Кирилица

Бомба со калибар од 75 милиметри со потекло од Првата светска војна, вчера, околу 17 часот, е пронајдена во Битола. Бомбата е пронајдена на улицата Довчевик, а по пријава на случајот, таа е подигната од Дирекцијата за заштита и за спасување.
сите 6 | | | веќе видена

ЈП „Паркинзи“ на општина Центар остро реагира на Деталниот урбанистички план (ДУП) „Дебар Маало“ кој е донесен од претходното раководство на општина Центар и актуелната Влада. ЈП ПОЦ смета дека доколку се спроведат ДУП-овите од 2011 и 2012 година во кои на местото на бараките на општина Центар е предвидена административна зграда, тој простор ќе се задуши бидејќи нема предвидено гаражен простор и капацитетот на возила за паркирање на тој паркинг ќе се надмине. ЈП „Паркинз“и на општина Центар апелира да се направи мораториум на предвидената изградба на образовната институција на локацијата зад општинската зграда кај Градскиот парк која е планирана и преземена од ГУП-от донесен од Град Скопје, во 2012 година. На тоа место, сметаат во ПОЦ, треба да се зачува и одржува зеленилото кое го краси овој простор и да се создадат услови за паркирање со изградба на еко монтажни гаражи кои ќе го решат проблемот со паркирањето и на жителите и на сите останати посетители на општината. „Доколку се остварат овие урбанистички ...
сите 58 | | | веќе видена

Хрватскиот премиер Зоран Миловановиќ порача дека на бегалците кои ќе влезат во Хрватска ќе им биде дозовлено да поминат и да го продолжат својот пат кон Западна Европа. Во браќањето пред хрватскиот Сабор, Миловановиќ потврди дека во текот на ноќта од Србија на територијата на Хрватска влегле околу 150 бегалци. „Хрватска во целост е подготвена да ги прифати или упати овие луѓе каде тие сакаат да заминат, а очигледно е дека тоа е Германија или некоја скандинавска земја“, рече Милановиќ. Тој најави дека поради бегалскиот бран во земјата ќе биде свикана и седница на Советот за национална безбедност, а притоа и порача на претседателката Колинда Грабар Китаровиќ дека за овој проблем и онака е одговорна исклучиво хрватската Влада. Премиерот ја потсети Грабар Китаровиќ дека таа не е членка на ова тело, односно дека сите членови веќе имаат дневна координација и се запознати со сите проблеми.
сите 39 | | | веќе видена

По повеќегодишна дебата, изгледа дека најактивната социјална мрежа е на само неколку чекори од воведување на „Dislike“ опција на страната. Директорот на Фејсбук, на состанок во седиштето на компанијата изјави дека во следните месеци планираат да ја воведат опцијата „Не ми се допаѓа“, покрај постоечката „Ми се допаѓа“. Марк Цукенберг истакна дека ова им овозможува на корисниците да ги искажат своите емоции, со тоа што досега имаа на располагање само една опција. „Корисниците со години прашуваа за воведување на „dislike“. Денес конечно можам да потврдам дека работиме на тоа и наскоро ќе биде достапно“, изјави Цукенберг притоа додавајќи дека не е секој момент, добар момент. „На пример, ако споделувате содржини како што се вестите за избегличката криза или статус за смрт на некој во семејството, не е најпријатно да се притисне „ми се допаѓа“ на таква содржина. Сметам дека на корисниците им е важно да се воведат повеќе опции“, вели Цукенберг.
сите 17 | | | веќе видена

Околу 600 мигранти утрово со првиот воз од железничката станица во Гевгелија заминале кон Табановце, додека во текот на вчерашниот ден заминале четири специјални возови со околу 2.500 мигранти, информираат од железничката станица. Сумираните резултати од вчерашното транзитирање на мигрантите низ Македонија во изминативе два дена укажуваат на извесно смирување на состојбата на јужната граница и на намалување на бројот на бегалци кои преку Грција пристигнуваат во прифатниот камп во Гевгелија. Според УНХЦР и Меѓународниот Црвен крст, бројот на мигранти кои пропатувале вчера од Гевгелија до Табановце изнесува околу 3.000, а дел од мигрантите за превоз користат автобуси и такси возила.
сите 39 | | | веќе видена

