Кирилица

Околу 50 безживотни тела на мигранти се пронајдени во камион во Австрија, објави австрискиот весник „Кроне“. Според првичните сознанија мигрантите починале од задушување. Камионот бил паркиран во источниот дел на Австрија. Австриската полиција го потврди инцидентот
сите 144 | | | веќе видена

Италија презема вонредни мерки во очекување на уште 20.000 мигранти, изјави извор од италијанското Министерство за внатрешни работи. Според екстерите, бранот мигранти кои по морски пат се упатуваат кон Италија ќе продолжи до крајот на септември. - Очекувавме дека приливот на мигранти ќе се намали до крајот на летото. Сепак се покажа дека криумчарите го интензивираат пренесувањето мигранти. Тоа го покажуваат сведочења на мигранти пред судските власти. Според податоци од последните истражувања на властите во Сицилија, криумчарите на луѓе во Либија многу брзо се организираат во снабдувањето со нови пловни објекти. Другиот начин е претовар и превоз во нечовечки услови, наведуваат изворите. Од италијанското Министерство за внатрешни работи ја следат ситуацијата со посебно внимание при миграциите од Северна Африка.
сите 2 | | | веќе видена

Судот на Колорадо го осуди Џејмс Холмс на 12 доживотни казни и вкупно 3,318 години затворска казна поради убиството 12 лица во кино сала за време на проекцијата на филмот „Бетмен“. Изрекувајќи ја пресудата, судијата истакна дека без разлика од која болест боледувал Холмс, многуте докази покажале дека тој бил воден од „бес, омраза и одмазда“. Пред три години Холмс ја шокираше американската и светска јавност откако изврши оружен напад во кино сала во предградие на Денвер за време на проекцијата на филмот „Бетмен“. Тој се претставувал како „Џокерот“, а во нападот во кино салата усмрти 12 луѓе и рани 70.
сите 5 | | | веќе видена

Кумановската полиција уапси четворица кумановци кои ограбиле државјанин на Авганистан крај Куманово. Разбојниците на странецот му понудиле за 50 евра да го превезат во Србија. Во еден момент, го нападнале и го ограбиле, а од него зеле 1.200 евра, два мобилни телефони и ранец во кој имал вреќа за спиење и лична гардероба.
сите 3 | | | веќе видена

ВМРО-Народна партија реагира на, како што соопшти, крајно нетранспарентна и незаконски спроведена тендерска постапка при избор на изведувач за изградба на објекти во кои ќе бидат сместени Факултетот за информатика и Факултетот за физичка култура при УКИМ, за тендер распишан од Министерството за образование. „Според информациите со кои располагаме, фирмата што понудила најдобри услови и најниска цена, незаконски била предвреме елиминирана со образложение кое целосно е спротивно со одредбите од Законот за јавни набавки. Сето ова е направено со цел, да се спречи учеството на лицитацијата и заради најповолно понудени услови да не го попречи изборот на однапред утврдениот победник на тендерот. Изградбата на факултети претставува општ јавен интерес на граѓаните на Р.Македонија и тие имаат право да знаат кој, како и во колкава мера ги троши нивните пари“, соопшти партијата. ВМРО-Народна партија е зачудена што ваквата нетранспарентна пракса при спроведувањето на тендерските постапки продолжува од владејачката ...
сите 2 | | | веќе видена

Тивко, надвор од очите на јавноста и со заобиколување на секаква постапка за консултација и јавна дебата, власта деновиве изврши уште едно кастрење на работничките права, алармира движењето за социјална правда „Солидарност“. „Под изговор за божемно усогласување со прекршочни постапки, во законот за заштита од вознемирување на работно место, познат како закон против мобинг, предвидените високи казни за работодавачите беа намалени за да им биде уште посеедно дали психолошки ги малтретираат работниците во напливот на желбата за богатење“, стои во соопштението до јавноста. Од „Солидарност“ потсетуваат и дека за време на кратката историја на овој закон донесен во мај 2013 година нема ниту една правосилна пресуда во која беше задоволена правдата во корист на жртвата. „Законите сами по себе се извор, а само со донесени пресуди тие стануваат правда. Очигледен е напорот законите кои се носат дури и на ниво на потенцијална правда истата да ја релативизираат и да ги обесхрабруваат работниците воопшто да ја бараат. ...
| | веќе видена

