Кирилица

Вчера во тетовската клиничка болница, без знаци на живот, било донесено шестнеделно машко бебе. Го донесол неговиот татко Б.J.од Тетово, кој утрото го однесол бебето кај пензиониран педијатар во Тетово, бидејќи имало здравствени проблеми. Педијатарот му дал одредена терапија, меѓутоа по неколку часа состојбата на бебето му се влошила и околу пладне тие повторно се вратиле кај педијатарот. Но, во тоа време тој бил отсутен, додека во соседната амбуланта, каде се обратиле за лекарска помош, констатирале дека детето е веќе починато. Кога се вратил таткото физички го нападнал пензионираниот педијатар, по што го однесол бебето во тетовската клиничка болница. Во координација со јавен обвинител и по негова наредба починатото бебе е дадено за обдукција и по што ќе се утврдат причините за смртта.
сите 18 | | | веќе видена

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов во изјава за „Плусинфо“ ја потврдува информацијата дека од денеска во Собранието ќе дејствува како независен пратеник односно нема да биде дел од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. Вчера тој за својата одлука и официјално го известил собранискиот спикер Трајко Вељаноски. Но сепак Трајановски останува во Владата на Никола Груевски. „Сметам дека во овој период е подобро да дејствувам како независен пратеник бидејќи на тој начин ќе може самостојно да настапувам, да ги претставувам ставовиве на партијата и на тој начин да се подготвувам за избори. Ова не значи дека излегувам од Владата, зошто би го правел тоа сега, кога сите влегуваат“, вели Трајанов. Повеќе ОВДЕ(Плусинфо)
сите 14 | | | веќе видена

Кривична пријава за мачење животни од скопската полиција заработи 41-годишниот В.Д. од скопската населба Ѓорче Петров. Тој, како што тврди МВР, го донел коњот во дворот на О.У. „Димитар Поп Беровски“ во населбата во која што тој живеел. Го врзал и го оставил на самото место иако истиот знаел дека коњот е повреден и изнемоштен, не му укажал помош од стручно лице ветеринар го ставил на страдање и мачење.
сите 3 | | | веќе видена

Унгарските власти на неодредено време ја затворија главната железничка станица во Будимпешта, како би спречиле бегалците да отпатуваат во Австрија и Германија. Од патниците е поабрано да ја напуштат железничката станица. Од патниците е побарано да ја напуштат железничката станица, притоа преку разглас информирајќи ги дека од станицата нема да тргне ниту еден воз и дека во нема нема да влезат, јавува агенцијата АФП. Како што се гледа од снимките на Раша тудеј, илјадниците бегалци, опкружени со полициски сили, стојат пред станицата во Будимпешта гласно негодувајќи поради донесената забрана. Утринава избија и нереди кога стотина мигранти се впуштија кон металната порта на палтформата од која возот за Виена и Минхен требаше да тргне, но полицијата ги спречи. Мигрантите наведуваат дека потрошиле и по неколку стотици евра за карти, а тогаш полицијата ги известила дека нема да можат да патуваат.
сите 122 | | | веќе видена

Цивил – Центар за Македонија во соработка со експертскиот тим на хрватската организација Гонг, надалеку позната по своето искуство и експертиза во изборното набљудување и изборните системи, ќе покани претставници од политичките партии, граѓанското општество и меѓународната заедница на тематскиот состанок „Слободни избори за слободни граѓан(к)и: Иднината на Македонија“. На оваа средба ќе се дискутира за начините да се надмине политичката криза со цел да се обезбедат услови за слободни избори во 2016 година и како различните засегнати страни во општеството можат да придонесат кон политичкиот процес. Имајќи предвид дека преговорите се водат зад затворени врати, често се наметнува прашањето дали и што можат да направат сите останати во оваа земја. Ќе се обидеме да дадеме одговор на тие прашања заеднички, со помош на нашите гости, експертскиот тим на Гонг (Хрватска). Јавната презентација ќе се одржи на денеска во хотел City Park, со почеток во 12.30 часот. Гонг е граѓанска организација основана во 1997 година за ...
сите 6 | | | веќе видена

