Кирилица

Целосната ревитализација на работата на парламентот ќе ги врати политичките одлуки во соодветен институционален контекст, со што завршува неколкумесечниот политички ќорсокак и ќе се овозможи напредокот за клучните политички прашања, вклучувајќи ја и европската перспектива на земјата, изјави европратеникот Алојз Петерле (ЕПП) и копретседавачот на Мешовитиот парламетарен комитет Република Македонија – Европска Унија. -Го поздравувам враќањето на најголемата македонска опозициска партија во Собранието и ова е еден од клучните чекори во нормализирањето на политичката ситуација во земјата базирано на договорот на главните политички партии. Исто така би сакал да ги потсетам политичките лидери дека треба да го почитуваат политичкиот договор постигнат во јули и целосно да ги почитуваат расположливите институционални рамки. Конечно, повторното воспоставување на парламентарната работа во целосна политичка смисла, исто така овозможува и почнување на активностите на Мешовитиот парламентарен комитет, па првите состаноци ...
сите 17 | | | веќе видена

Скопскиот кривичен суд донел експресно решение со кое го прифатил барањето на адвокатот на Никола Груевски, разговорите од бомбите за плацевите на Водно водени помеѓу Груевски и Јанакиевски, да бидат изземени како доказ во евентуалниот кривичен прогон кој би го побарал специјалниот обвинител, јавува Либертас. Груевски, Јанакиевски и Јанкуловска во текот на вчерачниот ден биле во обвинителството да дадат искази за плацевите на Водно кои според прислушкуваните разговори ги купил премиерот Груевски и истите како што подоцна открија медиумите се водат на фирма во Белизе со која управува кумот на премиерот од неговиот прв брак, пишува Либертас. „Адвокатот на Груевски, Александар Додовски, кој како негов пулен од неодамна е и претседател на адвокатската комора веднаш упатил барање во Скопскиот кривичен суд, снимените разговори околу плацовите да бидат изземени од постапката која би ја водел специјалниот обвинител кому, според договорот од Пржино, тоа му е примарна задача. Судот на барањето на адвокатот на ...
сите 36 | | | веќе видена

Во првата половина од оваа година, Владата потрошила 243,5 милиони денари од девизните депозити, кои се дел од девизните резерви на Македонија, јави порталот Фактор. За еден месец од девизните депозити биле потрошени 56, 6 милиони евра. Ова го покажува последниот извештај на Народна банка. На крајот од јули, девизните резерви изнесувале 2,198 милијарди евра и се помали за околу 238 милиони евра од почетокот на годината. Девизните резерви на владата се полнат со заеми од странски и од меѓународни кредитори како и со девизите прибрани од задолжувањата по пат на еврообврзиците на Македонија на меѓународниот пазар.
сите 2 | | | веќе видена

Главната причина за тензичната и комплицирана ситуација во светот е недостигот на компромис, изјави рускиот претседател Владимир Путин во интервју за агенциите ТАСС и Ксинхуа. Тој наведе дека процесот на формирање на нов полицентричен модел на светскиот поредок проследен е со растот на нестабилност, како на регионално, така и на глобално ниво. - Во такви услови руско-кинеската соработка е од посебно значење за зачувување и зајакнување на меѓународната и регионалната стабилност и безбедност во изнаоѓање за ефикасни одговори на глобалните предизвици. Руско-кинеските односи денес можеби достигнаа највисоко ниво во целата своја историја и продолжуваат постепено да се развиваат, истакна Путин. Тој додаде дека основа на партнерството меѓу Русија и Кина е „чувството на искрено пријателство и симпатијата на нашите народи, длабоката взаемна доверба и почитување, со задржување на клучните интереси на едните и другите и заинтересираноста за просперитетот на двете земји“. Путин ја потенцира заедничката работа на Русија ...
сите 5 | | | веќе видена

Германските полициски припадници денеска околу пладне застрелале во нога вооружен човек на железничката станица во градот Дармштад во близина на Франкфурт. Уапсениот човек носел нож и се обидел да нападне патници по што полицајците отвориле оган. Напаѓачот, кој е префрлен во болница, е на возраст меѓу 20 и 30 години, но засега нема информации за мотивите на нападот. Инцидентот не се поврзува ниту со радикални структури ниту со бранот бегалци од Сирија и Ирак кои што предизвикаа немири во повеќе германски градови минатата недела. Откако напаѓачот им се заканувал на персоналот и на патниците со нож на станицата која што е една од најфрекфентните во Германија, понала голема паника по што интервенирала полицијата, а привремено е запрен железничкиот сообраќај. Преку Дармштад дневно минуваат 220 возови.
сите 3 | | | веќе видена

