Кирилица

Денеска одбележуваме 24 години од успешно спроведениот референдум на кој македонските граѓани се изјаснија за самостојна и суверена држава. Повеќе од 95 отсто од граѓаните што излегоа на референдумот на 8 септември 1991 година, позитивно одговорија на референдумско прашање „Дали сте за самостојна Македонија со право да стапи во иден сојуз на суверени држави на Југославија“.. На референдумот му претходеше Декларација за независност што првиот повеќепартиски македонски Парламент ја усвои на 25 јануари 1991 година. Формално волјата на народот за самостојна држава беше потврдена со Декларација за прифаќање на референдумските резултати на 18 септември 1991 во Собранието на Република Македонија. Следен важен чекор во зацврстувањето на државата беше усвојувањето на новиот Устав на 17 ноември 1991 година. Референдумот го бојкотираше дел од албанската етничка заедница и пратениците Албанци не го поддржаа новиот Устав. Десет години подоцна Уставот беше надополнет по конфликтот во 2001 и потпишувањето на Рамковниот ...
сите 7 | | | веќе видена

Хрватската метеоролошка служба утрово измерила 2 степена во Оточац, град во средишниот дел на земјата, а само два степена повеќе во околните градови. На Јадранот се уште е сончево, но температурите таму нема да бидат повисоки од 28 степени, додека во внатрешноста на Хрватска температурите ќе се движат околу 23 степени. Во Австрија, пак, денес падна првиот снег. На северниот дел на земјата беа измерени 25 см снег. Температурата ширум земјата паднала помеѓу десет до 15 степени Целзиусови. Снегот предизвикал и проблеми во сообраќајот, а во одредени делови од земјата е воведено задолжително користење на синџири за товарни возила
сите 11 | | | веќе видена

Данската полиција синоќа затворила еден автопат од безбедносни причини, спречувајќи неколку десетици бегалци, вклучувајќи жени и деца да ја минат границата со Шведска. Претходно таму стигнале околу триста бегалци во надеж дека печки ќе преминат во Шведска преку мостот што ги поврзува Копенхаген и Малме. Дошло и до тепачки меѓу полицијата и бегалците кои одбиле да им бидат земени отпечатоци на прстите плашејќи се дека нема да им биде дозволено да ја напуштат Данска, пренесува Слободна Европа. Премиерот Ларс Расмусен предупреди дека на никој нема да му биде дозволено да го продолжи патувањето кон Шведска. „Не можеме да ги игнорираме нашите обврски и да ги пратиме таму без согласност на шведските власти. Не сме како другите земји кои се одговорни за тоа што системот за азил е под огромен притисок“, рече тој.
сите 15 | | | веќе видена

Интернет пребарувачот Гугл го промени своето лого во чест на Денот на незавиноста на Македонија, 8 Септември. На променетото на лого е прикажан пејсаж и македонското знаме, а е видливо само за посетителите од Македонија.
сите 34 | | | веќе видена

Постот и сликата на Инстаграм на популарниот голман на шпанската репрезентација која и гостува на Македонија Икер Касиљас предизвика многубројни позитивни реакции на Македонците. Сликата е направена во хотелот Александар Палас во Скопје, а ова грандиозно дело, на ѕидот на хотелот во висина од 20 метри го наслика реномираниот уметник Анѓелко Миловиќ.
| | веќе видена

Во пресрет на утрешниот Ден на независноста на државата, група поранешни пратеници од ВМРО-ДПМНЕ упатија отворено писмо до раководството на партијата барајќи од нив длабоко да размислат пред носењето одлуки и правецот кон кој ја водат државата. Интегрално ви го пренесуваме писмото: По 24 години од денот на сенародниот референдум, денот на најголема радост, се наоѓаме како држава во тешка политичка и институционална криза, можеби најтешка до сега! Што сега и како понатаму? Би сакале раководството на партијата да е во состојба да го зголеми својот демократски капацитет и да ги праша своите членови, а и своите основоположници и воедно носители на првиот Устав на независна Македонија, што мислат за судбината на Македонија? Што мислат за проблемот на екологијата на Скопје (статистички најзагаден град во Европа), Тетово, Битола? Што мислат за екологијата на реката Вардар кога од Вруток се симнува низ центарот на Скопје и на која и претстои уште едно длабоко прекопување за најтешкиот мост во нејзината историја – ...
сите 5 | | | веќе видена

