот дел на Унгарија. Тие сметаат дека поставувањето на оградата е бесмислено и не придонело да се намали бројот на бегалци кои доаѓаат во Унгарија. - Во исто време, тоа е спротивно на основните принципи на Европската унија и на борбата против криумчарењето на луѓе. Оградата служи како изговор за на бегалците да им наплаќаат високи цени за влез во Шенген зоната, рече Какук. Унгарската полиција соопшти дека со сечењето на жичаната ограда, Какук извршил кривично дело против државниот имот.
сите 2 | | | веќе видена

Фрапирани сме од злоупотребата на постапката од страна на судијата на претходната постапка и неговото нестручно и несовесно вршење на судиската функција, реагира Хелсиншкиот комитет Реакцијата доаѓа откако Основниот суд Скопје 1 кој преку соопштение објавено вчера на веб страницата на Судот информираше дека по барање на адвокатот Никола Додевски, судија на претходна постапка донел решение со кое го уважил барањето за издвојување на докази, снимки од телефонски разговори и транскрипти од предметите на ОЈО оформени по кривична пријава на СДСМ. „Судијата на незаконски начин се вмешал во работата на јавното обвинителство и донел противправно решение кое не може да предизвика правна последица и како такво мора да биде обжалено од ОЈО Скопје и преиначено од страна на Апелациониот суд во Скопје. Имено, одредбите на кои се повикува судијата (ЗКП: чл. 93 – Издвојување на доказ во врска со чл. 12, ст. 2 – Законитост на доказите) се однесуваат само во случај кога случајот е влезен во формална истражна постапка. Имајќи ...
сите 60 | | | веќе видена

Скопската обиколница ќе биде затворена за сообраќај од утре до 28 септември секој работен ден од 7 до 19 часот од клучката Хиподром до клучката Сарај, поради снимање на францускиот игран филм „2015 A Fond“. Автомото сојузот на Македонија информира дека режимот на работа на патарината Петровец ќе биде редуциран на 22 септември додека секциите на автопатот околу Градско ќе бидат затворени во периодот од 28.09 до 25.10 и сообраќајот ќе биде пренасочуван. Повеќе информации за новиот режим во сообраќајот е достапен на официјалната веб страна на АМСМ
сите 100 | | | веќе видена

Бармен на улица во близина на аеродромот во Сан Франциско нашол банкнота од 20 долари американски долари, за кои купил два лоза и добил милион долари, објави лотаријата на американската сојузна држава Калифорнија. Хуберт Танг купил две среќки за гребење во продавниците во близина на аеродромот минатата среда и на едната од нив ја освои главната премија. Танг на еден пријател кој во тој момент бил со него во неверица му рекол дека „изгледа, освои милион“ долари, пренесе Макфакс. Танг, кој десет години претходно не играл никакви игри на среќа, вели дека сé уште нема никакви планови што ќе стори со добивката, но во шега вели дека ќе фрла банкноти од 20 долари на улица, па може некому да му се насмевне среќата. Продавницата во којашто Танг го купил добитниот лоз ќе добие 5.000 долари, изјавиле претставници на лотаријата. Претходно годинава претставниците на лотаријата беа во потрага по друг среќен добитник кој купил тикет за лотаријата Powerball кој носел, исто така, милион долари но не се јавил да ја подигне ...
сите 13 | | | веќе видена

„Да не се лажеме, знаевме дека Судот ќе биде наклонет кон политичките моќници. Фактот дека ова е силно организирана банда, подобро е да се констатира со време, па да се бара чаре со посебен суд или слично, вели Гордан Калајџиев, професор на Правниот факултет. Како што јавува Дојче Веле, Калајџиев, одлуката на Основниот суд снимките од прислушувањето да се издвојат како незаконски прибавени докази, што правно значи оти тие не ќе може да се користат како доказ во постапката ја оценува како саботажа на специјалниот обвинител и попречување на правдата, за која некој еден ден треба да одговара. „Да не се лажеме, знаевме дека Судот ќе биде наклонет кон политичките моќници. Фактот дека ова е силно организирана банда, подобро е да се констатира со време, па да се бара чаре со посебен суд или слично. За волја на вистината, знаевме и дека ќе ја спорат законитоста на доказите од разговорите, но дека ќе ги издвојат уште пред да се истражи случајот, а и да се попречува истрагата за тоа кој снимал незаконито - е кривично ...
сите 69 | | | веќе видена

