Кирилица

Дваесет и три од вкупно 25 приватни здравствени ординации од општините Гевгелија, Богданци, Дојран и Валандово со Петиција го известиле директорот на Фондот за здравствено осигурување дека не прифаќаат дежурства во амбулантата за мигранти сместена во полициската станица на Железничката станица во Гевгелија поради низа причини. „Ние, потпишаните матични лекари од четирите наведени општини опфатени со наредбата за дежурства во амбулантата за мигранти лоцирана во просториите на полициската станица на Железничка станица во Гевгелија, издадена по електронски пат од ФЗОМ на 24.08.2015 година, изјавуваме дека не прифаќаме дежурства во амбулантите од низа причини. Ние немаме законска обврска и не смееме да вршиме здравствени услуги кои не се предвидени во Договорот со Фондот за здравствено осигурување на Република Македонија. Ние имаме законска, договорна, професионална, морална и секаква друга одговорност спрема луѓето на кои им пружаме здравствена заштита. Во т.н. адаптирана амбуланта нема основни услови за ...
сите 13 | | | веќе видена

Се запали автомобил на автопатот на влез во Тетово. Овие фотографии беа поставени на Фејсбук страната „Ѕид на сообраќајниот срам“. Се уште не се знае која е причината за пожарот и нема информации околу евентуални жртви, повредени и материјална штета.
сите 8 | | | веќе видена

„Манчевски е човекот кој на јавноста и е познат по криминалните тендери со градоначалникот на Куманово од редовите на СДСМ, реагира ВМРО - ДПМНЕ по денешните обвинувања на СДСМ дека компанијата „Амадеус груп“ била рекетерирана од власта. СДСМ и Дамјан Манчевски зборуваат за наводно изигрување на законот, а самиот тој е човек кој веќе зад себе има неколку криминални афери, одговори ВМРО-ДПМНЕ на прес- конференцијата на потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски. „Манчевски преку фирмата Метропаркинг од Белград успеа да намести тендер заедно со општина Куманово во вредност од половина милион евра, пари на граѓаните, а притоа да не понесе никаква одговорност“, вели ВМРО-ДПМНЕ.
сите 3 | | | веќе видена

Основното училиште „Коле Неделковски“ во Центар утре ќе ги отвори новите врати за да ги прими учениците на првиот училишен час. На барање на родителите и наставниците, во училиштето се извадени старите руинирани и дотраени врати, и по цели 57 години се поставени нови. Проширена е една училница и офарбани се фасадите и внатрешноста на училиштето. Во учебната 2015/2015 година ОУ „Коле Неделковски“ ќе прими 68 првачиња.
сите 7 | | | веќе видена

Демократскиот сојуз (ДС) ја повикува Државната изборна комисија да реагира на кршењето на Изборниот законик од страна на политичките партии кои ја започнаа предизборната кампања. Во соопштението упатено до јавноста, ДС констатира дека тоа може да биде биде основа за заострување на политичката криза и целосно маргинализирање на Договорот од Пржино. „Во време кога траат преговорите за излез од политичката криза и практично имплеметирање на политичкиот договор од 2 јуни 2015 година (Пржино), сведоци сме на агресивна предизборна кампања, со што се кршат важечките изборни правила. Тоа покажува дека партиите ( посебно партиите потписнички на договорот), не се подготвени да ги почитуваат законите, ниту пак да прифатат решенија кои се во интерес на државата и граѓаните, туку поаѓаат исклучиво од партиските и лични интереси“, стои во соопштението.
сите 16 | | | веќе видена

Доколку имате дамка на облеката која треба веднаш да се отстрани, може да ви помогне и пената за бричење, која ја има во речиси секоја бања. Освен тоа, овој најголем сојузник на мазното машко лице, помага и за отстранување на бигор, како и за подмачкување на врата. Во следното видео, погледнете пет интересни трикови во кои главна улога ја има токму пената за бричење.
сите 8 | | | веќе видена

Во немирите што ја тресат Украина поради уставните измени кои денеска поминале во парламентот во прво читање се слушна и силна експлозија. ТАСС јавува дека експлодирала граната. „Експлодираше граната. Повредени се околу 30 лица, од кои 15 членови на силите на редот; меѓу пет и седум полицајци се во тешка состојба, напиша на Фејсбук Антон Герашченко, советник на министерот за внатрешни работи.
сите 35 | | | веќе видена

„Амадеус груп“,инвеститор кој беше ослободен од плаќање комуналии за изградба на барокна зграда на плоштадот „Македонија“, ќе ги гради „шпанските скали“, изјави денеска Дамјан Манчевски, потпретседател на СДСМ и координатор на советничка група на СДСМ во Град Скопје. - Со своето криминално однесување Никола Груевски повторно наоѓа начин да го изигра законот. На 39. седница на Советот на град Скопје, во февруари 2015 година, владејачкото мнозинство донесе одлука за ослободување на инвеститорот „Амадеус груп“ од плаќање комуналии за барокна зграда на плоштадот „Македонија“ во вредност од 150.000 евра. Уште тогаш предупредувавме дека се работи за државен рекет, односно дека многу брзо од инвеститорот ќе биде побарано да го компензира ослободувањето со градба на „шпанските скали“ на негова сметка. Денес сме сведоци токму на тоа. На инвеститорот, наводно одеднаш му текнало и решил од сопствени средства да ги изгради „шпанските скали - изјави Манчевски и додава дека ова му текнало на Никола Груевски и е само дел ...
сите 23 | | | веќе видена

