Кирилица

Двесет и четиричасовната голгота на двајцата скопјани кои заталкаа на планината Бистра утрово заврши со среќен епилог. Заскитаните, утрово ги пронашла полициска патрола која трагала по нив. Двете лица еден на 35 годишна возраст и другиот на 29 години кои вчера попладне се изгубија на падините на Бистра веќе се на безбедно и закрепнуваат. Истоштени без опрема и оскудно облечени, ноќта ја поминале под отворено небо. Според СВР Тетово, утринава околу 8 часот, патрола на полициското одделение Ростуше ги забележала во близина на месноста Сенечки ливади под врвот Меденица по што биле преземени со возило. Драмата на двајцата скопјани започна вчера попладне кога по телефон побарале помош. Тие најверојатно загубиле ориентација и заталкале по падините на планината Бистра и не можеле да го најдат патот за враќање. По безупешните обиди да се лоцираат синоќа, потрагата продолжила утрово, по што двајцата авантуристи се пронајдени.
сите 16 | | | веќе видена

Во сообраќајната несреќа што се случи синоќа кај Плетвар загинаа тригодишно девојче од Скопје и 23-годишен прилепчанец, а една жена е повредена. Според полицијата, во сообраќајната несреќа учествувале три возила, автомобил „шаран“ со скопски регистерски ознаки, комби „пежо експерт“ со бугарски регистерски ознаки и камион „ман“ со битолски регистерски ознаки. Тригодишното девојче, кое било сопатник во автомобилот „шаран“, и возачот на комбито, 23-годишниот Горан Ц. од Прилеп, загинале на местото на несреќата, а уште една жена, за која сè уште нема информации колку години има и во кое возило се наоѓала, е повредена и пренесена во прилепската болница.
сите 93 | | | веќе видена

Најмалку 37 лица се удавија, кога потона брод со мигранти крај либискиот брег, соопшти портпарол на либискиот Црвен крст. Рибари пронашле триесеттина тела во регион во близина на Хомс. Волонтери од Црвениот крст се обидуваат да ги извадат телата, но немаат доволно чамци. Во четвртокот, брод натоварен со мигранти, кои се надеваа да го преминат Средоземното Море од Либија до Италија, потона крај либискиот град Зуара, при што загинаа 200 лица.
сите 7 | | | веќе видена

Високиот комесаријат на Обединетите нации за бегалци, УНХЦР, врз основа на трендовите во Турција и Грција, предвидува дека бројот на ново пристигнати бегалци во Македонија наскоро ќе се зголеми на 3.000 дневно. „Македонија и натаму се соочува со застрашувачки прилив на бегалци и мигранти кои сакаат да минат низ земјата за да стигнат до засолниште во Германија, Шведска и други земји членки на Европската Унија. Повеќе од 50 илјади луѓе се регистрирани во полициската станица во Гевгелија, откако на 18 јуни 2015 година стапија на сила новите измени на Законот за азил и привремена заштита. Со оглед на тоа што многумина се движат на север без да се регистрираат, реалната бројка на пристигнати лица се проценува на над 70 илјади за само нешто повеќе од два месеца, се наведува во соопштението на УНХЦР.
сите 20 | | | веќе видена

Владо Димовски, просветен работник и член на Наставнички пленум, во неделното интервју на Радио Слободна Европа вели дека очекува оти ќе проработи совеста и разумот кај одговорните во министерството и во Владата на Македонија, дека образованието мора да претрпи коренити промени. – Образованието е столбот на ова општество, не е столбот чешмата во Чешиново што ќе ја пуштите со сечење лента. Образованието е столбот. Ако тој столб не го зацврстите на здрави основи, тогаш немате ни здраво општество – вели Димовски. Според него, состојбите во образованието се катастрофални. – Законот за образование, според кој денеска се работи, е многу стар од времето на социјалистичкото општество, само што во транзицискиот период која партија доаѓаше на власт додаваше некои измени кобајаги за подобро, но се отиде на лошо. Во последните седум до осум години, катастрофа е вели Димовски. Тој како и многу граѓани во земјава смета дека предизборието е најдобар период да се довијат одредени барања.во образованието тоа би биле ...
сите 2 | | | веќе видена

