Кирилица

Раководството на Манчестер Јунајтед почна преговори со голманот Давид де Хеа за нов договор, пренесуваат британските медиуми. Актуелниот договор на Де Хеа со Јунајтед му истекува следната година, а во изминатиот период медиумите шпекулираа дека голманот нема да го продолжи договорот. Де Хеа ова лето требаше да се пресели во Реал Мадрид, но трансферот пропадна откако документацијата не стигна на време во седиштето на Фудбалскиот сојуз на Шпанија. Би-Би-Си пренесува дека преговорите помеѓу агентот на Де Хеа, Хорхе Мендеш и раководството на Манчестер Јунајтед се почнати.
сите 40 | | | веќе видена

Во скопскиот Апелациски суд за денеска е закажана расправата за случајот „Монструм“, односно за петкратното убиство кај Смилковското езеро. Ова е втор обид да почне раправата откако првиот пат во јули годинава беше одложено поради тоа што двајца од обвинетите во случајот, Хаки Азири и Агим Исмаиловиќ не беа спроведени од затворот во Идризово. Според првостепената пресуда, шестмина од обвинетите добија доживотни казни затвор, а едно лице беше ослободено од обвинение поради немање докази.
сите 35 | | | веќе видена

Вицепремиерот за рамковни прашања, Муса Џафери, изјави дека подготвува кривични пријави против поранешниот шеф на тајната полиција, Слободан Богоевски, за неговите обвинувања дека тој и лидерот на партијата, Али Ахмети, се вмешани во скандалот за „Маѓар телеком“, објави „Порталб“. – Обвинувањата против мене кои се однесуваат дури и на организирање убиства се сериозни и тешки. Станува збор за прашања од лична природа и ќе тужам за клевета. Тој ќе мора сите овие работи да ги докаже пред нашите институции – изјави Џафери за „Порталб“ .
сите 14 | | | веќе видена

Го определивте ли и новинарот што ќе сопнува бегалци со деца во рацете?, прашуваа претседателот на Либералната партија )ЛП), Ивон Величковски, по вчерашната изјава на министерот за надворешни работи Никола Попоски дека Македонија размислува за изградба на ограна на границата и порачува дека тоа што македонскиот министер за надворешни работи дава изјава за унгарски медиум не значи дека треба да го прифати Орбановиот стил на решавање на прашањето на бегалската криза. - Затоа, прашањето до министерот и Владата е кога започнале да ја разгледуваат ваквата опција, по чие овластување и по чија иницијатива? Прашањето се однесува и до сите Пржински коалициони партнери – дали и кога и тие се согласиле со ваквата евентуална мерка? Ако не, тие се должни уште денес истото да го негираат и спречат – без оглед што им е потребно да ја дефокусираат јавноста од аферата „Маѓар Телеком“. Основно прашање денес е како Македонија може да помогне и како да се вклопи во европските напори и мерки за надминување на бегалската криза, а ...
сите 12 | | | веќе видена

Македонија ја разгледува можноста за изградба на ограда на својата граница, слично како што тоа го стори Унгарија за да го сопре големиот прилив мигранти, изјавил министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Попоски, во интервју за унгарскиот неделник „Фиѓело“, пренесува „Мета“. На Македонија, според Попоски, веројатно „ќе ѝ треба некаков вид физичка одбрана, иако тоа нема да биде долгорочно решение“. – Но, ако се земе предвид сериозно што Европа бара од нас да направиме, исто така ќе ни треба и тоа. Или војници или ограда или комбинација од двете – рекол Попоски. Извор: Мета
сите 43 | | | веќе видена

Скопската обиколница утре повторно ќе биде отворена за сообраќај поради најавата за дожд, информира македонската продукција „Мануфактура“ во име на продукцијата од Франција „Шик филмс“ која таму го снима филмот „А Фонд“. Филмот почна да се снима во понеделникот кога обиколницата беше затворена за движење на возила. Поради неповолната временска прогноза, и денеска, немаше снимање на обиколницата.
сите 47 | | | веќе видена

Лидерот на Социјалистичката партија на Србија и министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ ги предупреди Албанците од југот да не прават паралела меѓу Заедницата на српски општини на Косово и Метохија и Асоцијацијата на општини со албанско мнозинство. Коментирајќи ги најавите на лидерот на Албанците од Југот на Србија за формирањето на таа Асоцијација, Дачиќ на предизборниот митинг во Медвеџа, каде во недела ќе се одржат вонредни локални избори, рекол делка Албанците во Србија не смеат да бидат дискриминирани, но мора до го почитуваат нејзиниот Устав. “Ги предупредувам во сабота во Прешево да не прават никаква паралела со Заедницата на српските општини на Косово и Метохија, ги предупредувам да не си играат со оган и да го почитуваат Уставот и поредокот на Република Србија. Тоа што Србија е за дијалог, не значи дека е слаба, напротив таа е силна, најсилна во последните 20-30 години”, нагласил министерот. Дачиќ оценил дека е лага оти Србија ја признала независноста на Косово со тоа што води преговори во ...
сите 8 | | | веќе видена