Во Виена денеска продолжува самитот за Западен Балкан на кој се дебатира и треба да се предложат конкретни проекти за економско и социјално зајакнување на овој регион. Европската унија се заложи дека ќе инвестира во заеднички проекти 30 милијарди евра до 2030 година за развој на овие земји, а условот е меѓусебна соработка. Форумот во Виена е можност за претставување на инфраструктурните проекти на регионот, но поради актуелната ситуација важна тема на разговорите е и проблемот со азилантите. Ова е втора средба, откако пред една година во Берлин, германската канцеларка Ангела Меркел ја покрена оваа иницијатива за да се следи напредокот на земјите од Западен Балкан. На Виенската конференција, чиј домаќин е австрискиот канцелар Вернер Фајман, покрај премиерите од Западен Балкан, учествуваат и германската канцеларка Ангела Меркел, италијанскиот премиер Матео Ренци, потпретседателот на ЕК Федерика Могерини, а на билатералните состаноци ќе присуствува и Хајнц Фишер, претседател на Австрија. Конференцијата е ...
сите 122 | | | веќе видена

Партиските групи кои работат на спроведувањето на договорот од Пржино за надминување на политичката криза во Македонија, како што е најавено, денеска повторно на дневен ред ќе го имаат прашањето за специјалниот јавен обвинител, кој ќе има надлежност да ги истражи случаите „Прислушување“ и „Пуч“. Тој треба да биде избран најдоцна до 15 септември, две недели по враќањето на опозицијата во Собранието. Питер Ван Хојте кој е олеснувач во разговорите меѓу партиските работни групи, по вчерашната петчасовна средба изјави дека бил постигнат сериозен напредок за изборниот законик. „Техничките детали треба да ги разработат техничарите, но за политичкиот договор сме многу блиску до солиден договор за сите проблеми“, појасни Ван Хојте.
сите 26 | | | веќе видена

Европската комисија е подготвена да обезбеди износ од една милијарда евра до 2020 година за финансирање на регионалната сообраќајна мрежа со коридори во земјите од Западен Балкан, истакнаа шефовите на германската и на австриската дипломатија, Франк-Валтер Штајнмаер и Себастијан Курц. Тие, во заеднички авторски текст за белградскиот весник „Данас“, наведуваат дека тоа ќе им овозможи на земјите од Западен Балкан да бидат подобро поврзани меѓусебно, но и со ЕУ. Двајцата дипломати во авторскиот текст по повод Самитот за Западен Балкан, кој се одржува во Виена, оценуваат дека и покрај суштинскиот напредок, стабилноста во овој регион и понатаму е на „стаклени нозе“ и многу зависи од Унијата. Тие додаваат дека на Конференцијата посебно ќе биде истакнат фактот дека патот преку Западен Балкан е приоритетна рута на се поголем број бегалци кои бараат азил во Европа. „Ќе расправаме во Виена како ЕУ и како државите поединечно може да дадат поддршка за државите од Западен Балкан во нивните настојувања да се подобри ...
сите 106 | | | веќе видена

Кинеската полиција уапси 12 лица под сомнеж за вмешаност во неодамнешните експлозии во Тјанцен, јави Танјуг, повикувајќи се на полициско соопштение. Меѓу уапсените е директорот на компанијата која е сопственик на магацинот „Руи Хаи лоџистик“, Ју Сјуевеј, неговиот заменик Донг Шесјуан и уште тројца високи претставници на фирмата. Засега не се соопштуваат детали од обиненијата против уапсените. Во складот на комапнијата, специјализирана за транспорт и складирање на експлозивни средства и хемикалии пред две недели одекнаа неколку експлозии со јачина еднаква на детонација на 20 тони тротил, по што изби огромен пожар. Во експлозиите животот го загубија 139 лица, 34 се водат како исчезнати, а повеќе од 500 лица се уште се наоѓаат во болница. Властите ветија сеопфатна истрага во Тјанцен и упатија пет истражни тимови. Сопствениците на компанијата уште минатата недела признаа дека користеле врски во Владата за да ги добијат потребните работни дозволи. Претходно беше соопштено дека директорот на кинеското тело за ...
сите 2 | | | веќе видена

