Кирилица

Остатоците од авионот, пронајдени на крајот од јули на островот Реунион во Индискиот Oкеан, му припаѓаат со сигурност на Боингот 777 на Малезија Ерлајнс кој сообраќаше на релацијата Кула Лумпур - Пекин. Ова денеска го потврди Јавното обвинителство од Париз, во соопштението до медиумите. Остатокот на делот од крилото беше пронјаден на 29 јули 2015 година на плажата на островот Реунион, но деталната потрага не донесе до нови откритија. Авионот Бониг 777, со 239 патници и членови на екипажот, беше изгубен на радарските екрани на 8 март 2014, откако необјасниво излезе од предвидената маршута. Се до откривањето на делот од крилата, истрагата тапкаше во место. Денешната потврда од француските власти, само става крај на неизвесноста за судбината на авионот, но не одговара за причините поради кои авионот се урнал. Анализите во лабараторијата во близината на Тулуз, продолжуваат за да се открие причината за падот, со анализа на начинот на кој е деформиран авионскиот дел пронајден на плажата на Реунион.
сите 4 | | | веќе видена

Германската амбасада во Македонија денеска соопшти дека има големи очекувања во врска со именувањето на специјалниот обвинител на 15 септември, утврдено со договорите од 2 јуни и 15 јули. – Ова именување претставува важна обврска од споменатите договори, бидејќи специјалниот обвинител треба да обезбеди независна, транспарентна и сеопфатна правна разрешница на обвиненијата за тешките престапки кои произлегуваат од телефонските снимки. Само на тој начин веродостојноста на институциите на земјата, кои се соочуваат со тешки обвиненија, повторно може да биде вратена“, стои во соопштението. Амбасадата, како што се наведува во документот, очекува дека специјалниот обвинител ќе може да ги врши своите надлежности во рамките на потполна автономија, која му е гарантирана од страна на партиите со договорот од 15 јули и да има пристап кон сите материјали, кои се релевантни за неговите истражувања. „Излез од политичката криза е можен само со потполна и навремена имплементација на сите чекори усогласени во договорите. ...
сите 26 | | | веќе видена

До крајот на работното време на судот обвинителите од Основното јавно обвинителство во Скопје поднесоа 21 жалба против одлуката на судот да се издвојат снимките од предметите за прислушувањето, јавува Фокус . Откако судијата на претходна постапка Славјанка Јанкоска донесе одлука со која тврди дека снимките се обезбедени на незаконит начин обвинителите очигледно не можат да се согласат со таквата констатација.
сите 50 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорот на Кралството Шведска за Македонија, Матс Стафансон. На средбата се разговарало за текот на реализацијата на Договорот од 2 јуни и 15 јули, улогата на потписниците за спроведувањето на договореното, како и за мигрантската криза којашто се заканува да прерасне во хуманитарна катастрофа. - Неопходно е целосно спроведување на договореното и почитување на утврдените роковите. Мора да се обезбедат условите за слободни, фер и демократски избори. Само на такви избори, ослободени од притисоци, граѓаните ќе можат во деморкатски амбиент да ја изразат својата слободна волја - рече претседателот Заев. Претседателот на СДСМ, Зоран Заев истакна дека незаконската одлука на Кривичниот Суд, уште еднаш ја покажа контролираноста на судството и силно ја потврди потребата од Специјален јавен обвинител кој ќе има целосна автономија и техничка поддршка за постепено враќање на правдата во Македонија. Амбасадорот Стафансон, рече дека очекува целосна и навремена ...
сите 8 | | | веќе видена

Затворска казна од пет години му одреди судот на возачот кој на 9 јули ја прегази новинарката Сузана Тодоровска-Павловска, во непосредна близина на трговскиот центар „Зебра“, во населбата Капиштец, пренесуваат медиумите. Според обвинението, осудениот Бојан Блажевски, го управувал возилото со кое удрил во Тодорвска-Павловска под дејство на алкохол и на наркотици. По несреќата, кај него во крвта беа констатирани 1,52 промили, а во урината 2,42 промили алкохол, како и присуство на канабис (марихуана). Блажевски на претходното рочиште, во вторникот, ја призна вината и изрази каење за сообраќајката и за последиците од неа. Според Кривичниот закон, за ова дело е предвидена затворска казна од најмалку четири години.
сите 11 | | | веќе видена

