Кирилица

Премиерот Никола Груевски денеска во рамки на посетата на тетовскиот регион оствари средба со жителите на Доброште и изврши увид во градежните работи што се преземаат во насока на санирање на штетите од поплавите со кои беше зафатено и ова населено место. Груевски истакна дека институциите ќе продолжат да се ангажираат и во наредниот период се до целосно санирање на состојбите. Жителите на Доброште со изразија благодарност до премиерот за неговата посета и, како што рекоа, неговиот ангажман за помош во санирање на состојбите по поплавите. Претходно премиерот Груевски го посети и населеното место Порој каде што изврши увид во работите поврзани со санирањето на состојбите од поплавите и имаше средба со месното население, а постави и камен-темелник за изградба на локален пат во Непроштено.
сите 26 | | | веќе видена

Сите земји од регионот треба да соработуваат при справувањето со овој проблеми и Македонијаи има право да побара помош од Европската унија (ЕУ) за справување со мигрантите, порача бугарскиот шеф на дипломатијата, Даниел Митов кој денеска во Скопје оствари средба со македонскиот и албански колега, Никола Поповски и Дитмир Бушати. Митов ги негираше тврдењата дека голем дел од мигрантите ја заобиколуваат неговата земја поради нехуманиот третман од страна на бугарската полицијата, велејќи дека во Бугарија веќе подолго време има мигрантска криза и дека на територијата има доста мигранти. Одговарајќи на новинарско прашање, бугарскиот министер нагласи дека очекува многу скоро да биде готова финалната верзија на договорот за добрососедство меѓу Бугарија и Македонија и додаде дека добрососедството е составен дел на европските интеграции кои го поминале и многу други земји пред Македонија. Тој нагласи дека Бугарија ја поддржува Македонија во евроатлантските интеграции и додаде дека очекува Европа да ги покаже ...
сите 8 | | | веќе видена

Австралиската полиција денеска почна истрага за тврдењата дека американскиот актер, Мел Гибсон навредил и физички нападнал фоторепортерка на весникот „Дејли телеграф“, која го фотографирала во друштво на една млада жена. Педесет и деветгодишниот актер, наводно вербално ја нападнал, ја турнал и ја плукнал фоторепортерката Кристи Милер, кога го сликала во Сиднеј додека излегувал од кино во друштво на 24-годишната Розалинда Рос. Кристи Милер изјави дека Гибсон бил без контрола и оти била шокирана, бидејќи познатиот актер ја турнал и ја плукнал во лице. Полицијата потоа соопшти дека во тек е истрага за инцидентот и ги замолила сите сведоци да дадат изјави. Портпаролот на Гибсон, Алан Нироб негираше дека актерот физички ја нападнал фоторепортерката.
сите 8 | | | веќе видена

Средовечен прилепчанец вчера скокнал од вториот кат на прилепската болница, извести полицијата. Според првичните информации, тој во болница бил згрижен откако претходно се пожалил на повреда. Додека лекарскиот тим се подготвувал да му ја санира повредата, прилепчанецот станал и скокнал од прозорот. Лекарите не успеале да го реанимираат сега починатиот. За случајот бил известен и прилепскиот јавен обвинител, кој издал наредба целосно да се истражи случајот.
сите 3 | | | веќе видена

Меѓународниот фестивал за филмови снимени со мобилен телефон „Мобил Фестивал“ 2015 објавува отворен повик за пријавување филмови за шестото издание, кое ќе се одржи од 25 до 29 ноември во Скопје. Право да се пријават имаат сите филмови кои се снимени со мобилен телефон а истите претходно не биле пријавени на „Мобил Фестивал“. Должината на снимениот материјал не смее да биде подолг од 10 минути. Во конкуренција влегуваат сите филмови кои ќе пристигнат до крајниот рок за пријавување. Краен рок за пријавување на филмовите е 20 ноември 2015 година. Филмовите кои ќе пристигнат по крајниот рок ќе влезат во конкуренција за следната година. Најдобрите филмови ќе бидат прикажани во натпреварувачка програма на Инернационалните фестивали кои се во мрежата фестивали за филмови снимени со мобилен телофон. „Мобил Фестивал“ е во организација на продуцентската куќа КТ Филм и Медиа, поддржан од Агенцијата за филм на Република Македонија. Оваа година , Мобил Фестивал 2015 преку својот партнер Мобил Филм Фестивал „1 Мобилен 1 ...
сите 8 | | | веќе видена

