Кирилица

Голема еколошка катастрофа се случува на езерото „Мантово“. Илјадници килограми риби пливаа изумрени на површината и со самите бранови донесени на брегот почнуват да се распаѓат од високата температура. Риболовните здруженија реагираат и бараат државните институции брзо да ја откријат причината. „Ова можеме да кажеме дека е една од најголемата еколошка катастрофа која се има случено на ова наше езеро, на која досега никој немаше реагирано до надлежните институции, овластените лица и правни субјекти. Од наша морална одговорност како Риболовен клуб „Крап“ кои досега имаме реализирано голем број на донации и порибување на оваа наше езеро, а со цел да се врати рибниот фонд и да биде едно прекрасно место за спортски и рекреативен риболов, моравме да реагираме и да ги известиме институциите и да излеземе на лице место, го известивме концесионерот кој стопанисува со рибниот фонд, инспекторатот, полицијата и другите институции. Од самите изјави на нашите риболовци кои го посетуваат тој терен никажуваат дека ова се ...
| | веќе видена

Германија може да се избори со рекордниот прилив на бегалци и мигранти оваа година без да го зголеми данокот и да ја загрози својата цел, а тоа е избалансиран буџет, изјави германската канцеларка Ангела Меркел. Нема да ги зголемиме даноците. Исто така, се уште имаме цел да постигнеме избалансиран буџет без нови задолжувања, истакна Меркел. Таа нагласи дека поради таквата позиција на Берлин му е полесно да се избори со толку „неочекувани задачи“, додавајќи дека бегалската криза сега е приоритет на германската Влада. Меркел повторно повика бегалците да бидат рамноправно распределени ширум ЕУ во рамки на заедничката стратегија за соочување со бегалската криза без преседан.
сите 12 | | | веќе видена

Во оваа битка за подобра Македонија вие ми требате, заедно да ја водиме, за доброто на сите наши граѓани. Вашата поддршка ми дава сила. Заедно ќе победиме. Во 21 граѓаните на Тетово се соочуваат со недостаток на вода. Но, не е само тоа, огромна загаденост, лоша инфраструктура, сообраќаен и урбанистички хаос, запуштени спортски терени, депонијата. Голем дел од овие проблеми се решаваат со неколу споменици помалку, им порача вчера на тетовци, лидерот на СДСМ Зоран Заев. Тој нагласи дека активно опозицијата влегла во Собрание. - Ги видовте пратениците како се борат за граѓаните. И ќе продолжат да се борат. Секоја трета недела ќе предлагаме сериозни закони за подобар живот на граѓаните. Знам дека и кога ќе го победиме Груевски нови проблеми се отвораат, поради урнатата економија и големата задолженост. Да бидеме заедно како народ, оваа битка заедно да ја туркаме. Јас сум поготвен да ја туркам до крај заедно со вас, за доброто на сите граѓани - истакна Заев. Тој имаше можност да види руинирани спортски терени, ...
сите 3 | | | веќе видена

На граничниот премин Богородица има задржувања од половина час на македонската страна од границата, додека подолги задржувања има на грчкиот дел на преминот, при влез во Грција, информира попладнево Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ). Оттаму информираат дека на граничниот премин Дојран, на границата со Грција, задржувањата се околу 15 минути. На другите гранични премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Сообраќајот на патиштата надвор од градските средини е со зголемен интензитет, информираат од АМСМ. Утрово, дел од медиумите пренесоа дека големи колони, долги и по еден километар, чекаат на преминот Богородица за влез во Грција.
сите 4 | | | веќе видена

Околу 3000 луѓе се приклучија изутринава на граѓанската иницијатива која беше покрената преку Фејсбук, а во која се повикуваше на формирање конвои со приватни возила да ги земат бегалците од Унгарија и да ги донесат во Автстрија. -Истече времето да и се упатуваат повици на Европската унија и на политичарите, сега треба да дејствуваме, напишаа активистите на страницата „Конвој Будимпешта-Виена“, која утринава имаше 2900 виртуелни учесници. Првиот конвој треба да тргне во недела изутрина од Виена и да „донесе колку е можно повеќе бегалци во Будимпешта, а од тука е можно во Германија“, се наведува во повикот. Организаторите наведоа дека реагираат на одлуката на унгарската власт оваа недела да го стопираат железничкиот сообраќај со Западна Европа, вклучувајќи ги и бегалците со важечки карти.
сите 8 | | | веќе видена

Во Парламентот на Република Македонија мора да има соодветно тело преку кое граѓаните ќе можат да практикуваат директна демократија, демократија по мерка на граѓаните, порача Лидија Димова, пратеничка и претседателка на Националниот Совет за евроинтеграции. - Ќе го слушаме мислењето на граѓаните. Редовно ќе ги консултираме сите засегнати страни за конкретните закони што ќе ги предлагаме во Собранието. Ќе ги отвориме сите седници на комисиите каде што претседатели се претставници на СДСМ и на коалициските партнери. Организациите од граѓанското општество ќе можат да присуствуваат на заседанијата на Комисиите за финансирање и буџет, земјоделство и шумарство, здравство, труд и социјална политика и Националниот совет за евроинтеграции. Истот ќе важи и за Комисијата за надзор над работата на УБК и на Агенцијата за разузнавање и за Комисијата за надзор врз примената на посебната истражна мерка следење на комуникациите. Претседателите на овие комисии ќе бидат во редовни консултации со претставниците на граѓанскиот ...
сите 9 | | | веќе видена

