Кирилица

Малопродажните цени на бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за два денара, а цената на дизелот и екстра лесното останува непроменета. Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, новата цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 62 денара за литар, а на Еуросупер БС-98 ќе биде 64 денари за литар. Се намалува и цената на Мазутот и ќе изнесува 19,9 денари за килограм. Просечната цена на сурова нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена изнесувала 46,27 долари за барел, а курсот на денарот во однос на доларот бил 54,32 денари.
сите 38 | | | веќе видена

Претставници на граѓанскиот сектор, практичари и стручњаците в среда ќе дебатираат на тема „Каков специјален јавен обвинител ѝ е потребен на Република Македонија?“. Дебатата, како што е најавено, треба да ги отвори темите за општествено – политичкиот контекст кој резултираше со потпишувањето на договорот и протоколот од Пржино; уставно – правните предизвици во формирањето на специјалното јавно обвинителство; компаративните искуства при отворањето специјални правосудни институции; како и за предизвиците во поглед на законските и практичните импликации во релевантните правосудни сфери, надлежностите, одговорноста, опсегот на работа, тимот и временската рамка на работењето на специјалниот јавен обвинител итн. Целта на дебатата е да се слушнат позициите на претставниците на граѓанскиот сектор, практичарите и стручњаците во поглед на предизвиците кои со себе ги носи овој сосема нов и значаен концепт за обновување на владеењето на правото во Република Македонија. Говорници на дебатата ќе бидат м-р Жарко ...
сите 20 | | | веќе видена

1.500 денари, 30 шишиња масло и бакарен казан се украдени од манастирот „Свети Ѓорѓи“ во населба Радишани, викнедов, соопшти полицијата. Непознат сторител со употреба на физичка сила и погоден алат ја извршил кражбата по што го напуштил местото на настанот стекнувајќи се со противправна имотна корист од 20.000 денари. Се преземаат мерки за откривање на сторителот.
сите 52 | | | веќе видена

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вчера го отфрли повикот на опозицијата да ги прифати бегалците од војната во соседна Сирија, одговарајќи дека неговата земја не е рамнодушна на трагедијата, но е мала и мора да се штити од тероризмот и од илегалната миграција. „Израел не е рамнодушен на човечката трагедија на бегалците од Сирија, ниту на оние од Африка. Израел е мала земја, многу мала земја, која нема ниту демографска, ниту географска широчина. Оттаму, мораме да ги штитиме нашите граници од илегалната миграција и од тероризмот“, изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, кој доаѓа од националистичката десничарска партија Ликуд. Нетанјаху на седницата на својот кабинет потсети дека Израел лекувал повеќе од 1.000 ранети луѓе од Сирија. Израелските војници често ги собираат ранетите Сиријци од границата и ги префрлаат во болниците на лекување, и откако ќе закрепнат ги враќаат на границата.
сите 4 | | | веќе видена

Турскиот премиер Ахмед Давутоглу го критикуваше, како што изјави, „смешно малиот број“ бегалци што Европа се подготвува да прифати, оценувајќи го Стариот континент за „христијанска тврдина“ за бегалците „Само Турција прифати над два милиона бегалци од Сирија и Ирак и направи тампон зона меѓу хаосот и Европа“, рече Давутоглу во интервју за германскиот весник „Фарнкфуртер алгемајне“. Според него, таквиот став спрема бегалците е во спротивност со европските вредности. Тој додаде дека Турција како земја кандидат за прием во Европската унија не се надевала на таква реакција на европејците.
| | веќе видена

Во касарната „Илинден“ во Скопје денеска се одржа свеченост по повод приемот на новите 125 професионални војници на служба во Армијата на Македонија. На свеченоста присуствуваа министерот за одбрана Зоран Јолевски и началникот на генералштабот на АРМ, генерал-потполковник Методија Величковски. Во обраќањето пред новите војници, Јолевски рече тие поминале ригорозен процес на селекција и докажале дека се најдобри меѓу најдобрите. „Работете посветено, чесно и хумано. Вашата подготвеност и енергија, амбицијата и желбата за успех нека бидат основата на која ќе се темели напредокот во вашата кариера. Свесни сме дека клучен елемент за успехот на секоја армија е високо обучениот, мотивиран и квалитетен професионален воен персонал. Поради тоа долгорочно инвестираме во обуката на персоналот на Армијата“, порача министерот Јолевски.
сите 13 | | | веќе видена

