Кирилица

37.000 мигранти влегле во Германија само во првите осум дена од овој месец, изјави денеска вицеканцеларот Зигмар Габриел. Габриел, во својот говор пред Бундестагот, прогнозира дека бројот на мигрантите до крајот на месецов може да надмине 100.000 лица. Германија регистрирала 450.000 бегалци од почетокот на годинава до пред два дена. Само минатиот месец биле запишани 105.000 луѓе. Оваа година Германија очекува 800.000 кандидати за азил, што е четири пати повеќе од лани и рекорд за една година во Европа.
сите 3 | | | веќе видена

Патничкиот и товарниот железнички сообраќај во Македонија втор ден е во потполна блокада, откако од вчера попладне машиновозачите започнаа штрајк со неисполнување на работните задачи поради доцнењето на исплатата на платите. Од Железничката станица во Скопје потврдуват дека не сообраќа ниту еден воз, а според информации од синдикатот во МЖ Транспорт денеска ќе сообраќаат само три воза за транспорт на бегалците. Според Независниот синдикат на машинскиот персонал на Македонија (НСМПМ), бојкотот е поради доцнењето на исплатата на платите, материјалните трошоци и здравственото осигурување за јули и за август, за што бараат средба со премиерот Никола Груевски, бидејќи не се задоволни од досегашните разговори со раководството на МЖ Транспорт и со ресорното министерство.
сите 45 | | | веќе видена

Едно лице е повредено во сообраќајната несреќа која денеска се случи на автопатот Велес- Скопје, пред наплатната рампа Отовица. Во несреќата учествувале 4 возила и во моментот сообраќајот се одвива по една коловозна лента. Од СВР Велес информираат дека нивни екипи во мометов се на терен, а по завршување на увидот ќе соопштат повеќе детали. ФОТО: Ѕид на сообраќајниот срам
сите 19 | | | веќе видена

Уште 1.830 потврди за искажана намера за поднесување барање за признавање право на азил се издадени на странски државјани од осум часот вчера изутрина до осум часот изутрина. Таков документ од 19 јуни годинава досега е издаден на 68.784 странски државјани, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи. Според МВР, во изминатото деноноќие до Одделението за азил не се поднесени барања за признавање право на азил врз основа на претходно издадена потврда за искажана намера за поднесување на барање за признавање на право на азил. Досега се поднесени 49 барања за признавање право на азил врз основа на претходно издадена потврда. Триесет и шест барања се од државјани на Сирија, од нив 10 за деца, потоа три барања од државјани од Пакистан и Авганистан од кои четири се деца кои го придружуваат родителот, по две барања од државјани од Мароко, Алжир и Ирак (едно од барањата е за деца) и едно барање од државјанин на Египет.
сите 66 | | | веќе видена

Триесет дневен притвор за дадилката одредил Основниот суд Скопје 1, откако на ФБ беше објавено видео на кое се гледа како таа малтретира деветмесечно бебе. Случајот беше обелоденет вчера попладне кога обвинителството соопшти дека се води истражна постапка против Скопјанка која била ангажирана да чува бебе. Родителите на деветмесечното бебе ја ангажирале пред пет месеци, но се посомневале дека жената го малтретира нивниот син кога забележале модринки по неговото тело. По соопштението на Обвинителството, тетката на бебето на социјалната мрежа ФБ објави видео од скриена камера што ја поставил таткото на бебето, на кое се гледа како дадилката наместо да го чува, го малтретира бебето.
сите 65 | | | веќе видена

Џихадистичката група Исламска држава (ИД) тврди дека киднапирала еден норвешки и еден кинески државјанин и бара откуп за нивно ослободување. ИД на интернет објави фотографија од двајцата мажи, кои се облечени во жолти затворски униформи. Норвежанецот е претставен како Оле Јохан Гримсгард-Офстад (48) од Осло, а Кинезот како Фан Џинхуеј (50) од Пекинг. Норвешката премиерка Ерна Сулберг во соопштение потврди дека норвешки државјанин е киднапиран во Сирија. Тоа е тежок и сложен случај. Правиме напори да го вратиме својот сограѓанин жив и здрав во Норвешка. Не смееме да потклекнеме на притисокот од терористи и криминалци. Норвешка не плаќа откупи, нагласи Сулберг, нагласувајќи дека животот на останатите Норвежани ќе биде во опасност доколку Осло ги исполни барањата на киднаперите.
сите 8 | | | веќе видена

Почна новата сезона на емисијата „360 степени“ која се емитува на Телевизија Алсат-М. Во рамки на емисијата се врати и редовната рубрика „Саботажа“ која ја подготвува новинарот Среќко Поповски.
сите 5 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд кои наместа особено во западните и југозападните делови повторно ќе бидат обилни и проследени со грмежи и со засилен ветер, а се очекува да наврнат над 30 литри на квадратен метар. Температурата ќе се движи од 15 до 22 степена. Во Скопје времето ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, а ќе дува и умерен до засилен ветер од југоисточен правец. Температурата ќе достигне до 20 степени.
сите 214 | | | веќе видена

