Кирилица

Евентуална промена на изборниот модел е од суштинско значење за функционирањето не само на Собранието на Република Македонија, туку и на сите влади во иднина, изјави на денешната прес-конференција организациониот секретар на Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ) Љупчо Пренџов. – Од тие причини сметаме дека евентуалната промена на постоечкиот изборен модел од шесте изборни единици треба да биде во мнозински изборен модел со отворени листи. На тој начин, луѓето со највисок кредибилитет кај граѓаните независно дали се членови или не на политичка партија ќе влезат во Собранието, рече Пренџов. Тој систем, според ГРОМ, директно го подигнува квалитетот и кредибилитетот на Собранието. Пренџов на прес-конференцијата праша како тоа за Зоран Заев трипати по ред да стане градоначалник на Општина Струмица не му пречеше мнозинскиот изборен модел, а сега му пречи, не му пречеше што нема направено попис, а сега тоа му пречи. – Сметаме дека ниту една партија, чесна во своите намери не треба да се плаши од изборот на ...
сите 16 | | | веќе видена

Веќе неколку месеци од меѓународната хуманитарна организација „Лекари без граници“ се обидуваат и не можат да добијат дозвола од Министерството за здравство за да им помагаат со медицинска нега на бегалците кои доаѓаат во Македонија, дознава НОВА од извори во невладиниот сектор. Неколку лекари подолго време престојуваат тука, но не можат да ја добијат потребната дозвола за да можат да помагаат. „Лекари без граници“ бараат дозвола за да ја преземат целокупната грижа за мигрантите на кои им е потребна медицинска помош, како што е лекување, операции и се друго што ќе им е потребно, а се тоа би било на трошок на организацијата. Со ова, велат нашите извори, македонската држава ќе нема трошоци во однос на лекувањето, како и ангажман од домашните лекари бидејќи тие најверојатно би склучиле договор и со некоја болница, каде што ќе можат да ги изведуваат интервенциите. Тие се познати по своите проекти во земји, во кои се водат војни и во земји во развој, кои се соочуваат со ендемски заболувања. Целиот текст е ОВДЕ
| | веќе видена

Општина Центар почна комплетна реконструкција на тротоарите и рабниците на улицата Ристо Шишков, поранешна Димитрија Туцовиќ. Ќе се менуваат 740 метри должни рабници и ќе се поплочува со павер елементи, со црна боја, 2.150 м2 тротоар. За да се стави крај на непрописното паркирање ќе се постават столбчиња, ќе се спуштат бандерите и сите постоечки кабли ќе се спуштат под земја. На улицата Ристо Шишков која што се протега од улицата Наум Наумовски – Борче до булеварот Климент Охридски ќе се постават и нови канделабри. И оваа реконструкција е дел од проектот на општина Центар, „Работно лето 2015“.
| | веќе видена

Утрово околу 5 часот, траектот „Елифтериос Венизелос“ со околу 2.500 мигранти испловил од грчкиот остров Лезбос и се упатил кон пристаништето Пиреа, каде се очекува да пристигне денеска попладне околу 5.40 часот. Мигрантите од Пиреа со автобуси и возови потоа ќе бидат префрелни во Солун, а оттаму до границата со Македонија. Весникот „Катимерини“ во текст со наслов „Колку што си одат, исто толку и доаѓаат на островите“, пишува дека иако голем број на мигранти ги напуштаа островите Лезбос, Кос и Хиос, исто толку се на пат да се истоварат од брегот на Турција во Грција. Весникот „Прото тема“ јавува дека во моментот само на островот Лезбос се наоѓаат над 9.500 мигранти, кои чекаат да бидат пренесени со траекти и крузери до Атина. Во наредните денови се очекуваат вонредни линии на грчки бродови, крузери, траекти и возови со кои се олабавува притисокот на беглаците на грчкиот југ, со што се очекува нов голем бран на мигранти на грчко-македонската граница.
| | веќе видена

Законодавноправната комисија на Собранието на Република Македонија го губи својот кредибилитет, кога при сите мои аргументи ги одбива дополните на Законот за спречување и заштита од дискриминација, со зборовите сексуална ориентација и родов идентитет, како основи за дискриминација, изјави резигнирано пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ, во завршното обраќање по нејзиниот предлог-закон. - Со ова вие дозволувате ЛГБТИ луѓето да бидат оставени како сираци од својата држава и да не бидат подеднакво заштитени и третирани како другите граѓани. А токму сега е моментот за поправка на антидискриминацискиот закон, кога се пишува извештајот за Република Македонија. Зашто во законот има сива дупка на која укажуваат сите меѓународни институции, но пред се е проблем на самите ЛГБТИ луѓе - рече таа. На денешната седница на Законодавноправната комисија на Собранието одбиен е предлог-законот за дополна на Законот за спречување и заштита од дискриминација, предложен од Поповска, откако претходниот ден го одби и Комисијата за ...
| | веќе видена