Независниот истражувачки центар „Нумбео“ (Numbeo) ја рангираше Македонија на неславното шесто место во светот, на листа од 103 држави, според индексот на загадување за првата половина од 2015 година. Високото ниво на загаденост во Македонија е индексирано со 87,70, а опсегот на загадување е определен со 162,03, со што земјата е најзагадена во Европа. Од регионот Албанија е рангирана на 21. место, Бугарија на 53., Србија на 57., Хрватска на 90. место. Во светот најзагадена е Гана со индекс 100,01 и опсег 181,14 . Најмалку загадена земја во светот и Европа е Исланд со индекс 13,78 и 24,49 опсег на загадување.
сите 2 | | | веќе видена

Пратениците на опозициската коалиција, по 15 месечниот бојкот, денеска се враќаат во Собранието на Македонија. Враќањето во парламентот на пратениците од СДСМ и од коалиционите партнери е дел од договорот од Пржино за решавање на политичката криза во земјата. Со врањето во Собранието договорено е пратеникот Горан Сугарески да биде предложен за координатор на пратеничката група, Петре Шилегов да раководи со Анкетната комисија за прислушувањето, а Рената Десковска да биде предложена за потпретседател на Собранието. Шеф на Комисијата за контрола на Управата за безбедност и контраразузнавање и Агенцијата за разузнавање ќе биде пратеникот Хари Локвенец, а Горан Мисовски од НСДП ќе раководи со Комисијата за надзор на спроведување на следењето на комуникациите. Пратеничката Јагода Шахпаска ќе ја води Комисијата за здравство, Марјанчо Николовски Комисијата за финансирање и буџет, а Панче Орцев - за земјоделство. Пред формалното влегување во Собранието најавено е прес-конференција да одржи и лидерот на СДСМ Зоран ...
сите 143 | | | веќе видена

Потребна е личност со исклучителна способност да функционира непристрасно и професионално во услови на притисок, од која било страна, вклучително и на притисокот од јавноста, со добро познавање на кривично правната материја, но и добро познавање на сите (не)прилики поврзани со нашето правосудство. Ова е ставот на адвокатот Драган Малиновски, поранешен претседател на Антикорупциската комисија, кој во интервју за Фактор го искажува за профилот на специјалниот обвинител, кој според договорот од Пржино, треба да се биде изберен ндо 15 септември. „Назначувањето на најквалитетните судии да ги работат овие случаи е основен предуслов за да се надеваме на кредибилна правна разрешница на кризата. Измените на законот за јавното обвинителство и квалитетот на законските измени ќе ја детерминира и позицијата на специјалниот јавен обвинител во правосудниот систем. Доколку новата законска рамка понуди коректни услови за работа на специјалниот јавен обвинител и механизми за негова ефикасност, во таков случај таа позиција би ...
| | веќе видена

Во Македонија ќе биде сончево и топло со мала облачност во планинските региони и со слаб ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе се движи од 12 до 19, а дневната од 31 до 38 степени. Во Скопје сончево и топло со мала облачност и со слаб југоисточен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 19, а дневната ќе се искачи до 36 степени.
сите 178 | | | веќе видена

С.Р. од Кичево и негов познаник чиј идентитет засега е непознат за полицијата, вчера биле најдени мртви во возило „ровер“ на локалниот пат од Драчево кон скопско Количани, соопшти МВР. Телата на двајцата мажи се откриени синоќа околу 20 часот. Покрај телата на мртвите е пронајден и пиштол кој е однесен на вештачење. По наредба на јавен обвинител, телата се однесени на Институтот за судска медицина за обдукција. Се претпоставува дека причината била кавга за дрва.
сите 66 | | | веќе видена

