Кирилица

Во Слоештица, на Голема Богородица со почеток во 18:30 часот со беседа на проф. д-р Елизабета Шелева ќе започне годинешното „Славење на Пирејот“. Слоештица е родното село и вечното почивалиште на Петре М. Андреевски. „...Кај Петре М. Андреевски љубовта кон родната земја и националната културна традиција природно се кондензира, во облик на исконска, искрена емоција, достојна за најголемите и највисоките креативни предизвици. Таа лојалност и љубов спрема татковината не е плод на бесрамна кокетерија, реторичка поза, ниту конформистичко додворување кон моменталните „авторитети“ на власта. Во таа смисла, Петре остануваа неумоливо остар и критичен, како и секој вистински, непоткуплив автор, кој достоинствено држел пред сѐ до својот личен интегритет и чест – знаејќи, дека, како „човек на зборот“ - тоа е сѐ што има, а лесно може да го загуби, доколку би ги изневерил сопствените строги, артистички принципи и личната непоткупливост.“ – пишува Шелева. Програмата ќе продолжи на уметничкото гумно, кадешто ќе биде ...
сите 14 | | | веќе видена

Првиот човек на владејачката партија не разбрал се уште дека проблемот во македонскиот политички систем не е во слабата власт па дека таа треба да се зајакнува, туку во неконтролирната власт. И ако тој елементарен факт не е разбран, тогаш морам да кажам дека не очекуваат многу, многу тешки денови, вели во интревју за порталот Нова ТВ, професорот Денко Малески, поранешен министер. „Инаку, самата таа идеја за воведување на некаков бонус на добитничката партија за да може уште поцврсто да вледее, е идеја на Бенито Мусолини кој ја афирмира на изборите во 1924 година и со тоа си обезбедува 20-годишна диктатура над Италија која завршува како што знаеме во Втората светска војна и ја знаеме личната судбина на Бенито Мусолини. Тоа се применува само во две-три земји во Европа, во Грција, во Италија и во малата град-држава Сан Марино, и барајќи информации низ интеренет видов дека кога на Англичаните им било предложено да се воведе таков бонус систем луѓето од колевката на демократијата со 97 проценти отфрлиле секакво ...
сите 2 | | | веќе видена

Унгарската влада ја разгледува можноста војската да биде ангажирана и да помогнете да се обезбеди јужната граница, од каде голем бран на бегалци влегува во Европската унија, рече постпаролот на владата Золтан Ковач. „Унгарската влада и кабинетот за национална безбедност го разгледаа прашањето како војската може да биде ангажирана да помогне во заштитата на унгарските граници и границите на ЕУ“, рече Ковач. Ковач рече дека секоја одлука за ангажирање на војската мора да биде заснована на одлука на парламентот, кој ќе го разгледува тоа прашање наредната недела.
сите 59 | | | веќе видена

На дводневната конференција за Западен Балкан што денеска и утре ќе се одржи во Виена ќе учествуваат премиерите и министрите за надворешни работи и за економија на Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Косово и Србија. Собирот е дел од Берлинскиот процес што во минатата година го иницираше германскиот канцелар Ангела Меркел со цел приближување на Западен Балкан кон Европската унија. Денеска е предвиден состанок на министрите за надворешни работи. Состанокот на премиерите е предвиден за утре. Самитот ќе го отвори австрискиот канцелар Вернер Фајман кој по завршувањето заедно со Меркел ќе ја информира јавноста за постигнатите резултати. За вечер е планиран и фудбалски меч меѓу учесниците на кој ќе судат еврокомесарот Јоханес хан и шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ.
сите 155 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини синоќа изјави дека договорите што во Брисел ги постигнаа премиерите на Србија и на Косово Александар Вучиќ и Иса Мустафа претставуваат пресвртница во преговорите меѓу Белград и Приштина. Во соопштението се наведува дека станува збора за преостанатите четири договори, за Заедницата на српски општини на Косово, за енергетика, за телекомуникации и за мостот на Ибар во Митровица. Според оценката на Могерини, овие договори се „камен темелник на процесот за нормализација“ и им овозможуваат на двете страни да напредуваат на патот кон Европската унија.
сите 20 | | | веќе видена