Два земјотреси биле почувствувани синоќа во Охрид, Битола и Ресен. Епицентрите на земјотресите се наоѓаат во соседна Грција. Првиот земјотрес се случил во 22 часот и 39 минути по локално време и бил со јачина од 2,6 степени според Рихтер. Епицентарот на овој потрес бил во битолскиот регин, поточно на 17 километри југозападно од Битола односно 123 километри јужно од Скопје. Според податоците на http://www.emsc-csem.org во 22 часот и 41 минута по локално време бил почуствуван уште еден земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтер. Епицентарот на овој потрес е на 31 километар јужно од Битола на територијата на Грција. Освен вознемиреност кај населението, потресите не предизвикале никакви штети.
сите 28 | | | веќе видена

Убиецот на двајцата телевизиски новинари Вестер Ли Фланаган оставил проштално писмо. Во него тој вели дека пукал поради „расна дискриминација“. Ова го соопшти „ABC“ повикувајќи се на писмото што е добиено по факс. Во писмото Фланаган раскажува дека со нападот се одмаздил за пукањето во Чарлстон на 17 јуни, во кое 21-годишен бел Американец застрелал 9 Афроамериканци. Фланаган исто така тврди дека тој самиот бил предмет на расна дискриминација, сексуални напади и слично во работата. 41-годишниот Фланаган, кој кратко работел за телевизискиот канал, пукаше во своите колеги за време на утринскиот блок. Трагедијата се случи во градот Мони, сојузната држава Вирџинија. Новинарот Алисон Паркер и операторот Адам Вард починаа на лице место. Потоа тој се застрела и почина во болница. 41-годишниот Фланаган кој кратко работел за телевизискиот канал, пукаше во своите колеги за време на утринскиот блок. Трагедијата се случи во градот Мони, сојузната држава Вирџинија. Новинарот Алисон Паркер и операторот Адам Вард починаа на ...
сите 16 | | | веќе видена

Освен што во политиката успева да ја „дрибла“ Европската унија со години, на премиерот Никола Груевски истото му појде од рака и на пријателскиот фудбалски натпревар Западен Балкан - ЕУ, што се одигра синоќа во Виена, во пресрет на денешниот важен самит од кој се очекуваат тешки и сериозни одлуки. На натпреварот, во кој учествуваа премиери и министри од регионот, а судеше еврокомесарот Јоханес Хан, Никола Груевски, како што воодушевено јавува државната информативна агенција МИА, „даде два, а асистираше при реализација на другите два гола“ за својата екипа. Западен Балкан го победи тимот на ЕУ со 4:2. За тимот на идните членки на ЕУ, покрај македонскиот премиер настапија и шефот на косовската дипломатија Хашим Тачи, министерот за надворешни работи на БиХ Игор Црнодак, неговиот колега од Црна Гора Игор Лукчиќ и претставници на Минитерството за надворешни работи на Австрија. Екипата на ЕУ беше предводена од премиерот на Словенија Миро Церар и шефот на австриската дипломатија Себастијан Курц. Правдата на ...
сите 5 | | | веќе видена

Четвртиот интернационален Џез-фестивал вечер почнува во Прилеп. Манифестацијата „Џез-викенд во Прилеп“ што ќе трае до 29 август на публиката ќе и понуди богата програма, а ќе настапат повеќе изведувачи од земјава и од странство. На летната сцена од Домот на културата „Марко Цепенков“ манифестацијата ќе ја отвори македонскиот артист Емин Џијан со своето трио. Снежана Ристеска, советник за култура во општина Прилеп информира дека локалната самоуправа е организатор на Џез-викендот. - Прилепскиот Џез-викенд, кој е во организација на Одделението за култура при локалната самоуправа, ќе го презентира музичкото творештво од светски џез размери пред прилепската публика со основна идеја за поинаков урбан Прилеп и заложби за следење на вистинските вредности и културни содржини, рече Ристеска. На Џез викендот ќе настапат Милан Петровиќ Квартет од Србија, триото на браќата Тавитјан, групата на Теодисиј Спасов од Бугарија, руската драмендбејз атракција „Салто“ и алтер составот на Дарко Рундек – „CUL DE SAC“. Сите три џез ...
сите 29 | | | веќе видена