Џастин Вилсон, поранешен возач во Формула 1, почина во судар на Индикар на патеката Поконо. 37 годишниот Британец добил удар во главата од еден од деловите кои се разлетале од болидот на Сеге Карам, лидерот во трката, кој исто така имал незгода. Од силниот удар во главата, Џастин Вилсон ја изгубил свеста и удрил во заштитниот ѕид. Вилсон во Формула 1 се натпреваруваше во 2003 година во екипите на Минарди и Јагуар, а со 197 сантиметри беше и највисокиот возач во историјата на Формула 1.
сите 7 | | | веќе видена

Пласирањето на идеите за воведување мнозински изборен систем со „бонус“ пратеници, како гаранција за стабилност на идната власт, во моменти на дефинирање на политичко-правната рамка за излез од политичката криза, само зборува за политичката несозреаност на Никола Груевски и неговата сериозна уплашеност од можноста да не ги дочека на слобода изборите, реагира НСДП. „Наближувањето на 15 септември, крајниот рок за избор на специјалниот јавен обвинител, само ги зајакнува политичките фрустрации за тоа дека се ближи моментот во кој и тој ќе треба да сноси не само политичка, туку и кривично-правна одговорност. Надежта, како што вели народот, последна умира, па 'политичкиот давеник' својата 'сламка' ја пронаоѓа во авторитарните политички рефлекси, изразени преку пласирање на радикални политички позиици со надеж дека компромисите во политичкиот дијалог за излез од кризата ќе бидат по негова мерка“, се наведува во соопштението на НСДП. За Груевски, додаваат од оваа партија, „бонусите“ во политиката не се непознаница, ...
сите 46 | | | веќе видена

За набавка на ист производ или услуга, различни државни институции плаќале различна цена. Разликата во цената што ја плаќаат набавувачите оди и до 270 отсто повисокo од најниско понудената, покажува најновиот Индекс на рационалност што денеска го објави Центарот за граѓански комуникации. Од Центарот за граѓански комуникации заклучуваат дека ваквата разлика во цените се должи на малата конкуренција која ги зголемува разликите во цените по кои државните институции купуваат исти производи и услуги. Во најновиот Индекс се споредени цените по кои се купувани авионска дезинсекција на комарци, системи за електронска евиденција на работното време, контејнери за отпад, собирање, транспорт и уништување на медицински отпад и пилешки стек. Најголема разлика во цените е евидентирана во набавката на системите за електронска евиденција на работно време, а најмала кај контејнерите за отпад. Во Индексто се евидентирани следните разлики во купувањето на исти производи и услуги од страна на државни инситуации: - авионската ...
сите 5 | | | веќе видена

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган распиша нови избори, ден по истекот на рокот за формирање нова влада. Во соопштението на претседателскиот кабинет не е наведено кога изборите би биле одржани, но Ердоган претходно најави дека тоа најверојатно би било на 1 ноември годинава. Се очекува Ердоган повторно да го наименува Ахмед Давутоглу да формира преодна влада. Ердогановата владејачка Партија на правдата и развојот на изборите во јуни го загуби мнозинството во парламентот, прв пат од 2002 година. Двомесечните преговори за формирање коалициска влада не донесоа резултат.
сите 39 | | | веќе видена

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун ги оквалификува како воени злосторства уривањето на древен храм и убиството на археолог во сирискиот град Палмира од страна на Исламска држава. Тој повика меѓународната заедница да се обедини и да се стави крај на постоењето на ИД. Генералниот секретар на ОН нагласи дека намерното уништување на културното наследство е воено злосторство и виновниците треба да бидат изведени пред суд.
сите 11 | | | веќе видена

Повторно, за среќа, во културата (не)одговорноста е потранспарентна и е лоцирана кај еден и само кај еден човек – министерката за (не)култура! И Министерството за (не)култура! Одговорноста на целата Влада се подразбира, но таа е некако посредна, индиректна зашто конците по правило ги влече првиот човек на ресорот. 1. Еве и јас, како и Геровски, сакам да си ги проширам видиците, па ме интересира „колку треба да си потплатен, или уценет со фотографии …“ на коишто се случува не-знам-што, за да толку си ја мразиш културата, а со тоа и државата, се разбира. И со што се потплатени тие луѓе, која е нивната цена, или што тоа направиле за да уценувачите ги држат трака цврсто в рака па овие не можат да мрднат односно не смеат да го одречат велепредавството кон сопствениот народ и држава уништувајќи им го најсветото – културата? Или, можеби, културата не е приоритетна во оваа држава, можеме ние и без неа како што можеме и без многу други (за цивилизираните народи важни) нешта како морал, етика, хуманост, чест …? Или, ...
сите 2 | | | веќе видена

