Кирилица

Европската комисија денеска одобри 1,5 милиони евра хуманитарна помош наменета за Македонија и Србија за справување со приливот мигранти. Утре пак, комисијата најави самит во Виена на кој ќе се разговора околу регионална соработка, економската ситуација на Западен Балкан, верскиот дијалог и за сузбивањето на екстремизмот и миграцијата. На самитот најавено е дека ќе присуствуваат европските комесари Марош Шефчович и Јоханес Хан и високата претставничка на ЕУ, Федерика Могерини.
сите 145 | | | веќе видена

Новинарка и снимател во една американска локална телевизија во Вирџинија, поврзана со телевизиската мрежа CBS, биле убиени додека вршеле јавување во вестите во живо утрово, јавуваат американските медиуми. Според генералниот менаџер на телевизијата WDBJ-TV, Џеф Маркс, жртвите, 24-годишната новинарка Алисон Паркер и 27-годишниот снимател Адам Вард починале набрзо откако на нив било пукано во месноста Бриџвотер Плаза, близу планиското езеро Смит во градот Монета, пренесува Макфакс. „Имам тажна должност да соопштам дека Адам и Алисон починаа утринава. Не знаеме кој е осомничениот или убиецот“, изјавил Маркс. На сајтот на медиумот за кој работеле новинарите, се појаснува дека нападот се случил во 6:45 часот изутрината по локално време. Двајцата биле застрелани додека правеле интервју во трговскиот центар Бриџвотер плаза во градот Монета во округот Бедфорд. Додека тие ја вршеле својата работа се слушнале истрели. Камерата го снимила тој момент. На снимката се слушаат врисоците на новинарите и се гледа како тие се ...
сите 102 | | | веќе видена

Се вршат последните подготовки за 29 издание на Охридскиот пливачки маратон, кој е претпоследен од петте маратони (Аргентина, Мексико, Канада, Македонија, Италија) во Гран при серијата на Меѓународната пливачка федерација. Триесет километарската маратонска трка традиционално се плива на патеката „Климе Савин“ од Свети Наум до градското пристаниште во Охрид. Организаторите на годинешниот, 29 маратон, Меѓународната пливачка федерација – ФИНА, Македонската пливачка федерација (МПФ), Општина Охрид и Капетанијата на пристаништата, велат дека финишираат подготовките за најголемиот меѓународен пливачки настан во Република Македонија. За маратонската трка досега своето учество пријавиле 20 маратонци од кои 10 мажи и 10 жени од Македонија, Аргентина, Италија, Венецуела, Бразил, Бугарија, Канада, Германија, Хрватска, Русија и Шпанија. Македонски преставници на трката ќе бидат Евгениј Поп Ацев кој лани го освои второто место, ветеранот Томи Стефановски, односно Александар Илиевски и Александар Панчевски.
сите 126 | | | веќе видена

Претседателката на грчкиот парламент и член на Сириза Зои Константопулу планира да формира своја партија пред предвремените избори кои треба да се одржат следниот месец. Грчките медиуми, повикувајќи се на блиски соработници на Константопулу, пишуваат дека таа планира да соработува со Популарно Единство, партијата што се отцепи од Сириза и ја основа поранешниот министер за енергетика Панајотис Лафазанис. Според истите извори, Константопулу е во преговори со левичарскиот ветеран Манолис Глезос, поранешен европратеник на Сириза.
сите 54 | | | веќе видена

Единаесет годишниот Андреј Стојановски е државен првак во пливање во категоријата помлади пионери. Со себе ги донесе досега освоените 100 медали, многу пехари, благодарници и дипломи и сето тоа, освоено со многу љубов и вежбање, за само шест години. Малиот Андреј му подари една од медалите на Жерновски, бидејќи вели, градоначалникот, според него, му личи на „спортски“ тип. Од Жерновски, Андреј доби соодветни подароци, за кои, рече дека ќе му користат во натамошните професионални натпреварувања. - Општина Центар ќе те поддржува и натаму како досега, во сите твои амбиции. Има моменти кога можеби ќе помислиш дека ти е доста од тренинзите, но тие моменти треба да ги надминеш, бидејќи ти си роден шампион. Твојот е и наш успех и успех на државата и затоа ќе го поддржуваме твојот талент - рече градоначалникот на општина Центар. Андреј е одличен ученик и напорните тренинзи не му се проблем. Тренира секој ден по 2 часа, а пред натпреварите и по 2 пати дневно. Особено е горд на медалите освоени на меѓународниот турнир ...
| | веќе видена

