Кирилица

АМСМ соопшти дека согласно одобрението од Министерство за транспорт и врски и известувањето од Мануфактура продукција, поради снимање на францускиот филм „A Fond“, се воведува времена измена на режим на сообраќај на Скопската обиколница. Обиколницата ќе биде затворена на потегот од клучката Хиподром до клучката Сарај во период од понеделник до петок од 07 до 19 часот, започнувајќи од 07.09 до 28.09.2015.
сите 46 | | | веќе видена

Градоначалникот на општина Дебрца Игор Трајковски уште еднаш во функција на претстојните избори најави проекти за кои неговиот премиер Никола Груевски пред две недели фрлаше лопати. Во краткото интервју на три пати потенцираше дека средствата ги обезбедила „Владата на Македонија, предводена од ВМРО-ДПМНЕ", велат од Општинската организација на СДСМ од Дебрца. „Сите знаеме дека тој е партиски послушник, а не градоначалник на сите граѓани. Кога ги најавуваше проектите добро ќе беше да каже дека средствата за регионалниот колектор се обезбедени од кредитно задолжување на Владата кај Светска банка и дека ќе треба да ги враќаат граѓаните на Република Македонија, а не Владата предводена од неговата партија. Добро ќе беше да каже дека тие пари и беа доделени уште на претходната локална власт, која поради административните, односно политичките бариери од централната власт не можеше да ги искористи“, се вели во партиското соопштение. Од партијата додаваат дека Трајкоски и неговата администрација очигледно и во третата ...
сите 3 | | | веќе видена

Македонската фудбалска репрезентација денеска во рамките од седмото коло загуби на гостувањето кај аутсајдерот во групата Ц, Луксембург со 1-0, со што паднавме на последното место во групата. Леонард Жута на својот прв меч во дресот на Македонија постигна гол во 15-тата минута за водство на нашата селекција, но судиите го поништија поради наводен офсајд. Во 85-тата минута Абдурахими не реализираше пенал за нашата селекција, а казната пристигна во втората минута од судиското продолжение од мечот кога Себастијан Тил погоди за победа на Луксембург, прва во овие квалификации. Во овој меч, македонската фудбалска репрезентација покажа најубедливо слаб квалитет. Македонија следниот квалификациски меч ќе го одигра во вторник, на 8.септември, кога во Скопје ќе гостува Шпанија.
сите 46 | | | веќе видена

Кошаркарската репрезентација на Македонија загуби од селекцијата на Грција со резултат 65 – 85, во првиот натпревар од групата фаза на Европското првенство кое се игра во Хрватска, Германија, Летонија и Франција. Најефикасен играч во тимот на Грција беше Георгиос Принтезис, кој постигна 18 поени, додека во нашиот тим најдобра игра покажаа Александар Костоски со 20 поени и Војдан Стојановски, кој постигна 13. Наредниот меч на „Евробаскетот 2015“ македонските кошаркари го играат утре во 15 часот, против репрезентацијата на Холандија.
сите 166 | | | веќе видена

Интересни фотографии на својот Фејсбук профил, објави новинарката на Ал Џезира Балканс, Милка Смилевска, на кои се гледа како грчките полицијаци на своите македонски колеги им носат ладна вода во меѓуграничната зона каде транзитираат бегалците помеѓу двете земји. „Грчките полицајци ја поминаа граничната линија, дојдоа во меѓузоната и на македонските колеги им донесоа ладна вода“, пишува Смилевска.
| | веќе видена

Александар Диневски, поранешен разузнавач кој беше осуден на 4,5 години затвор во процесот „Шпион“ од денеска е пуштен да се брани од слобода, јави Нова. Судот донесе решение Александар Диневски, веднаш да биде пуштен од КПУ Затвор Скопје, да се брани од слобода. Кривичниот совет за организиран криминал и корупција при Основниот Суд Скопје 1, смета дека повеќе не постојат причини поради кои мерката притвор била определена и продолжувана.
сите 4 | | | веќе видена

Зоран Џидров, стоматолог од Штип заедно со уште шестмина алпинисти од Србија, Хрватска и Босна и Херцеговина го освоија Лениновиот врв или ИБН Сима на Хималаите. Балканскиот тим точно пред две недели го искачиле врвот висок 7 134 метри, а нивниот предизвик траел две недели, јави Телма. Џидров вели дека врвот го искачувале постепено, со адаптирање во базните логори, а почетна точка им било на 3 600 метри Овој штипски алпинист го има освоено и Монт Блан. Според него секоја планина има свои убавини. На француските алпи вели дека искачувањето е полесно, бидејќи се преноќува по куќи, а додека на азиските Хималии си препуштен самиот на себе, носејќи ја опремата сам, доколку немаш пари да платиш носачи и професионален водич. Следниот предизвик на Џидров е да се качи на Монт Еверест, кровот на светот, висок 8 848 метри. Но, за овој предзвик потребна е и поголема сума на пари. Досега шестмина штипјани учествувале во хималајски експедиции, од кои тројца искачиле и еден од 14 те врвови. Пред некоја година кардиологот ...
сите 5 | | | веќе видена