Грчката крајбрежна стража денеска соопшти дека викендов, во неколку десетини операции во Егејското море, спасила речиси 2.500 бегалци од Африка и од Азија кои се обиделе да дојдат до Европа. Крајбрежната стража, од петокот до денеска, спасила 2.492 лица во 70 операции кај источните грчки острови Лезбос, Хиос, Самос, Агатонизи, Фрамаконизи, Кос и Сими. Во посебна спасувачка акција, стражата спасила уште 13 лица кои локалното население ги забележало во близина на пристаништето кај островот Хиос.
сите 28 | | | веќе видена

Лидерот за Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ), Зоран Заев, нема да се појави во Скопскиот кривичен суд ни следниот понеделник, на 7 септември, за кога е закажан почетокот на судскиот процес за случајот „Пуч“, изјави за „Мета“ портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов. „Нема ретирирање од ставот кој е соопштен претходно“, изјави Шилегов за „Мета“ . Лидерот на опозицијата уште на почетокот на јули, кратко по соопштувањето на терминот за почетокот на главниот претрес за „Пуч“, на прес-конференција соопшти дека не го признава и нема да ја почитува одлуката на судот за случајот „Пуч“. Тој тогаш соопшти дека нема да ја почитува мерката на претпазливост што му ја одреди судот, секој понеделник да се јавува во струмичкиот суд, како и дека нема да се јавува на закажаните рочишта по предметот. Заев, истовремено, изјави дека, поради неговата одлука, судот во секое време може да издаде налог за негово апсење и за одредување мерка притвор. Почетокот на главниот претрес за „Пуч“ првично беше закажан за 5 август, но ...
сите 3 | | | веќе видена

Комисијата за економија и финансии при Либералната партија(ЛП) реагира на последните изјави на претседателот на Владата на РМ каде тој уверува дека домашните и странските инвеститори имаат еднаков третман. „Односната изјава на премиерот објавена во порталот Фактор ја отсликува најдобро состојбата со третманот кон инвеститорите каде што кажува „било кој домашен инвеститор ако вработи преку 1000 вработени и побара помош, ќе го помогнеме“. Според оваа изјава излегува дека Владата на странците им се нуди за поволности, а на домашните инвеститори ќе им „даде“ поволности ако побараат. Претседателот на Владата покажува партиска опседнатост и во економијата со што ги дели бизнисите по партиска основа и тоа: странските се нивни, а домашните се – на опозицијата“, се наведува во соопштението. Според ЛП, ваквата поделба лошо влијае на деловната клима во Македонија и во услови на пораз на владејачката партија многу веројатно е странските фирми да се повлечат од Македонија и со тоа да се направи штета на Македонската ...
сите 2 | | | веќе видена

Милитантите на Исламската држава оштетиле уште еден антички храм во сирискиот град Палмира, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Британија. Локалните жители јавиле дека слушнале силна експлозија и оти потоа виделе дека бил уништен еден храм од времето на Римската империја. Тоа е втор храм што го уништуваат милитантите во Палмира во текот на овој месец.
сите 29 | | | веќе видена

Луѓето и институциите треба да го променат нивното однесување и често да носат и болни одлуки, со што се покажува политичка и институционална зрелост, вели во интервју за Дојче веле, британскиот амбасадор во земјава, Чарлс Гарет. Граѓаните може да помогнат да се исполнат препораките од Прибе со тоа што ќе бараат повисоки стандарди од сите политичари, министерства и други институции. Тоа е нивно право и нивна должност. Меѓународната заедница секако ќе продолжи да и помага на Македонија во спроведувањето на промените. Но, успехот може да дојде само одвнатре, од самата Македонија, вели Гарет за „Дојче веле“ . Според него, извештајот на Прибе и дава на Македонија уникатна можност. - Тој, како и итните реформски приоритети кои ги истакна Комисијата, многу јасно укажуваат кои се проблемите со владеењето на правото и судството, изборната реформа, јавната администрација, функционирањето на Парламентот, вклучително и надзорот над разузнавачките служби, слободата на изразување и медиумите. И јасно истакнуваат ...
сите 2 | | | веќе видена

Европската комесарка за надворешна политика и безбедност на Европската унија(ЕУ) Федерика Могерини изјави дека стариот континент е соочен со најголемата бегалска криза од крајот на Втората светска војна. Еврoпските порти не можат да останат затворени за бегалците, ако тоа се случи „не сме повеќе Европа“, порача Могерини. Ниту една земја, истакнува Могерини, не може сама да се соочи со овој предизвик, и секоја држава мора да го исполни својот дел, како заедно би го совладале. „Потребен е одговор на ЕУ, кој бара соработка на највисоко ниво на државите на Унијата со партнерите. Подготвени сме да ја зголемиме наша поддршка и финансиска помош и на нашите партнери да има помогнеме во понатамошната изградба на капацитетите, јакнењето на граничните контроли и борбата против криумчарите на луѓе. Исто така е важно нашите партнери да го извршат својот дел од работата во совладувањето на кризата“, порача Могерини во авторскиот текст кој е објавен во виенскиот весник „Стандард“. Премногу често, според нејзините зборови, ...
сите 14 | | | веќе видена