Министерството за надворешни работи на Германија краткорочно става на располагање еден милион евра за хуманитарни цели, со оглед на драматичната ситуација со бегалците кои транзитираат низ Западниот Балкан, соопшти денеска Германската амбасада во Скопје. „Не можеме да седиме со скрстени раце кога во соседните држави на Европската Унија има бегалци кои се наоѓаат во многу тешка ситуација, барајќи заштита. Важно е сега на лице место да се поддржат владите во нивната одговорност и да им се помогне на бегалците на најбрз и најефикасен начин. За таа цел и како прва итна мерка ставаме на располагање 1 милион евра за згрижувањето на бегалците во државите на Западниот Балкан. Мора да делуваме брзо и да покажеме дека Европската Унија и во тешки времиња се залага за своите вредности, не ги оставаме нашите соседи сами. Тука спаѓа и фер распоредување на бегалците внатре во Европската Унија, како што сме го предложиле тоа во нашиот план за европската политика со беглаци, кој се состои од 10 точки“, изјавил министерот за ...
сите 29 | | | веќе видена

Граѓаните кои од државата добиваат финансиски сретства за надоместок на електрична енергија денеска добија пари за еден месец. Иако се исплатени пари за еден месец, на оваа категорија граѓани државата им должи за уште неколку месеци, изјави денеска лидерот на ПЦЕР Самка Ибраимовски. „Бидејќи изминува и август, државата на оваа категорија граѓани им нема подмирено пет месеци. Тоа значи дека власта не треба овие пари да ги пренасочу, туку да им ги даде на најзагрозените. Мора власта да мисли на граѓаните, не само да се фали. Му упатувам прашање на министерот за труд и социјална политика „Шу праиме сега министре фалбаџијо“, рече Ибраимовски.
сите 6 | | | веќе видена

Повеќе од половината анкетирани граѓани на Македонија сметаат дека нивните интереси ќе бидат подобро претставени во Собранието ако се гласа според пропорционалниот изборен модел, со една изборна единица и отворени листи, покажува истражувањето на Мрежата за мултикултурно општество спроведено по пат на електронска анкета во периодот од 18. до 21. август, на примерок од 1.024 испитаници. На прашањето со каков изборен модел подобро ќе бидат претставени интересите на граѓаните во Собранието, 53,38 отсто одговориле дека се за пропорционален модел, додека пак 21,12 отсто претпочитаат мнозински модел. Во однос на поделбата на изборните единици, 43,17 отсто се изјасниле за една изборна единица, 22,14 проценти за 3 изборни единици, а 29,08 отсто за 6 изборни единици. За пратеничките листи, 43,72 отсто од граѓаните одговориле дека поддржуваат отворени листи, додека пак 33,83 отсто се определите за затворени листи. Речиси половината, односно 49,21 отсто, сметаат дека дијаспората треба да гласа на парламентарните ...
сите 44 | | | веќе видена

Вселенските патници кои би ја имале таа несреќа да падната во црна дупка сепак не би можеле да се вратат во својата вселена, но затоа би можеле да се најдат на некое друго место, рече познатиот физичар Стивен Хокинг на конференција во Стокхолм. Црните дупки воопшто и не се така „црни“, како што претходно се мислеше и можеби се премини за во некои други универзуми. „Постоењето на алтернативна реалност е можно“, рече Хокинг во Стокхолм. „Дупката би морала да биде голема, а доколку би ротирала, би можело да биде и премин во друг универзум. Сепак, враќањето во нашата вселена не би било можно. Затоа никогаш не би се осудил тоа да го пробам, иако радо би патувал во вселената“, вели Хокинг. Неговата хипотеза е обид да се одговори на прашањето кое долго време ги мачи физичарите - што се случува со објектите кои ќе поминат преку хоризонтот на случувањата(границата на црната дупка) од кој не може да избега ниту светлината. Информациите за објектот мора да бидат сочувани, веруваат научниците, дури и ако самиот објект ...
сите 6 | | | веќе видена