Првиот воз со бегалци денеска тргна од Будимпешта кон австриската граница, но унгарската полиција го запре и на бегалците им нареди да се симнат во градот Бичке, по што настапил потполн хаос, за што сведочат и драматичните фотографии на агенциите Ројтерст и Асошиејтед прес. Миграните во Бичке почнале да се фрлаат на шините и се обиделе да бегаат од полицијата која почнала да ги брка. Меѓу бегалците било и едно семејство чија драма ја забележија фоторепортерите. Најдраматичната сцена се случила кога маж со жената и бебето некако успеал да се пробие до шинити, каде седнал во знак на протест. Тогаш на неговото семејство тргнале 12 полицајци, обидувајќи се да ги отргнат од шините. Унгарската влада нареди границите на земјата да се затворат за сите бегалци до 15 септември, поради што бегалците очајнички се обидуваат да стигнат до западна Европа додека за тоа постои и најмала шанса.
сите 29 | | | веќе видена

Фотографијата на тригодишно дете чие тело морето го исфрлило на брегот кај турскиот град Бодрум го шокираше целиот свет и се прошири по социјалните мрежи. На фотографијата се гледа дете облечено во црвена мајчка со лицето во песокот на плажата. Освен тоа, објавена е и друга фотографија на полицае кој со болен израз на лицето го носи телото на детето. Турските медиуми наведуваат дека детето се вика Ајлан Курди Освен малолетното дете, во морето се удавија уште 11 мигранти кои се обидувале да стигнат до грчкиот остров Кос. Тие биле на претоварениот брод кој се превртел во морето. Освен тригодишното момче Ајлан, се удавиле и неговиот петгодишен брат Галип и 35 годишната мајка. Единствени до брегот успеал да доплива и да се сопаси таткото. Според претставници на турската морнарица, 23 бегалци биле на два брода. Меѓу оние што го загубиле животот има пет деца и една жена. Седум лица се спасени, а две успеале да испливаат до брегот со помош на појасите за спасување. Припадниците на крајбрежната стража велат дека ...
сите 58 | | | веќе видена

70 отсто од граѓаните на Македонија ја одобруваат легализација на марихуаната во медицински цели, покажуваат резултатите од анкетата на јавното мислење спроведена од „М-Прспект“. Според резултатите, 28 отсто не ја оддобруваат употребата на марихуаната во медицински цели. Во однос на општата легалзиација на марихуаната, 34 отсто од испитаниците се изјасниле дека ја поддржуваат, додека пак 63 отсто се противат. Анкетата е спроведена во периодот од 15 јуни до 15 јули 2015 година, на стратификуван случаен примерок од 600 испитаници.
сите 23 | | | веќе видена

Унијата на млади сили (УМС) на ВМРО-ДПМНЕ на првиот ден од оваа учебна година пред штипската гимназија на средношколците им делела флаери од политички карактер заедно со тетратки, објави профилот на Фејсбук Штипска критика. На профилот се наведува дека ова е спротивно на поставениот кодекс за однесување каде што јасно е наведено дека е забрането секакво политичко дејствување во училиштата. „Mинатата година барањата на средношколците и покрај масовните протести и бојкоти на наставата на територијата на цела држава беа крајно игнорирани, а министерот за образование и наука едвај најде време да ги прими на средба средношколците кои дваесет дена кампуваа пред Министерството во непогодни временски услови... Зарем мислете сега дека со една тетратка ќе може да ги манипулирате средношколците, односно идните академски граѓани?“, се наведува во постот на Штипска критика.
сите 2 | | | веќе видена

Советничката група на СДСМ и коалициските партнери, денеска на градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, му доставиле Претставка со која бараат да не дозволи Градот да даде вода за пиење на Рудници и Железарница АД Услуги за 10 пати пониска цена од таа што ја плаќаат граѓанит - На последната седница на Советот на Град Скопје, мнозинството предводено од ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука со која се овозможува на Рудници и Железарница АД Услуги да користи чиста вода за пиење и за технолошкиот процес по цена 10 пати помала од цената на водата што ја плаќаат граѓаните на Скопје. Граѓаните на Скопје да плаќаат 29,59 денари за метар кубен вода, а за овој правен субјект Управниот одбор на ЈП Водовод одредува цена од само 2,54 денари. Дополнително, вака ниската цена што ја одредил Управниот одбор на ЈП Водовод, е 23 пати помала од цената за вода што ја плаќаат болниците, училиштата, градинките и другите правни субјекти во Скопје - изјави денеска Драги Давчевски, советник од СДСМ, во Советот на Град Скопје. СДСМ бара од ...
сите 5 | | | веќе видена

