Кирилица

Судот не навлегува во уредувачки политики или позиции, бидејќи моето работно место е систематизирано и стекнато преку долгогодишна новинарска кариера во таа телевизиска куќа. Јас таму имам редовен работен однос и работнички права регулирани според Закон за работни односи. Според тоа, груба манипулација е соопштението со кое беа отворени вестите на Телма дека судот врши притисок врз Телма, изјави за порталот „А1он“ поранешната уредничка на информативната програма на Телма, Емилија Лазаревска. Таа вели дека директорот Атанас Кировски со извртување на тезите и фактите се обидува да наметне погрешна претстава и за Судот и за неа. „Може да викаме, негодуваме, се расправаме зад сцената. Кога почнува процесот на правење на вести единствено се важни фактите, вистината, објективноста и професионалноста. По тоа беа и препознатливи вестите на Телма. Па ќе продолжам во тој дух. Ова не е само моја борба. Така треба да ја сфатат сите новинари и професионалци од еснафот, но и работодавачите. Секој од нас е личност, со ...
| | веќе видена

Четириесет килограми волна, што е еквивалент на 30 џемпери, истрижени се од див мерино овен, наречен Крис, кој е пронајдена во Австралија. Количеството волна истрижена од него се очекува да биде запишано во Гинисовата книга на рекорди. Крис го надмина рекордот на овенот по имен Шрек од Нов Зеланд, кој шест години се криел во пештери и имал волна со тежина 27 килограми. Овнот, кој по стрижењето е тежок 44 килограми, се опоравува во прифатилиште во Канбера, бидејќи за да го стрижат морале да го стават под анестезија. Крис, наречен по овцата до ТВ серијата „Father Ted“ пронајден е во резерват во близина на Канбера, неколку километри од најблиската фарма.
| | веќе видена

Украинскиот парламент усвои забрана руските државјани да бидат вклучени во работењето на електронските медиуми во Украина. Во забраната се наведува дека „никој кој е агресор во Украина“, не смее да биде вмешан во работата на телевизиските и на радио станиците. Претходно украинскиот национален совет за безбедност ја означи Русија како агресор на Украина. Парламентот ги повика медиумите да објават целосни информации за нивните сопственички структури.
сите 4 | | | веќе видена

Не може оваа политичка гарнитура на авторитарен популизам да се урне со нормални демократски инструментариум, бидејќи тој е украден, оцени професорот на Правниот факултет од Скопје, д-р Љубомир Фрчкоски, на јавната дискусија „Како до слободни избори: Искуствата на Хрватска и Македонија во компаративна перспектива“, организирана од ЦИВИЛ – Центар за слобода во рамки на проектот „Моето гласачко право“. „Ќе ви илустрирам зошто е невозможно тоа да се направи. Имаме добри позиции со меѓународните експерти и поради тоа што Македонија е сепак, важна држава, не може да ја игнорираат премногу. Но, без робусна меѓународна интервенција, не е возможно да се изм’кне процесот. Тој само шлајфува, и фактички, само го засилува диктаторот“, рече Фрчкоски објаснувајќи ја политичката состојба во која се наоѓа Македонија. Тој смета дека Македонците не се научени да се борат за своите права. „Сега тргуваат со своите права – за безбедност. И тоа го искористија мангупи кои знаат да владеат. Ние првпат се бориме за нашите права! Ние ...
| | веќе видена

Либерално-демократската младина (ЛиДеМ) преку пратениците на ЛДП во македонското Собрание ќе достави предлог-закон за легализација на марихуаната во медицински цели. Употребата на канабисот во Македонија зема се поголем замав, затоа сметаме дека со неговата легализација ќе им се овозможи на болните коишто се одлучиле за таков третман, овој лек да го земаат легално. Притоа ќе се елиминираат сите сомнежи и можности за манипулации од страна т.н. дилери на марихуана, околу квалитетот на производите од оваа супстанца, се наведува во партиското соопштение. „Во истражувањето на агенцијата М-Проспект, според кое 70% од нашите сограѓани ја одобруваат употребата на марихуана (коноп) во медицински цели. Ја поздравуваме и храброста на агенцијата конечно да се направи истражување, на оваа за многумина табу тема во нашето општество. Резултатите ги сметаме за охрабрувачки, затоа што декриминализацијата на марихуаната и нејзината употребата за медицински цели, е наша долгогодишна заложба.Во исто време се поголем е трендот и ...
сите 9 | | | веќе видена

