Кирилица

Прв пат во историјата милијарда луѓе го користеле Фејсбук во еден ден, изјави сопственикот Марк Цукерберг. Во понеделникот едно лице од вкупно седум, ја користеле оваа социјална мрежа за поврзување со пријателите. Цукерберг вели дека е горд на овој успех и им се заблагодари на сите што учествувале во постигнувањето на новиот рекорд. Тој додаде дека ова е само почеток за поврзување на целиот свет.
сите 8 | | | веќе видена

Партијата за целосна еманципација на Ромите реагира поради тоа што надлежното министерство доцни девет месеци со плаќање на придонесите на инвалидните организации иако според правилник тоа треба да се прави во рок од 45 дена. – Се доцни девет месеци, дали сте се запрашале како организациите работат без овие пари. Знаете ли колку претпријатија пропадна со ова законско решение, направете анализа, ќе се уверите. Излегувате пред јавноста на медиуми и се фалите дека ќе ги плаќате придонесите за оние што ќе бидат вработени како замената за жените што се на трудничко боледување, го ветувате тоа, а не сте расчистиле со старите долгови – вели Самка Ибраимовски, лидер на ПЦЕР. Тој вели дека доцнат речиси сите парични дотации од државата. Постојаната парична помош доцни три месеци, надоместокот за електрична енергија пет месеци, а надоместокот за туѓа нега се добива со задоцнување од два до три месеци. Според Ибраимовски и надоместокот што го добиваат родителите од социјално загрозените семејства чии деца редовно одат ...
сите 2 | | | веќе видена

Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос го потпишал во петокот указот за распуштање на парламентот за вонредните парламентарни избори да можат да се одржат на 20-ти септември, изјавија од неговиот кабинет, а истовремено последните истражување на јавното мнение покажуваат дека владејачката коалиција на радикалната левица Сириза и премиерот Алексис Ципрас ја губат предноста и популарноста кај избирачите, јавува Макфакс. Премиерот Алексис Ципрас минатиот четвртокот ја поднесе оставката на неговиот кабинет што отвори простор за одржување предвремени избори, со амбиција да ја зацврсти својата власт, само седум месеци по доаѓањето на власт со предвремените избори од 25-ти јануари. Неговите желби, како и на дел од домашната јавност и на меѓународната заедница, беа изборите да се одржат што поскоро - на 20-ти септември, за да нема застој во исполнувањето на договорот за новата програма за финансиска помош на Грција во износ од 86 милијарди евра. „Потпишан е указот за распуштање на парламентот. Изборите ќе се одржат ...
сите 12 | | | веќе видена

Лионел Меси е избран за најдобар фудбалер во Европа за минатата сезона во изборот на 55 новинари од Стариот континент. Гласањето се одвиваше за време на жрепката за групната фаза од Лигата на шампиони. По гласањето, претседателот на УЕФА, Мишел Платини го прогласи победникот во изборот во кој ривали му беа Луис Суарез и Кристијано Роналдо. - Секако дека ова признание многу ми значи. Но, мора да кажам дека е заслуга на сите мои соиграчи затоа што без тимот не би можел ништо да освојам, рече Лионел Меси. Наградата за најдобра фудбалерка во Европа за минатата сезона ја доби репрезентативниот напаѓач на Германија Селиа Шашиќ.
сите 5 | | | веќе видена

Комисијата за образование при oпштинската организација на СДСМ Прилеп, во текот на вчерашниот ден, организираше хуманитарна акција за набавка и донирање на ранци и школски прибор за децата од социјално загрозени семејства. Во рамки на акцијата, како што е наведено во соопштението испратено до медумите, на околу 30 деца им беа доделени нови училишни ранци и потребниот прибор за успешен почеток на учебната година. „За жал, поради огромните социјални разлики кои ги создаде власта на Груевски и на ВМРО -ДПМНЕ, се’ поголем број на семејства не можат да обезбедат ниту школски прибор за своите деца. Овие социјални проблеми, најмногу ги чувствуваат децата.Со ваквите хуманитарни активности, СДСМ става акцент на социјалните проблеми во општината, кои ќе бидат приоритет за решавање во периодот кој следи“, порачуваат од општинската организација.
| | веќе видена