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун оцени дека конфликтот во Сирија е колосална трагедија и срамен симбол на меѓународните поделби кои доведоа до денешната бегалска криза. „Пресудата на историјата ќе биде остра“, изјави тој на состанокот на Обединетите нации по повод заштитата на цивилите во време на судири. Тој го повика Советот за безбедност да ги преземе неопходните мерки за завршување на конфликтот во Сирија.
| | веќе видена

Унгарската армија започна воена вежба како би ги подготвила војниците да ја чуваат јужната граница, изјави началникот на Генералштабот генерал Тибор Бенко. Воените вежби претходно беа најавени од српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ, кој изјави дека за тоа го известил денеска по телефон неговиот унгарски колега Петер Сирто. „Министерството за одбрана на Унгарија ќе го извести нашето Министерство за одбрана дека ќе има воени вежби во близина на границата, кои не се насочени кон некаква воена опасност од наша страна“, изјави Дачиќ во Белград Унгарија планира да испрати војници кои би им помогнале на полициските патроли долж јужната граница, преку која секој ден влегуваат илјадници бегалци и мигранти од Србија. Премиерот Виктор Орбан изјави дека донесувањето на законот за распоредување на армијата нема да биде можно пред 20 септември.
сите 42 | | | веќе видена

Девизните резерви повторно се намалуваат, покажуваат најновите податоци на Народна банка. Во август, тие изнесуваат 2,177 милијарди евра, што е за 20,6 милиони евра помалку од јули, кога изнесувале 2,198 милијарди евра. Девизните резерви бележат постојан пад од март до август годинава. Во јануари сме имале највисоко ниво на девизни резерви, кога тие изнесувале 2,483 милијарди евра.
сите 2 | | | веќе видена

ВМРО - ДПМНЕ и нивниот миленик градоначалникот на Битола, Владимир Талески, и покрај тоа што потрошија скоро 250 милиони евра во изминатите неколку години, немаат желба да го подобрат животот на битолчани.Тоа го покажува улициата Кузман Шапкарев која е во катастрофална состојба, рече на денешната прес конференција советникот на ЛДП во Советот на Општина Битола, Александар Касапов. - Улицата Кузман Шапкарев е во катастрофална состојба не месец, два или година, две туку повеќе од осум години. Како резултат на катастрофалната состојба во која се наоѓа оваа улица, граѓаните кои живеат овде имаат големи проблеми вклучително и повреди - рече Касапов. ЛДП бара од власта и градоначалникот Талески, рече тој, веднаш да се постави нов водовод на улицата Кузман Шапкарев, истата да биде асфалтирана и да се осветли и со тоа да се решат проблемите на сите кои живеат на ова улица.
сите 2 | | | веќе видена

Скопската обиколница, која од понеделникот беше затворена за сообраќај поради снимање филм, утре повторно ќе биде ставена во употреба, соопшти доцна попладнево Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ). „Во името на продукциската куќа „Шик филмс“ (Chic films) и „Мануфактура продукција“, во согласност со временската прогноза со која се најавува дожд, ве известуваме дека обиколницата околу Скопје во текот на утрешниот ден (10 септември 2015 година) повторно ќе биде ставена во употреба на граѓаните на Република Македонија“, стои во информацијата на АМСМ. Поради снимањето на францускиот филм, скопската обиколница треба да биде затворена за сообраќај од 7 до 28 септември, во периодот од 7 до 19 часот. Затворањето на обиколницата, за потребите на филмот, денеска беше тема на препукување меѓу опозицискиот СДСМ и Министерството за транспорт и врски.
сите 76 | | | веќе видена

Оља Кара, тетка на деветмесечно бебе на својот профил на Фејсбук, објави потресно видео на кое се гледа како дадилката, ангажирана да го чува бебето Даријан, го тепа и го малтретира. Пријатели... Со голема болка и уште поголем гнев го постирам ова видео...Сакам сите да видите што држи земјава.... Тоа кутро малечко бебе за кое се зборуваше во вестите,а ќе го видите во видеово е мојот внук Даријан... Оваа жена -монструм "се грижеше" за Даријан 5 месеци,а ова видео е од само еден ден...Камерата ја постави брат ми,со сомневање дека нешто се случува откако на Даријан му пронаоѓавме модрици по телото и главата! Не ме прашувајте низ каков шок и траума поминавме кога ја пуштивме камерата... На ова никој нема да остане рамнодушен! Овој монструм од жена е таму каде што припаѓа и се чека голема затворска казна!!! Фала му на Бога Даријан е добар... Помина премногу испитувања и има траума која се надевам нема да му остане во сеќавање... Фала на Бога исто така што останавме присебни и не ја земавме работата во свои раце ...
сите 112 | | | веќе видена

