Кирилица

Разузнавачот Слободан Богоевски останува на она што тој, во својство на сведок, го изјавил пред судот во Њујорк, во врска со случајот „Маѓар телеком“. Во изјава за „Утрински весник“ , поранешниот директор на Службата за државна безбедност, потврди дека сето она што како негов исказ се објавува деновиве е тоа што тој го изјавил. Поранешниот директор на Службата за државна безбедност, во изјава за „Утрински весник“, вели дека нема намера самиот себеси да се коментира, а дека оние кои демантираат, имаат такво право.
сите 12 | | | веќе видена

Дали првата странска инвестиција во слободната економска зона Бунарџик, поранешен Џонсон Контролс, а сегашен Вистеон си оди во земјава. Додека Власта има време да се фали само со успеси, неколку дена инситуциите не сакаат да ја потврдат или отфрлат информацијата, информира Алсат М. Не одговараат дали компанијата си заминува бидејќи истекува рокот за државни субвенции. Од телевизијата се обиделе да ја проверат информацијата во компанијата, но биле информиарни дека менаџментот не е во земјава и дека деновиве таму нема никој, бидејќи ги продолжиле празниците. – Одговори побаравме од Дирекцијата за Технолошко – индустриски развојни зони, но директорот Виктор Мизо, вели дека тие не се потписници на договорот со оваа компанија и не упати кај менаџментот на Вистеон Електроникс и кај Агенцијата за странски инвестиции. Во Агенцијата веќе два дена молчат. Директорот Климент Шеќеровски, не одговара на прашањеата на Алсат – М, дали Вистеон Електроникс ја напушта зоната Бунарџик? – пишува Алсат -М. Целата сторија ОВДЕ
сите 24 | | | веќе видена

Најмалку 12 полицајци од турската полиција загинаа во бомбашки напад на минибус во источниот дел на земјата, во провинцијата Игдир, јавуваат турските медиуми, повикувајќи се на локалните власти. Нападот, за кој се претпоставува дека го извеле припадници на Работничката курдска партија (ПКК) изведен е на минибус во кој се наоѓале полицајци кои работат на граничниот премин кој води од истокот на Турција кон Азербејџан. Во текот на ноќта повеќе од 50 турски воени авиони ги нападнале позициите на борците на ПКК на северот на Ирак, при што загинале најмалку 40 припадници на ПКК. Во извештајот се наведува дека повеќе од 50 турски воени борбени авиони учествувале во нападот кој траел шест часа, а во кој загинале меѓу 35 и 40 терористи.
сите 57 | | | веќе видена

Демократскиот сојуз на сите граѓани им го честита 8-ми Септември, Денот на независноста на Република Македонија. „На денешен ден, пред 24 години, Македонците, Албанците, Турците, Србите, Ромите, Власите, Бошњаците и сите други граѓани, на референдум се изјаснија за независна, самостојна и суверена Македонија. Овој ден сите нас не потсетува и силно врзува, да ја чуваме нашата татковина, како завет од генерациите кои дадоа многу жртви за ние и следните генерации да живееме во слободна и демократска држава“, се наведеува во честитката на ДС.
сите 2 | | | веќе видена

Го пренесуваме во целост обраќањето на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во чест на 8 септември, Денот на независноста на Македонија. „Татковина, колку убаво и гордо звучи овој збор ! Го слушнавме пред малку... Почитувани граѓани, другари и другарки, почитувани жители на месноста Три Круши, на Кисела Вода, на другите краишта на Скопје, од другите краишта на Македонија, Нека ни е Среќен и вековит 8-ми септември, Денот на независноста на Република Македонија! Изминатите месеци поминавме многу специфичен, тежок, но горд период заедно сите, рамо до рамо. И по протести и по кампови и во главниот град и во внатрешноста на Македонија, отворивме еден значаен проект којшто го нарековме Вистината за Македонија, за да ја соопштиме горката вистина за нашата земја, којашто овој режим ја наметна повеќе од девет и пол години над нашата татковина. И ред е денеска и на празници да бидеме заедно, оти борбата и битката за враќање на слободата, демократијата, правдата и европските вредности во нашата земја продолжува, ...
сите 3 | | | веќе видена

