Кирилица

Земјотрес со интензитет од четири степени според Европската макро-сеизмичка скала–1998 е почувствуван вечерва во јужните делови од Република Македонија, односно Охрид, Битола и Ресен, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Земјотресот со јачина од 3,6 степени според Рихтеровата скала е регистран во 18 часот и 41 минути во соседна Грција, со епицентар околу 30 километри јужно од Битола, односно околу 137 километри јужно од Скопје, велат макросеизмичките податоци.
сите 8 | | | веќе видена

Седум 40-катници сака да гради турската фирма „Окан" на просторот кај паркингот спроти хотелот „Холидеј ин", пишува „Вест“ и вели дека турскиот инвеститор, заедно со адвокатскиот тим од земјава го презентирале проектот пред граѓаните што имаат куќи, парцели и деловни објекти на просторот уреден со деталниот урбанистички план Голем ринг исток. Седумте 40-катници, како што пишува весникот, се предвидува да бидат во средина, а околу да се градат пониски згради - станбени објекти, трговски центри, деловни центри и хотел. Просторот околу објектите би се уредил со зеленило. Претставниците на турската фирма ги известиле граѓаните дека за да се реализира проектот, потребна е согласност од сите сопствениците на објектите, кои ќе бидат обесштетени. Граѓаните, според изјавите што ги дале за „Вест“ се зачудени од проектот и велат дека во центарот на градот да никнат 40-катници, и тоа седум, е премногу. „Стравуваме да не биде ова уште еден Субрата Рој", велат сопствениците на објектите во делот опфатен со планот Голем ...
сите 6 | | | веќе видена

Од пред неколку денови братот на пратеничка од Прилеп од ВМРО-ДПМНЕ, Ана Лашкоска е поставен во функционерска фотелја. Дејан Лашкоски е поставен за член на Управниот одбор на Јавното претпријатие за водоснабдување „Студенчица“, тврди Миле Талевски, член на Советот на Општина Прилеп. - Деновиве имаше вистинска внатрепартиска војна во ВМРО-ДПМНЕ во Прилеп, кој да ја земе оваа позиција. Братот на пратеничката Лашкоска, пред да дојде до неа, членуваше во бордот на директори во Тутунски комбинат Прилеп, а беше и на раководно место во комерцијалниот сектор во комбинатот, од каде замина со 15 илјади евра отпремнина. Дејан Лашкоски, на 34 години, успеа да биде дел од борд на директори, раководител, корисник на средства од АВРМ и конечно, сега, да стане член на управен одбор на државно јавно претпијатие. Инаку и сопругата на Дејан Лашкоски, како наставничка во ОУ„Кире Гаврилоски“ зема плата, исто така од Буџетот на граѓаните на Р. Македонија.Еве, ова е вистинскиот пример кој е рецептот за вработување и функционерски ...
| | веќе видена

Буџетот на општина Струмица за вториот квартал од 2015 година има реализација од 42 проценти. Кварталниот извештај беше усвоен на денешната 30-та седница на Советот на општина Струмица. Овој процент на реализација беше поздравен од советниците на СДСМ, но и од координаторот на советничката група на ВМРО ДПМНЕ, Зоран Пакетов. Градоначалникот Зоран Заев информираше дека општината финансиски е силна и очекува максимална реализација на капиталните инвестиции: - Јас сум генерално задоволен од тоа како се движи реализацијата на буџетот, посебно и од физичките делови на реализација на улиците по села и во градот, водоводни мрежи и сето тоа што значи капитални инвестиции, очекувам во максимален процент да биде реализирано. Исто така, обврските на општината се драстично се повеќе од преполовени, што значи немаме проблеми од финансиски карактер кои би предизвикале загриженост. Деновиве очекувам рати и други приходи кои што ќе ги намалат и тие обврски за околу 18 милиони денари со што обврските на општината ќе се ...
сите 3 | | | веќе видена

Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос ја именува претседателката на Врховниот суд Василики Тану за премиер, што треба да состави времена влада, која ќе ја води земјата до предвремените избори следниот месец. Василики Тану (65) ќе биде првата жена на премиерската функција во Грција. Таа треба да положи заклетва денеска подоцна и ќе именува влада, која треба да положи заклетва утре. Изборите во Грција се очекува да се одржат на 20 септември. Досегашниот премиер Алексис Ципрас поднесе оставка минатата недела околу седум месеци по изборот. Неговата коалициска влада беше погодена од внатрешен бунт од левичарската СИРИЗА поради одлуката да ги прифати условите за штедење со новиот пакет помош за земјата.
сите 55 | | | веќе видена