Тешка сообраќајна несреќа се случила вечерва на патот Прилеп-Градско на Плетвар. Според првичните информации загинале маж и дете, а со тешки повреди се здобила и една жена. Тешка сообраќајна несреќа се случила вечерва на патот Прилеп-Градско на Плетвар. Според првичните информации загинале маж и дете, а со тешки повреди се здобила и една жена.
сите 119 | | | веќе видена

Попладнево во водите на Мавровско Езеро исчезнал маж.Специјализирани екипи на МВР пребаруваат по дното на брегот во близина на месноста Бунец. Се претпоставува дека се работи државјанин на Република Турција на возраст од околу 60 години кој бил на излет. Попладнево тој со уште еден излетник запливале во езерото. Во еден момент,исчезнатиот почнал да тоне и се обидувал да исплива, по што му се губи трагата. Другиот излетник допливал до брегот и побарал помош.
сите 47 | | | веќе видена

Македонскиот автомобилист Игор Стефановски – Иџе ја одбрани титулата европски шампион на ридски патеки во категорија 1. Во Словенија, на патеката во Илирска Бистрица, првиот конкурент на Стефановски, чешкиот возач Лукас Војачек излета при своето возење, при што јасно е дека веќе никој не може да го загрози неговото прво место во гереналниот пласман. Пред оваа трка, Игор Стефановски имаше 215 бода, а Војачек собра 181 бод, пренесе Екипа . Останува да се види со каков пласман Иџе и дефинитивно ќе ја завери тутулата, а како и минатата година ревијално возење ќе има на патеката Бузет во Хрватска.
сите 28 | | | веќе видена

Повик до сите граѓани, за јавен собир, во паркот на новинарите, наспроти Министерството за образование на 1 септември во 18 часот упатија членовите на „Средношколски пленум“. Пленумци велат дека повторно се враќаат да ја извојуваат битката која што ја започнаа минатата година. „Се надеваме дека Министерството овој пат ќе ја сфати нашата сериозност и конечно ќе реши да соработува. За таа цел на 1 септември во 18 часот, ве повикуваме на јавен собир во Паркот на Новинари кој ќе биде проследен со алтернативни предавања, панел дискусија и уште многу други активности. Говорниците и целосната агенда ќе бидат објавена наскоро. Да им покажеме дека сме посериозни, посложни и похрабри од било кога“, велат од Пленумот. Средношколците бараат во текот на наредните 4 години да се полага стариот концепт на државна матура, а за тоа време работните групи да го усовршуваат новиот модел кој би се применил за следните генерации. Второто барање на средношколците е екстерното тестирање да биде анонимно и оценката да не фигурира ...
сите 18 | | | веќе видена

Раководството на СДСМ и опозицијата е решено да ја истера оваа битка до крај, но ни требате вие нашиот народ заедно, рамо до рамо, чесно, исправно да си ја вратиме во нормала земјата, им порача на стружани лидерот на опозицијата Зоран Заев. - Периодот што претстои е многу важен. Полека се развластува режимот и затоа Груевски шета во нервоза со нереални ветувања, изјави Заев. Посетата на Заев во Струга почна во чаршијата, каде што, разговараше со стружани за нивните проблеми, потоа беше посетено Вевчани и Вранештица. Стружани се интересираа за тоа како ќе се избре специјалниот обвинител, но ги кажаа и проблемите меѓу кои иселувањето на младите, проблемите во здравството, проблемите на училиштата во селските населби. Заев го придружуваа генералниот секретар Оливер Спасовски, потпретседателот Александар Корацовски, претседателката на Комисијата за труд и социјална политика на СДСМ, Мила Царовска, пратениците Јован Митрески, Јулијана Силјановска, Васко Ковачевски, општинските раководства на СДСМ од Струга, ...
сите 2 | | | веќе видена

Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус го дефинира како скандалозно однесувањето на некои земји од Источна Европа, на чело со Унгарија, во врска со кризата со бегалците, јави “Франс прес”. „Го сметам за срамота тоа што одреден број европски земји не ги прифаќаат квотите за бегалци (дефинирани од ЕУ)”, истакна тој, прецизирајќи дека предметните земји се наоѓаат во Источна Европа. Европската комисија сака да ги распредели барателите на азил во земјите-членки, за да се олесни ситуацијата во земјите каде што тие најнапред пристигнуваат. Распределбата на доброволен принцип сепак се соочува со неподготвеноста на некои, меѓу кои Унгарија, Австрија, Словачка и Словенија, да ги прифатат бегалците. “Ставот на Германија е многу храбар, Франција е рамо до рамо со неа, но е потребно цела Европа да ја преземе одговорноста”, истакна Лоран Фабиус. Тој говореше многу сурово кон Унгарија, која според него не ги почитува вредностите на Европа, и крева ограда на границата. “Се разбира, Унгарија треба да ја ...
сите 8 | | | веќе видена

Од 19 јуни до 30 август оваа година издадени се потврди на вкупно 51.300 странски државјани, од кои, 35.400 се од машки пол, 7.042 се од женски, 7.960 се деца кои го придружуваат носителот на потврдата, како и уште 898 деца кои патуваат без родител, на кои им е издадена потврда за искажана намера за поднесување на барање за признавање на право на азил, информира МВР. МВР денеска соопшти дека во периодот од 8 часот завчера до вчера во 8 часот, се издадени потврди на вкупно 1.032 странски државјани, од кои 716 се од машки пол, 125 се од женски, 171 се деца кои го придружуваат носителот на потврдата, како и уште 20 деца кои патуваат без родител, на кои издадена е потврда за искажана намера за поднесување на барање за признавање на право на азил. Според државјанството на лицата на кои им се издадени потврди, најбројни се државјаните на Сирија-708, Авганистан – 183, Ирак–68, Пакистан – 58, Бангладеж – седум, додека другите се во помал број. Според државјанството на лицата на кои им се издадени потврди, најбројни ...
сите 95 | | | веќе видена

Да се спаси живиот коњ“, откако минатата недела пред очите на надлежните почина прегладнет коњ, чие месо се користело за исхрана на кучиња за борби, апелира Здружението за заштита на животни „Анима Мунди“ од протестот што се одржув пред полициската станица во Ѓорче Петров насловен како „полицијата да нè штити нас, а не криминалците! „Бараме полицијата, Агенцијата за храна и ветеринарство, општина Ѓорче Петров итно да интервенираат, да ни биде предаден живиот коњ, кучињата врз кои се изживува и кои ги држи за борби, а насилникот да биде зад решетки“, велат од „Анима Мунди“ и бараат казна за полицајците кои не постапиле соодветно и иако можеле не го спасиле коњот. „Бараме ваквите случки никогаш да не се повторат, а злоставувањето на животните да се третира како сериозен криминален акт и нарушување на безбедноста на сите, и луѓето и животните “, порача „Анима Мунди“.
сите 31 | | | веќе видена

Федерализацијата на Македонија е единствена можност за решавање на меѓуетничката криза, оценува поранешниот претседател и премиер на Албанија, Сали Бериша кој и понатаму е духовен лидер на десницата во Албанија, во една негова анализа за состојбите во Македонија, пренесува Макфакс. Бериша како што пренесува весникот „Газета 55“, нагласува дека за да има еден стабилен мир во Македонија, потребно е да има една гарантирана висока регионална автономија од типот на меѓуетничките западни држави како што е федерацијата или пак конфедерацијата. „Во 1992 година бев примен како претседател кај поранешниот француски претседател Франсоа Митеран и разговаравме за распадот на Југословенската федерација. Јасно стана збор и за Македонија“, нагласува Бериша и додава дека на оваа средба ја изнел и оценката за состојбата на Албанците во Македонија, но и потребата од широка автономија односно федерализација, пренесува весникот на албанската опозиција „Газета 55“ кој ги објавува во целост ставовите на Бериша за Македонија.
сите 4 | | | веќе видена

