Кирилица

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала локална облачност. Ќе дува слаб, а на повисоките места и на планините умерен југоисточен ветер. Температурата ќе се движи од 7 до 16, а дневната од 24 до 30 степени. Во Скопје времето ќе биде сончево со слаб ветер од југоисточен правец. Температурата ќе достигне до 28 степени.
сите 132 | | | веќе видена

Четири бебиња и 10 деца се меѓу 34-те жртви од бродот со бегалци, кој денеска потона во близина на грчкиот остров Фармакониси брод, јави грчката агенција АНА. Шеесет и осум лица биле спасени од грчката крајбрежна стража, а други 30 успеале да допливат сами до брегот на Фармакониси. Продолжува потрагата по петмина исчезнати вчера мигранти во близина на островот Самос, во источниот Егејското Море, без резултат досега. Од нив четири се деца.
сите 32 | | | веќе видена

Здружението за планинарење и заштита на планината „Калин Камен“ од Крива Паланка, организираше планинарска акција во која учествуваа околу 120 планинари од Крива Паланка, Струмица, Скопје, Пробиштип, Куманово и Софија, Република Бугарија кои денеска се искачија на највисокиот врв на Осоговските планини, Руен. Претседателот на здружението Денис Ангеловски вели дека искачувањето претставува возобновување на 35-годишната традиција за искачување на Руен во вториот викенд од месец септември која беше прекината во изминатите три години. - Целта на оваа акција е да ја вратиме запоставената повеќедецениска традиција на искачување на Руен во овој период од годината, која е запоставена изминатите неколку години и е со измесетен датум. На Руен денес се искачија околу 120 планинари, ентузијасти од речиси сите краеви на земјава, а особена чест е што на акцијата се одзваа и неколку планинарски друштва од соседна Бугарија – изјави Ангеловски. Здружението за планинарење и заштита на планината „Калин Камен“ од Крива Паланка ...
сите 3 | | | веќе видена

Македонија од вторник до петок (15-ти до 18 септември) ќе биде под влијание на јужно воздушно струење и доста топла и сува воздушна маса од Медитеранот која ќе предизвика и доста топло време за овој дел од годината, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Температурата ќе се движи од 26 до 32 степени во вторник, а за среда е најавена температура од 27 до 33 степени, во четврток од 28 до 34, а најтопло ќе биде во петок со температура од 30 до 35 степени. Постепено опаѓање на температурата на воздухот се очекува од сабота (19 септември), кога во текот на денот ветерот ќе го промени правецот во северен.
сите 154 | | | веќе видена

Трагедијата што ги потресе Тетово и пошироката јавност, во којашто животот го загуби 33-годишна родилка поради нестручно породување, е уште еден силен аларм за нефункционалноста на здравствениот систем во Македонија, реагира денеска Даниела Настова Пиштолова од Форумот на жени СДСМ. Пиштолова вели дека сме сведоци на повеќе смртни случаи на родилки и новороденчиња за време на актуелната власт. - Во Битола, млада жена го загуби животот за време на царски рез. Родилка од Велес умре на породување. Бебе во Прилеп почина 60 часа по породувањето, откако примило вакцина во заспана состојба. Брзо по раѓањето починаа новороденчиња од Студеничани и Шуто Оризари... Недозволиво е во 21-от век да умираат новороденчиња, да умираат млади жени во породилиштата, да оставаат деца сирачиња, а од друга страна да се повикува на зголемување на наталитетот и многудетни семејства од страна на неодговорната власт - вели Настова Пиштолова. Фотографиите од породилиштата низ Македонија, коишто изминатиов период ги преплавуваат ...
| | веќе видена

Москва располага со информации дека САД ги знаат конкретните позиции на терористичката држава „Исламска држава“, но не издаваат наредба да се изврши напад врз нив, изјави министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров. „Нашите американски партнери или не размислувале многу кога ја составуваа својата коалиција, или ја замислиле за други цели, а не на оние кои се најавени“, истакна Лавров, пренесува Руска реч. „Коалицијата настана многу спонтано: буквално за неколку дена беше објавено дека во нејзиниот состав влегуваат неколку земји и почнаа некакви напади“. „Кога се анализира активноста на авијацијата на земјите кои ја сочинуваат коалицијата, се стекнува необичен впечаток. Понекогаш може да се помисли дека освен објавената цел, а тоа е борба против „Исламската држава“, постојат уште некои задачи на оваа коалиција“, истакна рускиот министер во емисијата „Неделно време“ на Првиот канал, пренесува „Взгљад”. „Се надевам дека никого нема да измамам ако кажам дека некои наши колеги од земјите кои ја ...
сите 2 | | | веќе видена

Германија одлучи денеска привремено да воведе контроли на границата со Австрија од каде што доаѓаат десетици илјади бегалци. Германија го суспендира договорот од Шенген за слободно движење во Европа, објавија денес германските весници „Билд“ и „Шпигел“. Градот Минхен денес иформираше дека во тек на две недели во градот дошле 63.000 бегалци. Од овој број 13.000 влегле во градот вчера.
сите 23 | | | веќе видена