Во Гевгелија од денеска официјално профункционира новиот прифатен пункт за бегалци од каде што вчера во попладневните часови пробно кон северната граница заминаа два воза со мигранти. Во рамки на кампот почна и електронската евиденција на мигрантите кои пристигнуваат од Грција. Од страна на УНХЦР, Црвениот крст и некои невладини организации, на просторот на прифатниот камп веќе се подигнати шатори. Кампот наскоро ќе располага со тоалети и тушеви со што на бегалците кои пристигнуваат од меѓуграничниот простор ќе им биде овозможено да се одморат и освежат до регистрацијата и качување во возот со кој ќе заминат за Табановце. Просторот се оградува, а истовремено се работи на санација на мостот на Сува Река и на проширување на пристапниот пат до кампот.
сите 91 | | | веќе видена

Современата градинка „Кочо Рацин“, ќе биде готова кон крајот на септември, со што Општина Центар, за прв пат по 40 години, добива ново катче за сместување и воспитување на децата. Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, беше во обиколка на објектот кој се наоѓа во завршна фаза. Во оваа градинка се вградени најсовремени, еколошки материјали. Фасадата на градинката ќе биде енергетски-ефикасна, со тројна термичка заштита, а за првпат во образовна институција во Македонија се поставува кровен противпожарен панел. За заштита на здравјето и безбедноста на децата и вработените, подовите се анти-алергени, анти-бактериски и со вградено подно греење. Плафонот се обложува со материјал кој го апсорбира нечистиот воздух и бактериите. Ѕидовите се винилни, а меѓу просториите ќе има и звучна изолација. Кујната што се гради е современа, според ХАСАП стандардите, и ќе произведува 500 оброци дневно за децата од матичната градинка и двата клона.
сите 9 | | | веќе видена

Од Националната Демократска Преродба(НДП) посочуваат дека вчерашната изјава на премиерот на земјата во врска за измените на изборниот модел е уште еден дополнителен аргумент дека политиката во Македонија има потреба од тотална интервенција, доколку сакаме да одиме кон европскиот пат. „Изјавата на премиерот на земјата, победникот на изборите да и бидаат загарантирани 17 пратеници со објаснување една политчка партија, или пак етничка заједница, да не може да го условува формирањето на владата, е една од најзаоставените и дискриминирана изјава врз сите народи кои живеат во земјата, нарочито врз албаниците“, велат од НДП. ОД НДП нагласуваат дека изјавата на премиерот на земјата бара заслужен одговор од сите политички субјекти во земјата бидејќи да изјавиш дека наредните влади треба да се формираат само од една партија, води кон една диктатура невидена од пред неколку векови. „Национална Демократска Преродба нагласува дека владата на Македонија, сега или никогаш, има потреба од застапување од поголем политчки и ...
сите 8 | | | веќе видена

Двајца турски војници загинале, а тројца биле ранети денеска, откако возилото во кое се наоѓале налетало на мина. Експлозијата се случила во близина на градот Шемдинли во југоисточниот округ Хакари, кој се граничи со Ирак и е населен претежно од Курди. Од крајот на јули турската армија организирала над 400 воздушни напади против цели на Курдската работничка партија во северен Ирак каде се базирани нејзините вооружени групи, како и во југоисточните региони на Турција, како одговор на нападите на ПКК против припадници на турските сили за безбедност.
сите 19 | | | веќе видена

