Кирилица

Партијата Шведски демократи (екстремна десница) бара в сабота да се одржи референдум за доселеничката политика што се води во нивната земја. - Време е во Шведска да имаме референдум за нашата доселеничка политика, рекол Џими Акесон, претседателот на партијата во говор пред приврзаниците. Според претседателот на Шведските демократи, отворената политика на земјата спрема бегалците и социјалната помош го потикнува приливот на мигранти. - Што е тоа што ги тера луѓето да ги изложуваат на опасност својот живот и животот на своите деца за да дојдат овде. Мислам дека премногу попустливата политика на другите партии е причина за многу несреќни судбини. Таа носи смрт, рекол Акесон. Шведска лани примила 80.000 бегалци, најмногу од сите земји на Европската унија според бројот на жители (9,7 милиони). Шведските демократи (SD), радикална десница, влегоа во паралментот во 2010 година, благодарејќи на антодоселеничката програма. На парламентарните избори во 2014 година го освои третото место со 12,9 отсто од гласовите и 49 ...
сите 2 | | | веќе видена

Прифатниот камп во Гевгелија има потреба од уште активисти, јави Телма. Ленче Здравкин беше меѓу првите кои почнаа на дело да ја покажуваат хуманоста кон бегалците и мигрантите. Порано, стоеше пред домот и ги чекаше да поминат по пругата, сега секој ден патува до Гевгелија за да им помогне да го продолжат патот кон Западна Европа. Прифатниот камп секој ден опслужува најмалку 3000 луѓе, но никогаш не се знае во кој дел од денот ќе биде најголемата фреквенција, поради што за активистите постојано има полни раце работа. Градоначалникот на Гевгелија Иван Франгов, смета дека до крајот на идната недела прифатниот камп ќе работи во полн состав со целиот расположлив капацитет. Во прифатниот камп во Гевгелија дејствуваат повеќе невладини и хуманитарни организации со своите активисти. Најмалку хуманитарци има од Гевгелија и во околните градови. ФОТО: МКД
| | веќе видена

Апелираме до полицијата и до Агенцијата за храна и ветеринарство да реагираат во овој и во сите вакви случаи, зашто имаат право и обврска да постапат, во склад со Законот за благосостојба на животните“, се вели во реакцијата на ДОМ. „Ужаснати сме од сликите на намерно изгладнетиот коњ, оставен да умре во дворот на основното училиште во Ѓорче Петров. Уште повеќе од информацијата на организацијата за заштита на животни Анима Мунди, дека по акцијата за спасување на коњот, кога бил најден и вдомувач, полицијата не презела ништо да му се одземе измачениот коњ на мачителот“, реагира ДОМ која вели дека „хорор приказната не е завршена, зашто истиот човек на ист начин постапува со уште еден коњ!“. „Необјасниво е зошто институциите надлежни да реагираат во случај на измачување на животни, не преземаат ништо! ДОМ јавно прашува: Зошто полицијата го толерира убиецот на коњи? Зошто не му го одзема вториот коњ кој е во моментов измачуван со глад? Апелираме до полицијата и до Агенцијата за храна и ветеринарство да реагираат ...
сите 33 | | | веќе видена

Загина едно лице во несреќа што се случила попладнево на патoт Струга - Ќафасан. Портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски информира дека незгодата се случила во 15 часот и 45 минути на излезот од Струга, пренесува МИА. - Во незгодата учествувале патничко моторно возило „шевролет спарк“ и велосипедист. Велосипедистот веднаш бил пренесен во струшката Општа болница, каде им подлегнал на поврдите, изјави Димоски, посочувајќи дека идентитетот на лицето се уште не е познат. Екипа составена од јавен обвинител и полициски службеници вршат увид на местото, а истрагата треба да ги утврди причините за незгодата.
сите 101 | | | веќе видена

Камионот со мртвите бегалци бил пронајден блиску до Парндорф во близина на унгарската граница. Внатре имало тела на 59 мажи, 8 жени и 4 деца од кои едно девојче од една до две години и три момчиња на возраст од 8 до 10 години, покажала истрагата во Австрија и во Унгарија за смртта на 71 бегалец кои беа пронајдени во четвртокот во камион на автопат во Австрија. Се прават напори да се открие идентитетот на жртвите преку нивни отисоци и ДНК како и забите, пренесе Република. Според полициски извори лицата на мигрантите, се тешко препознатливи бидејќи телата се пронајдени во напредната фаза на распаѓање. Отворена е и телефонска линија за да може лицата кои мислат дека помеѓу жртвите би можело да има нивни блиски да помогнат при идентификацијата. Според првите информации на австриската полиција кај жртвите биле пронајдени сириски патни документи. Полицијата нашла и СИМ телефонски карти кои исто така ги проверува. Според унгарската полиција бегалците влегле во камионот во близина на унгарскиот град Кечкемет, а до ...
сите 32 | | | веќе видена