Лидерката на француската крајна десница Мари Ле Пен во неделата ја обвини Германија дека прима илјадници мигранти и бегалци бидејќи сака да ги намали платите и да вработи „робови’. “Германија веројатно мисли дека нејзиното население умира и сега се обидува да ги намали платите и да продолжи да вработува робови кои пристигнуваат преку масовната мигранциија“, изјави Ле Пен на состанокот со своите приврзаници во Марсеј, кој е важна француска дестинација за мигрантите од северна Африка. Ле Пен ја обвини Германија дека сака да наметне имиграциона политика на Европската унија. „Германија не сака само да управува со нашата економија, туку сака и да не присили да прифатиме илјадници баратели на азил“, вели Ле Пен, притоа истакнувајќи дека Франција нема можности ниту пак сака да ги отвори своите врати за „светката бедотија“. За разлика од Ле Пен францускиот претседател Франсоа Оланд ја поддржа германската канцеларка Ангела Меркел. Двајцата испратија заедничко писмо до европските лидери со инсистирање да биде создаден ...
сите 8 | | | веќе видена

Владата во Берлин одлучи да издвои три милијарди евра за 16 германски сојузни држави и општини како би помогнала за згрижување на околу 18.000 бегалци и економски мигранти кои пристигнаа во текот на минатиот викенд, се наведува во заедничката изјава на владејачката коалиција во Берлин. Ве текот на петчасовниот состанок, лидерите од владејачката коалиција на германската канцеларка Ангела Меркел постигнаа договор и за низа други мерки, како што е забрзување на процедурата за добивање на азил и олеснувања за изградбата на прифатилишта за азилантите. Покрај трите милијарди евра за германските сојузни држави и општини, официјален Берлин планира да издвои уште три милијарди евра за финансирање на своите трошоци, како што се испалти на надоместоци за азиланти, се наведува во изјавата. Договорот вклучува проширување на списокот на земји кои се сметаат безбедни што се однесува на оние кои, воглавно, немаат право на добивање азил - од Косово, од Албанија и Црна Гора.
сите 24 | | | веќе видена

Денешното рочиште со кое требаше да почне судскиот процес „Пуч“, е одложено бидејќи во судницата повторно не се појави четвртообвинетиот, Зоран Заев, претседател на СДСМ, како што беше и најавено, пренесува „Мета“. На рочиштето беше изнесен предлогот на Обвинителството за организиран криминал и корупција, кое бара на Заев да му се укине мерката за претпазливост, односно да се јавува повремено во струмичкиот суд, и предложи да му се определи мерка на претпазливост – одземење на пасошот или други исправи за преминување на границата. За предлогот на обвинителството ќе решава кривичниот совет на oдделението за гонење организиран криминал и корупција на Основен суд Скопје 1. Наредното рочиште е закажно за 5 октомври. Извор: Мета
сите 33 | | | веќе видена

Скопската обиколница од 7 часот утрово е затворена за сообраќај, согласно воведениот времен режим поради снимањето на францускиот филм „A Fond“. Сите возила се пренасочуваат кон влезот во Скопје. Според Одобрението од Министерство за транспорт и врски од 3-ти овој месец и известувањето од „Мануфактура продукција“, времена измена на режимот на сообраќај на делница 3 Автопат 2, клучка „Хиподром“ - клучка „Сарај“ (Скопска обиколница) ќе има 16 дена од 7 до 19 часот. Скопската обиколница ќе биде затворена од 7 до 11 септември, од 14 до 18 септември, од 21 до 25 септември, како и на 28 септември.
сите 34 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и посвежо со сончеви периоди. Ќе дува слаб, а во северните делови умерен северен ветер. Температурата ќе се движи од 17 до 31 степен. Во Скопје слично време, променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува ветер од северен правец. Температурата ќе достигне до 26 степен
сите 239 | | | веќе видена

Британската влада планира да оддели 12 милијарди фунти, околу 18 милијарди долари од буџетот за меѓународна помош, за сместување и прифаќање на илјадници сириски бегалци, изјави денеска британскиот Министер за финансии Џорџ Озборн. – Од буџетот за хуманитарна помош моментално одделуваме само околу 250 милиони фунти, односно 360 милијарди долари на земји како Сирија, Јордан и Турција – изјави министерот, додавајќи дека е потребно целосно ревидирање на системот по кој се распределуваат овие средства. Озборн нагласи дека расположливите средства би требало да се користат директно за потребите на сириските бегалци.
сите 2 | | | веќе видена

Сведочењето е конструкција на непосточки настани и околности, реагира владејачката ДУИ, на објавеното сведочење на екс-разузнавачот Слободан Богоевски, пред судот во Њујорк за аферата Маџар Телеком. - Ова е апсолутна невистина која се актуелизира како дел од гнасната кампања со лаги и измислувања во функција на предвремените избори догодина. Правните застапници уште утре ќе ги разгледаат материјалите и ќе поднесат соодветни пријави – изјавија од ДУИ за Телма. Претходно и екс-премиерот Бучковски реагираше дека сведочењето на Богоевски било тенденциозно и невистинито.
сите 61 | | | веќе видена

