Кирилица

Грчката левичарска партија Сириза во очи на предвремените избори на 20 септември води само со 0,5 процентни поени пред Нова Демократија, покажува најновото објавено истражување на јавното мислење. Партијата на поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, според анкетата на агенцијата Пулс спроведана за телевизијата Акција 24, би освоиа 26,5 отсто од гласовите, а Нова демократија 26 отсто, јавува Ројтерс. Ципрас во оваа изборна кампања влезе како „главен играч“, но повеќе истражувања на јавното мислење, објавени последните неколку дена, покажуваат дека неговата Сириза практично сега е изедначена со конзервативната Нова демократија на Вангелис Меимаракис.
сите 32 | | | веќе видена

Пороен дожд проследен со засилен ветер и пад на температурите за десетина степени, најавува за вечерва и за утре Управата за хидрометеоролошки работи. Влажната и нестабилна воздушна маса од Медитеранот што ќе ја зафати Македонија ќе предизвика изобилни врнежи од дожд кои наместа ќе бидат и над 30 литри на квадратен метар, особено во западните и југозападните делови од земјата. Ќе дува умерен, а повремено и засилен југоисточен ветер. Метеоролозите предупредуваат и на можна појава на град. Утре ќе има и значителен пад на температурите. Се очекува максималната температура да достигне до 22 степена. Врнежите од дожд ќе продолжат и в петок, но со послаб интензитет. Од викендот следува период на стабилно и потопло време.
сите 214 | | | веќе видена

Родители од Тетовско денеска се пожалиле дека нивните деца немаат превоз до училиште поради тоа што не им било платено на превозниците за претходните две години, вели лидерот на ПЦЕР, Самка Ибраимовски. „Сабајлето дојдоа повеќе родители од тетовскиот регион со поплака. Веднаш разговаравме со превозниците и ни кажаа дека не им е платен превозот за ланската и за прекланската година, како и дека не е објавен тендерот за превоз, а учебната година започна. Денес тетовските средни училишта се полупразни, затоа што не се дојдени поголем број деца од околните села поради немање превоз. Прашавме што ќе се случува понатаму, ни кажаа дека часовите ќе им бидат оправдани, но и за утре нема превоз. Ова се вика бесплатно образование. Учебната година започна а тендерот за превоз не е објавен“, реагира Ибраимовски.
сите 2 | | | веќе видена

Руското Министерство за надворешни работи потврди дека руски воени експерти се присутни во Сирија. Портпаролот на министерството Марија Захарова изјави дека експерти помагаат во испорака на руско оружје во Сирија, за кое Москва вели дека е наменето за борба против тероризам. Таа исто така рече дека САД побарале од Грција и Бугарија да го затворат воздушниот простор за руски летови до Сирија, што претставува „меѓународна грубост.“ Фото: Твитер
сите 6 | | | веќе видена

Денеска во 21 часот Авалон продукција ќе ја промовира првата заедничка песна на двајцата наши најквалитетни артисти во моментов Дуке Бојаџиев и Каролина Гочева. Песната „Зборови немам” е комплетно авторско дело на Дуке Бојаџиев музика, текст, аранжман и изведба, снимена е и продуцирана во музичкото студио „Гаеа“ (Gaea) во Њујорк, а вокалот на Каролина е снимен во „Марифет“ (Marry Phat) студиото на Ивица Јанкуловски во Скопје. Песната „Зборови немам“ ќе биде поставена во 21 часот на официјалните Фејсбук профили на Каролина, Дуке Бојаџиев, на „Авалон продукција“ и на официјалниот музички канал Јутјуб.
сите 40 | | | веќе видена