Американскиот претседател Барак Обама денеска им соопштил на своите советници дека сака САД следната буџетска година, што почнува на 1 октомври, може да примат 10.000 сириски бегалци, информира Белата куќа. Од избувнувањето на граѓанската војна во Сирија, пред четири години, САД досега прифатиле само околу 1.500 Сиријци, пренесоа американските медиуми. Портпаролот на Белата куќа Џош Ернест изјави дека износот од околу четири милијарди долари, колку американската администрација обезбеди за агенциите за хуманитарна помош и за другите сродни организации, е најефикасниот начин САД да помогнат во разрешувањето на хуманитарната криза во Европа. Ернест додаде дека претседателот Обама одлучил дека прифатот на поголем број бегалци во САД ќе придонесе за подобра реакција на оваа земја кон кризата на Блискиот Исток, од каде десетици илјади лица бегаат од војната кон сигурноста на Европа.
сите 7 | | | веќе видена

СДСМ јавно се обврзува дека по победата на изборите во април следната година околу зградата на владата нема да има ограда и дека таа ќе биде извадена. Овој простор повторно ќе им биде вратен на граѓаните, изјави денеска пред зградата на владата портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, кој смета дека треба да се врати стариот лик на оваа зграда. Тој нагласи дека нема ограда што може да го спаси Груевски. „Никола Груевски се оградува од народот, од граѓаните. Барокната ограда од ковано железо е најголемиот симбол на неговиот страв. Тој се плаши од револтот кај граѓаните коишто не сакаат нечесни политичари. Груевски се плаши од одговорност за криминалот, корупцијата, за сите злоупотреби во изминатите 9,5 години, за се она што се потврди со доказите од проектот „Вистината за Македонија“,рече Шилегов. Тој потсети дека и во време на еднопартискиот систем, зградата на Владата не само што не била оградена, туку просторот околу неа бил еден од поубавите јавни простори. „Но, Груевски се навикна сопствените комплекси и ...
сите 7 | | | веќе видена

Откако обвинителот ги отфрлил сите обвиненија против македонскиот кошаркар Перо Антиќ и неговиот соиграч од Атланта, Табо Сефолоша, кои беа дел од немила случка пред неколку месеци, во ноќен клуб во Њујорк, судот воопшто не го почна процесот. Тогаш Антиќ беше притворен заедно со Сефолоша, кој при апсењето доби скршеница на ногата, поради давање отпор на полицајците за време на приведувањето.
сите 2 | | | веќе видена

Британската телевизија Скај Њуз објави скандалозно видео од пограничниот појас помеѓу Македонија и Грција на кое се гледа како македонски полицаец со пендрек мава и удира по бегалците, кои накиснати од поројниот дожд се обидуваат да влезат на македонска територија и да го продолжат патот кон Европа. Најмалку 7.000 лица, вклучувајќи и голем број родители кои носат мали деца, поминуват низ калливи области низ Грција и Македонија, со цел да влезат во Србија, известува Скај Њуз . Новинарката на Скај Њуз Лиза Холанд, известува дека овие слики се направени во Македонија. „Ние разбираме дека е ова гранична полиција, знаеме што се и кои се, и тие може да кажат дека се обидуваат да ја задржат контролата, но може да се види дека луѓето се удираат со пендреци“, вели Холанд. Од грчката погранична полиција ги известиле Скај Њуз дека денеска се случил најголемиот бран на мигранти и бегалци кои се обиделе да влезат од Грција во Македонија. Освен видеото Скај Њуз објави и неколку потресни фотографии на кои се гледаат ...
сите 11 | | | веќе видена

На новинарот Саше Ивановски Политико денес не му бил дозволен пристап во Македонскиот народен тетар(МНТ) каде премиерот Никола Груевски прмовираше 30 наслови од едицијата „Ѕвезди на светската книжевност“. Ивановски на „Мактел“ објави дека бил уапсен од обезбедувањето на Груевски и потоа набргу пуштен, со наредба да се оддалечи 50 метри од влезот на МНТ. Држејќи го на дистанца од објектот на МНТ, од обезбедувањето на Груевски направиле консултации дали да го носат во полициска станица и дали да му го одземат телефонот. Но, како што пишува „Мактел“, решиле да го пуштат Ивановски, при што го следеле до неговиот автомобил и го снимале со камера. Повеќе детали за инцидентот ОВДЕ(Мактел)
сите 15 | | | веќе видена

Пензионерка од Скопје е добитничка на седумка од 71. коло на НовоЛото вредна 6.000.000 денари. Од Државната лотарија на Македонија наведуваат дека добитничката, која сака да остане анонимна,е долгогодишен играч на игри на среќа. – Лотото е мојата забава. Пополнувањето на комбинациите со бројчиња е мој ритуал, а очекувањето на извлекувањата секогаш ме држи во исчекување и ме исполнува со возбуда. Емисиите се куси и интересни за гледање. Емисијата во која беа извлечени токму моите броеви, ја изгледав со задоволтсво, ги запишував бројчињата кои се извлекуваа на лист хартија, а дури потоа ги споредив со моите уплатени броеви. Чувството дека се извлекоа моите 7 бројчиња беше неверојатно, вели добитничката на последната седумка. Играла четири колони по седум броеви, кои биле избрани по датумите на родендените на своите најблиски. Ова е 12-та седумка, а четврта во 2015 година.
сите 4 | | | веќе видена

