Кирилица

За Алијансата за позитивна Македонија е неприфатлив предлогот на премиерот Никола Гриевски, Македонија ретроградно да се врати на мнозински модел, со бонус од 17 дополнителни мандати за партијата што ќе добие најмногу мандати. На тој начин Македонија ќе влезе во уште подлабока политичка криза и клиентилистички политички систем, оценува партијата. „АПМ смета дека демократизацијата на Македонија и воспоставувањето правичен и претставнички парламент во Република Македонија е можно само доколку Република Македонија биде една изборна едница, се гласа според пропорционалниот модел преку отворени листи, и распоредувањето на пратеничките мандати наместо по Д’хонтовата формула, да биде според на Сент Лагиевата формула, или Формулата на најголем остаток. Исто така, за сите заедници да се обезбедат резервирани пратенички мандати. Со ваков модел се обезбедува Собранието на биде конституирано според волјата на сите граѓани, а воедно граѓаните да гласаат за личности, а не само за партии или коалиции“, се наведува во ...
сите 48 | | | веќе видена

Македонската амбасадорка во Загреб, Даниела Караѓозоска, ги отстранила од својот Фејсбук-профил фотографиите на кои се гледаше како таа го употребила своето службено возило за приватната роденденска забава на ќерка ѝ, откако „Слободен печат“ објави сторија за ваквото скандалозно однесување. На фотографиите што ги објави „Слободен печат“ можеше да се види како Караѓозоска го украсила службениот „пасат“ со ленти на кои пишува „среќен роденден“, со слика од мечиња и торта, а ќерката на амбасадорката во рацете држи балони и букет цвеќе, пишува „Слободен печат“. Како што пренесува Плусинфо Сашо Тодоровски од дипломатскиот синдикат при МНР, по објавениот напис во „Слободен печат“ посочува дека ова е крајно недолично однесување на еден амбасадор. - Овој случај ќе го отворам пред Управниот одбор на синдикатот и ако се согласат колегите, ќе побараме нејзино итно враќање во земјава. Вакво нешто досега не е познато. Се случувало сопрузи или сопруги на дипломати да користат службени возила и да направат некои грешки, но ...
сите 3 | | | веќе видена

САД би требало да прими помеѓу пет и осум илјади бегалци од Сирија следната година, објави портпаролот на американското министерство за надворешни работи Џон Кирби. Вашингтон би требало на своја територија да прими „помеѓу 1.000 и 2.000 бегалци од Сирија оваа година и помеѓу 5.000 и 8.000 наредната 2016 година“, соопшти тој. Челникот на УНХЦР Антонио Гутерс во јули рече дека бројот на сириските беглаци надмина 4 милиони, и дека поголемиот дел од нив живеат во беда и сакаат да емигрираат во Европа.
сите 17 | | | веќе видена

Група хрватски граѓани побарале од претседателката Колинда Грабар Китаровиќ усташкиот поздрав „За Дом спремни“ да биде службено вратен на користење во хрватската војска. Организаторите на петицијата велат дека ја потпишале повеќе од 3.200 граѓани и дека добиваат поддршка од интелектуалци, свештеници, од фудбалерот Јосип Шимуниќ, од поранешни директори. Според нив „За Дом спремни“ кој во време на Втората светска војна бил официјален поздрав на усташкото движење е всушност старохрватски поздрав.
сите 7 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Франсоа Оланд денеска апелираа за заеднички одговор од Европската унија на најлошата бегалска криза што ја погоди Европа по Втората светска војна. - Мораме да создадеме единствен систем за право на азил - истакна Оланд, додавајќи дека приливот на бегалци од кризните зони во светот е „исклучителна ситуација која ќе потрае некое време“, пренесува МИА. Меркел наведе дека Германија очекува од сите земји-членки на ЕУ што побрзо да се согласат со постоечката политика кон бегалците. Таа ги осуди насилните протести против бегалците во Хајдена за време на викендот. - По страшните слики од Хајдена во Саксонија, сакам да кажам дека силно го осудувам насилството што таму се случи и дека атмосферата на расизам што ја видовме е неприфатлива. Одбојно е да се види како десничарските екстремисти и неонацисти ја изразуваат својата омраза. Но, подеднакво е срамно да се види како германски граѓани, дури и семејстава со деца тоа го поддржуваат, марширајќи со нив. ...
сите 8 | | | веќе видена

Неколку стотици мигранти, најмногу од Африка, денеска во милано, Италија, се судри со полицијата во протестите заради условите за живот и долгото чекање за документи. Со извикување „Документи, документи“, околу 300 бегалци го прекинале сообраќајот на главната сообраќајница во Милано, јави Република. Реагирала полицијата задолжена за демонстрации, која ги потиснала демонстрантите кон привремениот камп каде се сместени. Според италијанската полиција, над 100 илјади бегалци годинава пристигнале преку море до Италија.
сите 6 | | | веќе видена

