Кирилица

Дваесетитригодишната М.Е.М од Скопје исчезнала во четвртокот. Исчезнувањето денеска го пријавил нејзиниот сопруг Б.Е.(39). Полицијата соопшти дека се преземаат мерки за нејзино пронаоѓање.
сите 14 | | | веќе видена

Во второто коло од натпреварите по групи, македонската кошаркарска репрезентација денеска ја совлада селекцијата на Холандија со резултат 78 – 71, со што ја забалежа првата победа на Европското првенство, кое се игра во Хрватска, Германија, Летонија и Франција. Најефикасни во нашиот тим беа Владо Илиевски со 14 поени, а Бојан Тајковски и Александар Костовски додадоа уште по 13 коша. Кај селекцијата на Холандија најпрецизен беше Николак Де Јонг со 19 поени. За тимовите од нашата група Ц утре е слободен ден, а натпреварите продолжуваат во вторник кога македонската репрезентација се среќава со домаќинот Хрватска.
сите 107 | | | веќе видена

Легендарниот Рован Аткинсон пред 25 години стана Мистер Бин, а јубилејот одлучи да го обележи на оригинален начин низ улиците на Лондон. Британскиот комичар седејќи на фотелја врз добро познатиот Мини Морис, реши да ги посети знаменитостите на Лондон.
сите 6 | | | веќе видена

Папата Франциско повика денеска секоја европска парохија и верска заедница да прифати по едно бегалско семејство како гест на солидарност. „Апелирам до парохиите, верските заедници, манастирите и светилиштата во цела Европа да... земат по едно семејство бегалци“, рече Папата во неговото редовно неделно обраќање во Ватикан, што предизвика аплауз од присутните на плоштадот Свети Петар. Папата изјави дека Ватикан, каде има две парохии, ќе прифати две семејства на бегалци во следните денови.
сите 2 | | | веќе видена

На 21-ви овој месец најавен е старт на нова телевизија на албански јазик, ТВ 21, објави Либертас. Според Либертас , основач на оваа телевизија е сопственикот на ТВ 21 и во Приштина, некогашниот новинар Еуген Сарачини. Телевизијата ќе има ексклузивен простор, поранешното кино Вардар на улица Македонија во Скопје. Отварањето е најавено за 21-ви овој месец а упатените велат дека и скопската како и приштинската телевизија располага со најнова техника и модерни студија. Директор на оваа телевизија е поранешниот министер за економија од ДУИ Ваљон Сараќини, пишува порталот.
| | веќе видена

Месните комитети на ВМРО-ДПМНЕ деновиве се растрчани по членството, правејќи списоци за тоа кои се активни, кои пасивни, а кои нивни приврзаници се откажале од нив, дознава „Мета“. Како што дознаваме, оваа активност е планирана во пресрет на предвремените парламентарни избори, закажани за април 2016 година, а кои владејачката партија сериозно ги зела предвид и веќе работи на терен. Како што пренесува „Мета“ оваа активност е планирана во пресрет на предвремените парламентарни избори, закажани за април 2016 година, а кои владејачката партија сериозно ги зела предвид и веќе работи на терен. Нивни екипи одат од врата на врата и ги прашуваат членовите зошто се откажале од партијата и како можат да им помогнат. Од ВМРО-ДПМНЕ неофицијално велат дека ова е стандардна динамика на работата на комитетите во поглед на ажурирањето на нивните членови. Официјално, пак, никој од повисокото раководство не сакаше да го коментира ова. Слична е состојбата и во другите градови низ Македонија. Како што јави дописникот на „Мета“ ...
| | веќе видена