Во сообраќајна несреќа што се случи денеска по 15 часот повредени се две лица. Сообраќајката се случила на патниот правец Охрид-Свети Наум во близина на месноста Лагадин, објави Охридњус. Во несреќата учествувале патничко моторно возило и моторцикл на кој се возеле две лица. Се уште се непознати причините за несреќата во која се повредени моторциклистот и неговиот совозач. Двајцата се пренесени во болницата во Охрид. На местото на настанот извршен е увид од страна на полицијата и извесен период сообраќајот на овој патен правец беше затворен.
сите 113 | | | веќе видена

Во Охрид, Скопје и во Свети Николе, од утре до 4 септември ќе се одржува Првиот меѓународен филозофски дијалог исток-запад на тема „Наука и религија“. Организатори на собирот се МАНУ, Меѓународниот славјански универзитет „Г. Р. Державин“ и Филозофското друштво на Македонија. Учество на симпозиумот ќе земат 18 врвни филозофи, меѓу кои професори од Универзитетот во Оксфорд, истакнати филозофи од универзитетите во Русија, Грција, Хрватска, Србија, Босна и Херцеговина, Албанија и во Македонија. Првата сесија ќе се одржи во Скопје на 2. септември (среда) во 12 часот во МАНУ, а поздравни обраќања ќе имаат претседателот на МАНУ, Владо Камбовски, ректорот на Меѓународниот славјански универзитет Г.Р. Державин, Душан Николовски, и претседателот на Филозофското друштво на Македонија, Љупчо Митковски. Во рамките на првата сесија свои излагања ќе имаат професорот Фатос Тарифа од Тирана на тема „Слободата на убедувањето, јавната сфера и идеолошкиот тоталитаризам“, професорот Николас Вагхорн од Оксфорд на тема „Ништоста во ...
сите 14 | | | веќе видена

Демократскиот сојуз враќањето на опозицијата (СДСМ) во Парламентот го оценува како прв и многу важен чекор за постепено надминување на политичката криза. „Демократскиот сојуз смета дека само преку аргументирана расправа и висок степен на политичка одговорност може да се имплементира Договорот и да се создадат услови за фер и демократски избори. Демократскиот сојуз активно ќе се вклучи во градењето на решенија за системски промени и враќање на цивилизациските вредности, владеење на правото и јакнење на демократските капацитети на државата“, се вели во партиското соопштение.
сите 8 | | | веќе видена

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денес пред Собранието изјави дека опозицијата се враќа во Парламентот за да учествува во спроведувањето на договорот од Пржино, односно во изборот на специјален јавен обвинител, новата преодна Влада, измените на изборното законодавство, а доколку не се исполнат сите договорени точки во целост, тој договор ќе биде невалиден. „Прва обврска е специјален јавен обвинител до 15 септември. Мора да се реализира. Во спротивно договорот нема да биде валиден. Материјалите што ги поседуваме од прислушувањето на власта, нема да имаме кому да ги предадеме и ќе мораме да продолжиме да ги спроделуваме во јавноста“, порача Заев на прес конференција што се одржа пред Собранието, а со која беше одбележано враќањето на опозицијата во парламентот. Тој најави дека опозицијата нема да учествува на уште едни криминални избори, притоа нагласувајќи дека на 28 мај лани, од пред Собранието порачал дека Никола Груевски мора да ја преземе одговорноста за криминално спроведените избори. „Наша цел во наредниот ...
сите 39 | | | веќе видена

Новинарот Саше Ивановски Политико денес бил спречен, како што вели, од партиски војници на ВМРО-ДПМНЕ да присуствува на поставувањето на камен темелник од премиерот Никола Груевски на основното училиште „Невена Ѓеоргиева Дуња“, општина Кисела Вода. „Партиски војници ме пречекаа на 30 метри од настанот и ми заканија да се оддалечам или во спротивност ќе ме претепаат“, вели Ивановски. Според него, станува збор за истите лица кои на 2 август го избркаа од плоштадот Македонија, каде премиерот Груевски имаше обаќање, и го следа. Политико вели дека станува збор за партиски војници на ВМРО-ДПМНЕ кои во два наврати веќе го спречуваат да присуствува на настани каде што е присутен премиерот, а кои не се припадници на неговто обезбедувањето, зато што во случај на инцидент, односно физички напад врз него не би биле инволвирани официјални службени лица. Ивановски за неговото попречување во вршењето на новинарската работа веќе го изветил и Здружението на новинари на Македонија(ЗНМ). „Веќе подолго време, околу два месеци, ...
сите 100 | | | веќе видена