„Не е точна информацијата објавена во некои медиуми дека има договор меѓу власта и опозицијата новиот јавен обвинител да се избере од редот на сегашните јавни обвинители“, реагираат социјалдемократите. „Ставот на СДСМ е јасен и познат на јавноста, а тоа е нов специјален јавен обвинител со целосна автономија, кој ќе го испита нелегалното прислушување и сите дела што произлегуваат од материјалите. Разговорите за специјалниот јавен обвинител продолжуваат во сабота“, се вели во соопштението на СДСМ.
сите 30 | | | веќе видена

Слобода на изразување, отворање работни места и давање јасни развојни перспективи преку јакнење на регионалната соработка се барањата на претставниците на цивилното општество од Западниот Балкан до европските лидери. Преставник на цивилното општество на форумот од Македонија беше Дона Костуранова, извршна директорка на Младинскиот образовен форум од Македонија. „За јакнење на регионалната соработка неопходно е и владите на земјите од западниот Балкан да се приклучат на слилчни иницијативи. Актерите на цивилното општество мораат да бидат вклучени во изработка на планови за економски развој, во подрачјето на регионалната соработка кои не се директно поврзани со областа на делување, како што се енергетиката и инфраструктурата, бидејќи на тој начин може да се забрза процесот на интеграција и спроведување на реформи на патот кон ЕУ“, велат преставниците на цивилното општетсво во соопштението. Тие бараат јавните емитери и регулаторни тела да бидат ослободени од директно или индиректно влијание на државата. ...
сите 6 | | | веќе видена

Иако може да се каже дека за многубројните постигања на Евреите интелектуалци, научници и уметници се заслужни и самите култури и општествени системи каде тие поникнале, сепак не може да се спори фактот дека Евреите му дале многу на човештвото. Пишува Жарко Јорданоски Уште еден конвертиран Евреин, кој оставил длабока трага во западноевропската, па и светската историја е големиот германски филозоф, социолог и револуционер Карл Хеинрих Маркс. Иако Маркс потекнувал од долга лоза на еврејски рабини, неговиот татко, Хиршел Маркс, кој преминал во Лутеранска црква, го крстил уште како дете. Подоцна Карл Маркс целосно ќе раскрсти со сите форми на религија, и ќе се декларира како атеист, но неговото еврејско потекло и денеска е експлоатирано од антисемитските кругови, кои сакаат комунистичката идеологија и револуција да ја прикажат како еврејски заговор. Фројд и својот народ го ставил на кауч! Сигмунд Фројд, или поточно Сигмунд Шломо Фројд, таткото на психоанализата и еден од највлијателните мислители воопшто, исто ...
| | веќе видена

Во рамките на Виенскиот самит за Западен Балкан се одржа прес конференција посветена на билатералните спорови на која преставници на Европската советодавна група за политика заедно со Европскиот фонд за Западен Балкан презентираа препораки како ваквите прашања во иднина да не ја кочат евроинтеграцијата, јавува дописникот на Утрински весник. Меѓу експертите, како што пренесува весникот, беа и поранешниот преговарач за името на Македонија, Никола Димитров и австрискиот аналитичар Флориан Бибер кои побараа ЕУ да биде поактивно ангажирана во решавањето на билатералните спорови и да ги обврзе земјите кандидати па и земји членки да потпишат заедничка декларација дека нема да ги користат за блокада на евроинтеграцијата. Натаму, тие бараат Брисел да именува ЕУ координатор за билатерални прашања, да ги олеснува преговорите каде што треба, да прави годишна проценка на прогресот и да создаде заедничка рамка за решавање на граничните спорови, со успешни практичлни примери и техничка помош. Препораките беа поддржани од ...
сите 76 | | | веќе видена