Либералната партија смета дека поради низа пропусти на власта Битола е неквалитно место за живеење,поради што најперспективните млади ја напуштаат и заминуваат во странство. Партијата најавува дека по формирањето огранок во Битола, ќеработи на отклонување на сите проблеми кои ги имаат во овој град. „Во Битола е евидентен е трендот на затворање на малите фирми поради кризата и бројните инспекции во градот. Има случаи каде што се прават опструкции на фирмите што работат добро за да може да се преземат или да се затворат за да не бидат конкуренција на големите фирми со сопственици блиски на власта. Во училиштата нема лаборатории за да може да се изведува квалитетна настава. Сметките на училиштата се постојано блокирани, владее непотизам кај наставниот кадар без да се земе предвид нивниот квалитет, исти лица се директори во повеќе мандати со ротирање во училиштата, а програмите не се адаптирани кај учениците со посебни потреби. Со отварањето на дисперзирани студии во мали места, се обезвредни квалитетот на ...
сите 3 | | | веќе видена

Откако Њујоршкиот суд што го води случајот против директорите на „Маѓар телеком“ го отвори за јавност сведочењето на поранешниот шеф на македонската тајна полиција, Слободан Богоевски, порталот „Либертас“, повикувајќи се документот од сведочењето објави дека покрај поранешниот премиер Владо Бучковски кој е директно посочен дека примал мито, се наведуваат уште двајца други функционери. Во дел од сведочењето на екс шефот на македонската тајна полиција и, поранешен советник на Владата – Слободан Богоевски, дадено пред адвокатите на американската Комисија за хартии од вредност (СЕЦ), а во случајот со Маѓар Телеком и неговата ќерка фирма – македонскиот Телеком, Богоевски детално ги опишува сите операции и активностите во кои учествувал како посредник, ангажиран од контроверзниот грчки бизнисмен Димитрис Кондоминас. Во сослушувањата пред Јужниот обласен суд на Њујорк, Богоевски сведочи и одговора потврдно на прашањата на американскиот владин адвокат, поврзани со давањето на мито на определени политички партнери во ...
сите 72 | | | веќе видена

Романската полиција го приведе градоначалникот на Букурешт Сорин Опреску под сомнение за примање мито од 25000 евра од компании, што работат за градското собрание. По наредба на обвинителството Опреску е во притвор од полноќ, а романскиот суд подоцна денеска ќе одлучи дали градоначалникот на Букурешт ќе биде и формално уапсен. Во соопштението се наведува дека компаниите, што имале договори со градското собрание во периодот од 2013 до 2015 година биле обврзани да платат и до 70 отсто од своите приходи на градски функционери, од кои 10 проценти биле за градоначалникот. Опреску, кој е градоначалник на Букурешт од 2008 година, не даде изјава по синоќешното апсење.
сите 5 | | | веќе видена

Откако се проба во филмот „Кралот Артур“ на режисерот Гај Ричи, поранешниот англиски фудбалер Дејвид Бекам изјави дека би сакал повторно да глуми и да го надгради своето актерско искуство. Бекам во мај 2013 година, по над 20 години активна фудбалска кариера, одлучи на 39. години да се повлече од теренот и пензионира. „Многу сум свесен дека голем број славни личности и спортисти се пуштиле во актерските води, но од тоа не било ништо“, изјави Бекам за магазинот „Тајмс“.
сите 9 | | | веќе видена

Ние и Владата треба да имаме план за кога ќе врне снег и кога ќе имаме жени и деца кои ќе спијат под отворено небо, со снег или дожд. Решение не треба да бараме тогаш, туку треба да имаме подготвено план уште отсега, вели претставникот на УНХЦР во земјава Мохамад Ариф во неделното интервју на Радио Слободна Европа. „Од она што го гледам, ние не сме подготвени за поголем број, и за тоа исто така разговараме и со Владата, и додека ние сега разговараме, дојдени се двајца експерти од нашето седиште, кои на работилница во Скопје со претставници на Владата, полицијата, и другите партнери и другите агенции на ОН во земјава, разговараат за што ќе бидат можните сценарија кои е можно да настанат во деновите што доаѓаат, особено во зима, што не е многу далеку од сега. Сега сме септември и за месец и пол мислам дека ќе започне и зимата. Така што ние размислуваме и разговараме што треба да се направи и како владата треба да се подготви со помош на ОН и другите партнери, за да биде спремна да одговори на сите евентуални ...
сите 3 | | | веќе видена