Градоначалникот на Струмица Зоран Заев утрово на првачињата од овој град им го честиташе првиот училишен. Тој беше со нив на свечената програма која во нивна чест се одржа пред домот на АРМ во Струмица. Овој датум ќе остане вечно врежан во вашите сеќавања, ќе биде забележан во вашите споменари и со радост ќе го споменувате како ден во кој сте свртеле многу значајна страница во вашиот живот, им рече Заев на струмичките порвачиња. „Во овој убав ден убаво е чувството да се биде меѓу вас, да се види живоста во вашите очи, да се почувствува вашата возбуда и да се доживее овој свечен миг кој ви е посветен само вам. Овој миг го заслужувате бидејќи вие сте гордоста на Струмица и Македонија, вие сте иднината на Струмица и Македонија, вие сте тие во кои се надеваме и во кои веруваме. Сите ние возрасните, вашите родители, роднини, наставници и сограѓани сме убедени дека ќе ја оправдате таа наша доверба. Радувајте му се на денешниов ден бидејќи ова е ваш ден. Ова е ден во знакот на многу први нешта. Како што е прв денот ...
сите 2 | | | веќе видена

Од МВР денеска информираат дека се издадени 814 потврди на мигранти во периодот од осум часот вчера до осум часот утрово. Од вкупниот број, 513 се од машки пол, 112 се од женски, 164 се деца кои го придружуваат носителот на потврдата, како и уште 25 деца кои патуваат без родител, на кои е издадена потврда за искажана намера за поднесување барање за признавање право на азил. Најголем број се лица од Сирија – 755, од Авганистан се 50, од Пакистан – шест и од другите земји се со помал број.
сите 85 | | | веќе видена

Русија започна интервенција во Сирија со распоредување на свои борбени авиони во базите на сириската војска, од каде што ќе започне со напади врз позициите на Исламската држава, објави израелскиот портал „Ynet“ Пилоти на руски воени авиони и хеликоптери ќе почнат да пристугнуваат во Сирија во наредните неколки дена, објави „Ynet“ . Според дипломатски извори, една експедиција веќе пристигнала и се сместила во воздухопловна база во близина на Дамаск, која е под контрола на силите на претседателоt Башар ал Асад. Според „Ynet“ се очекува Русија во наредниот период да распореди неколку илјади припадници на својата војска, вклучувајќи советници, инструктори, логистичари и техничари, пренесува „Ynet“. Во овој момент нема конкретни податоци за составот на контингентот, но Русија претходно преговарала за продажба на повеќенаменски Миг-29 авиони и напредни авиони за тренинг Јак -130. Се очекува со влегувањето на Русија во конфликтот во Сирија значително да се промени постоечката динамика на блискосточните судири. ...
сите 36 | | | веќе видена

ДОМ го поздравува враќањето на коалицијата на СДСМ во Парламентот, и сметаат дека само со комплетен Парламент може на мирен начин да се излезе од политичката криза. Од партијата велат дека пратеничката Лилјана Поповска, ќе продолжи да дејствува со јасни позиции, со кои партијата како самостоен субјект истапи од владината коалиција. „Таа во целиот претходен период на коалицирање дејствуваше како независна пратеничка и никогаш не беше дел од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ“, се вели во соопштението на ДОМ. Затоа таа била против законите за високо и средно образование, за урбанизам и просторно планирање, за уставно дефинирање на вонбрачната заедница итн., а предлагала закони за градски архитект, за зеленило, за една изборна единица, за заштитен сведок, за амнестија на 15.000 осудени социјалци и др.
сите 14 | | | веќе видена