Изјава на извршниот директор на УНИЦЕФ Ентони Лејк за децата-мигранти и бегалската криза во Европа (интегрално) „Трогателни слики од детски тела исфрлени на бреговите на Европа ... тела кои лежат задушени во задниот дел од камионите што ги минуваат границите ... тела прегазени од очајните родители преку огради од бодликава жица. Со продлабочувањето на мигрантско-бегалската криза во Европа, ова нема да бидат последните шокантни слики што се шират низ светот преку социјалните медиуми, на нашите телевизиски екрани и на насловните страници на весниците. Но, не е доволно само светот да се шокира од ваквите слики. На шокот мора да се одговори со акција. Затоа што маката на овие деца не е ниту по нивни избор, ниту во нивна контрола. Тие имаат потреба од заштита. Тие имаат право на заштита. Повикуваме да се преземат следниве мерки: 1. Заштита на овие деца преку обезбедување основни услуги во секое време - вклучувајќи здравствена заштита, храна, емотивна поддршка и образование - и соодветно засолниште за мигрантите и ...
сите 2 | | | веќе видена

Целиот западен свет е виновен за смртта на малиот Ајлан Курди, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, по повод смртта на тригодишното Сиријче чие тело неделава беше откриено на брегот на одморалиштетот Бодрум. Во интервју за Си-Ен-Ен Интернешнел, дадено доцна синоќа, Ердоган рече дека кога ги видел снимките од мртвото момче „се распаднал“. – Кога ги видов снимките бев заедно со моето семејство. Ги гледвме снимките со моите деца и внуци и плачевме заедно, изјави турскиот претседател. Се прашав: Каде е човештвото? Каде е совеста на луѓето?. А за одговорноста за овој ужас навистина сметам дека е на целиот западен свет, додаде Ердоган.
сите 10 | | | веќе видена

Потпретседателката на ДУИ, Ермира Мехмети, е првиот претставник на оваа партија што побара ревизија на рамковниот договор, пишува „Лајм“. Таа го кажа ова на денешната јавна расправа по повод 20-годишнината од склучувањето на Дејтонскиот договор, која Советот на Европа ја организира во Собранието на Босна и Херцеговина. Мехмети направила споредба на теоретскиот и на практичниот дел од Дејтонскиот и од Рамковниот договор и ги нагласила недостатоците во имплементирањето на договорите што не биле предвидени во времето кога тие биле донесени. – Дојде време да направиме преглед на овие договори бидејќи нашите општества се сменија и ги немааат истите оние недостатоци од времето кога се донесени. Верувам дека промените треба да одат во насока на барањата и на очекувањата на граѓаните, како и во насока на унапредување на демократките стандарди и на мултиетничкиот карактер на нашите земји – изјавила Мехмети. Извор: Мета
| | веќе видена

Три недели по објавувањето на скандалот со укинувањето на Младинската сцена при Театарот за деца и младинци од страна на новиот директор Братислав Димитров, министерката за култура, Елизабета Канческа Милевска пресече: Младинската сцена не се укинува. Ставот на министерката го прене режисерот Срџан Јаниќиевиќ, кој денеска беше на договорената средба во Министерството за култура, објави Телма . Министерката Канческа-Милевска е на став дека Младинската сцена при Театарот за деца и младинци мора да постои. И да не се нарушува востановениот репероарски концепт: една детска, една куклена и една претстава за младинци, годишно, вели режисерот Јаниќиевиќ. Покрај Владимир Милчин, Лука Кортина и Билјана Радиноска, Јаниќиевиќ е еден од режисерите чии понудени текстови за Младинската сцена, за сезоната 2015/2016, беа стопирани од новиот директор Братислав Димитров.
| | веќе видена

Провинцијализацијата е дефинитивно самоизолација. Во секој поглед, во секоја област. Во културата и уметноста особено, а во културата и уметноста на малите народи – неизоставно! или Култура според провинциска мерка (4) 11. Културната изолација може да биде наметната од друга земја, од повеќе земји или од меѓународни организации. Во одделни периоди на нашата историја, дури и оваа поновава, сме искусиле (главно делумни) манифестации од тој вид. Но наметната културна изолација, како и секој наметнат проблем, краткорочно или долгорочно, е решлив. Како што впрочем и Македонија, постапно, во минатото, решавала слични проблеми. Се разбира, ги решавале разумни луѓе, не како овие неписмениве! Самоизолацијата е потежок облик на изолација. Како впрочем и се друго што е самонаметнато. Некогаш, или најчесто, самонаметнатото е неизлечиво. Зашто не постои свест за тоа или постои, ама во искривена форма – за самоизолацијата, за нејзината штетност, да не речам погубност. Да постоела свест за тоа, веројатно немало ни да има ...
| | веќе видена