Во последните 24 часа се издадени потврди за право за барање азил на 2.165 странски државјани од кои, 1.309 се мажи, 303 жени и 446 деца кои го придружуваат носителот на потврдата, како и 107 деца кои патуваат без родител. Според државјанството, најбројни се лицата од Сирија, 1.788, потоа од Иран 116, Ирак 98, Авганистан 66, Палестина 47, Пакистан 12, додека другите се во помал број. За истиот период, не се поднесени барања за признавање право на азил врз основа на претходно издадена потврда. Во периодот од 19 јуни до 6 септември годинава се издадени потврди на вкупно 62.586 странски државјанин, од кои 42.516 мажи, 8.574 жени, 9.994 деца кои го придружуваат носителот на потврдата и уште 1.502деца кои патуваат без родител. Најмногу, 50.970, се од Сирија, потоа од Авганистан 3.477, Ирак 2.849, Пакистан 1.741 Палестина 777, Сомалија 571, Бангладеш 428, Конго 323, Нигерија 205, Камерун 160, Еритреја 142 и Етиопија 109, додека останатите се во помал број. Од почнувањето на издавањето на потврдите до 06.09.2015 ...
сите 72 | | | веќе видена

Маж на возраст од 59 години се удавил во водите на езерото Треска вчера попладне околу 12,45 часот. Полицијата на местото на несреќата извршила увид, при што е утврдено дека станува збор за 59-годишниот скопјанец Уран С. чие тело по наредба на јавен обвинител му е предадено на семејството за погреб.
сите 35 | | | веќе видена

Полицијата во Аргентина го уапси 66 годишниот Едуардо Овиедо, од приморскиот град Мар дел Плата, откако во дворот на неговата семејна куќа, беше откриена една просторија во која со години, ги чувал како „затвореници“ својата сопруга и возрасниот син. При претресот, полицијата открила „валкана и гнасна соба“, со желазна врата, заклучена од надвор, во која биле присилени да живеат жената и синот. Полицајците останала згрозени од она што го откриле. Еден од нив изјавил дека нашле повеќе чинии за хранење на кучиња, кои се верува дека биле користени за да им се дава храна на сопругата и синот. Овиедо кој е поранешен локален синдикален лидер, а сега се уште работи како градежен работник, при апсењето и во текот на претресот на полицијата, останал сосема мирен, не пружајќи никакаков отпор. На полицајците им изјавил дека не се чувствува виновен. Полицијата интервенирала по пријавата на двајцата други синови, кои живееле во соседството на куќата каде биле чувани „уапсени“ нивната мајка и братот. При сослушувањето тие ...
сите 6 | | | веќе видена

Дејвид Бекам, познатиот поранешен англиски фудбалер одлучи да ја „смири“ топката и во целост да се посвети на актерството. Откако се проба во филмот „Кралот Артур“ на режисерот Гај Ричи, Бекам изјави дека би сакал повторно да глуми, односно дека сака да го надгради своето актерско искуство и да види каде ќе го однесе. Бекам во мај 2013 година, по над 20 години активна фудбалска кариера, одлучи на 39. години да се повлече од теренот и да се пензионира, наведува британскиот весник „Индепендент“. – Многу сум свесен дека голем број славни личности и спортисти се пуштиле во актерските води, но од тоа не било ништо, изјави Бекам за магазинот „Тајмс“. - Знам дека станува збор за многу тешка професија, што бара многу вештини и дисциплина. Не би сакал да идам понатаму, без да научам нешто повеќе за тоа и да минам повеќе време во вежбање. Но, многу уживав во тоа што го правев досега. Имам сила да се борам со тоа. Јас сум позната личност и навикнат сум на критика, истакна Бекам.
сите 10 | | | веќе видена