Три деца се пронајдени во критична состојба во камион со 26 мигранти во Австрија. Камионот бил сопрен во областа Броно, во близина на германската граница, а романскиот 29 годишен возач бил уапсен после потера на полицијата. Мигрантите биле од Сирија, Авганистан и од Бангладеш. Трите деца за кои беше објавено денеска биле пронајдени вчера речиси целосно дехидрирани, биле однесени во болница, а докторите изјавија дека немало уште многу да издржат во задушливиот камион. Нивните животи не се повеќе загрозени, но ќе бидат задржани во болница, соопштуваат официјални лица. Новиот камион со мигранти е пронајден откако четворицата мажи кои се поврзуваат со камионот со 71 починат мигрант беа изведени денеска во суд во Унгарија. Тројцата Бугари и еден Авганистанец ќе бидат притворени до 29 септември.
сите 40 | | | веќе видена

Евгениј Поп Ацев е победник на 29-тото издание на Охридскиот пливачки маратон. Тој е првиот македонски пливач што победува на маратонот во изминатите 29 изданија колку што маратонот на Охридскиот маратон е на „Гран-при“ програмата на трки на отворени води на Светската пливачка федерација. Патеката „Климе Савин“ од Свети Наум до Охрид во должина од 30 километри ја исплива за 5:39:42 часа. - Ова е еден од најубавите моменти во мојата пливачка кариера. Многу сум задоволен, се надевав годинава на победа... Последните километри од трката видов дека имам шанси, така што ја сменив тактиката и успеав да го направам она што го пропуштив лани, изјави Поп Ацев откако од претседателот Ѓорѓе Иванов беше закитен со ловоров венец. Распоредот на второпласираниот и третопласираниот маратонец ќе биде утврден дополнително бидејќи некои од пливачите пред самиот финиш ја промашија поставената контролна точка, така што можно е третото место да му припадне на нашиот Томи Стефановски, кој како четврт мина низ целната линија. Првото ...
сите 40 | | | веќе видена

Средношколскиот пленум упати повик до сите граѓани за јавен собир во паркот на новинарите спроти Министерството за образование на 1 септември во 18 часот. Членовите на пленумот велат дека се враќаат да ја извојуваат битката што ја почнаа минатата година. -Се надеваме дека министерството овој пат ќе ја сфати нашата сериозност и конечно ќе реши да соработува. За таа цел на 1 септември во 18 часот, ве повикуваме на јавен собир во Паркот на новинари кој ќе биде проследен со алтернативни предавања, панел дискусија и уште многу други активности.Говорниците и целосната агенда ќе бидат објавена наскоро. Да им покажеме дека сме посериозни, посложни и похрабри од било кога!, велат од пленумот, јави Нова. Минатата учебна година речиси 18 илјади срендошколци од цела Македонија ја блокираа редовната настава во училиштата, а освен блокада на наставата, дел од скопските средношколци три недели кампуваа во паркот наспроти ресорното министерство со надеж дека надлежните ќе ги прифатат нивните аргументи за стопирање на ...
сите 28 | | | веќе видена

Голем пожар го зафати расадникот во скопската населба Кисела Вода. На терен е противпожарната служба, која со три возила го гасне пожарот. Зафатена е површина од околу 200 на 100 метри. Опожарен е само расадникот. ФОТО: Вест
сите 29 | | | веќе видена

Движењето „Беса“ и ПДП побараа големите политички партии да се заложат Македонија да биде една изборна единица со отворени листи. Така малите политички партии нема да добијат повеќе пратенички места, но од суштинска важност е дека со предложениот модел, македонското општество ќе се демократизира,јави Мета. – Со сегашниот изборен модел, малите партии станаа заложници на големите, кои ги води една група па дури и еден човек. Со една изборна единица и со отворени листи, политичките одлуки ќе се носат побалансирано – вели Билал Касами, од движењето Беса. Барањата на „Беса“ и ПДП беа упатени од тркалезната маса, насловена како „Дилемите за избирачкиот модел„ која попладнево се организираше на Попова Шапка. – Македонија со овој модел оди кон диктатура. Таа треба да се демократизира, а не да биде под влијание на две политички групи – изјави претседателот на ПДП, Неџат Беџети. Од „Беса“ и ПДП, како што пишува Мета, сметаат дека новиот изборен модел не треба да има изборен праг. Се надеваат дека нивните сугестии и ...
| | веќе видена