Силна експлозиија одекна во хемиска фабрика во кинеската провинција Шандонг. За сега нема информации за евентуални жртви. Ова е втора несреќа која се случи овој месец во оваа провинција. Во фабрика во градот Донгјинг пред полноќ по локално време се слушнала една изолирана експлозија, објави кинеското државно радио на сајтот „Веибо“, пренесува Танјуг. На „Веибо“ се појавиле слики од експлозија која се случила во одалечена индустриска област, јавува Ројтерс. Експлозијата била толку силна што можела да се слушне на голема далечина, објави Раша тудеј неведувајќи дека не се познати повеќе детали. Во текот на август во Кина се случија слични несреќи, при што во експлозија на 12 август во магацин со опасни хемикалии во градот Тјенцин, северна Кина, настрадааа најмалку 145 луѓе. Нешто подоцна се случи експлозија во хемиска фабрика во друг дел на провинцијата Шандог, во која животот го изгуби едно лице.
сите 4 | | | веќе видена

Откупувачите на грозје и лозарите постигнаа договор за минималната откупна цена на килограм винско грозје, соопшти Министерството за земјодлество. Договорено е минималната цена за откуп на сортата грозје Вранец со 19 шеќерни единици да биде 13 денари за килограм. Покрај тоа, договорена е и цена од 0,68 денари по шеќерна единица, која ќе се користи при пресметка на откупна цена за сортата Вранец во случај кога производителите на грозје ќе предадат грозје со повисока или пониска вредност од 19 шеќерни единици. Минимална цена, пак, за откуп на сортат Смедеревка со 17 шеќерни единици ќе биде 11 денари за килограми и 0,64 денари по шеќерна единица, која ќе се користи при пресметка на откупна цена во случај кога производителите ќе предадат грозје Смедеревка со повисока или пониска вредност од 17 шеќерни единици. Цената на винското грозје од т.н. висококвалитетни сорти ќе го утврдуваат производителите на грозје и откупувачите и треба да биде повисока од онаа на Вранецот и Смедеревката.
сите 6 | | | веќе видена

На Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ премногу им тежи криминалот, корупцијата и сите злоупотреби што ги направија во изминатите 9 години, реагира СДСМ на обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ за потпретседателот на партијата, Дамјан Манчевски. „Ги чека соочување со сопствената одговорност, со правдата и со граѓаните. Оттука е целата нервоза и некултура којашто ја манифестира ВМРО-ДПМНЕ. Секогаш кога се фатени во криминал, на сметка на граѓаните и нивните интереси, ВМРО-ДПМНЕ реагира приземно, недолично и крајно несериозно за една политичка партија.Немањето елементарна култура и достоинствен израз е показател за тонењето на Никола Груевски по сите основи. СДСМ ќе продолжи да ги брани интересите на граѓаните“, стои во рееакцијата.
| | веќе видена

Професорот по Уставно право, Светомир Шкариќ за „24 Вести“ говори за тоа каква треба да биде улогата и кој би требало да ја извршува позицијата специјален јавен обвинител. Тој смета дека изборот на овој обвинител не треба да се изврши од редот на сегашните обвинители, ниту треба да има врска со сегашниот судски систем бидејчу е дискредитиран.
сите 16 | | | веќе видена

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изјави дека ќе се расправа за Шенген-зоната доколку земјите на ЕУ не ги распоредат бегалците. „Ако не успееме да се договориме околу рамноправното прифаќање на бегалците, тогаш шенгенското прашање ќе биде на дневен ред“, истакна Меркел. Прашањето за шенгенската зона го отвори Австрија со одлуката делумно да го затвори слободниот премин на границите и да воведе контрола, која е наменета за камиони за кои постојат сомневања дека превезуваат бегалци. „Ќе ги проверуваме сите возила за кои имаме сомневања дека кријат бегалци. Но, со таа мерка не го кршиме Шенгенскиот договор“, изјави министерката за внатрешни работи на Австралија, Јохана Микл-Лајтнер. На автопатот во Унгарија кон границата со Австрија утрово е формирана колона од автомобили во должина од 30 километри, откако австриските власти на источната граница ја зајакнаа контролата на возила во кои би можеле да се најдат бегалци.
сите 16 | | | веќе видена