ИВЗ вчера им додели благодарници на неколку активисти, кои придонесоа да се намалат страданијата на мигрантите и бегалците од кризните жаришта, при нивното поминување низ Македонија. Како истакнати хуманисти признанија добија организација "Легис" предводена од Јасмин Реџепи и Мерсиха Смаиловиќ, како и активистките Ленче Здравкин и Александра Давитковска. Претседателот на ИВЗ, Сулејман Реџепи на активистите им подари примерок од Куранот во превод на македонски јазик, пренесува Алсат-М. Поради нивниот вонреден придонес во областа на хуманитарната работа решивме денеска да ја изразиме благодарноста кон овие луѓе. Тие треба да бидат пример како да се однесува човек на хуманитарното поле, кое не признава ниту религија ниту нација – рече Реџепи. Тој ги повика сите да го следат примерот на оние на кои ИВЗ им одаде признание. Во јавноста предизвика револт неодамнешната одлука државната награда „Мајка Тереза“ да се додели на вработени во Црвениот Крст. Според коментарите на членовите на фејсбук групата „Да им ...
сите 16 | | | веќе видена

На сатиричниот Фејсбук профил „Странски служби“ денеска е објавена фотографијата на која премиерот Никола Груевски срдечно се поздравува со германската канцеларка Ангела Меркел на конференцијата за Западен Балкан што се одржа во Виена. Соработникот на „Странски служби“ од Виена екслузивно пренесува што му рекла Меркел на Груевски.
сите 5 | | | веќе видена

Националната демократска преродба(НДП) бара ургентна интервенција од страна на меѓународната заедница, особено американската, во реализација на договорот од Пржино, бидејќи, како што се наведува во соопштението испратено до медиумите, секојдневните игри на локалните политички актери ја уништуваат надежта дека нешто може да се среди во земјава. „Овие локални политички актери не заслужуваат и понатаму да се рехабилитираат себеси со нивното актерство дека праваат големо жртвување за постигнување на договор што самите овие актери ја имаат рушено претходно. Македонија има потреба за еден сериозен и ургентен пристап на разрешување на политичката криза бидејќи во спротивно актерството ќе доведе до сериозни последици за земјава. Меѓутоа, политичките актери и понатаму продолжуваат да играат пинг-понг со нивното актерство дека еден пат се многу блиску, а друг пат дека се многу далеку на постигнување на договор, за еден договор од Пржино што сите политички актери се веќе потпишани, и сето ова на штета на граѓаните и ...
сите 8 | | | веќе видена

Бројот на корисниците на социјалната мрежа Фејсбук во понеделникот достигна првпат една милијарда посетители за еден ден, изјави директорот на компанијата Марк Цукерберг. - Надминат беше мошне важен праг. Тоа е само почеток во комуникациското обединување на светот, нагласи тој на својот Фејсбук профил. Во понеделникот секој седми жител на планетата користел Фејсбук.
сите 13 | | | веќе видена

Три лица се уапсени во врска со смртта на 71 мигрант, откриени вчера во оставен камион на пат во Австрија, соопшти денеска австриската полиција. Уапсени се Бугарин и Унгарец, кои управувале со камионот и уште едно лица со двојно државјанство, унгарско и либанско. Во оставениот камион-ладилник во Австрија се пронајдени 71 тело - 59 мажи, осум жени и четири деца, вклучувајќи и двегодишно девојче, изјави портаролот на полицијата. Најверојатно станува збор за имигранти од Сирија, бидејќи властите пронашле сириски патни исправи во камионот.
сите 53 | | | веќе видена

Актуелниот европски првак Шпанија ќе дојде во Скопје со најсилниот можен состав доаѓа на квалификацискиот меч на 8 септември на Националната Арена „Филип Втори" во рамките од циклусот за Евро 2016, јави Спортмедиа.мк . Селекторот Висенте Дел Боске денеска го објави списокот на репрезентативци за претстојниот меч со Македонја, како и за пријателскиот со Словенија. СОСТАВ НА ШПАНИЈА Икер Касилјас, Давид Де Геа Серхо Рико (голмани), Хуанфран, Карвахал, Пике, Рамос, Бартра, Азпиликуета, Жорди Алба, Бернат (одбрана), Коке, Бускетц, Мата, Давид Силва, Фабрегас, Казорла, Иниеста, Иско (среден ред), Витоло, Педро, Пабло Алкасер, Диего Коста (напад).
сите 8 | | | веќе видена