Клевети и конструкции за наводни судири во ДУИ при изборот за шеф на Централниот Изборен Штаб на Демократската Унија за Интеграција за идните избори, се дел од антиалбанската кампања и анти-ДУИ што се одвива на координиран начин од страна на многу кругови, велат од партијата. „Беким Незири е избран по предлог на Претседателот Али Ахмети, и со едногласна одлука на централното раководство на ДУИ без никаква контрадикција или двоумење, и следствено, уште од тој ден, сите структури на партијата се наредени по Централниот Изборен Штаб“, се вели во соопштението на ДУИ. Од партијата посочуваат дека пред неколку дена ги предупредиле граѓаните дека во следните месеци, во пресрет на изборите, ќе се одвива една, како што велат, бескрупулозна кампања со клевети и неосновани конструкции, со единствена цел за уништување на успешната политичка организација на албанците во Македонија. „Времето кога другите ги имаат претставено албанците и ги назначиле нивните предци заврши и нема да се повтори никогаш.. Денес, албанците се ...
сите 8 | | | веќе видена

Италијанската Влада ќе и додели 90 илјади евра на Македонија за справување со приливот на мигранти од Блискиот исток, соопштуваат од италијанската Амбасада во Скопје. „Вонредната состојба предизвикана од приливот на мигранти од Блискиот исток на пат кон северна Европа претставува нов предизвик за Европа и европските земји со кој заеднички треба да се справат земјите-членки на ЕУ и земјите-кандидати од Западен Балкан. Имајќи ги предвид предизвиците со кои моментално се соочуваат македонските власти, италијанската Влада донесе одлука да и додели на Македонија дополнителна мултилатерална помош во износ од 90.000 евра за финансирање на активностите на здруженијата на Црвениот крст и Црвената полумесечина на Република Македонија“, се наведува во соопштението од италијанската Амбасада во Скопје. Италијанската помош, како што велат од амбасадата, има за цел да ги поддржи активностите од примарна заштита на македонскиот Црвен крст и Црвена полумесечина за да им се помогне на најраливите групи мигранти (жени и деца), ...
сите 9 | | | веќе видена

Аферата „Телеком“ плаче за обвинителна истрага. Политичкиот тајминг, според експертската јавност е внимателно одбран. Очекуваат правна разрешница, но и нови инволвирани во скандалот, пишува Дојче веле. Сведочењето на поранешниот разузнавач Слободан Богоевски кое открива вмешаност на високи политички функционери во криминал и корупција во случајот со Маѓар Телеком не ја изненадува домашната јавност. За дел од аналитичарите е симптоматично што сведочењето на Богоевски се објавува во период кога треба да се почне со реализација на договорот од Пржино. Посебно што без никаква задршка се споменуваат имињата на првите двајца луѓе на ДУИ, за кои постои тврдење на посредник во целата таа акција дека се наводно корумпирани со по 2,5 милиони евра, како и името на поранешен премиер. Политичкиот аналитичар Јове Кекеновски очекува дека деновиве ќе излезат во јавност и други пикантерии од овој голем корупциски скандал, во кој се вмешани и други актуелни политичари. – За мене ова, од една страна, може да биде јасна порака ...
сите 2 | | | веќе видена

Најмалку тројца досегашни премиери вклучително и сегашниот требаше веќе да бидат во затвор осудени на долги години робија, изјави поранешниот гувернерот Петар Гошев за телевизија 24 Вести. „Не можам да поверувам дека сегашниот премиер е се уште на слобода, па дури и преговара за тоа како да се одржат идните избори иако тој организирал избори на најмафијашки начин“, вели Гошев за 24 Вести.
| | веќе видена

Имајќи предвид дека документацијата за случајот била на располагање на Јавното обвинителство во најмалку два мандата, а за тоа време не е отворена постапка, Либералната партија (ЛП) повикува специјалниот обвинител да го процесуира случајот со „Маѓар телеком“. „Аферата „Маѓар Телеком“ предизвикува гласен молк на политичката сцена во Македонија, а има реална сила како и објавените „бомби“. Либералната партија оценува дека ова прашање е суштинско за откривање на подземните врски и финансирањето на огромен дел од политичката сцена во Македонија. Објавените сведочења и јавните настапи на актери во овој период покажуваат дека коруптивните афери се карактеристика на македонските влади во континуитет и дека во нив се засегнати и „големите“ партии (ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ) и нивните коалициски партнери. Откривањето на незаконското финансирање на политичарите и политичките партии е основа за спречување на корупцијата на партиите, но и на системот во целост. Затоа, ЛП инсистира на целосно откривање на актерите во аферата ...
сите 14 | | | веќе видена