Земјите од Контакт групата за Украина се договорија на средбата во Минск денеска за прекин на огнот на 1 септември во првата недела од новата учебна година, изјави специјалниот претставник на Организацијата за безбедност и соработка во Европа, Мартин Сајдик. По завршувањето на состанокот Сајдик повика за преземање на сите потребни мерки за гарантирање на безбедноста на училиштата во регионот на линијата на поделба меѓу украинските владини сили и проруските сепаратисти. Работната подгрупа за безбедност ќе продолжи со работа, со оглед на тоа што денеска не беше постигната спогодба за повлекување од фронтот на оружјето со калибар под 100 милиметри. Сајдик изјави дека следниот состанок на Контакт групата за Украина во Минск ќе се одржи на 8 септември.
сите 8 | | | веќе видена

На фудбалскиот стадион на клубот "Австрија" во Виена во тек е фудбалскиот меч меѓу два тима: "ФК Иднината на ЕУ" и "ФК ЕУ". Двете екипи ги сочинуваат високи политичари кои се дел од виенскиот Самит за Западен Балкан, што почна денеска и ќе трае и утре. Во екипата "Иднаната на ЕУ" се и македонскиот премиер Никола Груевски, српскиот премиер Александар Вучиќ, министрите за надворешни работи Ивица Дачиќ, Игор Лукшиќ, Хашим Тачи..., а во европската екипа се еврокомесарот Јоханес Хан, австрискиот шеф на дипломатијата Себастијан Курц и претставници од Европската комисија. Тимот "Иднината на ЕУ" во овој момент води 3:0, а два од трите гола ги постигна Никола Груевски.
сите 42 | | | веќе видена

Златко Ориѓански на својот профил на Фејсбук објави нова песна посветена на „нашиот Николае“. Во текстот на песната се вели дека „нашиот Николае“ е златно момче и добро дете кое не спие и работи 24 часа.
сите 4 | | | веќе видена

Осомничениот за убиството на двајцата новинари во американската сојузна држава Вирџинија за време на полициската потера се обидел да изврши самоубиство. Полицијата во Вирџинија соопшти дека за време на потерата осомничениот, кој е идентификуван како Вестер Флананган (41) доживеал сообраќајна несреќа, откако со автомобилот излетал од патот и оти е пронајден со прострелна рана. Неговиот живот е во опасност и тој е хоспитализиран, нагласи полицијата. Трагедијата се случила рано изутрината по локално време, во трговскиот центар во местото Бедфорд, кога се слушнале пукотници од огнено оружје по што новинарите и нивните соговорници се обиделе да се скријат. Телевизијата Даблју-Ди-Би-Џеј Севн (WDBJ7) јави дека е убиена новинарката Алисон Паркер (24) и камерманот Адам Ворд (27), а дека интервјуираната извршна директорка на стопанската комора на областа „Смит Маунтин Лејк“ Вики Гарднер е погодена во пределот на грбот и е хоспитализирана. Убиството буквално во живо беше прикажано на телевизијата, за која работеа ...
сите 54 | | | веќе видена

Момче загина денеска во индистриската зона Бунарџик во објектот на КЕМЕТ Инженеринг, јави А1он. Според првичните полициски информации, работна машина паднала врз вработениот и го усмртила на лице место. Од МВР велат дека е известена трудовата инспекција, извршен е увид на местото на несреќата, а телото на починатиот по наредба на јавен обвинител е предадено на обдукција. Несреќата се случила околу 11 часот.
сите 43 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел беше исвиркана и нарекувана предавничка од демонстранти, при нејзината посета на бегалскиот центар во градот Хајденау, провинција Саксонија. Протестот пред бегалскиот камп во Хајденау беа органзиирани од ултрадесничарските групи. Кога Меркел пристигна околу 150 демонстранти почнаа да скандираат „Предавничка“ и „Ние сме глутница“, бидејќи член на Владата така ја нарече крајната десница во Хајденау. Протестите за време на викендот во Хајденау прераснаа во судири со полицијата. - Германија нема да дозволи никаква толеранција кон агресијата на ултрадесничарските групи. Нема да има никаква толеранциј кон оние, кои го поставуваат под знак прашалник достоинството на другите, посочи Меркел, додавајќи оти нападите врз бегалците се срамни. Во исто време германскиот претседател Јоахим Гаук го посети Центарот за прием на кандидати за азил во берлинскиот кварт Вилмерсдорф. Гаук ги пофали студентите, лекарите и доброволците кои им помагаат на мигрантите во цела Германија, а ги осуди ...
сите 15 | | | веќе видена

next