Германската левичарска партија Die Linke во парламентот бара затворање на американските воени бази во Германија. „САД и НАТО сојузниците го дестабилизираа Блискиот Исток и се виновни за бегалската криза“, вели партијата. Германската опозициска левица Die Linke го критикуваше планот на Ангела Меркел за имигрантската криза истакнувајќи дека планот може само да донесе штета доколку не се пронајде решение за коренот на проблемите, односно причината зошто бегалците пристгнуваат во Европа. Претставници на партијата Die Linke вчера во германскиот парламент истакнаа дека за бегалската криза се виновни САД и нивните НАТО партнери затоа што го дестабилизирале Блискиот Исток со воените интервенции за промена на режимите. Заменик претседателот на партијата, Дитмар Бартш истакна: „Можам уште сега да ви кажам дека идниот бран на бегалци ќе пристигнува од Јемен - денешниот извоз на оружје креира бран на бегалци утре. Западните земји предводени од САД го дестабилизираа целиот регион дозволувајќи создавање на терористички ...
| | веќе видена

Премиерот Никола Груевски при обраќањето на Свечената академија по повод одбележувањето на Денот на независноста на Република Македонија истакна дека договорот од 2-ри јуни и протоколот од 15-ти јули мора целосно и дословно да се спроведат и да завршат со парламентарни избори на 24-ти април 2016 година, после кои никој нема да може да има алиби и да не ги признава изборите „Како е договорено и потпишано, така треба да се реализира, без додавање или одземање. Тој обвинител треба да биде автономен и да има доволен број стручни и технички соработници, истражители и целокупната потребна логистика од човечки ресурски, средства за покривање на трошоците и техничка логистика, во смисла, на канцеларии, возила, и слично. Тој не смее да биде на никаков начин попречуван во неговата работа, ниту пак под внатрешни или надворешни влијанија. Треба чесно да си ја изработи својата работа и да донесе непристрасни одлуки“, рече Груевски.
сите 20 | | | веќе видена

Лазар Лечиќ е годинешниот добиник на државната награда „8 Септември“ за животно дело. Останати добитници се алпинистот Здравко Дејановиќ, Димче Кичевски, доајен во карате, кој е одликуван постхумно, Руждија Калач успешен боксер, тренер и селектор, како и Љупчо Стојчевски тренер, селектор и меѓународен судија во кик бокс. Директорот на Агенцијата за млади и спорт Маријан Спасоски на доделувањето на високото државно признание во Собранието на Република Македонија истакна дека на овој голем дел каков што е денешниот се оддава признание на луѓе кои преку спортот на најдобар можен начин ја промовираат нашата држава на меѓународен план. Лечиќ изјави дека наградата е дело на 50 годишна работа во која вградени се од играчите до навивачите. – Дадов многу за Македонија, но тоа ми се врати – изјави Лечиќ. Државната награда „8 Септември” во областа на спортот е воведена пред четири години.
сите 10 | | | веќе видена

Слаѓана Тасева од невладината „Транспарентност Македонија“ вели дека последните наводи изнесени за корупција во „Маѓар Телеком“ се само уште една потврда дека нашите институции не сакаат да го истражат овој случај, јавува Мета. – Не зборувам за тоа дали има капацитет или нема, нема потреба од многу капацитет за ова да се истражи затоа што се е документирано. Поразителен е фактот дека ние ги имаме сите документи овде во Македонија, сите актери се овде што учествувале во таа ситуација, или на кои им е позната целата ситуација, никој не се обиде да собере дополнителни информации за да ја спроведе истрагата против оние коишто си дозволите корупција на штета на граѓаните, затоа што да не заборавиме е голема корупција. Што сакале да постигнат политичарите е да сите ние уште две години плаќаме повисоки сметки за мобилна телефонија, односно да не се либерализира пазарот на мобилна телефонија. Тоа е на штета на сите нас и нашите институции и сега би требало да побараат одговорност од оние коишто не постапиле, затоа ...
сите 15 | | | веќе видена