Шеснаесет дена од стартот на учебната година, Министерството за oбразование и локалната самоуправа не презедоа буквално ништо во однос на проблемот со просториите за настава на средношколците од македонските паралелки на гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“, реагира ВМРО-НП. Општинскиот комитет на ВМРО-Народна партија од Тетово се прашува што толку згрешиле средношколците – Македонци што упорно се игнорираат барањата на нивните родители и професори децата да учат во простории какви што доликуваат на образовна институција. „И покрај нашата реакција до надлежните институции одговор од истите скоро и да нема, а со тоа се докажува дека Министерството и локалната самоуправа, всушност, прават се само не она за што се избрани. Општинскиот комитет на ВМРО-Народна партија од Тетово го прашува Општинскиот комитет на ДПМНЕ, дали можеби игнорирањето во однос на проблемот со гимназијата лежи во нејзиното име кое од пред неколку месеци според советниците од ДПМНЕ било констатирано дека станува збор за име на српски преродбеник, ...
сите 2 | | | веќе видена

Сирискиот претседател Башар ал Асад изјави дека ќе замине од власт само ако тоа го побара сирискиот народ, а не под притисок од Запад. - Што се однесува до функцијата претседател, тој доаѓа на власт со прифаќање од народот на избори, а ако заминува од власт, тоа го прави ако народот го побара, а не поради судот на САД, Советот за безбедност на ОН или Женевски конвенции, изјави Асад во интервју за руските медиуми. Помошта од Иран, што Сирија ја снабдува со воена технологија, е клучна во борбата против тероризмот, изјави Асад, нагласувајќи дека Техеран нема воени единици во Дамск. Асад, исто така, истакна дека коалицијата предводена од САД досега не успева да спречи ширење на групата „Исламска држава“.
сите 11 | | | веќе видена

Министрите за внатрешни работи на Европската унија на 22 овој месец на итен состанок ќе расправаат за начините како да се реши кризата со мигрантите и бегалците. Тогаш тие ќе ги продолжат и разговорите за планот за релоцирање на 120 илјади луѓе кои бараат азил во рамките на Унијата. До овој состанок доаѓа откако тие претходно не успеаа да постигнат согласност за планот за релокација што го предложи Европската комисија. Неколку земји, како Чешка, Словачка и Унгарија се против овој план.
сите 37 | | | веќе видена

Сега ме гледате тука сама, но за еден месец ќе ме видите заедно со мојот тим, кога ќе ги преземеме предметите што се во наша надлежност, изјави денеска пред медиумите специјалната обвинителка Катица Јанева при поднесувањето на заклетва пред Советот на јавни обвинители дека совесно и чесно ќе ја извршува работата. „Им благодарам на сите политички и меѓународни фактори кои застанаа зад мојот избор, му благодарам на советот кој ме изгласа“, рече Јанева. Фото: Мета
сите 43 | | | веќе видена

Австралиски воени авиони го изведоа првиот напад врз позициите на Исламска држава во Сирија, соопшти денеска австралискиот министер за одбрана, Кевин Ендрјус. Ендрјус, како што пренесува Танјуг, изјави дека во нападот е уништен еден оклопен транспортер на џихадистите. „Нападот, што го изведоа два авиона од типот „хорнет“ на кралските воздухопловни сили на Австралија, претставува продолжение на борбата против Исламска држава, не само на северот од Ирак, туку и на истокот од Сирија со цел да се елиминираат борците на оваа екстремистичка организација“, вели Ендрјус.
сите 4 | | | веќе видена

Јанева има диплома од Правниот факултет во Скопје кога студиите на Универзитетот беа на високо стручно ниво. Ги има сите професионални перформанси. Ако покрај нив покаже достоинство и етика, што е клучно за извршување на функцијата, тогаш e на повидок добро кадровско решение, вели професорот Светомир Шкариќ во интервју за „Фактор“. Споре Шкариќ, добро е што Специјалниот обвинител има целосна автономија и овластувања за постапување и не е под капата на државниот јавен обвинител, со што истовремено се избегнуваат уставните принципи на единственост, хиерархија и субординација на обвинителството. Интервјуто може да го прочитате ОВДЕ(Фактор)
сите 3 | | | веќе видена