епрезентацијата на Македонија го претрпе и вториот висок пораз од Шпанија во подготвителните дуели за Европското првенство. Синоќа во Логроњо Шпанија славеше со 88:54 (27:15; 18:10; 19:16 и 24:13). Како и на првиот натпревар во саботата нашите кошаркари најдобро ја одиграа третата четвртина, но повторно немаа можност да ги запрат расположените противнички играчи. Најефикасен на натпреварот беше Пау Гасол со 26 поени и 16 скокови, додека во репрезентацијата на Македонија Ричард Хендрикс постигна девет поени, Војдан Стојановски и Бојан Трајковски постигнаа по осум. За Шпанците ова беше четврта победа во меѓусебните дуели со македонската репрезентација. Следниот натпревар од подготовките за Европското првенство Македонија го игра на 29 август во Рига против Летонија.
сите 49 | | | веќе видена

Сузана Тунева - Пауновска и доц.д-р Буниамин Мемеди се годинашните добитници на наградата „Мајка Тереза“, која денеска свечено ќе им биде доделена од страна на одборот за доделување на државната награда. Државната награда „Мајка Тереза“ се доделува за остварување во областа на хуманоста и човечката солидарност, како и за поттикнување, унапредување на меѓусебното разбирање и развој на соработката, како меѓу народите, така и меѓу припадниците на различните заедници, култури и вери.
сите 10 | | | веќе видена

На интернет се појави вознемирувачко видео во кое тригодишно дете со нож го обезглавува своето кадифено мече, а зад него е закачено знамето на ИСИС. Видеото е насловено „Синот на еден од муџахедините“.
сите 7 | | | веќе видена

Дваесетгодишната битолчанка Анета Јанкуловска е победник на годинешната Трка на штикли на Широк сокак во Битола, што вечерва се одржа по четврти пат. Годинава манифестацијата имаше интернационален карактер, а учествуваа 14 девојки, 11 од Македонија и 3 од Турција. Според пропозициите, натпреварувачките носат потпетици повисоки од 8 сантиметри и не е дозволено да трчаат во чизми. Се натпреваруваат на патека долга 80 метри. Регуларноста на трката ја следеше петчлено жири, а за трите најбрзи девојки организаторот обезбеди и парични награди. Организатор е Младинскиот културен центар од Битола, од каде велат дека манифестацијата ја симболизира упорноста и истрајноста на модерната жена, која и на високи потпетици го освојува светот и упатува порака за јакнење на улогата на жената во современото општество.
сите 17 | | | веќе видена

Сончево време со мала до умерена локална облачност не очекува утре, а ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец. Утринската температура ќе се движи од 10 до 19, а дневната од 27 до 35 степени. Во Скопје слично време, со утринска температура до 14 и дневна до 34 степени. И во туристичките региони времето ќе биде сончево со слаб ветер од источен правец. Во охридско-преспанскиот регион со температура до 28 степени, а во дојранскиот сончево со слаб југоисточен ветер и температура до 34 степени. И понатаму следува период на стабилно, суво и топло време со постепен пораст на температурата. Во деновите од викендот температурите во југоисточниот дел од земјата ќе достигнат до 37 степени.
сите 116 | | | веќе видена

Црвена Звезда му приреди несекојдневен дочек во Белград на својот нов кошаркар, Гркот Софоклис Скорцанитис, пренесува спортскиот портал Дерби. Српскиот клуб изнајми стар автобус од Градското сообраќајно претпријатие и го наполи со навивачи, кои требаше на почеток да глумат дека се обични патници. На аеродромот, на корпулентниот центар му беше кажано дека автомобилот се расипал и дека ќе мора да користи јавен превоз. Без да се сомнева, популарниот Софо си седеше мирно во автобусот и гледаше низ прозорецот, се додека на разгласот не пуштија навивачка песна на „црвено-белите“ и сите патници почнаа да пеат. Тогаш му стана јасно дека е жртва на скриена камера, но насмевката не изостана. - Ви благодарам, ова навистина не го очекував. Морам да признаам дека уживав - искоментира потоа Скорцанитис.
сите 4 | | | веќе видена