Итна фискална консолидација, рационализација на трошоците поврзани особено со ставката стоки и услуги. Годинава, и по реблалансот на Буџетот, можно е ново продлабочување на буџетски дефицит. Бизнис заедницата смета дека новиот Извештај на ММФ, кој ја скенира вкупната економија, треба да се сфати сериозно. Економистите упатуваат на забелешките поврзани со Јавниот долг кој достигна 3,9 милијарди евра, пишува Порталб. Јавниот долг мора да се намали … Дел од бизнис заедницата оценува дека новиот Извештај на ММФ содржи сериозни препораки и оценки кои не можат да се игнорираат, особенно во делот на јавниот долг, односно буџетските трошења поврзани со непродуктивните проекти. Одговорност за ваквите оценки, подеднакво треба да ја сносат двата коалициски партнери во власта, Вмро-Дпмне и ДУИ, вели Неби Хоџа од Стопанска Комора на Македонија. “Секако дека да и двата коалициски партнери се подеднакво носители и на пофалбите и на критиките кои се испорачани во извештајот на ММФ”, вели Хоџа и посочува дека Комората на ...
сите 4 | | | веќе видена

Утрово на бензинската пумпа „Лукоил“, на превојот „Стража“, група засега непознати млади лица, кои патувале со автобус на една тетовска туристичка агенција, го нарушиле јавниот ред и мир. Според пријавата, некои извршиле кражба, а причиниле и извесни оштетувања на објектот, по што продолжиле со патување кон Кичево, информираат од СВР Тетово. Според првични сознанија, група навивачи која патувала со пет автобуси и оделе кон Албанија на натпревар се симнале на бензиската станица и почнале да отвораат по фрижидерите, а на реакцијата на вработените да платат, дел од нив биле насилни. Набрзо по пријавувањето, на местото биле испратени полициски службеници на СВР Тетово-Полициска станица Гостивар, кои извршиле комплетен увид. Со случајот е запознат и јавен обвинител.
сите 48 | | | веќе видена

Повисоката цел е на граѓаните да им го вратиме неправедно одземеното, она што со години се гази и сквераниви, само затоа што е белег на едно време кое оваа власт сака да го избрише од нашата меморијата и, истовремено, да им оневозможи на идните генерации да продолжат со пишувањето на културната историја, напиша Андреј Жерновски, градоначалникот на Центар на својот профил на Фејсбук. „Сакам да одговорам на нападите на "Сител" и "Курир", кои се однесуваат на проектот со кој ќе се врати во живот киното "Култура". Воопшто не ми е чудно што зборуваат за "разработена мрежа", за "огромни финансиски надокнади за партиски послушници" и "редовно финансирање на критичари на власта". Тие, меѓу кои се и гореспоменатите медиуми, токму така одработуваат. Ним им се познати мрежи, огромни суми потплатување и поткупување, се разбира за ниски цели. Нашата цел е сосема поинаква и многу повисока. Општина Центар влезе во овој проект со возвишена и хумана цел, со која на градот ќе му се врати еден култен простор како што е киното ...
сите 3 | | | веќе видена

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас денеска изјави дека се заложува за повторно воспоставување добри односи со Русија, истакнувајќи дека никогаш не бил во Москва за да бара финансии. Тој нагласи дека „грчко-руските односи мора да бидат обновени“. – Ако Турскиот поток биде изграден на територијата на Турција, тогаш треба да минува и низ Грција. Руските туристи треба да се вратат во нашата земја, истакна Ципрас. Ципрас ја посети Москва во април, а во јуни учествуваше на Меѓународниот економски форум во Санкт Петерсбург.
сите 2 | | | веќе видена