Македонија, првиот натпревар на Евробаскетот го игра против Грција, а грчката национална телевизија го „пречкрта“ односно избриша нашето име од кајрнот за резултати. Ваквото однесување на Грците ни е познато од претходно - и за време на Евробаскетот во Литванија во 2011 година Грците исто реагираа на кратенката МКД.
сите 8 | | | веќе видена

Реал Мадрид го следеше примерот на Баерн Минхен и донираше 1 милион евра за бегалците од Сирија. Германците во вторникот најавија дека ќе ја издвојат истата сума за помош на бегалците во Германија. Денеска Порто јавно ги повика клубовите кои се дел од Лигата на шампиони да одвојат дел од заработката од влезниците за истата цел, јави Алфа. Засега ниту еден клуб не одговори на барањето.
сите 2 | | | веќе видена

Европа да обезбеди заеднички одговор, бидејќи ниту една земја не може да го реши проблемот со мигрантите сама, со сопствени ресурси, рече министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски на денешниот неформален состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија и земјите-кандидати за членство во ЕУ во Луксембург. „Република Македонија очекува третман од ЕУ како кон земја членка. Солидарноста и споделената одговорност ја истакнуваме како есенцијална. Недостапен е одговор на европско ниво за сегашната миграциска криза. Тенденциите во моментов се дека таа ќе се продлабочува и во бројки и во реални проблеми на терен. Доколку продолжат да опстојуваат одговори само на национално ниво, наскоро може проблемите да ги надминат капацитетите на државите кои се засегнати директно од кризата“, предупреди Попоски. Тоа, додаде, може да стане закана и за солидарноста и хуманоста кои мора да бидат главни одлуки во соочување со овие предизвици. Попоски ги запозна министрите ...
сите 8 | | | веќе видена

Поранешниот шеф на тајната служба шест часа бил вкрстено испрашуван од адвокатите на обвинетите за поткуп во процесот во Њујорк истиот ден кога замина во затвор, објави „Утрински“. Слободан Богоевски, поранешниот шеф на македонската тајна полиција, сведочел во истрагата за поткуп во „Маѓар телеком“, објави интернет-порталот „Мејн џастис“ (Main justice), специјализиран за инсајдерски вести поврзани со активностите на американското Министерство за правда, вклучувајќи и 94 канцеларии на правобранителите во САД, пренесува „Утрински“ . Весникот успеа да дојде до текстот, во кој се вели дека „федерален судија во Њујорк ќе го дозволи писменото сведочење на поранешниот шеф на македонската тајна служба според Актот за странски коруптивни практики во судењето на тројца поранешни извршни директори на унгарската телекомуникациска компанија“. Судијата смета дека проблемите со писмените сведоштва не влијаат негативно на сведочењето.
сите 64 | | | веќе видена

Премиерот на Финска, Јуха Сипила, изјавил дека ќе им ја понуди на бегалците својата куќа за сместување, пренесува хрватската државна телевизија „ХРТ“. Сипила соопштил дека станува збор за негова куќа во Кемпеле, на северот на Финска, која малку ја користи и во која ќе бидат сместени барателите на азил од почетокот на следната година. „Сите треба да се погледнеме во огледало и да се запрашаме како можеме да помогнеме“, ја цитира „ХРТ“ изјавата што премиерот ја дал за финската телевизија „ЈЛЕ“. Сипила, кој со својот гест сакал да даде личен пример и да покаже дека е потребно да се преземе одговорност, ги повикал и верските и хумантираните организации во земјата да помогнат со сместувањето на бегалците. Инаку, финската Влада, како што пренесува „ХРТ“ вчера ги удвоила проценките за бројот на баратели на азил кои ги очекува оваа година на 30.000 лица. Извор: Мета
сите 4 | | | веќе видена

Адвокатскиот тим на премиерот Никола Груевски в понеделник ќе достави до кривичниот суд одговор на жалбите на обвинителството, потврди за Телма , адвокатот Никола Додевски. Тој вели дека ќе го почитува рокот за доставување одговор од три дена по што целата документација ќе биде препратена во Апелациониот суд кој ќе ја донесе конечната одлука дали прислушкуваните разговори ќе бидат доказ во 27 предмети кои ги истражува обвинителството.
сите 7 | | | веќе видена

Општинската организација на Либерално-демократската партија во Гевгелија достави предлог до Советот на општината за разгледување на завршните извештаи од реализираните проекти во општина Гевгелија во изминатата 2014 година, поддржани од меѓународни институции и фондови. Станува збор за прокети кои ја надминуваат сумата од 700.000 евра и се важни за економскиот развој на нашиот град и околните општини, велат од партијата. - Како општинска организација бараме транспарентност и отчетност од локалната власт, јавноста да биде запознаена дали планираното е и остварено со проектите, каква е долгорочната одржливост на проектите и каков е досегашниот ефект од истите врз локалната заедница. Сметаме дека фондовите на Европската унија треба да се користат за развој на човечкиот капитал, за иновации и за директно финансирање на микро и малите компании. Парите да се алоцираат пазарно според потребите на локалната економија, а не политички за додворување кон гласачите. Централната, но и локалната власт во изминатите ...
| | веќе видена