Двајца Македонци загинале во сообраќајна несреќа во Србија, на меѓународниот пат Ниш- Димитровград, во близина на Пирот. Според српската полиција, загинале двајца, а повредени биле четворица, меѓу кои и шестгодишно дете. Станува збор за Македонци кои живеат во Бугарија. До несреќата дошло кога автомобилот „ауди“, во кој се наоѓале двајцата што загинале престигнувал трактор со приколка, налетале на автомобил „фолксваген“ од спротивната страна. Возачот и совозачот во „аудито“ загинале веднаш. Тројца патници од другото возило, турски државјани, се полесно повредени, додека совозачот е со тешки повреди.
сите 7 | | | веќе видена

Новиот закон за безбедност во сообраќајот предвидува казна од 50 евра за секој што ќе вози велосипед без кацига, односно заштитен елек. Навечер и во услови на намалена видливост, задолжителен ќе биде и рефректирачки елек. -Возачот и лицата кои се превезуваат со велосипед со помошен мотор, мопед, мотоцикл, трицикл, лесен четрицикл и четирицикл задолжително носат заштитен шлем на главата за време на возењето на патот. Возачот и лицата кои се превезуваат со велосипед, треба да носат заштитен шлем на главата за време на возењето на патот. Возачот и лицата кои се превезуваат со велосипед ноќе и во услови на намалена видливост треба да носат рефлектирачки елек за време на возењето на патот, стои во текстот на Законот.
сите 27 | | | веќе видена

Јавна дискусија на тема „Како до слободни избори: Искуствата на Хрватска и Македонија во компаративна перспектива“ ќе се одржи на 31 август, понеделник, ГЕМ Клуб (Стара Чаршија), во 11 часот, во организација на Цивил – Центар за слобода. На дискусијата ќе учествуваат двајца експерти на познатата хрватска организација ГОНГ, Драган Зелиќ и Александра Јозиќ-Илековиќ и универзитетскиот професор Љубомир Фрчкоски. Панелистите, Јозиќ-Илековиќ, Зелиќ и Фрчкоски ќе говорат за изборните искуства на Хрватска и Македонија, предизвиците поврзани со Избирачкиот список, изборните системи, Државната изборна комисија, медиумите и низа други прашањата. Овој настан е организиран во склоп на проектот Моето гласачко право и е отворен за медиумите, претставниците на граѓанското општество, политичките партии, институциите и другите засегнати страни, како и за пошироката публика. ГОНГ е граѓанска организација основана во 1997 година за да ги поттикне граѓаните активно да учествуваат во политичките процеси. Цел на организацијата е ...
сите 5 | | | веќе видена

Општина Центар, извршувајќи ги редовните работни задачи, продолжува со контрола на сите градби кои се изведуваат на нејзината територија. В среда во 10 часот, овластен градежен инспектор ќе изврши контрола на градбата каде инвеститор е „Брилијант“ од Штип, градба која се наоѓа спроти Клубот на пратеници, најавуваат од општината. Веднаш потоа, во 11 часот, инспекциски надзор ќе се изврши на градбата која се изведува на улица Ѓуро Стругар ББ, чиј инвеститор е „Бетон“ од Скопје. Во овој објект, по завршувањето, треба да биде сместено седиштето на партијата ВМРО-ДПМНЕ. Од инвеститорите општина Центар бара во среда да ја имаат комплетната документација за објектот, а за инспекцискиот надзор, општината до нив, достави уредно известување. Општина Центар, целата постапка со инспекцискиот надзор ќе ја води транспарентно, во присуство на јавноста. За ова интерес пројави и меѓународната заедница.
сите 4 | | | веќе видена

Иако во овој момент фокусот на јавното внимание е кон тоа како ќе се уреди статусот на специјалниот јавен обвинител, според мене во исто време, еднакво важно е да се води сметка за профилот на институцијата, но и на личноста која ќе ја води таа институција. Имам почит кон професорската и кон адвокатската фела и не е грешно ако специјалниот обвинител се бара и меѓу луѓето од овој профил, вели во интервју за „Фактор“ д-р Лазарова Трајковска,судија во Европскиот суд за човекови права во Стразбур. Сметам дека најдобро решение е ако специјалниот јавен обвинител се извлече од редот на јавното обвинителство или од судството. Не прифаќам искази дека сите судии и обвинители се подложни на влијанија. Јас знам дека меѓу луѓето во обвинителството има професионалци со интегритет кои со години вложувале, се граделе во професијата. Покрај тоа, таков профил на личност најбрзо ќе регрутира тим од еднакво квалитетни помошници околу себе. На таа институција ќе и треба сеопшта прифатеност и јавна поткрепа за да може да одговори ...
| | веќе видена