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека бранот бегалци во Европа се заканува да ги поткопа нејзините христијански корени и оти поради тоа е потребно владите да ги контролираат своите граници пред да се одлучат колку емигранти можат да примат. Граѓаните сакаат да се справиме со ситуацијата и да ги заштитиме нашите граѓани. Дури кога ќе ги заштитиме нашите граници ќе може да се постави прашањето колку луѓе можеме да примиме и дали треба да постојат квоти, пишува Орбан во авторскиот текст за „Франкфурт алгемајне цајтунг“. Унгарскиот премиер истакна дека граѓаните на Европа имаат спротивни ставови од поголемиот број европски влади кон бегалската криза.
сите 28 | | | веќе видена

Дваесет и четиригодишен затвореник осуден за педофилија утрово починал во затворот во Идризово, јавува телевизија Телма. Затвореникот престојувал 4 месеци во затворот и е нарко зависник и кој до неодмана се лекувал со метадонска терапија.Причините за смртта вели дека сеуште не се утврдени и телото ќе биде предадено на обдукција.
сите 5 | | | веќе видена

Транспарентност Македонија во соопштение испратено до медиумите изразува сериозна загриженост во врска со одлуката на Основниот суд Скопје 1, според која снимките од прислушкуваните разговори треба да се издвојат како незаконски прибавени докази. „Со ваквата несериозна одлука на судот, имено, не само што грубо е злоупотребена власта и серозно е нарушена правдата, туку, се поткопува и договорот од Пржино – од чие исполнување зависи иднината на нашата земја. Дополнително, ваквата одлука имплицира и политички и кривични последици, посебно имајќи предвид дека според законите, судиите во предистражна постапка немаат надлежност“, се наведува во соопштението. Во овој конкретен случај, објаснуваат од Транспарентнот, не станува збор за „неовластено прислушување“ како што прикажуваат властите, туку станува збор за „круцијален доказ“. „Дури и да се сметаат снимките дека се неовластено прибавени - тие сепак имаат статус на докази во постапката и тоа докази кои се во јавен интерес - кој секогаш преовладува компаративно ...
сите 23 | | | веќе видена

Владата на почетокот на овој месец се задолжи за нови 7,3 милиони евра кај стопанството. Најголем купувач на денарските едногодишни обврзници беа фирмите, кои откупија 63,3 отсто од вкупно понудените 5,5 милиони евра. На почетокот на август задолжувањето изнесуваше 2,2 милиони евра, а во јули 1,6 милион евра. Според универзитетскиот професор Ванчо Узунов, Владата нема намера да ја промени политиката на задолжување, која не се одвива само во последните неколку месеци, туку трае со години. – Владата не може да ги сервисира постојаните долгови без задолжување. Се задолжува за да се раздолжи и секој нареден пат малку повеќе. На тој начин долгот само се зголемува. Тие немаат намера да ја променат политиката на задолжување и, што е уште пострашно, ние не знаеме за што одат тие пари. Од друга страна, економијата не генерира приходи за раздолжување на долгот – вели Узунов за „Мета“ и додадава дека за трансфер во ПИОМ одат двапати повеќе пари отколку за плати во администрација. Тој задолжувањето на Владата го ...
| | веќе видена

Главната железничка станица во Будимпешта ги отвори вратите за стотина мигранти по дводневната блокада, меѓутоа возовите не одат до градовите од Западна Европа. Бегалците ги преплавија платформите откако вратите беа отворени, јавува Би-би-си. Ројтерс јавува дека на станицата владее хаос, бидејќи бегалците, од кои многу со деца со туркање се обидуваат да влезат во воз, и тоа како преку вратите така и преку прозорите. Меѓутоа нивните надежи дека возот ќе тргне ги разбија од железницата на Унгарија, од каде соопштија дека ниту еден воз од безбедносни причини нема да се упати кон западна Европа. АФП известува дека главниот влез на станицата е отворен нешто по осум часот и дека еден дел од околу 2.000-те мигранти веднаш се обиделе да влезат во воз. Бегалците велат дека пеш ќе се упатат кн Австрија, чија граница е 170 километри одалечена од Будимпешта, ако полицијата не им дозволи да се качат на возовите. Се проценува дека околу 3.000 луѓе се наоѓаат пред станицата Келети каде условите се се полоши и покраја тоа ...
сите 16 | | | веќе видена