Курдската регионална влада во северен Ирак соопшти дека нејзините Пешмерга сили ослободиле девет села во провинцијата Киркук од милитантите на Исламската држава. Офанзивата почнала вчера на околу 175 километри северно од Багдад. Во соопштението се додава дека во неа биле вклучени 2 илјади војници кои биле поддржани од воздушни напади предводени од Соединетите држави. Во борбите биле убиени дваесетина милитанти и петмина курдски борци.
сите 16 | | | веќе видена

Фабриката за печурки во близина на Свети Николе, што уште лани ја вети премиерот Никола Груевски и за која свечено сечеше лента и фрлаше лопати за камен-темелник, се уште никаде ја нема! Само еден ден по официјално распишување на претседателските избори и се поизвесните предвремени парламентарни избори, лани на 2 февруари, премиерот Груевски постави камен темелник на фабрика за печурки во близна на Свети Николе, среде Овче Поле. Како што беше тогаш најавено, стануваше збор за холандска инвестиција на „ИД Балкан“ вредна 25 милиони евра, која требаше да отвори 450 работни места во неколку фази. Првата фаза на производство беше најавено дека ќе почне во септември 2014 година, а целосно инвестицијата да биде комплетирана за 4 до 5 години. Ветувањата дека инвестицијата не е наменета само за медиумска екплоатација, беа поткрепени и со тврдењето дека во тој момент неколку работници веќе се испратени на обуки во Холандија. Според највеното, светиниколско го очекуваше вистинска економска преродба и сериозен бран нови ...
сите 26 | | | веќе видена

Пејачот на бендот „Смак“,Борис Арангеловиќ почина во 67. година од животот во Ротердам, Холандија. Арангеловиќ долго време бил тешко болен, а починал по операцијата во Холандија. Роден е на 13 октомври 1948 година во Крагуевац, а член на „Смак“ беше од 1973 година. Во „Смак“ доаѓа како вокален солист. Беше познат по пеењето тонови со високи регистри, што заедно со специфичната боја на гласот му ја донесе посакуваната препознатливост како еден најдобрите вокали кои ги имаше југословенската рок сцена.
сите 3 | | | веќе видена

Парламентарните избори во Хрватска ќе се одржат кон крајот на годината, во ноември или декември, јави ХРТ повикувајќи се на извори во Владата. Како што објави ХРТ, на претседателката Колинда Грабар-Китаровиќ ќе и бидат понудени три можни датуми за одржување на изборите - 29 ноември, шести или 13 декември. Советникот на претседателката Владимир Шекс истакна дека се согласува со Владата, додавајќи оти датумите се во согласност со Уставот.
сите 9 | | | веќе видена

Какви се овие хоризонти што за македонската култура ги отвора една ваква (не)културна кич политика? Или таа не цели кон отворање на хоризонти, туку кон – затворање? Зашто, кои и какви хоризонти можат да отворат Есма и Сузе, Калиопа и Алачки? или Култура според провинциска мерка (2) 5. Не знам дали некој може да си замисли на што ќе личеше оваа земја да имавме една ваква неписмена кич-културна политичка репрезентација во онаа 1945 година, кога оваа земја требаше да се покрене од средниот директно во дваесеттиот век? Јас можам, зашто денешницава евидентно ни ја проектира таа слика, секој ден. Веројатно уште ќе живеевме во колиби, а главни репрезенти на културата ќе ни беа Есма, Сузето и евентуално Калиопа. Трио снова, што би рекле. А во меѓународните води ќе пловеше „госпожа“ Алачки со нејзината презентација на македонската кујна и култура, за што и сегашново Министерство за (не)култура така широкоградо ја плаќа. И може ли некој да одговори од тоа Министерство – ако веќе „министерката“ е и нема и глува и слепа ...
| | веќе видена

Граѓанското здружение „Анима Мунди“ денеска реагираше за нехуманиот третман од несовесен граѓанин кон коњ кој бил оставен да се мачи, изгладнува, чека да умре во дворот на OУ „Димитaр Пoп Геoргиев Берoвски” вo нaселбa Ѓoрче Петрoв. „Полиција заштити психопат, садист, деликвент кој со денови измачува коњ, го изгладнува, чека да умре во дворот на OУ “Димитaр Пoп Геoргиев Берoвски” вo нaселбa Ѓoрче Петрoв, како потоа со него би нахранил кучиња чувани за борби, кои исти така ги чува во дворот на училиштето“, велат од „Анима Мунди“. Од здружението велат дека „насилникот има уште еден коњ кому ќе му дојде редот после“. „Иако граѓани реагирале, иако е обезбедено возило за транспорт на коњот и му е дадена инфузија по што се исправил, собрал малку сила, иако е повикана полиција за да се одземе и спаси немоќното животно; иако нашиот адвокат разговараше со полицијата и ги информираше дека ова лице злоупотребува животни, учествува во борби со кучиња и во моментот но и претходно го крши кривичниот закон, полицијата го ...
сите 43 | | | веќе видена