Ракометарите на Металург одиграа нерешено со Краснодар 27:27 (11:12) на Меѓународниот турнир „Вардар 2015“, кој во понеделникот започна во Скопје. Избраниците на Лино Червар беа побчлиску до победата, но во последните шест минути кога имаа водство од 27:23 не постигнаа ниту еден гол, противникот постигна четири, а последните 20-секунди Металург не успеа да изгради акција за да стигне до победата, јави макфакс. Двата тима играа рамноправно во првите 17 минути, кога Металург со серија од два гола стигна до предност од 8:6. На серијата на Металург, Краснодар возврати со четири гола и за само четири минути направи пресврт за 8:10. На полувреме рускиот состав замина со гол предност 11:12. Металург фуриозно го започна вториот дел, добрата игра во одбраната донесе неколку лесни голови од контранапад и за седум минути со серија 5:1 екипата од Автокоманда стигна до предност од 16:12. Во средишницата на вторито дел по голот на Талевски ‘металурзите’ стигнаа ди највисоката предност од шест гола (21:15). Втората ...
сите 102 | | | веќе видена

Исламска држава (ИД) денеска објави фотографии од уништувањето на 2 илјади години стариот храм Балшамин во античкиот град Палмира во Сирија. На фотографиите кои милитантите од ИД ги објавија, може да се видат како нивни припадници поставуваат експлозив во храмот, а на една од фотографиите се гледа голема експлозија. Сириските власти и активисти во неделата, објавија дека милитанти на ИД го кренале во воздух древниот храм во Палмира изграден пред речиси 2.000 години. Од УНЕСКО, на чија листата на светското културно наследство се наоѓа и Палмира, вчера соопштија дека намерното уништување на сириското културно наследство е воено злосторство.
сите 4 | | | веќе видена

Вселенскиот телескоп Хабл на Земјата испрати прекрасна фотографија на длабоката вселена која потсетува на „небесен факел“. Станува збор за фотографија на ѕвездата Хен 2-427 или ВР 124 која се наоѓа во средината на направената фотографија, а во позадината се наоаѓа ѕвездениот партнер во лутањето низ вселената - маглината М1-67, стара не повеќе од 10 илјади години. Маглините се групирани меѓуѕвездени прашини, кои ѕвездите ги испуштаат кога ќе навлезат во завршната фаза на нивниот животен циклус. Различните бои во маглината преtставуваат различни елемнти од кои се составени. Гламурозното дуо се наоѓа во соѕвездието Стрелец, одалечено околу 15 илјди светлосни години од планетата Земја.
сите 2 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретна со делегација на Европската зелена партија предводена од пратеникот во Европскиот парламент, Реинхард Бутикофер. На средбата, соопшти СДСМ, се зборувало за актуелната политичка состојба во Република Македонија и демократските предизвици со коишто се соочува земјава. Заев го информирал европратеникот Бутикофер за текот на разговорите во рамки на работните групи, согласно превземените обврски од договорот од 2-ри јуни/15-ти јули. Тој го поздравил ангажманот на Европскиот парламент во разрешување на политичката криза во Македонија и потенцирал дека СДСМ ќе продолжи да дејствува внимателно и фокусирано на исполнување на сите компоненти од договореното. Европратеникот Бутикофер посочил дека имплементирањето на препораките од Европската унија, особено оние содржани во Извештајот на експертската група на ЕК предводена од Прибе, се корисни за државата и во насока на демократизација на земјата.
сите 4 | | | веќе видена