Унгарската полиција употреби солзавец на група од околу 200 мигранти кои се обиделе да напуштат прифатен центар за бегалци во местото Реске, во близина на границата со Србија. Портпарол на полицијата изјави дека тие мигранти одбивале да дадат отисок од прсти и нагласи дека „полицијата се обидела да ја смири ситуацијата, но тие и понатаму протестираат“. Унгарија е соочена со бран мигранти кои ја преминуваат јужната граница со Србија, долж која унгарските власти градат ограда за да се спротистават на најголемата бегалска криза од Втората светска војна. Неколку десетици мигранти и денеска влегоа во Унгарија. Тие се провлекуваат под оградата која ја постави унгарската влада. „Ја подигнавме оградата и поминавме. Гладни сме, немаме храна, немаме лекови за децата. Немаме ништо. Многу сме уморни“, вели сириски бегалец. Српско-унгарската граница во вторникот ја поминаа 2.533 бегалци и тоа е најголемиот број на мигранти кој во еден ден од Србија влегле во Унгарија од почетокот на годината.
сите 20 | | | веќе видена

Македонец по потекло од Голо Брдо е втор човек на албанската метропола. По преземањето на функцијата градоначалник на Тирана на Ерион Велиај, од Социјалистичката партија, за негов заменик е наименуван Арбјан Мазнику. Веста ја потврдија претставници на македонските асоцијации во Албанија, кои оценуваат дека тоа е многу значајна функција и придобивка за многубројната македонската заедница во Тирана. Мазнику живее во Тирана, но потекнува од селото Врмица, област Голо Брдо. Ова не му е прва висока функција. На новата должност доаѓа од местото заменик министер во Министерството за образование и спорт.
сите 8 | | | веќе видена

Мигрантката С.Б.(1996) од Сирија вчера во болница во Скопје роди машко дете, соопшти МВР. Сиријката заедно со сопругот претходно поднеле барање за азил во Република Македонија и биле сместени во прифатниот центар во Визбегово, од каде што таа е транспортирана во болница.
сите 80 | | | веќе видена

Шест пожарникари, вчера вечер спасиле маж и жена кои паднале во провалија на падините на Водно, во близина на локалитетот Марково Крувче кај новиот пат. Спасувачката мисија на пожарникарите траела речиси три часа.
сите 9 | | | веќе видена

Без напојување со електрична енергија утре ќе бидат делови од општините Центар, Аеродром и Сарај. Како што соопшти денеска РЦУК во периодот од 8 до 14 часот, корисниците од улиците 11 Октомври, Димитрија Чуповски и Македонија, сите стопански и нестопански објекти од порта Македонија до поранешната пицерија Дал Фуфо (Пелистер), до семафорите кај Рекорд и повторно до порта Македонија, во општина Центар. Во периодот, пак, од 8.30 до 09.30 часот, без струја ќе бидат корисниците од улиците „Васил Левски“, „Кумровец“, како и дел од корисниците од улицата „Владимир Назор“, исто така од општина Центар. Без струја во периодот од 08.30 до 15.00 часот, корисниците од улицата „Божин Николов Силни“ во општина Аеродром, како и дел корисниците од улицата „ 20“ на влезот на село Сарај.
сите 24 | | | веќе видена

За возење без сигурносен појас, возачите во иднина ќе плаќаат глоба од 40 евра во денарска противредност или пак ќе им бидат впишани 25 негативни поени во возачката книшка. За непропуштање на пешаци казната ќе достигнува до 200 евра во денарска противредност. Ова се мал дел од одредбите на Предлог- законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, во прво читање кој е на се на дневрн ред на денешната 63.седница. Мобилен телефон додека возачот управува со возилото не смее да користи, освен ако притоа се употребува направа која овозможува нивно користење без употреба на раце. Глобата за зборување на мобилен телефон е предвидува да изнесува 40 евра или 25 негативни поени. Лицето кое се превезува со возилото не смее да го попречува возачот на начин кој би го намалил неговото внимание и можноста за реагирање и сигурно управување со моторното возило. Глобата за попречувачите на возачите е предвидено да изнесува 50 евра во денарска противредност.
сите 16 | | | веќе видена

next