Грижата за закрепнувањето на кинеската економија доведе до пад на вредностите на акциите на светските берзи и цената на нафтата. Азиските пазари претпеа масовни загуби, а главните индекси во Европа паднаа за околу три отсто. Цената на нафтата падна за 2,7 отсто, на 39 долари за барел. Шангајскиот композитен индекс падна дури за 8,5 отсто, поништувајќи ги сите добивки направени оваа година. Акциите на многу компании кои котираат на берзата во Шангај, вклучувајќи и некои од најголемите државни фирми, паднаа за максималниот дневен лимит од 10 отсто. Во САД пак, на Волстрит е забалежан накјголемиот еднодневен пад во последните четири години. Индексот Dow падна за 3,12%, Nasdaq за 3,52%, а S&P 500 за 3,19%. Германскиот ДАКС во петкот падна за 2,95% (7,83% од почетокот на неделата), а лондонскиот ФТСЕ 100 од понеделникот падна за 5,2%.
сите 76 | | | веќе видена

Во изминатите 24 часа вкупно 741 странски државјанин, од кои, 548 се од машки пол, 78 се од женски, 75 се деца, но и 40 деца кои патуваат без родител побарале да им биде издадена потврда за искажана намера за поднесување на барање за признавање на право на азил. Според државјанството на лицата на кои им се издадени потврди, најбројни се државјаните на Сирија 2.791, Ирак 121, Пакистан 103 додека другите се во помал број. Во периодот од 19.06.2015 до 24.08.2015 година, издадени се потврди на вкупно 44.762 странски државјани, од кои, 30.884 се од машки пол, 6.167 се од женски, 7.020 се деца кои го придружуваат носителот на потврдата, како и уште 691 деца кои патуваат без родител, на кои им е издадена потврда за искажана намера за поднесување на барање за признавање на право на азил. Според државјанството на лицата на кои им се издадени потврди, најбројни се државјаните на Сирија 36.400, потоа Авганистан 2.107, Ирак 2.069, Пакистан 1.309, Сомалија 564, Палестина 561, Бангладеж 321, Конго 305, Нигерија 160, ...
сите 91 | | | веќе видена

Бројот на загинати во експлозиите во индустриски објект во кинескиот пристанишен град Тјанцин достигна 129 лица. Како што јавуваат кинеските власти, незивесна е судбината на уште 44 лица, додека пак 610 лица остануваат во болница, од кои 39 се во критична состојба. Експлозиите во магацин за хемиски материи на 12 август предизвика големи пожари. Кинеските власти најавија темелна истрага за причините за несреќата. Досега се задржани десетина службеници во компанијата „Жухаи“, која управувала со магацинот.
сите 14 | | | веќе видена

Изборот на специјалниот обвинител, што е дел од преговорите на работните групи за спроведување на политичкиот договор, нема да може да се реалзиара со подзаконски акти, туку со усвојување на посебен закон, вели за Алсат-М, министерот за правда, Аднан Јашари. Според него, со таков закон би се утврдиле и одговорностите на обвинителот, за да нема конфликт на надлежности со Јавното обвинителство. Министерот за правда смета дека уредувањето на работата на специјалниот обвинител со подзаконски акти, што е една од опциите кои се дискутираат на работната група, би довело до конфликт на надлежности и пречки во работата на овој обвинител. Според Јашари, најдобрата форма за обезбедување на целосна автономија на обвинителот, би било усвојување на нов закон за Специјалнен обвинител. Доколку четирите политички партии кои преговараат не покажат волја за ова, Јашари препорачува да се смени актуелниот Закон за Јавно обвинителство и да се прецизираат прашањата за функционирањето на Специјалниот обвинител.
сите 122 | | | веќе видена

На социјалните мрежи се споделува видео на кое се гледа како една бабичка од Македонија „растура“ со кошови. Бабичката на својот внук му одржа винстинска лекција по кошарка.
сите 3 | | | веќе видена

Македонија едноставно се распродава, јас едноставно не разбирам како може да е добро за Македонија да им се дадат сите тие ресурси, сите тие гаранции на странски инвеститори, тие да платат минимална плата до 9.000 -10.000 денари и тоа да биде среќа за Македонија и тоа да биде прогласено за успех, вели за Радио Слободна Европа поранешниот гувернер на Народната банка, Петар Гошев Гошев вели дека скоро 5 милијарди е негативно салдото меѓу она што Македонија го чува надвор како имот и она што странците го поседуваат и побаруваат во Македонија. Условите кои им се даваат на странските компании со цел да го инвестираат својот капитал тука се полоши од капитализмот и не се добри за македонските граѓани. „Кој денеска може да живее со 9.000 денари? Секојдневно се фалат дека тоа е добро и дека има резултат, меѓутоа резултатот е огромна сиромаштија во Република Македонија. Ние сме со највисок процент на сиромаштија, не само во Европа, туку и во споредба со многу земји во светот. Ние сме земја со најголема нееднаквост во ...
| | веќе видена