Невладината организација „Плоштад Слобода“ бара градоначалникот на Центар Андреј Жерновски да ја спречи градежната експанзија и уништувањето на зеленилото кое му се заканува на Дебар Маало со Деталниот урбанистички план кој уште два дена е во фаза на јавна анкета. Да се тргне маркичката од планот со кои се предвидува изградба на 55 метарска кула на местото на бараките на општина Центар, бараат невладините. - Дел од овие парцели и решенија во ДУПот се стари, како на пример 55 метарската кула на општина Центар. Но тоа не значи дека стекнатото право да гради кое го стекнала општина Центар под раководство на Жерновски, дека од тоа право не може да се откаже. Тоа што некој пред Жерновски нацртал 55 метарска зграда, не значи дека Жерновски има обврска таа катност да ја држи. Тој може и да ја спушти бидејќи одлучува во името на целата општина, вели Никола Наумовски од Плоштад „Слобода“. Според општина Центар, маркичката е преземена од претходниот ДУП и велат дека законски не можат да преземат ништо во тој дел и да ...
сите 24 | | | веќе видена

Предводени од Заза Пачулија, Грузијците ја совладаа Македонија со 90:75 (21:18, 27:19, 23:18, 19:20), забележувајќи ја првата победа во групата во Загреб. Сега е формиран круг од три селекции со по една победа, но избраниците на Марјан Србиновски имаат најслаба кош-разлика покрај Грузија и Холандија, па за евентуален пласман во нокаут-фазата ќе ни биде потребна убедлива победа против Словенија на утрешниот дуел во Загреб, пишува спортскиот портал Дерби. Пачулија со 23 поени и 14 скока беше нерешива енигма за македонската одбрана, а двоцифрен број поени кај Грузијците имаа уште Цинцаѕе (12), Маркоишвили (18) и Шенгелија (15). Дамјан Стојановски и Ричард Хендрикс беа лидери во нашиот состав со по 14 поени, Бојан Трајковски додаде 13 и Александар Костоски 12. Клучен момент за убедливиот пораз од Грузија беше слабиот шут за три на „црвено-жолтите“, кои погодија само 10 пати од 31 обид, наспроти осумте успешни обиди на противникот од 16 обиди.
сите 132 | | | веќе видена

Срѓан Керим се подготвува за кандидатура за генерален секретар на Обединетите нации, објави телевизија Телма. Кандидатурата треба да биде поднесена до крајот на годината, а Керим, според извори на Телма, веќе почнал да лобира, и тоа уште пред неколку месеци. Засега не се објавуваат информации, но наводно ја има поддршката од Владата, а целиот процес, до официјално објавување на кандидатурата, се држи во тајност. Според информациите на Телма, Керим веќе почнал да го составува тимот од Македонија, кој би го оформил како генерален секретар на Обединетите Нации и веќе контактирал со членови на неговиот поранешен кабинет во Њујорк од 2007 година додека беше претседавач на генералното собрание на Обединетите нации.
| | веќе видена

Несериозно, неодговорно, економски и еколошки неисплатливо е да се затвора автопат и обиколница на главен град 37 дена за само 78 илјади евра. 78 илјади евра коишто наводно ќе се наменат за наводна реконструкција на стариот пат Велес-Градско, порача Благој Бочварски, претседател на Комисија за транспорт и врски и член на Извршниот одбор на СДСМ. - Власта прифати да ја затвори скопската обиколница и коридорот 10, најфреквентниот коридор во земјава. Причината е снимање на филм со непозната уметничка вредност. Никаде во светот не е дозволено затворање на автопат на ваков начин. Особено не на толку долг временски период, 37 дена. Несериозни се споредби со земји со многу поразвиена сообраќајна инфраструктура коишто имаат можности за брзи алтернативни решенија за премостување на затворени делници. Со затворањето на обиколницата целиот товарен сообраќај поминува низ Скопје. Сите камиони кои транзитираат ќе поминуваат низ центарот на градот. Со тоа се зголеми сообраќајниот хаос на оваа улица, Никола Карев, попозната ...
сите 24 | | | веќе видена

Метеж и нервоза кај возачите денеска има низ улиците во Скопје, а се предизвикани од затворањето на обиколницата за потребите за снимање на францускиот филм „A Фонд“. Тоа создаде тесно грло по улиците и по булеварите низ центар на градот, пишува „Мета“. Метежот е интензивен по булеварот Никола Карев, односно т.н. Пластичарска улица, а колона возила има и по булеварот Илинден. „Никаде во светот не е дозволено затворање на автопат на ваков начин. Особено не на толку долг временски период, 37 дена“, реагираа денеска и од СДСМ. – Несериозни се споредби со земји со многу поразвиена сообраќајна инфраструктура, кои имаат можности за брзи алтернативни решенија за премостување затворени делници. Со затворањето на обиколницата, целиот товарен сообраќај поминува низ Скопје. Сите камиони што транзитираат ќе поминуваат низ центарот на градот. Со тоа се зголеми сообраќајниот хаос на оваа улица, Никола Карев, попозната како Пластичарска, а инфраструктурата во Скопје ќе претрпи нови оштетувања. Дополнително, зголемениот ...
сите 26 | | | веќе видена

next