Британската кралица Елизабета Втора денеска одбележува 63 години и 217 денови, односно седум месеци на престолот, што претставува најдолг „стаж“ на еден монарх во историјата на Велика Британија. Претходно рекордот го држеше нејзината прабаба кралицата Викторија која на престолот беше 63 години и седум месеци. Според прецизните пресметки што се направени, попладнево во 17,30 часот по британско време, Елизабета Втора ќе биде 23.226 денови, 16 часови и 30 минути на престолот на Обединетото Кралство. Премиерот Дејвид Камерон изјави дека милиони Британци ќе го прослават овој “историски момент“. „Преку 63 години, Нејзиното Величество е симбол на стабилност во свет на постојани промени“, изјави Камерон. Кралицата ќе го прослави настанот во Шкотска каде што е на одмор со нејзиниот сопруг принцот Филип кој е со неа за време на целото нејзино владеење. На престолот таа се наоѓа откако го наследи својот татко, кралот Џорџ Шести, кој почина на 6 февруари 1952 година.
сите 15 | | | веќе видена

Од синоќа па до 12 септември, Струмица е местото каде актери од домашната и меѓународната театарска сцена ќе се натпреваруваат за единствената награда за највисоко актерско достигнување во рамките на фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“. Дваесет и третото издание на овој меѓународен фестивал го отвори градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев. - Осми септември 1991 – Осми септември 2015. Република Македонија денес ја слави 24 – годишнината од својата независност. Нека ни е честит денот, нека ни е вековита самобитноста на татковината. Една година по осамостојувањето на нашава земја, токму во овој храм на културата, група културни работници – ентузијасти, во рамките на добро осмислените културни содржини под наслов „Денови на Ристо Шишков“ ја востановија идејата, иницијативата и одлуката за организирање фестивал на камерен театар во Струмица кој ќе го носи името на големиот македонски актер Ристо Шишков. Таа идеја беше спроведена во дело веќе следната година, токму на денешен ден во 1993 г. кога ...
сите 16 | | | веќе видена

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово и пратеник во Парламентот во Приштина Рамуш Харадинај поднесе оставка од функцијата член на владината Комисија за надворешна политика, испраќајќи порака до власта да внимава да не ја доведе земјата до степен, на кој прашањето ќе биде дали некој воопшто ќе сака да живее во неа, пишува весникот „Коха диторе“. Алијансата за иднината на Косово соопшти дека Комисијата за надворешна политика се претворила во политички инструмент на премиерот Иса Мустафа и вицепремиерот Хашим Тачи и ја загубила смислата и својата првобитна улога. Незадоволен од демаркирањето на границата со Црна Гора, Харадинај ги нарече службениците во таа Комисија „идиоти“ и со други погрдни имиња. Харадинај ја обвини косовската Влада дека и предала косовска земја на Црна Гора.
сите 2 | | | веќе видена

Левичарското движење „Солидарност“ до медиумите испрати фотографии од графити направени низ Скопје по повод Денот на независноста на Република Македонија. „24 години зависиме од криминалци“, „24 години СДСМ-ДПМНЕ“ се само дел од испишаните пораки низ главниот град. Од „Солидарност“, состојбата во Македонија на 24-годишнината од независноста ја оценуваат како „назадување“, правејќи споредби меѓу стапката на невработеност, економскиот раст, миграциите и други показатели за развојот на државата од 1990 година досега.
| | веќе видена

Шпанскиот репрезентативец со црногорско потекло Никола Миротиќ видно изнервиран по поразот од Италија, на патот кон соблекувалната, го искина српското знаме. По инцидентот се огласи и самиот Миротиќ кој преку својот Твитер профил порача дека жали за својата реакција. „Длабоко жалам поради мојата реакција на крајот од мечот. Навистина не сфатив дека се работи за знаме, а особено дека тоа е српско знаме. Гледав во подот и нешто ми падна на главата. Никогаш не би навредил ниту еден симбол на некоја земја“, напиша Миротиќ на својот Твитер.
сите 18 | | | веќе видена