„Ова е скандал од невидени размери во Република Македонија“, рече за Телма, Горан Сугаревски од СДСМ, по вечерва објавената одлука на судот да ги отфрли како докази, објавените телефонски разговори од страна на опозицијата, во предметот прислушување. – Прво согласно договорот од Пржно ако имаше обвинителство и судство како што треба не под врхушката на ВМРО – ДПМНЕ, сигурно немаше да се случи ова, ниту пак ќе имаше потреба од специјален обвинител, смета Сугаревски. Сега тие намерно сакаат да направат да нема потреба од специјален обвинител. Ставот на СДСМ во текот на утрешниот ден ќе биде соопштен, рече тој. – Јас не би сакал да коментирам одлука штотуку пристигната затоа што не сум ја видел целосно. Но во секој случај треба да биде основа за барање одговорност за предметите на Прислушување, рече во вечерашната Топ Тема, Талат Џафери од ДУИ.
сите 60 | | | веќе видена

Еден од повредените почина во тешката сообраќајна несреќа помеѓу мотор и автомобил што денеска околу 15 часот се случи на патот Охрид - Св. Наум кај Лагадин, јавува порталот Охридњус. Информацијата, како што јавува порталот, ја потврдил портпаролот на СВР Охрид Стефан Димовски. „Во несреќата учествувале патничко возило и моторцикл со охридски регистарски таблички. Од засега неутврдени причини дошло до директен судир при што тешко настрадале возачот и сопатник на моторциклот. Двајцата биле пренесени во охридската општа болница, каде по неколку часа на повредите им подлегнал сопатникот на моторциклот роден 1995 година, додека возачот по укажаната помош со тешки телесни повреди е упатен на скопските клиники“, пишува Охридњус.
сите 99 | | | веќе видена

Основниот суд Скопје 1 Скопје информира дека е донесено решение со кое се забранува да се користат прислушуваните материјали што ги објавуваше опозицијата како докази во истражната постапка затоа што биле собрани на незаконски начин. „Постапувајќи по барање за издвојување на докази од списи на Основното јавно обвинителство согласно чл. 93 вв чл 12 од ЗКП, поднесено од адвокат Никола Додевски, судија на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 – Скопје, донесе решение со кое се уважува барањето за издвојување на докази – снимки од телефонски разговори и транскрипти на истите од предметите на Основното јавно обвинителство оформени по поднесена кривична пријава на СДСМ“, се вели во соопштението на Основниот суд Скопје 1. Понатаму во соопштението се вели: „Во барањето до судија на претходна постапка, наведено е дека до ОЈО Скопје поднесени се кривични пријави и се води постапка против осомничените Никола Груевски, Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиевски, Кирил Божиновски, Сашо Мијалков, Ирена Мишева, Мартин ...
сите 172 | | | веќе видена

Од почетокот на годината низ територијата на Србија минале 115 илјади мигранти, изјави денеска српскиот премиер Александар Вучиќ на прес-конференција со чешкиот премиер Бохуслав Соботка, јави МИА. - Во овој момент во Србија на четири различни точки се наоѓаат 7.800 лица. Ние се обидуваме да сториме се што е во наша моќ, за да им помогнеме на тие луѓе, да им обезбедиме храна и најосновни средства за живот -рече Вучиќ. Според Вучиќ само неколку десетици мигранти побарале азил во Србија, а поголемиот дел се упатуваат во Германија и скандинавските земји. Соботка истакна дека Чешка е подготвена да и достави на Србија финансиска помош во износ од десет милиони круни за решавање на проблемот со бегалците во рамки на програмата за помош на мигрантите.
сите 2 | | | веќе видена

Противпожарната единица ангажирана во гаснењето на пожарот во Велешко се обидуват да го локализираат за да не биде зафатена една куќа. Големиот пожар кој беснее над Велес, на потегот од ридот над Башино село кон езерото „Младост“, е пријавен попладнево во 13:50 часот, јави Утрински весник. Во гасењето на пожарот се активирани и авионите на Дирекцијата за заштита и спасување.
сите 257 | | | веќе видена

next