Пред дечињата згрижени во Детската клиника во Скопје, денеска ќе настапи македонскиот композитор, продуцент и пијанист, Дуке Бојаџиев. Концертот се одржува со поддршка на сопругата на претседателот на Република Македонија Маја Иванова, а идејата за овој негов ангажман, како што вели, се родила при средбата со претседателското семејство летово во Охрид, по што е стапено во контакт со директорката на Клиниката и со помош на Кабинетот на претседателот се договорени деталите. Пред дечињата згрижени во Детската клиника во Скопје, Дуке Бојаџиев ќе настапи заедно со Тања Царовска – вокал и Владимир Крстев – виолина, состав со кој настапуваше годинава во Рим, во рамки на одбележувањето на Свети Кирил, а кои беа дел од неговиот тим на концертите одржани летово.
сите 11 | | | веќе видена

Високиот комесаријат на ОН за бегалци (УНХЦР) очекува во Македонија дневно да пристигнуваат по околу 3.000 мигранти, соопшти неговата портпаролка Мелиса Флеминг. „Не очекуваме да запре приливот на луѓе во наредните месеци, имајќи предвид дека продолжуваат насилствата во Сирија и во Ирак, како и влошувањето на условите за бегалците во Турција, Јордан и Либан“, рече Флеминг. УНХЦР бара поголем ангажман на ЕУ и сите земји членки да гарантираат „праведна распределба“ на мигрантите. Европа, како што наведе Флеминг, може да се справи со мигрантската криза ако бидат преземени соодветни мерки.
сите 34 | | | веќе видена

Исчезнало дваесет и тригодишно момче од скопското село Бизбегово. Според полициските информации, момчето имало 17 години, а неговото исчезнување било пријавено од постариот брат. Тој пријавил дека брат му вчера рано наутро излегол од дома и не се вратил.
сите 5 | | | веќе видена

Лидерот на парламентарната група Популарно единство Панајотис Лафазанис денеска од претседателот Прокопис Павлопулос го доби третиот и последен мандат да формира влада на Грција. Павлопулос го информира дека мандатот трае три дена и завршува в четврток на 27 август. Лафазанис,пак, изјави дека ќе го употреби мандатот за да покаже дека на земјата и треба анти-меморандумска влада. По заминувањето од кабинетот на претседателот, Лафазанис остро ја нападна Владата на Ципрас велејќи дека прибегнување кон избори по итна процедура е показател за екстремен анти-демократски став.
сите 58 | | | веќе видена

Рекорден број од над две илјади мигранти ја поминаа вчера српско-унгарската граница и влегоа во Унгарија, која е членка на Европската унија, соопшти унгарската полиција. Вкупно 2.093 мигранти, рекорден број регистриран за еден ден, ја преминале српско-унгарската граница, се наведува во соопштението. Овој масовен прилив на мигранти доаѓа неколку дена пред завршувањето на оградата, која има за цел да го спречи влегувањето на имигрантите, што е планирано за 31 август.
сите 49 | | | веќе видена

Бугарија испраќа оклопни возила на четири гранични премиени со Македонија, за да и помогне на пограничната полиција во случај на прилив на бегалци, го пренесува агенцијата Бета, соопштението на Министерството за одбрана. “Сакаме превентивно да го засилиме чувањето на границата која ја обезбедува пограничната полиција“, објаснуваат од бугарското министерство. Вкупно 25 војници и неколку оклопни возила се упатени на бураско – македонските премини, но нивниот број може да се зголеми ако биде потребно.
сите 40 | | | веќе видена

Автомобил изутрината излета од патот и „слета“ во куќа спроти црквата „Свети Јован“ во скопската населба Капиштец, јави Макфакс. Полицијата направила увид на теренот, а причината за инцидентот засега не е позната. ФОТО: Макфакс
сите 6 | | | веќе видена

Телото што вчера беше извадено од водите на реката Вардар во центарот на градот во близина на зградата на Министерството за надворешни работи е двегодишното дете што пред неколку дена падна во реката Треска, информираат од полицијата. Мајката го идентификувала телото на детето кое, како што објавивме во минатата недела, паднало во Треска, додека си играло покрај реката кај Чичино село. Истрагата покажала дека станува збор за несреќен случај.
сите 82 | | | веќе видена

next