Во текот на 24 часа полицијата примила две известувања дека исчезнале тројца малолетници од Скопје. Првата пријава е од социјален работник од Јавната установа за згрижување деца. Социјалниот работник пријавил дека од установата во непознат правец се оддалечиле двајца штитеници на возраст од девет и 11 години Вчера пак 69-годишната З.К. пријавила дека пред два дена од семејниот дом во непознат правец се оддалечил нејзиниот 17-годишен внук, кој два дена не се вратил дома
сите 38 | | | веќе видена

Тетово е еден од поголемите региони, ако не и најголем после главниот град, a Спортскиот центар е оставен на абењето на времето, има рестрикции за вода, загадувањето е големо а, поради неизчистените канали и дивата сеча на Шара загинаа луѓе, рече лидерот на СДСМ Зоран Заев, при денешната посета на Тетово. - 21 век, втора декада, а Тетово има рестрикции за вода. Тетово, не зборуваме за некое мало населено место во нашата Македонија. На сите избори доаѓаат политичарите и заминуваат, сега 200 метри, утре 300 метри ќе направиме, проблемот останува – рече Заев. Тој потенцираше дека мора трајно да се реши депонијата во градот, што само се дилоцира од едно на друго место, но повторно останува близу центарот. - Југохром е голем проблем. Тоа се вистински проблеми на граѓаните коишто државата мора да ги решава. Генерално, сите овие проблеми, ако го додадеме овде проблемот со гробиштата којшто години и години се решава и никако да се реши, а треба да се направат неколку каскадни решенија над гробиштата за да може ...
| | веќе видена

Владата на Македонија треба да воведе кривичен закон кој изрично ќе ги земе предвид расистичките мотиви како отежнувачка околност за секој прекршок, се вели во денешното соопштение од партијата ПЦЕР. – Македонија треба да го признае антиромизмот како специфична форма на расизам и зајакнување на постоечките напори за дизајнирање на кампањи за подигање на свеста за разоткривање митови и предрасуди за Ромите. Првиот чекор треба да биде признавање на злоупотребите против Ромите од минатото, воспоставување официјална комеморација на Ромите од холокаустот и негово вклучување во учебниците. При тоа, Македонија, исто така, треба да се справи со негирањето на геноцидот на Ромите и да го признае истиот како расистички криминал кој потпаѓа под злоупотреба на правата на човекот – велат од ПЦЕР.
| | веќе видена

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска не ја удостои јавноста со одговор дали е рацинално 10 милиони евра од буџетот на даночните обврзници да се потрошат за нов споменик на Мајка Тереза кој ќе биде сместен на плоштад Македонија, објави А1он . Според неа, споменикот е дел од програмата на Министерството која добила доверба од граѓаните, иако Владата не го планираше овој проект во својата програма се додека од него не се откажа странскиот инвеститор, Субрана Рој. Канчевска-Милевска дополнително ги убедуваше новинарите дека е објавено идејното решение за скулптуралната композиција и покрај тоа што јавноста се уште не го видела.
сите 2 | | | веќе видена

Над 1.000 бегалци денеска тргнаа пеш од железничката станица Келети во Будимпешта кон австриската граница. Како што јавува МИА, голема група бегалци, меѓу кои и лица во инвалидски колички, како и родители со деца, се подготвени да пешачат 175 километри до границата со Австрија. Некои од бегалците носат фотографии на германската канцеларка Ангела Меркел, која неодамна најави дека официјален Берлин ќе го олесни процесот за добивање азилантски статус за Сиријците. Бегалците што тргнаа пеш кон Австрија се дел од групата 2.000 лица, кои неколку денови беа заглавени на меѓународната железничка станица Келети во главниот град на Унгарија Будимпешта. Унгарското Министерство за надворешни работи соопшти денеска дека годинава 150.611 бегалци поднеле барање за азил, меѓу кои 50.413 Сиријци.
сите 63 | | | веќе видена

Пратеникот Илија Димовски на седницата на која се избираше потпретседател на Собранието на Република Македонија од редовите на опозицијата, рече дека кадровото решение кое го нудат СДСМ е најверојатно најдоброто што го имаат, најавувајќи дека ВМРО-ДПМНЕ ќе ја поддржи кандидатурата на Рената Треневска-Десковска за потпретседател на парламентот, но дека нудат солидни кадри само кога се вклучени камерите и будното око на јавноста. - Добар е предлогот за Рената Треневска-Десковска, веројавно по CV таа е најдобриот кандидат кој што сте можеле да го изберете од пратеничката група, потенцирам дека обврската за да избереме потпретседател од опозиција сами сме си ја ставиле, заради тоа што сметаме дека така треба да се развива демократијата, но сепак имам сомнеж, да немаше јавност, да немаше камери собранието да не беше орган чија што работа 24 часа се пренесува на телевизија, дали можеби ќе предложевте хаус-мајстор за градежен инспектор, рече во иронија Димовски алудираќи на неодамнешната афера во општината Центар.
| | веќе видена