Одредени медиуми во Русија повикувајќи се на се почестите гласини на социјалните мрежи објавија дека рускиот претседател Владимир Путин (62) има нова девојка. Наталија Рагозина (39) на 29 август се појавила заедно со Путин на еден натпревар за боречки вештини во Сочи, но тоа не би привлекло толку внимание ако официјален Кремљ на својот сајт не ја објави заедничката фотографија, на која тие интимно се смешкаат. Таа е позната поранешна руска боксерка во спортските кругови позната по прекарот “Чекан“, кој го има добиено бидејќи била непобедлива.
сите 3 | | | веќе видена

Европското првенство во кошарка кое од 5 до 20 септември ќе се одржува во четири држави синоќа беше прогласено за отворено на церемонијата што се одржа во Загреб. ЕП, кое е 39-то по ред, за отворено го прогласија претседателот на ФИБА – Европа Тургај Демирел и претседателката на Хрватска Колинда Грабар Китаровиќ. Првата фаза од натпреварувањето ќе се игра во четири држави: Хрватска (Загреб), Франција (Монпеље), Германија (Берлин) и Летонија (Рига), додека завршницата ќе биде во францускиот град Лил. Македонија ќе биде една од 24-те држави учеснички на Евробаскетот, а во првата фаза нашата репрезентација ќе игра во групата Ц во Загреб заедно со селекциите на Хрватска, Словенија, Грција, Холандија и на Грузија. На стартот Македонија утре од 18 часот ќе игра против Грција.
сите 55 | | | веќе видена

Пушкомитралез, ловечки карабин и 506 куршими со калибар од 7,62 и 12,7 милиметри пронашла полицијата при претрес на дом и помошни простории на Н.С.(51) од тетовското село Одри. МВР соопшти дека во претерсот реализиран вчера претпладне со соодветна судска наредба, пронајдени се пушкомитралез ДЕ 806 калибар 7,62 милиметри, ловечки карабин „Стејер“, исто така калибар 7, 62 милиметри за кој поседувал дозвола, 406 куршуми калибар 7,62 милиметри ставени во реденик, најлонско ќесе и метална кутија, како и 150 куршуми калибар 12,7 милиметри што се наоѓале во две затворени метални кутии. Прнајденото оружје во претресот е фото и видеодокументирано, а потоа со потврда е одземено за вештачење, изјави портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски. Н.С. вчера бил лишен од слобода по што консултација и координација со јавен обвинител бил задржан во СВР Тетово. Се расветлуваат сите поединости и во текот на денешниот ден, најави Јосифовски, Н.С. со соодветен поднесок ќе биде изведен пред судија во претходна постапка на ...
сите 18 | | | веќе видена

Професионален војник на АРМ, на 27-годишна возраст се здобил со прострелна рана од личното вооружување (автоматска пушка) со кое вршел должност вчера вечер за време на редовно извршување на стражарска служба во касарната „Мирче Ацев“ во Прилеп. Министерството за одбрана информира дека професионалниот војник при вршење на должност на стражарско место во касарната „Мирче Ацев“ во Прилеп, се здобил со прострелна рана од огнено оружје во пределот на стомакот. Војниците кои биле на должност, веднаш му пружиле прва помош, а за кратко време војникот бил пренесен во градската болница во Прилеп, каде било констатирано дека кај него има влезно-излезна прострелна рана во пределот на стомакот. Војникот синоќа е пренесен во Ургентниот Центар во Скопје, каде му е извршена хируршка интервенција и е во стабилна здравствена состојба. МО во соопштението наведува дека се известени надлежните судски органи, органите на МВР и дежурната служба на Воена полиција, кои се излезени на лице место за да ги утврдат причините поради кои ...
сите 4 | | | веќе видена