Скопската полиција во два одвоени случаи до Основното Јавно обвинителство – Скопје поднесе кривична пријава против З.Ј. (53) И М.Л. (31) и двете лица од Скопје поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. МВР денеска соопшти дека им е одредена мерка притвор во траење од по 30 дена. Во првиот случај пријавениот З.Ј. во текот на минатиот месец од засега непознато лице набавил неодрена количина хероин која ја препакувал во помали паковки и ги држел во својот привремен дом и во неговото возило со намера дрогата да ја препродава на лица-уживатели. Како што информира полицијата на 28.08.2015 година околу 00,30 часот на бул.,,Борис Трајковски“ извршено е легитимирање и преглед над З.Ј. кај кого се пронајдени четири полиетеленски паковки со прашкастата материја, кои со потврда за привремено одземени предмети се одземени од него и предадени на ОКТИВ при МВР на РМ за што е изготвено вештачење со кое е ...
сите 14 | | | веќе видена

Седумка на Лото беше извлечена синоќа во последното издание на Новолото, што се емитува на Сител телевизија. Среќното ливче добитникот го уплатил во продажното место ЏОНИ СМОКЕР ДООЕЛ Капиштец, Скопје.
сите 11 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Џон Кери синоќа во телефонски разговор со својот руски колега Сергеј Лавров изрази загриженост на САД поради информациите за зголемено воено присуство на Русија во Сирија, соопшти американскиот Стејт департмент. - Државниот секретар јасно стави до знаење дека, доколку тие информации се покажат за точни, таквите акции може да доведат до дополнителна ескалација на конфликтот, губење на невини животи, зголемување на бегалскиот бран и ризик од конфронтација со коалицијата противници на ИД кои оперирааат во Сирија, се наведува во соопштението на Стејт департментот. Кери и Лавров изразиле согласност разговорите за конфликтот во Сирија да продолжат во Њујрок подоцна овој месец, се наведува во соопштението.
сите 41 | | | веќе видена

Околу 7.000 бегалци од Унгарија, преку Австрија синоќа стигнаа во Германија, во најголем дел на железничката станица во Михен, јавуваат германските медиуми. Бегалците што е можно побрзо ќе бидат распоредени во германските покраини. „Пристигнување во ветената земја“, „Данке Дојчланд“ и „почитување“, се слушаа од бегалците, кои во најголем дел се од Сирија. Германските медиуми наведуваат дека договорот на канцеларката Ангела Меркел со властите во Унгарија и Австрија за давање дозвола за влез на бегалците бил остро критикуван од баварската Христијанско-социјална унија, која е сестринска партија на Демохристијанската унија (ЦСУ), со оценка дека тоа е погрешен сигнал. Од редовите на ЦСУ беше соопштено дека одлуката да се дозволи на бегалците влез во Германија, Меркел не ја договорила со германските покраини.
сите 16 | | | веќе видена

Богоевски презентирал редица неточни информации и прави низа тенденциозни конструкции, реагира поранешниот премиер Владо Бучковски откако Њујоршкиот суд што го води случајот против директорите на „Маѓар телеком“ го отвори за јавност сведочењето на поранешниот шеф на македонската тајна полиција, Слободан Богоевски. Дел од медиумите објавија дека од документи може да се прочита името на бившиот висок македонски функционер кој е посочен за примање мито. Порталот „Либертас“, повикувајќи се документот од сведочењето објави дека поранешниот премиер Владо Бучковски е директно посочен дека примал мито. „Почитувани, јас Владо Бучковски соработувам со Американската комисија за хартии од вредност,во граѓанската парница што тие ја водат против директорите на Маѓар телеком (Балог, Штрауб и Морваи) пред Њујоршкиот суд. На барање на Американската комисија за хартии од вредност, јас сведочев на 7 февруари 2014 година, во нивното седиште во Вашингтон (100 F Street, N.E. Washington DC 20549). На сведочењето кое траеше близу 7 ...
сите 73 | | | веќе видена

next