Унгарскиот премиер Виктор Орбан, вечерва ги повика Австрија и Унгарија да ја затворат границата. Во изјавата емитувана во дневникот на австриската државна телевизија, Орбан рекол дека тие две држави требало јасно да кажат дека понатаму нема да прифаќаат бегалци, затоа што повеќе милиони луѓе ќе дојдат во Европа. „Влегување во ЕУ без документи не одговара на правилата, но и покрај тоа Австрија им дозволи на мигрантите да влезат во земјата“, критикуваше тој. Повеќето мигранти се економски бегалци, тврди Орбан. Орбан укажал дека Унгарија има доволно финансиска и полициска сила за да им даде сместување и храна на оние на кои тоа им е потребно, но и покрај тоа сите сакаат да одат во Германија.
сите 9 | | | веќе видена

Вечерва кај Ротино избувна голем пожар кој во моментов е активен, а противпожарната единица на Битола е на терен и состојбата според зборовите на командирот е многу опасна, јави Тера телевизија. Пожарот, како што известува телевизијата, зафатил и едно возило кое се движело на патот и кое изгорело. Засега нема информација за повредени.
сите 38 | | | веќе видена

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу денес остро го критикуваше „смешниот и мал удел” за бегалците кои ги прифаќа Европската унија, нарекувајќи го стариот континент „христијанска тврдина Европа” Турција само од Сирија и Ирак прими 2 милиони бегалци и со тоа создаде „тампон зона меѓу хаосот и Европа”, напишал Давутоглу во авторскиот текст за германскиот весник Frankfurter Algemajne Cajtung, пренесува Танјуг. Давутоглу исто така истакна дека финанскиот придонес на ЕУ за турските напори за прифакање на бегалци е мал. “Европа има еден згоден рефлекс да го префрла проблемот на бегалците на градите на Турција и да гради христијанска тврдина Европа” напишал Давутоглу и истакнал дека таквиот пристап е спротивен на европските вредности и дeка Турција како кандидат за членство во ЕУ не може да замисли тој пристап да има поддршка од повеќето европјани. Време е Европа конечно да преземе заеднички мерки во однос на прашањето на имиграцијата, рекол турскиот премиер, додавајќи дека неговата зeмjа е подготвена за соработка со ...
сите 3 | | | веќе видена

Првиот потпретседател на Владата на Србија и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјавил дека Србија не може сама да се избори со бегалската криза, туку очекува од Европската унија да донесат заедничка платформа за решавање на тој проблем „Не велам дека не сакаме коректен однос кон бегалците и мигрантите, но тоа се мигранти и бегалци и за донесување на такви одлуки мора да ги имате предвид многу фактори, па и геостратешки и геополитичките. Затоа во овој момент ние не сме разговарале“, рекол Дачиќ на конференцијата за новинари. Тој додал дека Брисел применува двојни стандарди кон Србија, бидејќи од неа бараат да направи Акционен план за решавање на бегалската криза кој ни самата Европска унија го нема. „Кога се делат пари, тогаш не сме дел од ЕУ, а кога се делат бегалци, тогаш сме“, порачал Дачиќ. На прашањето што ќе направи Србија ако Унгарија ги затвори границите, како што најави, шефот на српската дипломатија рекол дека Србија се наоѓа вклештена помеѓу групите на земјите од ЕУ и Македонија која ...
сите 4 | | | веќе видена

Груевски нема храброст целосно да ги чита извештаите на меѓународните финансиски институции, затоа изгледа зборува за привиденија, велат од опозициската СДСМ. Според партијата, очигледно е дека никој од меѓународните финансиски институции повеќе не сака да седне јавно пред камери во иста просторија со кој било од неговата Влада. „ММФ во извештајот што му го испрати го наведува токму тоа на што посочуваме. Актуелната Влада од 2008 година двојно го зголемила јавниот долг, односно двојно ги задолжила граѓаните. Пониските приходи и најавените расходи ќе го зголемуваат дефицитот и тој ќе порасне далеку над планириот со Буџетот, што значи нови задолжувања. ММФ децидно вели дека е неопходно спроведување на политичкиот договор како основа за стабилизирање на економијата.“, стои во соопштението на СДСМ. Тој договор подразбира специјален обвинител и оставка на Груевски. Она од што најмногу се плаши Груевски, ММФ го наведува како услов за економски остварувања.
сите 2 | | | веќе видена

next