Турски авиони-ловци продолжуваат да бомбардираат позиции на курдските борци во северен Ирак вчера и денеска, изјави денеска турскиот премиер Ахмет Давутоглу. Во воздушните напади се постигнати ефективни резултати, посочи премиерот. Турската армија ги интензивираше воздушните напади врз позиции на Курдската работничка партија (ПКК), откако борците од групацијата во неделата убија 16 турски војници, најсмртоносен напад на ПКК од прекинот на примирјето во јули.
сите 43 | | | веќе видена

Фабриката „Вистеон електроник Македонија“, претходно „Џонсон контролс“, си оди од слободната зона Бунарџик, потврдија од компанијата во соопштение до медиумите, пренесува „Мета“. Одговорната за комуникации на „Вистеон електроник“, Џона Кристенсен, објаснува дека компанијата планира да престране со работа во овие погони до крајот на 2016 година поради „вишок капацитети во европското производство на компанијата“. Во моментов, во компанијата преговараат со потенцијален купувач за можноста „трета страна да ја преземе сопственоста на фабриката и да понуди вработување на дел од постојната работна сила“. Според објаснувањето од компанијата, одлуката била донесена независно од какви било субвенции кои фабриката ги добивала пред „Вистеон електроник“ да стане сопственик на „Џонсон контролс“. Фабриката „Џонсон контролс“ во Македонија се отвори на крајот од 2006 година. Минатата година дел од оваа компанија беше продаден на корпорацијата „Вистеон“. Извор: Мета
сите 8 | | | веќе видена

ЦИВИЛ – Центар за слобода ги поддржува пленумите на студентите, средношколците, наставниците и родителите кои се изворни, натпартиски иницијативи и кои покажаа и докажаа дека во Република Македонија, сепак, постои граѓанска свест и култура. И студентите, и средношколците, покажаа ретко видена свест, солидарност и зрелост со сите свои постапки од првиот ден, сé досега. „Со своето претставување на јавноста, аргументираниот пристап кон проблемите кои ги засегаат нив директно, но и целото општество, подготвеноста за дијалог, но и цврстината со која ги застапуваат своите ставови, идеи и предлози – младите им одржаа лекција на сите во оваа земја. Од младите на Македонија може и треба да се учи. Тие во текот на изминатите месеци, на студ и температури под нулата, по дожд и под жешкото сонце, на улица ги бранеа принципите на демократијата, барајќи да се престане со лошите реформи во образованието. Младите на Македонија им се спротивставија на сите притисоци и етикети, на сите уцени и закани, а нив ги имаше многу. ...
| | веќе видена

„Многу луѓе ме прашуваат овие денови дали има план Б, доколку до 15 септември не се назначи специјален јавен обвинител. Не! План Б нема и на 15 септември мора да се избере специјален обвинител“, изјави денеска шефот на делегацијата на Мисијата на ЕУ во земјава, Аиво Орав. Тој истакна дека изјавите што вчера ги дадоа премиерот Никола Груевски и лидерот на опозицијата, Зоран Заев, во врска со изборот на специјален јавен обвинител се охрабрувачки. – Остануваат уште неколку отворени прашања, кои ако не во наредните неколку часа, тогаш во наредните неколку дена, верувам дека ќе бидат надминати и ќе се постигне договор околу нив за на 15 септември да се назначи јавен обвинител и веќе од 16 септември тој да почне со работа, а сè во интерес на граѓаните на земјата – рече Орав. Според него, четирите партии во јуни и во јули успеаја да постигнат договор кој беше извонредно постигнување, но сега се во фаза што е многу потешка, а тоа е имплементација на договореното. Опозицијата се врати во Собранието, што беше еден од ...
сите 28 | | | веќе видена

После реакциите на социјалните мрежи, Општина Центар се огласи со соопштение за змените во ДУП „Дебар Маало“. „На 15 јули беше јавната презентација за предлог измените во овој ДУП. Иако поканата беше јавна и отворена за сите граѓани, медиуми и невладини организации, присуствуваа само заинтересираните граѓани и институции. И покрај тоа што законската обврска е десет работни дена, одлучивме јавната анкета да трае два месеци, како никогаш досега, и како за ниту еден ДУП. Ова го направивме за конечно да се слушне и прифати гласот на граѓаните. Сите издржани предлози од јавната анкета ќе бидат имплементирани во конечната верзија на ДУП Дебар Маало 1 и Дебар Маало 2. Во измените на планот што се подготвуваат, нема драстични разлики со постоечкиот ДУП донесен во 2012 година од претходното раководство на Советот. Тогаш никој не реагираше на решенијата во ДУП – от. Сега само се усогласуваат границите на градските четврти по Генералниот урбанистички план на Град Скопје, што е и законска обврска на општината. Во секој ...
сите 12 | | | веќе видена

next