Од 2 до 6 септември на скопското Кале по осми пат ќе се одржи традиционалната манифестација - Гурмански викенд со пиво „Пиволенд 2015“. Пет фестивалски денови, богата музичка програма со големи имиња од македонската музичка сцена, како и гости од странство, многу пиво, гурманска храна и катчиња за забава, се само дел од она што не очекува на годинешниов „Пиволенд“. - Посетителите ќе имаат можност да дегустираат повеќе од 50 брендови пиво. Ги повикувам граѓаните на Македонија и на Скопје да го посетат фестивалот и да уживаат во богатата програма - изјави градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, на денешната прес-конференција. Градоначалникот Трајановски упати апел посетителите на фестивалот да дојдат пеш, со јавен превоз или со такси и на тој начин да придонесат за зголемување на безбедноста во сообраќајот и за подобра организација на манифестацијата. Фестивалот на пивото традиционално е во организација на Град Скопје и на „Темов“. Оваа година на гурманскиот викенд со пиво „Пиволенд 2015“, публиката ...
сите 14 | | | веќе видена

Шефицата на меѓународната организација за правата на хомосексуалците на Советот за безбедност на ОН рекла дека екстремистичката организација Исламска држава ликвидирала 30 луѓе поради содомија. Советот на безбедноста денес за прв пат во својата историја се состана поради рагледување на правата на хомосексуалните лица. Амбасадорката на САД во ОН, Саманта Пауер, тој состанок зад затворени врати го нарече историски. Извршната директорка на Меѓународната комисија за човековите права на хомосексуалците и лезбејките, Џесика Стерн, рекла дека судовите на ИД содомијата ја казнуваат со каменување, стрелање, отсекување глави и фрлање на луѓе од високи згради.
сите 5 | | | веќе видена

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека САД испраќа сигнали дека сака да ги подобри односите со Москва, кои се разнишани поради ситуацијата во Украина. САД и ЕУ и воведоа економски санкции на Москва поради соединувањето на Крим со Русија и наводната руска поддршка на проруските сили во Источна Украина. САД и Русија и покрај тоа, продолжија да соработуваат во некои области особено за постигнување договор за ограничување на иранската нуклеарна програма. Лавров истакнал дека Москва е отворена за понатамошен дијалог, дека нема да „моли“ за подобра врска, но и дека нема да ги отфрла предлозите дури и за постепено обновување на каналите за дијалог и соработка. – Ние веќе добиваме вакви сигнали од Американците, но засега не се толку јасни – рече Лавров. Освен околу Украина, САД и Русија не се согласуваат ни околу решавање на сириската криза, човековите права, како и некои трговски и безбедносни прашања.
сите 2 | | | веќе видена

Иако запросувањата воглавно се романтични, тоа не било случај за Алек и Кетрин од Лос Анџелес. Наместо цвеќе, музика и танго, Алек и приредил вистински шок на Кетрин пред да ја запроси. Тој се преправил како познатиот хорор лик Мајкл Маер и ја чекал девојката на ќошот на улицата. Таа прво се уплашила, а потоа собрала храброст и отишла да види за што се работи.
сите 3 | | | веќе видена

Сестрата на војвотката од Кембриџ, Кејт-Пипа Мидлтон(31) го покажа совршено тело за време на летниот одмор на Карибите. Фитнес-зависничката демонстрираше супер стегнато, секси тело во минимален црвен костим за капење, додека се забавуваше во друштво на нејзиниот брат Џејмс и непознат машки пријател. Триото скокаше од платформа во кристално чистата вода.
сите 11 | | | веќе видена

На 21. август 2015-та година, на 75-годишна возраст, во Единбург почина Маргарет Пеги Рид, истакната професорка по англиски јазик, преведувачка и лекторка. Пеги Рид за првпат дојде во Македонија со сопругот Греам Рид во 1961 година,кога беа студенти на Кембриџ. По осум години, во 1969 година, Пеги започна да работи на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ како лектор по англиски јазик, каде што минаречиси дваесет години од работниот век. Со безусловната професионална и лична посветеност на Катедрата за англиски јазик и книжевност, Пеги и Греам Рид придонесоа кон нејзиното воспоставување и обликување. Школувајќи илјадници студенти, Пеги Рид остави силен и неизбришлив отисок врз нивниот стручен развој. Освен нејзината дејност при Катедрата за англиски јазик и книжевност, Пеги Рид предаваше на многубројни семинари по англиски јазик организирани од Британскиот совет и други домашни институции,работеше во Центарот за странски јазици во Скопје, а беше и испитувач по англиски јазик за странци на Универзитетот во ...
сите 3 | | | веќе видена

Сатиричната Фејсбук страница „Странски служби“ објасни зошто премиерот Никола груевски се шета озвучен. „Бате Саше“ му подарил „заштита“ против уроци од Заев.
сите 4 | | | веќе видена