овинари од редакциите на трите дневни весници во издание на „Медијапринт Македонија“ („Дневник“, „Утрински весник“, „Вест“) денеска, точно напладне, излегоа на протест пред просториите на компанијата за да го искажат своето незадоволство и револтот од одлуката на менаџментот да ги намали платите на вработените. Одлуката стапила на сила денеска, а со неа скалесто се намалуваат платите за 30, 20 и за 10 проценти, во зависнот од примањата на вработените, јавува „Мета“. Пред новинарите кои протестираа зборуваше претседателката на Синдикатот на новинари и медиумски работници, Тамар Чаусидис, која истакна дека со ваквата одлука дополнително се девалвира и се нарушува економското, политичкото и професиналното достоинство на новинарите во Македонија. – Денеска излеговме да го искажеме својот протест и револот од одлуката за намалување на платите, која утрово беше објавена на огласна табла во МПМ. За земја која успешно ја надминала светската економска криза и која, како што секојдневно слушаме, е лидер во економскиот ...
сите 46 | | | веќе видена

Возбудени, среќни и полни со исчекување, вака изгледаа 577 првачиња во седумте основни училишта во општина Центар на првиот училишен час, соопштија од општина Центар. Градоначалникот, Андреј Жерновски, советниците и вработени во општината ги израдуваа првачињата со соодветни подароци, но и родителите со информацијата за значително олеснување на нивниот семеен буџет. - Наместо на товар на родителите, средствата за училишното обезбедување и за еднодневните екскурзии од оваа учебна година ќе ги плаќа општината - рече Жерновски. На првачињата им порача дека ова се најубавите моменти во нивниот живот кои никогаш не се забораваат, а општина Центар е секогаш отворена за нивните идеи и потреби.
сите 16 | | | веќе видена

Сателитски снимки потврдуваат дека во сирискиот град Палмира е уништен главниот древен храм Бел. „Можеме да потврдите дека е уништена главната зграда на храмот на Бел, како и низа на столбови во непосредна близина“, соопшти агенцијата на ОН за обука и истражување Унитар. Унитар објави фотографии од пред и по експлозијата во Палмира во понеделникот наутро, кои ги отстрануваат сите сомнежи дека 2.000 години стариот храм е навистина уништен. На фотографијата од 27 аавгуст јасно се гледа исправена правоаголна структура опкружена со столбови, додека пак фотографиите направени вчера на истата локација покажуваат само неколку столбови на краевите од тој локалитет, наведуваат од ОН. Милитантите на Исламската држава минатата недела во Палмира уништија еден помал храм, Бал Шамин, што ги птоврдува најлошите очекувања на меѓународната заедница за намерите на екстремистите кога станува збор за Палмира.
сите 17 | | | веќе видена

Вкупно 3.650 мигранти пристигнаа вчера со воз од Будимпешта во Виена, што е рекордна бројка за еден ден, соопшти австриската полиција. - Сега сме во процес на проверка, колку од нив бараат азил, изјави полициски претставник. Претходно унгарските власти им дозволија на мигранти да заминат со воз за Австрија и Германија. Голем дел од пристигнатите во Виена мигранти ноќта ја минаа на железничка станица, со цел да продолжат за Германија, која минатата недела ги олесни условите за добивање на бегалски статус за жители на Сирија. Синоќа околу 400 мигранти пристигнаа со воз од Будимпешта во Минхен. Германската канцеларка Ангела Меркел, претходно предупреди, дека евентуалниот неуспех да се одговори на мигрантската криза ќе ги стави под прашање идеалите на ЕУ.
сите 82 | | | веќе видена

Контраверзната холивудската актерка Линдзи Лохан постави видео снимка на Инстаграм на која се гледа како во провокативни пози се тркала по подот и заводливо танцува на една луксузна јахта, облечена само во бела проѕирна кошула и розова долна облека. Лохан снимката многу брзо ја отстранила од социјалната мрежа, но сепак видеото остана достапно на Јутјуб. Британски „Дејли мејл“ пишува дека актерката во моментот е на крстосување по француската ривиера, а снимката настанала после една забава во Сен Тропе. Линдзи, инаку, е позната по контроверзниот животен стил исполнет со дрога и алкохол, а последниот во низата инциденти Линдзи го направи на свадбата на своите пријатели во Фиренца.
сите 3 | | | веќе видена

Сатиричната фејсбук страницата „Странски служби“ денеска објави фотомонтажи со следниот наслов – Денеска премиерот Груевски ќе ја пушти во употреба новата пратеничка група на СДСМ во Собранието на РМ.
сите 36 | | | веќе видена

next