Новинарката Јорданка Ивановска-Јоци, која ја обелодени потресната приказна за измачуваниот коњ во населбата Ѓорче Петров, добила закани по нејзиниот живот. Таа на својот ФБ профил соопшти дека непознати и испратиле заканувачки пораки преку други луѓе: „За 15 години новинарска кариера сум добила секакви закани, ама никогаш закани по живот на мене и моја фамилија. Заканите вечерва, од грујовите криминалци, т.н. „мијалкови деца“, како што самите се фалат, биле изречени пред активисти за права на животни, полиција, новинари и така некако ми беа пренесени. Кога биле запрашани да кажат име и презиме, од кого е „поздравот“, криминалците од Ѓорче кои се врзани со полиција за организирање на борби со кучиња, одбиле, со образложение - па еве, од нас сите , 15 души“ – пишува Ивановска. Според последните информации, коњот, кој бил оставен врзaн зa нoзе во дворот на основното училиште „Димитaр Пoп Геoргиев - Берoвски”, од синоќа е мртoв, а полицијата извршила увид. Претходно полицијата го предупредила сопственикот на ...
сите 4 | | | веќе видена

Православен храм во градот Дерми во Албанија бил урнат вчера во раните утрински часови, што предизвика жестоки реакции од православниот свет и од соседните држави, јавија албански медиуми. Под урантините од црквата се уште има остатоци од икони и крстови. Загрижените граѓани, но и невладини организации бараат одговор од надлежните која е причината за овој, како што го нарекоа вандалски чин. Образложението на албанските власти беше дека црквата е изградена нелегално, на што остро се спротиставило дел од христијанското население кое живее таму. Жестока реакција и осуда стигнала и од грчкото МНР од каде ја повикаа Тирана да ги почитува религиозните слободи потсетувајќи дека токму вакви акти се случуваат на Блискиот Исток и во Сирија.
сите 4 | | | веќе видена

Градоначалниците во земјава го кријат долгот на општините со кои раководат. Од вкупно 84 општини, само десет на својата интернет страна објавиле колку изнесува општинскиот долг, покажа истражувањето на Центарот за економски анализи. Транспарентноста на локалната власт, оценува ЦЕА, е далеку од задоволителна, а тоа е и постајана критика што ја упатуваат до Македонија меѓународните финансиски институции како ММФ, Светска банка, а истата критика ја има и во извештаите за напредок што ги подготвува Европската Унија. Од истражувањето на Центарот за економски анализи, кое траело една година, утврдено е дека, само општините Гостивар, Струмица, Битола, Илинден, Берово, Чашка, Вевчани, Долнени, Кровогаштани, и Крушево, ја објавиле состојбата на нивниот долг на интернет страната, додека пет од нив, Штип, Вевчани, Долнени, Кривогаштани и Крушево, тоа не го правеле редовно, туку во рамките на еден или два квартални извештаи за извршувањето на буетот во текот на 12-те месеци на мониторинг. Во истиот период само 20 ...
сите 9 | | | веќе видена

Најмалку 250 мигранти се удавија во две одвоени бродски несреќи на либиското крајбрежје. Спасувачите успеале да спасат околу 200 бегалци од првиот брод, кој со повеќе од 400 луѓе потонал во близина на либискиот град Зувара. Неколку часа претходно уште еден помал брод со 50 мигранти потона во близина на Либија, во кој нема преживеани, јавија светските агенции. Најголем дел од мигрантите биле од Сирија, Пакистан, Мароко и Бангладеш, кои патувале кон италијанското крајбрежје. Од почетокот на годинава во средоземното море на пат кон Европа загинаа повеќе од 2.300 луѓе. Вчера во Австрија, која беше домаќин на самитот посветен на мигрантите, беа пронајдени 50 мртви бегалци во камион на границата со Унгарија.
сите 45 | | | веќе видена