Градот Качаник, кој има 30.000 жители и се наоѓа на југот на Косово, стана главен град на џихадистите на Балканот, тврди британски „Телеграф“. Во последните три години, 24 мажи од Качаник им се приклучиле на џихадистите на Исламската држава. Вкупно 300 лица од Косово заминале во џихад. Бројките не изгледаат големи, но всушност велат дека Косово, каде живеат 1,8 милиони луѓе, на џихадистите им дало најголем број на борци според бројот на жители од сите европски земји, пишува „Теелграф“. Најозлогласениот исламски борец од Качаник е Лавдрим Мухаџери, косовскиот Џихади Џон, кој им се приклучил на џихадистите во Сирија. Овој 25-годишен маж се покажал како посебно брутален и крволочен терорист - на Фејсбук објавувал фотографии на кои обезглавува еден маж и убива друг со ракетен фрлач. „Телеграф“ наведува дека голем број на џихадисти во Исламската држава се приклучиле и од соседните земји - од Албанија околу 200 и од Босна околу 160 борци. Поради тоа се стравува дека овој регион би можел да им послужи на ...
| | веќе видена

Нашиот став за една изборна единица е во функција на граѓаните, демократијата и државата. Ќе спречи да се случат моќни функционери на апсолутистички начин да воспоставуваат режим како што тоа го направи Груевски, рече претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска во Пехчево. „Груевски ќе замине во историјата, СДСМ ќе ја добие честа да ги врати демократските институции и квалитетот на живот на граѓаните. Но искрен лидер не смее да се плаши од помалите партии. Ако Груевски сакал мнозински модел требаше да се спроведе попис, но тој мнозински модел значи бипартитетн систем. Со една изборна единица гласот на секој граѓанин се вреднува исто, и во Македонија и во дијаспората“, рече Заев.
сите 61 | | | веќе видена

Во интервјуто за Дојче Веле, министерот за надворешни работи, Никола Поповски, призна дека во Македонија не се спроведуваат никакви реформи, дека судството и институциите се партизирани, дека нема медиумска слобода. Дополнително, Поповски признава дека власта не може да одговори на предизвиците што ги отвори бегалската криза, се вели во соопштението на СДСМ. Според СДСМ, спуштањето на оценката на билатералните односи со Македонија од страна на една од најзначајните земји членки на ЕУ, Германија, е уште една потврда дека Никола Груевски е меѓународно изолиран и дека тоа нанесува директна штета на земјава. „Задоволително два, искажано со диполоматски речник, во реалноста значи „незадоволително еден“. Фактот дека германската канцеларка Ангела Меркел ја избегна Македонија при нејзината посета на земјите од Западен Балкан уште еднаш го потврдува тоа. Впрочем и последниот скандал со македонската амбасадорка во Хрватска го покажува ниското ниво и катастрофалната состојба во којашто е доведена македонската ...
сите 3 | | | веќе видена

Најмалку 7.000 бегалци - мажи, жени и деца, влегле ноќта меѓу саботата и неделата од Македонија во Србија, соопшти УНХЦР, додавајќи дека очекуваат и поголем број мигранти. УНХЦР истакнува дека од македонските власти добиле уверување дека „границата ќе биде отворена за бегалци кои бегаат од судири во државите од кои потекнуваат“. На српската граница, УНХЦР соработува со локалните власти и хуманитарни организации за да се обезбеди сместување и храна за оние кои пристигнуваат. Истовремено, Меѓународната федерација на Црвениот крст и Црвената полумесечина повикаа на „поголема поддршка за мигрантите кои влегуваат во Европа преку Западен Балкан“.
сите 15 | | | веќе видена

next