Седумнаесетгодишен мигрант беше убиен во Грција во вооружен судир меѓу полицијата и трговци со луѓе, јавуваат грчките медиуми. Престрелката се случила покрај островот Дими, кога јахта со 70 имигранти се обидела да влезе нелегално во грчките територијални води од Турција, информираа надлежните органи во Грција. Грчката крајбрежна стража и припадници на европската погранична агенција Фронтекс успеале да ја запрат јахтата и се качиле на неа. Престрелката почнала за време на спор меѓу полицијата и тројца мажи осомничени за трговија со луѓе, кои биле турски државјани. Едниот од нив признал дека ранил полицаец. Властите почнаа истрага за откривање на причините за смртта на имигрантот. Според анонимен извор од болницата на островот Сими тој е убиен најверојатно со огнено оружје.
сите 8 | | | веќе видена

Во близина на Смоквица се случила сообраќајна несреќа - две возила од марка „пежо“ и „поло класик караван“ се судрија на 150 метри пред автопатот, јави порталот Курир. Нема информации за повредени, а според фотографиите на Курир, причинета е огромна материјална штета. Полицијата и возила на Противпожарната служба се на местото на несреќата.
сите 24 | | | веќе видена

Унгарија завршила со поставување на бариерата од бодликава жица во должина од 175 километри, долж границата со Србија, со цел да го спречи преминувањето на мигрантите на нејзина територија. Унгарското Министерството за одбрана, исто така информира дека зад бодликавата жица, армијата гради и 4 метра високата ограда. Унгарија која е земја членка на Европската Унија и на Шенген зона пресретна 140 илјади мигранти кои доаѓаат од воени зони од Блискиот Исток и Африка.
сите 14 | | | веќе видена

Ние не се соочуваме со пропуст на Европската унија туку со впечатлив пропуст на некои влади, кои не сакаат да преземат одговорност и со тоа го спречуваат донесувањето на заедничкото европско решение, посочи Мартин Шулц за германскиот весник „Велт“. Праксата на некои европски земји да прифаќаат многу помал број мигранти го претвори Средоземно Море во масовна гробница и предизвикува ужасни сцени на границите, изјави претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц. Според него европските влади кои се спротиставуваат на предлозите на Брисел за заеднички план за бегалците можат повеќе да направат за да се стави крај на кризата. Тој додаде дека некои земји-членки на ЕУ „конечно ќе мораат да ги отстранат барикадите и да стават крај на оваа нечесна игра“. Шулц не именува ниту една земја. – Ова актуелна бегалска криза покажува што се случува кога Европа не е доволно Европа. Средоземно Море станува масовна гробница, на границите се гледаат ужасни сцени, сите ги обвинуваат другите, а тие на кои им е најпотребна помош ...
сите 7 | | | веќе видена

Околу 200 илјади домаќинства останаа без струја во западната канадска провинција Британска Колумбија поради бура, проследена со урагански ветрови и пороен дожд. Невремето го погоди јужниот дел од провинцијата, меѓудругото и Ванкувер, мегаполисот на Британска Колумбија. На одредени места брзината на ветерот достигна 117 километри на час. Стотици дрвjа се откорнати. Прекинатите се електричните линии, а нанесена е материјална штета на десетици автомобили и на станбени згради.
сите 10 | | | веќе видена

Сончево и топло време не очекува и денеска. Температурата ќе достаса до 37 степени. Во Скопје ќе дува слаб југоисточен и источен ветер. УВ-индексот ќе изнесува 7.
сите 144 | | | веќе видена

next