Околу 3.000 илјади бегалци, помеѓу кои стотина жени и деца, се спасени од морето кај либискиот брег, соопштија италијанската крајбрежна стража и невладината одрганизација „Лекари без граници“. „Во текот на овој напорен дена екипите не Лекари без граници и МОАС(малтешка хуманитарна организација) спасија 1.658 лица. Тоа не требаше да биде наша работа“, наведуваат од невладината на социјалната мрежа Твитер, пренесе хрватскиот портал Индекс. Среда сепак не е рекорден ден, бидејќи во текот на неколку дена оваа лето се спасени околу 4.00 луѓе. Околу 113 деца, воглавно од Еритреја, од кои триесетина помлади од пет години, се спасени на бродот „Феникс, кој го изнајмиле Лекари без граници и МОАС за помош на бегалците кои се обидуваат да го поминат Средоземното море. Втор брод на „Лекари без граници“ примил 993 лица, меѓу кои има повеќе од 350 жени и 79 деца. Италијанската крајбрежна стража и воената морнарица објавија дека спасиле вкупно 1.219 лица.
сите 39 | | | веќе видена

Општина Центар, синоќа ја отвори Канцеларијата за млади, која ќе биде линк меѓу општината и младите, не само од Центар, туку и од цело Скопје. Канцеларијата е сместена во самиот центар на градот, позади некогашна „Автомакедонија “. Синоќа на едно место се собраа луѓе од невладиниот сектор, од независната културна сцена, млади активисти, глумци и музичари, писатели и архитекти, советници и вработени во општина Центар. Иван Јованов од Националниот младински совет, Горан Танески – МОФ и Александар Стојановски од иницијативниот одбор за локален младински совет - Центар го искажаа задоволството од соработката и отвореноста на општина Центар и на градоначалникот Андреј Жерновски. Посочија дека ова ќе им служи на младите, дека ќе значи нивно обединување и поврзување без разлика на партиска припадност, националност или вера. Канцеларијата за млади, рече градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски е место каде што од утре почнувате со работа и тоа слободно, како што им наликува на младите. - Ние сме ваш ...
сите 2 | | | веќе видена

Бројот на бегалци, што стигнале до Централна и Западна Европа преку Балканот, е зголемен за најмалку шест пати од јуни, изјави еврокомесарот за проширување и политика на соседство Јоханес Хан. Во интервју за телевизија „Евроњуз“ Хан нагласи дека тоа не е проблем на Балканот. Земјите од Западен Балкан се само транзитна територија, нагласи тој, додавајќи дека ЕУ им дала соодветна помош, доделувајќи по 1,5 милиони евра дополнителни средства на Србија и Македонија за обезбедување на привремено прибежиште на мигрантите. ЕУ се надева дека државите од регионот ќе станат дел од паневропското семејство, истакна Хан, додавајќи дека бегалската криза нема да влијае на процесот на пристапување на земјите од Западен Балкан кон Европската унија.
сите 8 | | | веќе видена

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево и топло, со мала до умерена облачност, а попладне во северните делови од земјава синоптичарите најавуваат услови за краткотраен локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Утринската температура се движи од 10 до 18 Целзиусови степени, а максималната дневна ќе достигне од 31 до 37 степени. УВ-индексот ќе биде со вредност 7. Во Скопје се очекува слично време, сончево со мала до умерена облачност и слаб до умерен ветер од северозападен правец. Максималната дневна температура во главниот град ќе достигне до 36 Целзиусови степени.
сите 161 | | | веќе видена

Стари црно-бели голи фотографии со Анџелина Џоли на само 20 години се продадени на аукција за 1.800 фунти. Станува збор за сет од црно-бели фотографии направени во 1995 година од страна на Кејт Гарнер, кои се продадени на аукција во лондонска галерија „Zebra One“, а на нив се наоѓа холивудската актерка врзана со свилена панделка. Актерката која оваа година наполни 40 години на фотографиите е целосно гола, а нозете и се врзани.
сите 10 | | | веќе видена

next