Во близина на градот Штип, на потегот меѓу Новакова чешма и Струмина чешма, над месноста Кумлак, гори борова шума и сува трева. Kомандирот на Територијалната противпожарна единица Благој Ренџов во изјава за Курир вели дека пожарот е голем и зафаќа над 14 хектари борова шума и сува трева. – Во моментов на терен се сите пожарникари, вработени во ЈП „Македонски шуми“ и во Дирекцијата за заштита и спасување. Го гаснеме пожарот за да не пристигне до околните викенд куќи, изјави Ренџов.
сите 10 | | | веќе видена

Заклучно со првата половина од годинава, салдото на странските директни инвестиции било 121,3 милиони евра. Според најновите податоци што ги објави Народната банка на РМ, странските инвестиции од јануари до јуни, во споредба со истиот период лани се намалени за 34 милиони евра, објави „24Вести“. По завршување на првиот квартал, инвестициите изнесувале 3,5 проценти од БДП, стапка која значајно не е променета во изминатите три години. Од почетокот на годинава, во мај е регистриран одлив на странските директни инвестиции. Во последниот извештај на ММФ се посочува дека во следните неколку години странските инвестиции треба да отворат 30.000 нови работни места.
сите 3 | | | веќе видена

Четириесет и седум лица (46 од Скопје и едно лице од Велес) се товарат за 9 кривични дела во акцијата „Гора“, која во текот на минатиот месец ја спровела Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје. Лицата се товарат за три кражби (чл.235 ст.3), две злоупотреби на службена положба и овластување (чл.353), фалсификување службена исправа (чл.361) и помагање в.в. злоупотреба на службена положба и овластување (чл.353 во врска со чл. 24) и по едно кривично дело фалсификување или уништување деловни книги (чл.280 ст.2), фалсификување исправа (чл.378) и прикривање (чл.261 ст.2). Спред МВР, во првиот случај поднесена е кривична пријава против 43 лица (42 од Скопје и едно од Велес) за сторени вкупно пет кривични дела. Едно лиценцирано лице за извршување на стручни работи на шуми во приватна сопственост и во својство на сопственик и управител на Друштво за трговија и услуги Форест инжинеринг ДООЕЛ Скопје во мај, јуни, јули и октомври минатата година, спротивно на одредбите од Законот за шуми при ...
сите 34 | | | веќе видена

Зацврстувањето на демократијата, економскиот развој, животниот стандард и интеграцијата во евроатлантските структури не само што не се поместува туку од година в година се враќа наназад, пишува Призма. Со повисоки трошоци за живот, а плати кои се поместуваат за ситно, граѓаните денеска прославуваат 24 години независност на Македонија. Зацврстувањето на демократијата, економскиот развој, животниот стандард и интеграцијата во евроатлантските структури, не само што не се поместува туку од година в година се враќа по чекор наназад, додека многубројни турбуленции континуирано се случуваат на македонската политичка сцена. Левичарското движење „Солидарност“, состојбата во Македонија на 24-годишнината од независноста ја нарекува „назадување“, правејќи споредби меѓу стапката на невработеност, економскиот раст, миграциите и други показатели за развојот на државата од 1990 година досега. Целата сторија може да ја прочитате ОВДЕ(Призма)
сите 6 | | | веќе видена

Обединети за Македонија им го честита денот на независноста на Републиката, на сите граѓани, а по тој повод со своја делегација учествуваше и на свечената прослава организирана на излетничкото место „Три круши“, заедно со сите опозициски партне „Денес прославуваме уште една година самостојност, но, догодина тој празник ќе биде уште поголем, кога ќе славиме ослободени од диктаторскиот режим на Груевски, година во која со нас ќе слави и нашиот лидер, Љубе Бошкоски“, се наведува во честитката од ОМ.
сите 10 | | | веќе видена

Работните групи на политичките партии за Договорот од Пржино, до 15 септември нема да разговараат за изборните закони и правила, туку целата енергија ќе ја насочат кон прашањето за специјален јавен обвинител, дознава „Мета“ од извори инволвирани во преговарачките тимови. Партиите се договориле приоритет да му дадат на ова прашање, поради најблискиот рок кој треба да се испочитува од Договорот од Пржино. Поради тоа, договорено е до 15 септември да се состануваат секојдневно и колку што е потребно, па дури и за време на викенд, само за да се испочитува рокот кој партиите го аминувале со својот потпис. Според информациите што ги добивме, има мало поместување околу преговорите за специјален обвинител и тој, најверојатно, ќе се избира според постојниот закон, но со негова измена и дополнување. Исто така, голема е можноста тој да се избира од редот на веќе постојните обвинители. Во врска со изборните закони, „Мета“ дознава дека е постигнат мал напредок околу активната регистрација на гласачите, со задолжително ...
сите 119 | | | веќе видена