Триесет и шестгодишен маж од Сасекс, Британија, е осуден е на седум години затвор зашто направил судир во кој загинала неговата девојка, а причина за судирот била тоа што двајцата имале секс додека нивното возило се двдижело со брзина од 110 километри на час, пренесе Би-би-си. Минеш Парбат во март лани го возел својот автомобил БМВ Зи-3, а на совозачкото место била неговата осум години помлада партнерка Лиза Ватлинг. Двојката нешто пред 2 часот наутро си заминала од ресторан и тргнале кон куќата на Парбат. И двајцата имале испиено по неколку чашки алкохол. Во еден момент решиле да експериментираат со секс во возење. Откако се соблекол, Лиза на својот партнер му седнала во скут и му го покрила погледот на патот по што тој со автомобилот удрил во ограда. Лиза загинала на лице место, а возачот добил гребнатини по лицето. Во уништеното БМВ ги нашле случајни минувачи. Девојката на себе имала само маица и градник, додека останатата облека била на задното седиште. Освен седум години затвор, Парбат од судот добил и ...
сите 54 | | | веќе видена

Се надевам дека овој период ќе изградиме одлични концепти и политики коишто ќе бидат доволно вредни, да нашиот народ заеднички ги препознае, да даде поддршка и конечно да се случат промените во Македонија. Ние сме убедени во тоа и очекуваме по природен пат да се случи токму тоа, од граѓаните од сите етнички заедници. Струга е одличен пример за соживот, верувам дека овие позитивни сигнали ќе стигнат на сите краишта во Македонија за така заедно да ја градиме нашата иднина, изјави лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска во Струга. - Денеска сме овде и ќе поминеме неколку населени места, но ќе ја посетиме и Општина Вевчани, за да можеме да поразговараме со граѓаните и од урбаните средини, и од руралните средини. Целта е во овој значаен период да разговараме за актуелните проблеми на граѓаните. Македонија е пред еден силен тригер којшто отпочна со Вистината за Македонија, но следуваат многу значајни месеци коишто ќе ја дефинираат иднината наша заедничка, по кој пат ќе ја трасираме нашата и иднина заедничка и нашата ...
| | веќе видена

Најмалку 38 девојчиња и млади жени загинаа во сообраќајна несреќа во Свазиленд, додека патувале на традиционалниот фестивал, соопшти денеска Свазилендската мрежа на солидарност. Во соопштението од Организацијата за човекови права се наведува дека во вчерашната сообраќајна несреќа, кога се судриле камион во кој биле девојчињата и уште едно возило, повредени се 20 лица. Девојчињата и девојките патувале до палатата на кралот на Свизеланд, каде се одржува годинешен танц. На осумдневниот настан секоја година учествуваат околу 40.000 девојчиња и девојки.
сите 13 | | | веќе видена

Водителката на „Охрид фест" Вера Јанковиќ вели дека без хонорар си заминала од Охрид, затоа што, според неа, директорот Григор Копров, ја казнил поради грешките кои ги направила на фестивалот, пишува „Вест“. - По Фестивалот не се ни видов ни слушнав со Копров, бегаше, не ми креваше слушалка. Од други луѓе чув дека ќе сум била казнета поради грешките. Сега си одам без хонорар и со такси, кое самата, од парите од кои живеам, треба да го платам - изјавила налутено Јанковиќ. Копров, пак, вели дека и покрај огромните грешки на Вера, кои оставиле дамка на Фестивалот, таа ќе го добие остатоокот од хонорарот на жиро-сметка. - Фестивалот течеше на високо ниво, се додека Вера не прескокна четири члена од жирито. Луѓе што се спонзори, пријатели на Фестивалот и внимателно ги следеа тие песни, не добија право да гласаат затоа што Вера, едноставно, не ги прочита, ме засрами пред луѓето - изјави Копров за Вест .
сите 17 | | | веќе видена

Книгата „Година без лето“ од Виолета Танчева-Златева е добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ за најдобра стихозбирка на македонски јазик објавена меѓу две фестивалски изданија на Струшките вечери на поезијата за 2015 година. Претседателот на жири-комисијата, професорот Зоран Анчевски посочи дека авторката недвосмислено покажува оти е поет во вистинска смисла на зборот. Во исто време, додаде, не претендира нејзината поезија да се одликува со длабока симболика или пак со изнасилен излив на емоции. - Во „Година без лето“ се поместени повеќе песни кои поттикнуваат неколкукратни читателски навраќања и промислувања за поетските слики, визии и промисли. Се надеваме дека таквата рецепција ќе ја доживеат не само кај македонскиот читател, туку и секаде каде што ќе се најде препевот што оваа поетска книга ќе го доживее, рече Анчевски. На конкурсот за наградата „Браќа Миладиновци“ пристигнаа 50 поетски книги, а во потесен круг влегоа „Киноутро“ од Јовица Ивановски, „Слики“ од Гордана Михаилова-Бошнакоска, „Се ...
сите 15 | | | веќе видена