Снимателка на унгарска телевизија три пата физички ги нападна мигранти кои неуспешно се обидуваа да го пробијат полицискиот кордон кај унграскиот прифатен центар Реске. На снимките се гледа како таа сопнува човек со дете и како клоца едно момче и девојче. Снимателката, која унгарските медиуми ја идентификуваа како Петра Ласло, по серијата инциденти добила отказ. „Една колешка од Н1ТВ денеска се однесуваше на неприфатлив начин во прифатниот центар Реске“, соопшти на Фејсбук главниот уредник на телевизиијата Саболч Кисберк, додавајќи дека нејзиниот договор за вработување од денеска е поништен и дека Н1ТВ таа работа ја смета за завршена. Мигрантите од прифатниот центар Реске се обидуа да се вратат назад во Србија, но унгарската телевизиија не ги пушти. Многу од бегалците преспаа на отворено небо, во полето, на ниски ноќни температури и се надеваат дека ќе бидат превезени во центарот за регистрација.
сите 24 | | | веќе видена

Го пренесуваме во целост обраќањето на Средношколскиот пленум до премиерот Никола Груевски по неговиот вчерашен говор во МНТ по повод Денот на независноста. „Ние од Средношколскиот пленум сме веќе заситени од неаргументираната, неиздржаната канонада на лажни обвинувања од Ваша страна и од страна на Вашите министри. Згрозени сме од фактот дека си дозволивте јавно да нѐ обоите партиски, и нас како млади луѓе нѐ наречете „катастрофа за општеството“, со што ја урнавте секоја шанса за дијалог со Вашиот министер. Почитуван премиере, крајно понижувачкиот однос кон нас и непоткрепените факти, небулозните лаги и компарации кои ги изнесовте во врска со нашето образование, докажува дека никој друг освен Вие не се обидува да стекне политички поени врз нашиот грб. Да, битката меѓу Вас и нашиот пленум е политичка, но НИКАКО не е партиска. Знаете, разликата помеѓу политичко и партиско делување и спротивставување е огромна, и за нас е загрижувачки тоа што Вие, како премиер, како личност на врвот на нашата држава и истакнат ...
сите 6 | | | веќе видена

Форумот на жени при Либерално-демократската партија изразува длабоко сочувство до семејството на починатата родилка од Тетово. „Целосно е неприфатливо во денешни услови, еден детски живот да започне без да ја почувствува мајчинската прегратка.Крајно нехумано и срамно е да згасне животот на една млада жена поради незнаење, лоши услови и грешки во здравствениот систем. Лицемерен би бил било каков изговор, бидејќи јавното здравство во Република Македонија подолг период наназад бележи низа порази, кои за жал, чинат човечки животи“, се вели во сооопштението. Од партијата велат дека ќе се воздржат од барање политичка одговорност, но бараат итно поправање на состојбите. „Од етички причини и од почит кон семејството на родилката, во ова соопштение не го повикуваме на одговорност Министерот за здравство, Никола Тодоров.Но, без одложување, темелно и одговорно, бараме Министерството за здравство сериозно да се зафати со подобрување на условите во родилиштата низ целата држава, како за родилките, така и за ...
сите 2 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Кон крајот на денот ќе има повремени врнежи од дожд, локално проследени со грмежи. Во текот на ноќта врнежите ќе се интензивираат. Температурата ќе се движи од 17 до 28 степени. Во Скопје и околината слично време со температура до 25 степени.
сите 241 | | | веќе видена

Поради зголемениот прилив на бегалци на граничните премини во Гевгелија и на Табановце, Хелсиншкиот комитет за човекови права повика на активирање со донации и ангажирање доброволци. Потребни се и облека, обувки и ќебиња. Еден од пунктовите за собирање донации е и Хелсиншкиот комитет на улица Наум Наумовски Борче бр. 83, во Скопје.
сите 6 | | | веќе видена

next