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро соопшти дека неговата земја е подготвена да прифати 20.000 Сиријци кои избегале од војната, пренесува БТА. На седница на Владата, пренесувана на телевизија, Мадуро повторно истакна дека го поддржува сирискиот претседател Башар ал Асад, со кого во последните години одржува тесни врски. Мадуро изјави дека и наложил на министерката за надворешни работи Дарси Родригез да се сретне со претставници на најголемата сириската заедница во Венецуела за да разговара за прифаќање на сириски бегалци.
сите 2 | | | веќе видена

Оперската уметница Ана Дурловски е избрана за национален уметник на Република Македонија за 2015 година, соопшти Министерството за култура. Согласно Законот за национален уметник на Република Македонија, во Министерството за култура пристигнале четири иницијативи за титулата национален уметник, и тоа: иницијативата на ЈУ „Младински културен центар“ за Никола Маџиров, иницијативата на НУ „Македонска опера и балет“ за Ана Дурловски, иницијативата на НУ „Албански театар“ за Бајруш Мјаку и иницијативата на „Хуманитарно друштво Хендикепирано лице од Скопје“ за Ремзи Бела. Согласно извештајот доставен од Комисија за утврдување на национален уметник во состав: академик Катица Ќулафкова, академик Газанфер Бајрам, проф. м-р. Јана Андреевска, Оливер Белопета и Раде Силјан, двајца кандидати и тоа: поетот и преведувач Никола Маџиров и оперскиот уметник Ана Дурловски, ги исполниле општите и поединечните критериуми зацртани во законот. Ценејќи го творештвото на двајцата кандидати, Комисијата за утврдување на национален ...
сите 15 | | | веќе видена

ДОМ им го честита 8 Септември, Денот на независноста, на сите граѓани на Република Македонија, „со желби да си го чуваме духот и да одиме напред кон просперитетна држава, со силни граѓани, правда и демократија!“ „Секое време си има своја борба, а сегашноста треба да создаде одржливост за иднината. Да бидеме достојни на своите визионерски претходници!“, порачува ДОМ.
сите 13 | | | веќе видена

Рекордни седум илјади сириски бегалци пристигнаа во Македонија вчера, а околу 30.000 се наоѓаат на грчките острови, вклучувајќи 20.000 на островот Лезбос“ соопшти УНХЦР. Според Високиот комесаријат на ОН за бегалците Европа треба да предложи гарантирано преселување на сириските бегалци, бидејќи рекорден број луѓе се собираат во Македонија и во Грција, поради проблемите во татковината и во соседните држави. „Дискусиите во Европа оваа недела стекнуваат уште поитен карактер, бидејќи е очигледно дека не може да има германско решение на европски проблем“, изјави портпаролката на Високиот комесаријат за бегалци на ОН Мелиса Флеминг на прес-конференција во Женева.
сите 8 | | | веќе видена

Над 200.000 Македонци чекаат бугарски пасош, оценува Претседателот на парламентарната комисија за Бугарите во странство Румен Јончев. Бугарскиот портал „segabg.com“ пишува дека пратениците во Комисијата ги разгледуваат мерките со кои ќе се прецизира постапката за утврдување на бугарски корен на лица кои живеат надвор од оваа земја, членка на Европската Унија. Јончев вели дека очекува министерот да се појави на неговата Комисија следната недела, за да размислат заедно за мерките по прашањето. Инаку пратеникот ќе поднесе амандмани на законот за Бугарите што живеат надвор од земјата, со кои ќе им се овозможат сертификати за потекло да се издаваат и врз основа на нотарски заверена изјава која ќе ги содржи околностите со кои се докажува бугарскиот корен.
сите 9 | | | веќе видена

next