Најважните апарати во штипската болница не работат со години. Најдолго не работат мамографот и гастроскопот. Раководството на болницата за маката на пациентите има разбирање, но нема решение, објави штипската телевизија Стар. - Започнат е тендерот за гастроскопија со што би се набавил и нов апарат - изјави д-р. Александар Стојановски, директор на Клиничка болница во Штип. Штипската Клиничка болница е во функција на 250.000 поациенти. Двата клучни апарата, годишно порегледуваат по 20 до 30.000 пациенти. Сите тие веќе втора година се принудени да одат за Скопје, Кочани и Свети Николе или да плаќаат скапи приватни прегледи, само затоа што работите во здравството не одат како што треба. Повеќе ОВДЕ(Стар)
| | веќе видена

Луѓето од Западен Балкан во иднина би требало полесно да доаѓаат до работа во Германија. Министерката за труд Андреа Налес за „Шпигел“ рече дека на тој начин сака да го прекине „кругот од доаѓање и протерување“, пренеусва „Дојче веле“. Германската министерка за труд и социјала Андреа Налес (на фотографијата) сака на луѓето од Западен Балкан да им обезбеди полесен пристап до германскиот пазар на работа. „Мора да создадеме контингент од работни дозволи за граѓаните на сите шест држави на Западниот Балкан“, изјави Налес во интервју за „Шпигел“, пишува „Дојче веле.“ Во период од 5 години би требало во Германија годишно да доаѓаат по 20.000 работници, без оглед на квалификацијата. Тие во Германија би работеле, или би биле примани на обука. „Тоа би била една можност да се прекине кругот од доаѓање и протерување“, вели Налес. Предуслов за доаѓање би била согласност од Агенцијата за работа и имање конкретно работно место, односно место за обука, со плата која е вообичаена за германски услови. Налес нагласува: „Ние ...
сите 21 | | | веќе видена

Унгарскиот премиер Виктор Орбан рече дека Будимпешта од 15 септември, долж својата граница со Србија ќе распореди полициски сили како би се спечил налетот на бегалци, а доколку одобри и парлемнтот, и војска. „По 15 септември ќе настапат големи промени, чекор по чекор, ќе ја ставиме границата под контрола. Ќе испратиме полиција, а ако добиеме одобрение од парламентот и војска“, рече Орбан на прес конференција за новинари. „Не станува збор за 150.000 мигранти кои пристигнуваат, а кои некои сакаат да ги распределат по квоти, тоа не е ниту 500.000, како што слушнав во Брисел. Станува збор за милиони, десетина милиони, бидејќи приливот на мигранти е бесконечен“, напоменува Орбан.
сите 21 | | | веќе видена

Шпанската полиција ја откри најголемата плантажа со канабис во Шпанија, во реонот на градот Албасете, во југоисточниот дел од земјата, при што се уапсени и шест лица. На плантажата се засадени околу 75.000 растенија канабис со вкупна тежина од пет тони. Таа е откриена среде фарма со плоштина од три хектари. Според шпанските медиуми, плантажата би можела да биде и најголемата во Европа.
| | веќе видена

На влез во Македонија кај Гевгелија и понатаму пристигнуваат бегалци, најмногу од Сирија. Од јуни годинава се издадени потврди за намера за азил на вкупно 60. 421 странски државјани. Од вчера изутрина од 8:00 часот до денеска во исто време полицијата издала потврди за искажана намера за поднесување на барање за признавање на право на азил на 1.462 странски државјани, од кои 889 мажи, 224 жени, 271 се деца кои го придружуваат носителот на потврдата, како и уште 78 деца кои патуваат без родител. Како што соопшти МВР, според државјанството на лицата на кои им се издадени потврди, најбројни се државјаните на Сирија-1.253, Ирак-85, Авганистан – 81, Пакистан-23, додека другите се во помал број. Во периодот од 19 јуни до 5 септември оваа година се издадени потврди на вкупно 60.421 странски државјанин, од кои, 41.207 се од машки пол, 8.271 се од женски, 9.548 се деца кои го придружуваат носителот на потврдата, како и уште 1.395 деца кои патуваат без родител, на кои им е издадена потврда за искажана намера за ...
сите 72 | | | веќе видена

Компанијата „Гугл“ го претстави новото лого, кое и понатаму ќе го содржат шест разнобојни букви, но променет е дизајнот и фонтот. Оваа модификација доаѓа месец дена откако информатичкиот гигант објави информации за реструктуирање на компанијата и основање на нова матична холдиг фирма „Алфабет“.
сите 2 | | | веќе видена

next