Лидерот на СДСМ Зоран Заев очекува дека најдоцна до 15-ти септември ќе се избере специјален обвинител. Одговарајќи на новинарски прашања Заев денеска во Пехчево изјави дека е убеден дека роковите ќе се испочитуваат. „Законското решение веќе се разгледува меѓу сите партии кои учествуваат во работните групи, а тука е и меѓународната заедница. очекувам веќе до 1-ви септември да помине на Работна група за да може веднаш да влезе во Парламентот, да се изгласа законот, а до 15-ти најдоцна да се избере името на специјалниот обвинител“, рече Заев. Заради тоа, како што рече, опозицијата и граѓаните негуваат голема надеж дека согласно одлуките за специјалниот обвинител и вистинската личност која треба да се избере ќе се превземат и првите чекори за враќање во нормала на судството.
сите 132 | | | веќе видена

Милитантите на Исламската држава(ИД) со големо количество експолизив го уништија древниот храм, стар речиси 2.000 години, Бааи Шамин во сирискиот град Палмира. “Исламска држава го обложи со големо количество експлозив храмот, а потоа го разнесе. Зградата е во голема мера уништена “, соопшти директорот на сириската служба за антиквитетите Маамун Абдул Карим, пренесе агенцијата АФП. Внатрешниот дел од храмот е уништен, а столбовите се срушени, пренесува Би-би-си. Храмот е еден од највредните споменици на човековата цивилизација и беше дел од светското културно наследство на УНЕСКО. Шефот на УНЕСКО Ирена Бокова уништувањето на храмот го опиша како „ново воено злосторство и огромна загуба за сирискиот народ и човештвото“, притоа нагласувајќи дека сторителите мора да одговараат за своите постапки. Џихадистите на ИД ја заземаа Палмира кон крајот на мај, по што се појавија информации дека го минирале градот, а во јули дека уништиле неколку древни споменици. Според легендата, Палмира е основана од библискиот цар ...
сите 16 | | | веќе видена

Според најновите податоци од Народната банка во јули вкупната кредитна задолженост на граѓаните изнесува 1,8 милјарди евра и во однос на јуни е зголемена за 23 милиони евра. Расте задолженоста на граѓаните во банките. Според најновите податоци од Народната банка во јули вкупната кредитна задолженост на граѓаните изнесува 1,8 милјарди евра и во однос на јуни е зголемена за 23 милиони евра. Граѓаните најмногу должат по основ на потрошувачки кредити, станбени кредити и кредитни картички. Задолженоста за потрошувачки кредити изнесува 850 милиони евра, за станбени кредити над 436 милиони евра, а долгот на граѓаните по основ на кредитни картички изнесува нешто повеќе од 200 милиони евра, или вкупно само по овие три основи задолженоста на граѓаните изнесува скоро 1,5 милијарди евра.
сите 8 | | | веќе видена

Контраверзниот новинар Саше Иванвски Политико во нова „герила“ акција. Овој пат гова мета е претседателот Ѓорге Иванов кој го фати на излегување од МНР. „Претседателе, терате втор мандат а не сме ве чуле да ја искритикувате владата, зарем е безгрешна“, праша Ивановски, но не доби никаков одговор. Видео: Мактел
| | веќе видена

Големите политички партии ќе изгубат ако Македонија биде една изборна единица, но во таков случај добиваат граѓаните, парламентарната демократија и реално, преку моделот со една изборна единица, повеќе нема да се случи да има моќни фигури како што беше Груевски во Македонија, изјави Зоран Заев, претседател на СДСМ на средба со граѓаните во Пехчево. „Овој период мора да остане минато за нашата Македонија, ако сакаме да бидеме држава со демократски развој. Ние сме целосно убедени дека опозицијата ќе ја добие честа да ја врати во нормала Македонија и да ги врати демократските институции, но најважно од се, да го подобри квалитетот на животот на сите граѓани подеднакво во државата. Ако сака Груевски да има мнозинска листа, легитимна е дебатата, но мора да направи прво попис. Без попис, како ќе ги дефинираме изборните единици, ќе навлеземе во уште една уставна незаконитост и неуставност генерално, за да се спроведе ваквиот модел“, рече Заев. Заев вели дека малите партии мора да добијат на значење. „Само на тој ...
сите 4 | | | веќе видена

Британскиот секретар за надворешни работи Филип Хамонд изјави дека очекува укинувањето на санкциите против Иран да започне на почетокот на пролетта идната година. Тој го посети Техеран за повторно да ја отвори британската амбасада во главниот град на Иран. Хамонд додаде дека очекува Иран и САД до октомври да го одобрат нуклеарниот договор, кој беше постигнат минатиот месец. Тој истакна дека треба да се направат подговтовки пред започнат инвестициите, брзо откако мерките ќе бидат укинати.
| | веќе видена

next