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека за нив е апсолвирана дилемата дали до 15. септември ќе се избере специјалниот јавен обвинител. - Тоа мора да се случи. Гаранторите од меѓународната заедница се тука и назад нема. Очекувам до изборите да паднат обвинителни акти за сите што се вмешани во криминал. Нови амнестии на Македонија не и требаат - вели Заев. Заев е дециден дека ако нема кому да ги предадат материјалите, односно ако во договорениот рок не се избере обвинителот, бомбите продолжуваат. - Никој не може да избега од обврските преземени од договорот - нагласи лидерот на СДСМ.
сите 166 | | | веќе видена

Тајландската полиција, во рамки на потрагата по извршителите на најсмртоносниот терористички напад во таа земја, објави денеска дека е уапсен осомничен кој одговара на описот на лицето идентификувано на снимките од безбедносните камери како го остава ранецот на местото на експлозијата на 17 август во Банкок. Од експлозија на бомба во преполниот храм Ереван во центарот на Банкок на 17 август загинаа 20 лица, главно туристи. Портпаролот на полицијата изјави дека при претресот на станот, кој го користел осомничениот во северниот дел на Банкок, бил откриен материјал со кој е можно да се направи бомба. Тој додал дека уапсеното лице е странски државјанин, одбивајќи да каже дали е Турчин како што шпекулираат локалните медиуми. Според него, сѐ укажува на тоа дека уапсениот осомничен е терористот по кој трагаат.
сите 30 | | | веќе видена

Над 50 илјади мигранти поминале низ македонската територија во изминативе два месеца, соопштува МВР. Вкупно 985 мигранти добиле потврди за искажана намера за поднесување на барање за признавање на правото на азил во изминатите 24 часа. Досега издадени се потврди на 50.268 странски државјани, од кои, 34.684 мажи, 6.917 жени, 7.789 деца кои го придружуваат носителот на потврдата, како и на 878 деца кои патуваат без родител. Најмногу потврди се издадени на мигрантите од Сирија-40.895, потоа Авганистан-2.410, Ирак-2.323, Пакистан-1.533, Палестина-648, Сомалија-564, Бангладеж-349, Конго-310, Нигерија-188, Камерун-157 Еритреја-142 и Етиопија-109. До Одделението за азил во изминатите 24 часа не се поднесени барања за признавање на право на азил, а досега се поднесени 49 вакви барања.
сите 101 | | | веќе видена

Излегувањето на СДСМ од коалицијата „Граѓани за Македонија“ е логичен и очекуван чекор, во пресрет на враќањето на најголемата опозициска партија во парламентот - изјави за „Мактел“ Марјан Забрчанец, извршен директор на Младински Образовен Форум и неофицијален лидер на коалицијата во која членуваат околу 70 невладини организација и здруженија на граѓани. - Информацијата е точна иако сеуште не е официјална, мој личен став е дека ова е очекуван чекор и е во согласност со досегашните разговори на организациите и СДСМ. СДСМ од први септември влегува во Собрание, а од октомври и во владата, што значи дека во целст е посветена на договореното од Пржино и на институционална борба. Тоа значи дека НВО организациите, покрај досегашните активистички дејствија, сега имаат задача и да го набљудуваат спроведувањето на договореното од Пржино и задачите кои ги презедоа партиите. За да можат невладините тоа да го прават добро мораат да бидат дистанцирани од политичките актери. Затоа излегувањето од коалицијата е логичен ...
сите 8 | | | веќе видена

Концесионерот на тнр. „Македонско село“ на падините на Водно се откажал од концесијата поради неисплатливост, иако во компплексот куќи изградени во старите македонски стилови беа вложени 5 милиони евра државни пари, а надоместокот што требаше да го плаќа изнесуваше само две илјади евра месечно. Kомплексот „Македонско село“, кој се наоѓа на падините на Водно, кај манастирот „Свети Пантелејмон“, нема касмет да доживее официјално отворање. Веќе две години такво нешто се најавува од надлежните лица од Министерството за економија, кои го изградија туристичкиот комплекс, а последен пат во мај најавија дека се готови 99 отсто од работите и оти селото летово ќе биде отворено, пишува Дневник. Во меѓувреме, соработката ја откажал и концесионерот, фирмата „Тренд“, која требаше да го стопанисува комплексот во наредните 20 години. Kонцесијата ја доби за половина милион евра, односно за околу две илјади евра месечно. Од Министерството за економија изјавија дека „Тренд“ се откажал и отстапил од концесијата од деловни ...
сите 6 | | | веќе видена

next