Општо познато е дека ако мачките нешто најмногу мразат, тоа е да се бањаат, а оваа мачка отиде чекор подалеку па прозборе за сопствениците да престанат да ја бањаат. На снимката може да се слушне како оваа мачка им се жали на сопствениците, кои веруваат дека таа изговара „доста веќе“ (no more) во неколку наврати.
сите 2 | | | веќе видена

Од 1 септември се укинува лустрацијата, но последицитете од неа ќе важат и натаму. Со законот за престанок на нејзиното важење, предвидено е забраната за вршење на јавна функција за лустрираните да важи 5 години откако добиле правосилно решение, јави 24 Вести. Ваквата одредба ја оспорува поранешниот член на Комисијата, Чедо Дамјановски. Вели дека со членовите 28 и 29 од Законот за лустрација, јасно е предвидено последиците од него да важат само додека се применува законот. Штом се укинува тој, престануваат да важат и последиците, вели Дамјановски. Но, со ваквото толкување не се согласува пратеникот Илија Димовски, кој е еден од предлагачите на Законот за укинување на лустрацијата. Вели дека одредбата што се спори е добро обмислена, со цел сите што се лустрирани да сносат еднакви правни последици. Целиот текст ОВДЕ .
сите 2 | | | веќе видена

Опозицијата на први септември се враќа во Собранието, а според информациите пратеникот Горан Сугарески, е предложен за координатор на пратеничката група. Пратеничката Јагода Шахпаска ќе ја води Комисијата за здравство, Марјанчо Николовски за финансии, Панче Орцев за земјоделство, Хари Локвенец за контрола на УБК, а Горан Мисовски од НСДП треба да ја води Комисијата за надзор на спроведување на следењето на комуникациите, што во претходниот парламентарен состав ја водеше неговиот сопартиец Тито Петковски. Опозициските пратеници, два дена во Берово, заедно со најтесното раководство на СДСМ и во соработка со фондацијата „Фридрих Еберт“ и со американскиот Национален институт за демократија, го договараа идното собраниско дејствување.
сите 6 | | | веќе видена

По завршувањето на средбата на претставниците на политичките партии, потписнички на Договорот од Пржино за разгледување на Избирачкиот список, белгискиот олеснувач Питер ван Хојте најави дека работната група ќе продолжи да работи и во наредните неколку месеци, објави „Телма“ . – Секако дека има напредок. Моментално разговараме за изборните закони и изборачкиот процес. На оваа тема ќе разговараме и утре, а кон крајот на неделата ќе се разговара и за специјалниот јавен обвинител – вели Ван Хојте. Белгискиот експерт им се извини на новинарите кои во текот на преговорите мораат да чекаат пред портите на Клубот на пратеници каде што се одржуваат средбите на работните групи, но како што рече имале договор за приватност и сакале да избегнат вмешување на медиумите за време на дискусиите. – Преговорите одат тешко, но оптимист сум дека ќе успеат – изјави Ван Хојте.
сите 72 | | | веќе видена

Последните автобуси за Италија од Пехчево заминале минатата недела. Ова беше меѓу првите информации што ја слушна на пазарот во градот претседателот на СДСМ, Зоран Заев, кој вчера до доцните вечерни часови беше во Беровско, Пехчевско и Делчевско, заедно со членот на Извршниот одбор, Благој Бочварски, придружувани од општинските раководства во градовите. Во Пехчево, во пазарен ден, луѓе слабо, праските се продаваат 20 денари по килограм, на тезгите со други производи стои напис „се по 50 денари“, а зад нив се гледаат изнемоштени лица. - Битката се добива, но мораме заедно - повика Заев, кој од Пехчево замина за село Разловци, делчевско. Тоа е најодалеченото село од Делчево, 18 километри и до него се стига само по еден пат. Има можност за друг пат, преку којшто за 8 километри би се стигало до Берово, но патот го нема. Историското село познато по Разловечкото востание, каде што некогаш живееле 3.000 луѓе, сега има 600 – 700 жители. Околу 200 од нив се стари. Дел од куќите се руина, пред нив спијат мачиња, ...
сите 2 | | | веќе видена

next