Најголемата трансфер сага ова лето се чини дека е при крај и тоа во последните часови од преодниот рок. Имено шпанскиот спортски весник „Марка“, близок до Реал Мадрид, објави дека претставници на двата клуба договориле Давид Де Геа, голманот на Манчестер да премине во Мадрид за сума од околу 35 милиони евра. Претходно беше познато дека Де Геа ги имаше договорено личните услови со Реал за шест годишен договор. Остануваше тимот од Мадрид да му исполни само уште едно барање, а тоа е актуелниот голман на Кралевите, Кејлор Навас да го напушти клубот, со што на шпанецот му се гарантира првотимски статус. Се очекува до полноќ трансферот и официјално да биде објавен со оглед на тоа што денеска Јунајтед потроши 50 милиони евра за Антони Мартиал и сега му се потребни финансии за да покрие дел од расходите.
сите 145 | | | веќе видена

Павле Трајанов, лидерот на Демократскиот сојуз, најверојатно ќе биде независен пратеник во Собранието. „Плусинфо“ дознава дека Трајанов поднел такво барање до парламентарниот спикер, Трајко Вељаноски. Лидерот на Демократскиот сојуз беше член на владеачката коалиција, но веќе подолго време настапува со лични политички ставови за највлијателните политички прашања. Беше прашање на денот кога Трајанов ќе ја напушти коалицијата со Никола Груевски. Неофицијално се дознава дека неговиот пример би можело да го следи и Лилјана Поповска, претседателката на ДОМ.
сите 29 | | | веќе видена

Сумата на потрошени јавни пари за проектот „Скопје 2014“, според базата на податоци што БИРН ја отвори за јавноста пред околу еден месец, достигна над 600 милиони евра, објави порталот Призма. Базата на податоци беше објавена на 26 јули, а во последниов месец, врз основа на новата документација, вкупната сума за „Скопје 2014“ се зголеми за дополнителни 40 милиони евра. Денеска, со непосредна спогодба беше зголемен договорот со „Бетон“ за изградба на Градска куќа за дополнителни 3 милиони евра. За неговата изградба беше најавено дека ќе бидат потрошени 1,4 милиони евра, а изградбата, според договорите, достигна 20 милиони евра. Зголемена е и сумата за катната гаража „Тодор Александров“, која достигна 17,3 милиони евра. Повеќе ОВДЕ(Призма)
сите 4 | | | веќе видена

Рубен Хил (20) покажа неверојатна храброст за време на операција на мозокот. Додека докторите му го перираат мозокот, тој наместо да зборува почнал да пее, со цел докторите да видат дали му нарушуваат некои функции. Операцијата добро поминала, на Хил успешно му е отстранет туморот, а како пее додека му е најтешко погледете во видеото во продолжение.
| | веќе видена

На нетранспарентен начин советниците на ВМРО-ДПМНЕ во Општина Охрид изгласаа расипнички ребаланс на Буџетот, обвини денеска советничката група на СДСМ Охрид. - Од проектираните зголемени 67 милиони денари во Буџетот, тие наместо за капитални и развојни инвестиции, најголемиот дел од 36-те милиони денари, пари на граѓаните, проектирале да бидат потрошени за реконструкција на градскиот кеј Македонија. Прво, ниту знаат од каде ќе имаат зголемени приходи, а ниту имаат проект како ќе изгледа кејот и како дошле до бројката од 36 милиони денари - рече координаторот на советничката група, проф. д-р Јован Стојаноски. Тој предлага овие пари би можело да се употребат за амортизираниот и застарен возен парк на Комуналец, чијашто вкупна вредност на сите машини, камиони, багери и останати возила изнесува околу 600.000 денари или да се подобри инфраструктурата во градот, да се модернизира начинот на наплата на паркинзите и за стриктно и доследно спроведување на режимот на сообраќај. - Во Охрид очигледно на повидок е уште ...
сите 3 | | | веќе видена

next