Јавното претпријатие „Паркинзи на општина Центар“, планира да воведе нови начини на уредување на резидентните паркиралишта, а ќе воведе и нови поволности за корисниците на јавните паркиралишта. Ова на градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски му го соопшти директорот на претрпијатието, Саша Богдановиќ, на последната средба Богдановиќ најави и зголемување на бројот на паркинг места во општината. Средбата била иницирана од реакции на граѓаните во врска со паркинг услугите. Договорено е „Паркинзи“ Центар да бидат поажурни , но и потолерантни кон корисниците на услугите. Прво да се изрекува опомена за оние кои ги прекршуваат правилата, па потоа да се изрекува казна.
| | веќе видена

Популарната манекенка, Миранда Кер (32) уште еднаш со провокативни фотографии на социјалните мрежи го привлече целото внимание на себе. Кер на Инстаграм објави фотографија на која рекламира познат бренд на патики, и тоа сосема гола.
сите 4 | | | веќе видена

Просечната нето плата по вработен исплатена во јуни годинава изнесувала 22.025 денари и е за 3,7 отсто поголема од јуни лани, соопшти Државниот завод за статистика. Порастот се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето плата во секторите: „уметност, забава и рекреација“ (23,6%), „други услужни дејности“ (11,5%) и „рударство и вадење на камен“ (8,6%). Намалување на нето платата, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите – „стручни, научни и технички дејности“ (7%), „снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација“ (7%) и „Дејности во врска со недвижен имот“ (5%). Во јуни годинава, плата не примиле 1,9% од вработените во земјава.
сите 43 | | | веќе видена

Потребно е Европската унија да преземе конкретни мерки по прашањето на азилантите бидејќи издвоените по еден милион евра за помош на Македонија и на Србија не се доволни, изјавија денеска министрите за надворешни работи на двете земји, Никола Попоски и Ивица Дачиќ, на заедничката прес-конференција за Западен Балкан во Виена. - Ако нема европски одговор на ова прашање никој од нас нема илузии дека проблемот ќе биде решен. Охрабрува тоа што Европската комисија е свесна за проблемот, истакна Попоски. Тој укажа дека Македонија е соочена со специфичен проблем што во неа влегуваат мигранти од земја-членка на ЕУ. Притоа тој нагласи дека во Македонија до скоро влегуваа по 4.000 бегалци дневно, како и дека прогнозите за наредниот период се дека дневно во земјата ќе пристигнуваат по 3.000 мигранти. Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ подвлече дека Европа е соочена со најголемата бегалска криза од Втората светска војна и дека станува збор за преселба на народите на чиј пат се наоѓа и Србија како земја на транзит. ...
сите 34 | | | веќе видена

Очигледно, на крајот од мандатот, власта на Груевски гледа да приграби се што може, оцени денеска СДСМ на пресконференција што ја водеше Благој Бочварски, претседател на Комисија за транспорт и врски и член на ИО на партијата. - Владејачкото мнозинство експресно си изгласа можност за легализација на дивоградби што се изградени во крајбрежни заштитени подрачја, покрај природни и вештачки езера, речни корита и слично. За полесна легализација, со спорните измени е предвидено да се прескокнат локалните самоуправи и Министеството за животна средина. Ова ќе предизвика големи штети врз природните богатства, но ќе се создаде и урбанистички хаос од којшто за интересите на поединци ќе страдаат голем број граѓани – рече Бочварски. Тој објасни дека овие објекти ќе бидат легализирани и ќе бидат запишани во имотните листови со право на сопственост, но нема да бидат вклопени во планската документација. За нив нема да биде формирана градежна парцела. - Со тоа што ваквите објекти нема да влезат во урбанистичките планови, во ...
сите 16 | | | веќе видена

next