Либерално-демократската партија од вчера основа Советот за здравство на чие чело е избран професор д-р Никола Пановски. Во Советот членуваат еминентни професори, магистри и доктори на науки, субспецијалисти, специјалисти и други експерти од повеќе области на здравството. Тие на седницата ја разгледале актуелната состојба во здравството. Во иднина, Советот ќе дава инцијативи од областа на здравството, активно ќе се вклучи со предлози и проекти во изработката на програмата на ЛДП, во делот за здравството, а воедно ќе обезбедува стручна поддршка на пратенците на ЛДП во Собранието на Република Македонија.
| | веќе видена

Времето во Македонија претпладне ќе биде сончево и топло. Попладне во северозападните делови повторно ќе има појава на мала до умерена облачност. Ќе дува ветер од југоисточен правец. Температурата ќе се движи од 27 до 33 степени. Во Скопје времето ќе биде претежно сончево со температура до 32 степена.
сите 189 | | | веќе видена

Советот на јавни обвинители вечерва едногласно ја избра Катица Јанева за специјален јавен обвинител. Таа не присуствуваше на изборот. Заклетва ќе положи во текот на утрешниот ден.
сите 134 | | | веќе видена

Пратениците на пленарна седница вечерва по 22 часот со 108 гласа „за“ го потврдија предлогот на Комисијата за избори и именувања, Катица Јанева да се избере за специјален јавен обвинител за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на неовластеното следење на комуникациите. Предлог ќе биде доставен до Советот на јавни обвинители, кој ќе ја избере Јанева на новата функција, можеби доцна во текот на ноќта. За збор единствено се јави пратеничката Солза Грчева, која рече дека нема да гласа за предлогот затоа што Јанева во својата биографија нема ниту една референца за организиран криминал.
сите 150 | | | веќе видена

Претседателот, Ѓорге Иванов, вечерва во Подгорица, Црна Гора го потпишал указот на Законот за специјален обвинител. „Согласно процедурата законот е потпишан од претседателот Иванов и е предаден во Собранието“, соопштија од кабинетот на Иванов. Дел од медиумите претходно објавија дека законот со владиниот авион бил однесен во Подгорица, Црна Гора, каде во дводневна посета се наоѓа Иванов и со истиот авион е вратен назад.
сите 15 | | | веќе видена

Законското решение нуди доволна гаранција дека специјалната обивнителка ќе има можност и ресурси независно да ги истржи случаите поврзани со прислушвањето, согласни се експертите, но тие се со поделени мислења околу изборот на личноста. Професорот на правниот факултет, Гордан Калајџиев, кој исто така се споменуваше како можно решение, се сомнева во интегритетот на Катица Јанева. За „24 Вести“ вели дека и покрај неговото 30-годишно искуство, таа не му е позната како истакнат обвинител, а од тоа што го дознал, се сомнева и дека е блиска со актулениот државен обвинител Марко Зврлевски. Калајџиев кој е и претседател на Хелсиншкиот комитет, вели дека на некој начин граѓанскиот сектор се чувствува изневерен од СДСМ и меѓународната заедница.
сите 6 | | | веќе видена

Автобусите кои претходните денови ги превезуваа бегалците во соседна Србија од Прешево кон Унгарија се пренасочуваат на Шид и границата со Хрватска, јавуваат српските медиуми. Возачите на автобусите изјавуваат дека им е наложен бегалците да ги превезуваат кон Шид и границата со Хрватска. До оваа промена во рутата по која се превезуваат бегалците доѓа по денешното затворање на граничните премини помеѓу Србија и Унгарија, поради што стотина бегалци останаа заробени во пограничниот појас на српско-унгарската граница.
сите 42 | | | веќе видена

Граѓанските активисти од иницијативата „Ајде“, денеска се собраа пред Собранието, каде пратениците го гласаа законот за специјалното обвинителство, по согласноста на четирите партии за законското решение како и за личноста која е избрана – Катица Јанева. Од „Ајде“ велат дека граѓаните на Република Македонија целосно се посветени и истрајни во битката за правда, слобода и за демократија, а тоа треба да му биде јасно на специјалниот јавен обвинител. „Многу тешка задача има специјалната јавна обвинителка. Ќе треба да се справи со сите криминали за кои слушнавме во „бомбите“. Ние, како граѓанска платформа, не даваме безрезервна поддршка, туку само ако има резултати. Ако има опструкции, притисоци или некој не си ја работи работата како што треба во специјалното јавно обвинителство, ние повторно ќе се бунтуваме. Од ова зависи иднината на нашата држава“, велат од „Ајде“. Фото: Либертас
сите 17 | | | веќе видена

next