Одлуката за специјалниот обвинител би можела да биде позната веќе следната недела, односно најдоцна до почетокот, 7-ми или пак 9-ти септември, очекува лидерот на СДСМ Зоран Заев кој денеска беше во посета на Тетово.
сите 11 | | | веќе видена

Огнените јазици на две локации во Македонски Брод проголтаа 40 хектари шума, а според информции од теренот пожарот се уште не е изгаснат. Кај месноста Царовец ќе бидат ангажирани противпожарни авиони, информира Дирекцијата за заштита и спасување по што се очекува локализирање на пожарот.
сите 78 | | | веќе видена

Зголемена облачност, локален дожд и умерен до засилен западен ветер над 60 километри на час кој во вечерните часови ќе го промени правецот во северен и ќе предизвика осетно опаѓање на температурата в недела попладне, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Намалувањето на температурите ќе биде поизразено во северните делови од земјата, а во останатите подрачја ќе се почувствува од понеделник, кога ќе преовладува променливо облачно и посвежо време со сончеви периоди. Дневната температура ќе биде пониска за околу шест до седум степени во однос на денешната и ќе се движи од 24 до 30 степени, а слични температури се очекуваат и во текот на целата недела.
сите 161 | | | веќе видена

Родителите на дваесетгодишната Фросина Цековска која во април беше прегазена на булеварот Партизански одреди во Скопје во обвинителството ги читале исказите на сведоците на несреќата и ги гледале снимките од камерите кои снимале за време на несреќата. И по пет месеци сé уште истрагата е во тек и нема поднесено обвинение за сообраќајната несреќа. Таткото на студентката од Крива Паланка се сомнева дека возачот што сам се пријави, ја возел „хондата“ и е убеден дека некој друг бил зад воланот, некој кој го штити некој „јак човек во државава“, јави Макфакс. Според таткото на девојката, Љупчо Цековски папиларните линии од отпечатоците на воланот не се совпаѓале со папиларните линии на отпечатоците на дваесет и шестгодишниот скопјанец кој сам се пријави дека ја предизвикал несреќата. „Истрагата е насочена против лицето кое се пријавило, но има јаки сомнежи. Недостигот од папиларни линии, бришење на воланот, наоѓање разни отпечатоци на седиштата. Не се совпаѓаат папиларните линии на воланот со папиларните линии на ...
сите 10 | | | веќе видена

Рената Тренеска Дескоска денеска со 86 „за“ и еден „против“ е избрана за потпретседател на Собранието на предлог на пратеничката група предводена од СДСМ. По гласањето Тренеска Дескоска даде свечена изјава дека совесно, одговорно и согласно законите и Уставот ќе ја извршува оваа функција. Тренеска Дескоска е позната во општествениот и политичкиот живот, професор е на Правниот факултет, доктор на науки, автор и коавтор на преку 30 книги и сто трудови, образложи пратеникот Горан Мисовски според кого враќањето на опозицијата во Собранието е само поради постигнатиот договор во Пржино и се наврати на причините поради кои опозицијата дури на 1 септември се приклучи во работата на Собранието. – Овој парламентарен состав ќе мора да донесе нов изборен закон, законско решение за специјален обвинител и да изгласа специјален обвинител и да изгласа оставка на Никола Груевски, рече Мисовски. Собранието односно владејачкото мнозинство, според пратеникот на НСДП, не ја научила лекцијата од 24 декември и оти во последните ...
сите 27 | | | веќе видена

Наводите кои произлегоа од прислушуваните разговори се обемни и многу сериозни. За нив е потребна целосна, независна и транспарентна истрага, порача денеска британската амбасада во Скопје, по одлуката на судот да ги изземе прислушуваните разговори како докази. „Амбасадорот Гарет не би можел да коментира детали од судската одлука, но истрага мора да има, а за неа ќе биде надлежен специјалниот обвинител договорен од сите страни потписнички на договорот од Пржино. Тој треба да биде назначен до 15 септември и рокот мора да се почитува за да може овој битен процес да продолжи“, се вели во ставот на британската амбасада во Скопје.
сите 26 | | | веќе видена

Околу 5.600 бегалци и мигранти во четвртокот од Грција пристигнале во Македонија, што е двојно повеќе од претходните денови, соопшти денеска УНХЦР. „Вчера, околу 5.600 лица влегоа во Македонија“, изјави портпаролката на УНХЦР, Мелиса Флеминг. Според податоците на УНХЦР, во последните денови од Грција во Македонија стигнале меѓу 2.000 и 3.000 лица. Најголем број бегалци од Блискиот Исток, кои во Македонија влегле преку Грција, заминуваат за Србија, а оттаму го продолжуваат својот пат кон Унгарија, за да побараат азил во некоја од развиените земји во ЕУ.
сите 16 | | | веќе видена

next