Не само граѓаните од општините со доминатно македонско население, туку и жителите од општините со доминатно албанско население немаа целосен увид за тоа како локалните власти ги трошат нивните пари, информира порталот Порталб во последната економска анализа. Само 23,7% од општините редовно ги објавуваат кварталните извештаи за полнење и празнење на општинските буџети. Нетранспарентноста во трошењето на парите на граѓаните е надополнета и со недостаток на Завршната сметка и Годишниот извештај за трошењето на буџетските пари. Во состојба кога Владата ја промовира Македонија како една од земјите интерент – лидери на Балканот, и има ресорно министерството за информатичко општество, дел од општините немаат функционална интерент страна, што е уште еден погазател кој упатува на нетранспарентност во работата на локалните власти, пишува Порталб. . Како општините ги трошат парите? Алармантни се сознанијата што ги обелодени најновото истражување за буџетската транспарентност на локално ниво, што го спроведе Центарот за ...
| | веќе видена

Србија, до крајот на годината, во јавните служби би требала да има околу 30.000 помалку вработени како резултат на двегодишната рационализација, соопшти српската министерка за државна управа и локална самоуправа Кори Удовички. Рационализацијата трае веќе две години, бидејќи во сила е забраната за вработување во јавна служба. До крајот на оваа година ќе имаме околу 30.000 помалку вработени во државната служба. Значи, помалку од оние кои работат во областа на културата, образованието, здравството, во она што се нарекува држава, а не јавни претпријатија, објасни Удовички за РТС. Локалните управи ширум Србија ќе добијат од Министерството квоти со максимален број вработени кои можат да ги имаат, а за отпремнини во буџетот се обезбедени околу 42 милиони евра. Удовички најави дека со рационализацијата во јавните служби ќе се почне кон средината на септември, а по првиот круг ќе се анализара во кои сектори недостасуваат кадри.
сите 4 | | | веќе видена

Вес Крејвен, легендарниот режисер на хорор филмови, меѓу кои „Врисок” и “Кошмарот во улицата на брестовите”, почина на 76 годишна возраст. Неговото семејство соопшти дека Крејвен починал во својот дом во Лос Анџелес. Тој бил болен од тумор на мозокот. Тој го напиша и го режираше култниот „Кoшмар во улицата на брестовите“ во 1984 година, а неговиот серијал „Вресок“ достигна заработка од 100 милиони американски долари само во САД. Крејвен во светот на филмот дебитираше во 1972 година, со неговиот прв филм „Последната куќа од лево“. Тој, со промоцијата на првиот филм со легендарниот лик на Фреди Кругер, во 1984 година, во кој се појавува и дотогаш непозниот Џони Деп, се смета за возобновувач на тинејџерскиот хорор-филм, како посебен жанр.
сите 10 | | | веќе видена

Опозициската коалиција, предводена од СДСМ, од утре влегува во Собранието, во согласност со дел од Договорот од Пржино, потпишан од четирите најголеми политички партии на 2 јуни и на 15 јули за надминување на политичката криза. Во меѓувреме, течат разговорите на работните групи, а на 15 септември треба да се избере специјален јавен обвинител, кој ќе работи на случаите со прислушувањето. Опозицијата на парламентарните избори лани освои 34 пратенички места, но три нивни пратенички, Солза Грчева и Љубица Буралиева од СДСМ и Роза Топузовска Каревска од ЛДП, не ја почитуваа партиската одлука за бојкот и останаа во Собранието. Во меѓувреме, тие беа исклучени од нивните партии.
сите 134 | | | веќе видена

Актерите од Театарот за деца и младинци, по најавите на новиот директор Братислав Димитров, дека ќе ја укине младинската сцена, се огласија со отворено писмо до јавноста. Според нив, со одлуката на директорот да не аплицира во Министерството за култура за нови младински претстави во новата сезона, оваа сцена ќе згасне. Засега нема одговор од ресорното Министерство. „Покрај забавата која ја нуди, театарот треба и да едуцира. Со квалитетните младински претстави го продолжуваме патот на нашата детска публика. Очекуваме повлечените проекти за младинска претстава да бидат земени предвид, бидејќи сме свесни дека ако нема младинска претстава во 2016 година, постои опасност од згаснување на младинската сцена“, стои во отвореното писмо. Актерите велат дека само лани се одиграни 182 претстави, од кои 170 детски, со што паѓа во вода тврдењето дека младинската сцена и пречи на детската. И во поглед на посетеноста на претставите, тие се спротивставуваат со силата на бројкитен и истакнуваат оти посетеноста изнесува 87 ...
сите 5 | | | веќе видена

next