Во сообраќајка што утрово се случи на клучката пред скопската населба Хиподром, повредени се три лица кои се пренесени во Ургентниот центар. Сообраќајот се одвива по една коловозна лента поради тоа што на патот стојат три превртени возила - патничко моторно возило „Ленд ровер“ со тетовски регистарски таблици, товарно моторно возило „Цитроен“ со штипски регистарски таблици и патничко моторно возило „Гранд чероки“ од Скопје.
сите 39 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија денеска ќе одржи две седници на кои, меѓудругото, ќе се гласа за предлогот Рената Тренеска Дескоска да биде потпретседател од редовите на СДСМ. Пратениците ќе гласаат и за пополнување на испразнетите места во собраниските комисии и тела. Пратеникот Горан Мисевски ќе биде претседател на Комисијата за надзор над спроведувањето на посебната истражна мерка за следење на комуникациите од страна на МВР, Управата за финансиска полиција, Царинската управа и Министерството за одбрана, додека Хари Локвенец на Комисијата за надзор над работата на Управата за безбедност и контраразузнавање и на Агенцијата за разузнавање. Во рамки на 65. седница на дневен ред се и неколку закони во второ читање. Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски за денеска го закажа и продолжението на четвртата седница на која треба да биде констатирано известувањето за повлекувањето на оставките на опозициските пратеници. Според договорот од Пржино, опозициските пратеници се вклучија во работата на ...
сите 76 | | | веќе видена

Грција од Европската унија ќе побара 700 милиони евра за изградба на инфраструктура за прифаќање мигранти, кои секојдневно пристигнуваат на нејзина територија, соопшти денеска Владата во Атина. Грчката преодна Влада соопшти дека планира изградба на нови прифатни центри и преземање чекори за поправање на условите во постоечките центри за бегалци. – Минималната сума што на Грција и треба е 400 милиони евра од фодот за азил и 330 милиони од фондот за сиромашни за итна изградба на инфраструктура, изјави министерот за економија Никос Христодулакис.
сите 2 | | | веќе видена

Репрезентација на Македонија бележи пад од едно место на најновата ФИФА рејтинг листа објавена денеска. „Црвено-жолтите“ се најдоа на 104.место, со 305 бода. Од репрезентациите во квалификациската група во која игра Македонија, послаборангиран е само Луксембург (141.позиција) со кого избраниците на селекторот Љубинко Друловиоќ ќе се сретнат в сабота. Противникот на македонската селекција на 8 септември, репрезентацијата на Шпанија е на 11-то место, Словачка е 15-та, Украина 29-та, а Белорусија се најде на 97-то место. Води Аргентина пред Белгија и Германија. Покрај овие три репрезентации во ТОП 10 се и : Колумбија, Бразил, Португалија, Романија, Чиле, Велс и Англија. Следното рангирање ФИФА ќе го изврши на 1 октомври.
сите 4 | | | веќе видена

Драма во судницата во велешки суд на објавувањето на пресудата на обвинетите Радо и Драган Јовановски од Кавадарци за кривичното дело убиство во обид. Кога ја слушна пресудата дека неговиот син Драган е виновен за кривичното дело и осуден со затворска казна од 9 години, 53-годишниот Радо се струполи на подот во судницата, си го голтна јазикот и се вкочани па само присебноста на новинарот Петар Печков го спаси од смрт,објави Дума . Во метежот што се создал додека Радо Јовановски се грчел на земја, најголем дел од присутните се исплашиле и испаничиле, Печков со рака успеал да му го извади голтнатиот јазик на Радо и да го поврати во живот. Радо Јованов заврши во велешката болница и не слушна дека и тој е прогласен за виновен и му беше изречена казна затвор во времетраење од 7,5 години.
сите 3 | | | веќе видена

Наш интерес е што побрзо да се заврши договарањето околу специјалниот обвинител. Да се тргне таа магла што СДСМ ја фрла дека вака или онака ќе било. А тоа го прават со цел да го охрабрат нивното демотивирано членство кое и со право е демотивирано. Јас целосно ги разбирам и да се расчистат сите работи, изјави премиерот Никола Груевски одговарајќи на новинарско прашање по посетата на новото средно училиште во скопски Сарај. За решението на судот да ги отфрли прислушуваните материјали како доказ во врска со кривичните пријави поднесени од СДСМ до Основното јавно обвинителство, Груевски рече дека не би ги коментирал одлуките на судот
сите 36 | | | веќе видена

next