Македонија е единствен случај каде илегални мигранти доаѓаат од земја членка на ЕУ. Пораката од ЕУ е дека ваквата состојба е недозволива, за што треба да се активираат соодветни механизми за помош и соработка, истакна министерот за надворешни работи Никола Попоски, кој беше во состав на македонската владина делегација на Самитот за Западен Балкан што вчера се одржа во Виена. - Не помалку важно е итно да се адресираат и долготрајните конфликти како примарна причина за појава на мигрантско-бегалската криза – рече Попоски. Тој ја истакна важноста на споделената заложба за искористување на моментумот од „Берлинскиот процес“ за забрзување на процесот на пристапување на земјите од Балканот во Европската унија. Министерот Попоски ја подвлече важноста на потребата на вклучување на земјите членки на ЕУ во регионот во еден ваков процес во пресрет на следниот Самит за Западен Балкан кој треба да се одржи во Париз, следната година, се наведува во денешното соопштение од МНР.
сите 23 | | | веќе видена

Православните верници на денешен ден го празнуваат земниот крај на Пресвета Богородица, мајка на Спасителот Исус Христос. Нему му претходи двонеделен Богородичен, или Преображенски пост. Терминот „успение“, кој во себе обединува сон, блаженство, мир и спокојство, употребен е да укаже на небеската природа на Мајката Божја. Според црковното предание, Богородица го завршува својот живот тивко и мирно, без никакви болести и страдања, во длабока старост. Црквата никогаш смртта на Богородица не ја поврзува со страв или жалост, туку секогаш со блескава воскресна радост и надеж во вечно спасение. Во Македонија одбележувањето на празникот почна синоќа со вечерни богослужби и света божествена литургија во сите храмови на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, а продолжува денеска со посета на верниците на црквите и манастирите што го носат нејзиното име. Богородица се смета за заштитничка и на градот Скопје. Традиционално, масовен црковно-народен собир се одржува во манастирот во Долна Матка. Освен, ...
сите 13 | | | веќе видена

Со декларацијата усвоена на самитот за Западен Балкан во Виена земјите учеснички се обврзаа дека меѓусебните несогласувања нема да ги злоупотребуваат една против друга во процесот на европските интеграции, како и дека ќе ја прифатат поддршката на Европската унија во решавањето на билатералните спорови. На самитот е заклучено дека е потребно поголем напор за да се забрзаат домашните реформски процеси, како и борбата против корупцијата и организираниот криминал. Што се однесува до Македонија се наведува дека е неопходно да се зголемат напорите за изнаоѓање компромис меѓу Македонија и Грција за спорот со името. Во врска со илегалната имиграција лидерите го потенцираа значењето на организирање конференција на високо ниво, посветена на предизвиците на западно балканската рута.
сите 30 | | | веќе видена

Исламска држава презела пет села од сириските бунтовници во северна Сирија, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права, додавајќи дека џихадистичката организација напредува во регионот во кој Турција и САД планифраат да отворат нов фронт против радикалната група. Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Цавусоглу во понеделникот изјави дека два НАТО сојузника наскоро ќе започнат „сеопфатна“ воздушна операција со цел да се протераат милитантите од пограничниот регион.
сите 17 | | | веќе видена

Во септември албански полицајци ќе бидат распоредени на клучните гранични премини на земјите од Шенген зоната, за да ги контролираат албанските патници, изјавил врокомесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан за тиранскиот весник „Шќиптарја“. Тој искажува загриженост од зголемениот бран азиланти од Албанија и нагласува дека албанските власти треба многу повбеќе да сторат за да го заштитат визниот режим. Во врска со започнувањето преговори, Хан вели дека нема одреден датум и додава дека интеграцијата е чекорење по автопат со неопределена брзина, каде единствен фактор на влијание се реформите во земјатата кандидат. Што се однесува во реформите во правосудството и лустрацијата, комесарот Хан упатува апел до страните да одлучат брзо и со консензус.
сите 2 | | | веќе видена

next