Пилотите на германскиот авиопревозник „Луфтханза“ најавија за утре штрајк на прекуокеанските и транспортните летови поради долгорочнииот спор со управата за привременото пензионирање. Штрајкот ќе почне утре во 6,30 часот по средноевропско време и ќе трае до 22 часот, пренесува АФП. Тоа е 13. штрајк од април минатата година, организиран поради планот на управата на авиокомпанијата да го укине прописот според кој пилотите можат да се пензионираат со 55 години, а притоа да примаат до 60 проценти од платата се додека не наполнат 65 години, кога според германскиот закон имаат право на пензионирање.
сите 10 | | | веќе видена

Никола Груевски продолжува да се занимава само со луксузот и раскошот на барокните згради наспроти реалните потреби на граѓаните. За канцеларии на 180 административци воопшто нема потреба да се потрошат над 8 милиони евра, пари на граѓаните, се вели во реакцијата од СДСМ. „Ови простории за АД за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор може да се обезбедат со многу помалку пари, преку поскромен објект, современ и енергетски ефикасен, согласно најновите стандарди. Реалните потреби на граѓаните се нови училишта, градинки, современи болници. Со над 8 милиони евра можеа да се изградат многу училишта, градинки и болници со што вистински ќе им се помогнеше на граѓаните“, велат од СДСМ.
сите 15 | | | веќе видена

Со својата неодговорност и негрижа за здравјето на прилепчани ВМРО-ДПМНЕ ја блокираше работата на прилепската болница „Борка Талески“. Од пред неколку дена, се одлагаат сите операции на хирургија, гинекологија, ортопедија, како и на очното и ушно одделение во болницата. Граѓаните се оставени сами на себе, за каква било каква хируршка интервенција се упатуваат во другите болници низ државата, рече на денешната прес конференција Сашо Велески, претседател на Општинската организација на СДСМ во Прилеп. „Причина за ова се неисправните апарати за анестезија, кои воопшто не биле сервисирани. Одделението за анестезија и реанимација, долго време е во катастрофална состојба, а моментално е оставено и без раководител. Се потврдува дека Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, немаат капацитет да обезбедат квалитетна здравствена заштита за граѓаните на општина Прилеп. Прилепчани се оставени на милост и немилост на лошите состојби со Јавните здравствени установи во Прилеп и на неодговорноста на власта во заминување. Граѓаните на ...
сите 3 | | | веќе видена

Грчката крајбрежна стража и траект денеска спасија 61 илегален мигрант во морето во близина на Митилена. Грчките власти добиле сигнал дека има брод во опасност, по што траектот и крајбрежната стража нашле голем чамец со мигрнати во него, кој почнал да тоне. Сите мигранти, меѓу кои имало и многу деца, се спасени. Во меѓувреме, фериботот „Елефтериос Венизелос“ со 2.492 мигранти од Митилена пристигна на пристаништето Пиреја. Властите ги преземаат сите неопходни мерки за безбедно спроведување на мигрантите.
сите 3 | | | веќе видена

Еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, идниот петок на 18-ти септември ќе пристигне во Македонија за да слушне за напредокот и резултатите во имплементацијата на политичкиот договор од 2 јуни, вклучувајќи различни рокови за постапување. Како што денеска за МИА потврди портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, Хан, исто така, во рамки на посетата на нашата земја планира и рестартирање на Пристапниот дијалог на високо ниво (ХЛАД), што беше исто така договорено со Протоколот од Пржино на 15-ти јули. Сепак, според информациите од Еврокомисијата, неформалната Влада на Европската унија, при договарањето на точките од ХЛАД-от со македонската Влада, ставиле јасно до знаење дека доколку до 15-ти септември не биде избран Специјалниот обвинител што ќе се справува со прислушуваните материјали на СДСМ, а што е краен рок според договорот од 2 јуни, дека во тој случај Хан планира да го откаже Пристапниот дијалог и само да одржи средби со претставниците од власта, опозицијата и од граќанското ...
сите 22 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека рекордниот прилив на бегалци во Германија ќе ја промени земјата во наредните години. Меркел нагласи дека Германија ќе пружи заштита на сите на кои им е потребна, но дека оние без шанси за азил брзо ќе бидат вратени во своите земји. „Ние сакаме таа промена да биде позитивна и веруваме дека можеме да ја оствариме“, рече германската канцеларка откако само во текот на овој викенд во Германија пристигнаа 20.000 бегалци. Меркел на новинарите во Берлин им рече дека и најголемата европска економија не е подготвена сама да се носи со целата тежина на бегалската криза. „Германија е земја која сака да прими луѓе, но бегалците треба да бидат примени во сите земји на ЕУ и така да можат да најдат заштита од граѓанската војна и прогонот“, пренесува АП. Меркел оценува дека актуелната европска политика на азил не функционира, притоа нагласувајќи дека темелната реформа на оваа политика претставува голем чекор.
сите 11 | | | веќе видена

Во текот на целиот концерт на U2 во Италија, фронтменот на групата Боно Вокс кој е познат по неговата хуманитарна работа, користеше можност да испрати порака до политичките моќници во Европа да го променат нивниот став во врска со примањето на бегалци од Сирија. „Јас не сум опасен, јас сум во опасност“, рече Боно на крајот на песната „Bullet the Blue Sky“, притоа на почетокот од песната внесе дел и од текстот на Zooropa и запеа „And l have no compass, and l have no map“, (Немам компас и немам мапа), „And i have no reasons, no reasons to get back“ (Немам причина да се вратам назад), а кога песната почна да преминува во „Where the Streets Have No Name“, Боно се обрати на публиката: „Што сакате? Европа со срце и граници затворени за милост? Или Европа со отворено срце? Што сакате? Место кое можете да го наречете дом“, порача Боно.
сите 2 | | | веќе видена

За 24 часа од одделот за азил се издадени речиси 2 илјади потврди на странски државјани за искажана намера за поднесување барање за признавање на правото на азил. Според државјанството на лицата на кои им се издадени потврди, најбројни се државјаните на Сирија 1.525, од Ирак 154, Авганистан 119, Пакистан 94, додека другите се во помал број – сооштува МВР. Од започнувањето на издавањето на потврдите до 07.09.2015 година до Одделението за азил се поднесени 49 барања за признавање на право на азил врз основа на претходно издадена потврда – додаваат од МВР. Инаку, за неполни три месеци низ државава поминале 64 илјади и 500 илегални мигранти.
сите 60 | | | веќе видена

Без никаква најава, викендов започнаa подготовки за изградба на нова „барокна“ зграда во паркот кај Македонската опера и балет. На терен се сечат дрвјата на една од малкуте преостанати зелени површини во Мал Ринг, додека градежните машини ги вршат подготвителните работи за претстојниот ископ, објави порталот „Билд“. Од порталот појаснуваат дека новото административно здание ќе обезбеди канцелариски простор од 10.179 метри квадратни за вработени во државните институции, а инвеститор е Акционерското друштво за стопанисување со станбен и деловен простор (АДСДП). „Билд“ пишува дека почетокот на изградбата на овој „барокен“ објект во духот на проектот „Скопје 2014“ го следи целосен молк од инвеститорот, а на веб-страната на Бирото за јавни набавки не е објавен договорот за изведувачот на градежните работи, иако на градилиштето веќе се работи. Истовремено, како што пишува порталот, до денешен ден пред македонската јавност не е претставено победничкото идејно решение на авторот Жарко Чаушевски, автор на повеќе ...
сите 38 | | | веќе видена

Бронзената убавица Никол Шерцингер ги покажа своите секси облини во сини мини бикини на егзотична плажа во Кан. 37 годишната згодна пејачка покажа дека дури и кога е без шминка изгледа неодоливо и секогаш е подготвена за пред камера.
сите 3 | | | веќе видена

next