Поранешниот шеф на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков вчера се појавил на преговорите за специјаниот јавен обвинител што предизвикало чудење кај останатите учесници, објави Алсат М. Во преговорите денеска се вклучил и евроамбасадорот Аиво Орав. Работните групи го разгледувале текстот на предлог законот за јавен обвинител, но партијата на власт упорно го одбивала текстот предложен од Питер Ван Хојт. Според извори од преговорите, ВМРО-ДПМНЕ се обидувала и преку разни правни детали да ја спречи работата на специјалниот обвинител. Вчерашните преговори иако траеја до два часот по полноќ не резултираа со конечен договор. Рокот за избор на специјален јавен обвинител е во вторник, односно за два дена.
сите 114 | | | веќе видена

Кендис Свонпул, моделот на Викторија Сикрет падна на ревија во рамки на неделата на модата во Њујорк. Кендис како што се движеше по модната писта пред публиката во еден момент се сопна и падна на подот, јавуваат медиумите. Таа на овој настан јa преставуваше модната куќа „Живанши“.
сите 15 | | | веќе видена

Градоначалникот на општина Дебарца, Игор Трајкоски пред неколку дена најавувајќи инфраструктурни проекти во општина Дебрца се испофали дека благодарение на Владата на РМ, предводена од ВМРО ДПМНЕ и неговиот труд општина Дебрца добила нов лик. Многу е лесно во функција на популистичка кампања сам да се фалиш, но дали фактичката состојба е таква!? Ова е реакција на општинската организација (ОО) на СДСМ во Дебрца која тврди дека неколку месеци се врши опасно загадување на Охридското Езеро со фекалии, а градоначалникот на општина Дебрца, Игор Трајкоски, не презема ништо а наместо тоа само празно се фали со реализации „Неколку месеци наназад дел од фекалната канализација во село Оровник наместо како рецепиент да го има Колекторскиот систем за заштита на Охридското Езеро, се излева во локалната река, која гравитира кон Охридското Езеро. Имено, претходната зима, како резултат на надојдените води дојде до оштетување на канализационите цевки кои поминуваат низ речното корито, во непосредна близина на погонот за дрвна ...
| | веќе видена

Џереми Корбин ја освои трката за нов лидер на Лабуристичката партија на Велика Британија - со неверојатна победа од 59,5% гласови од членовите на партијата, што е повеќе од трката за лидер на Тони Блер во 1994 со освоени 57%, јауваат британските медиуми. Том Вотсон е избран за потпретседател на партијата и се очекува да ја зацврсти моќта на лидерот со преземање на контролата на организација на Лабуристичката партија. Агенциите јавуваат дека во впечатливиот говор Том Вотсон испратил порака до „потсмешливите Ториевци" кои тврдат дека лабуристите нема да победат ниту во 2020 година. - Погледнете го овој народ, чувајте си го грбот, ние ќе победиме, рекол Вотсон. Корбин е радикален левичар, почитувач на делото на Карл Маркс. Неговата политика на окончување на штедењето и поголеми даноци за богатите е блиска до политиката на грчката СИРИЗА и Подемос на Шпанија. Поранешниот премиер и лидер на Лабуристичката партија,Тони Блер, тврди дека социјалистичките идеи на Корбин ќе ги оддалечат умерените гласачи и затоа ...
сите 11 | | | веќе видена

Aктивисти и граѓани денеска се собраа на плоштадот „Македонија“ во Скопје во знак на поддршка на бегалците кои транзитираат низ државата и ги повикаа останатите граѓани да покажат солидарност кон нив. „Бегалците се добредојдени во оваа земја и сакаме да испратиме порака против ксенофобијата. Второ сакаме да кажеме дека сме против поставување граница за забрана за влез на бегалците, така испраќаме порака дека луѓето треба да се заштитуваат. Како трето сакаме да пратиме порака до владата да се вклучи повеќе во помагањето на бегалците“, порача Здравко Савевски од „Солидарност“. Настанот беше во склоп на глобалниот настан „Европски ден за поддршка на бегалците“, а во Македонија организатор беше Левичарското движење „Солидарност“. Свои обраќања имаа неколку активисти кои им посакаа добредојде на бегалците во Македонија и апелираа владите ширум светот да престанат да градат ѕидови, напротив, да ги отворат.
сите 3 | | | веќе видена

Петчлено семејство- мајка, татко и нивните три деца се најдени мртви откако со денови никој од нив не се појавил во јавност, пишува британски Мирор. Полицијата била повикана откако никој од нив не бил виден во изминатите неколку дена, а ниту едно од децата не се појавиле во училиште. Брајан и Карен Шорт, како и нивните три деца, се најдени на нивниот луксузен имот во близина на Минеаполис, во американската сојузна држава Минесота. Засега полицијата смета дека е можно еден член на семејството да ги убил другите, а потоа си пресудил себеси.
сите 4 | | | веќе видена

Фестивал на органска храна ќе се одржи денеска во општина Ѓорче Петров, на која ќе учествуваат 15 произведители на здрава-органска храна од Република Македонија. Целта на оваа манифестација е промовирање и поттикнување на традиционалниот начин на одгледување храна без штетни хемиски средства. На фестовалот покрај презентација на производите, ќе се подготвува и здрава храна на стар, традиционален македонски начин. Според Општина Ѓорче Петров ваков вид манифестации се одлична туристичка презентација и можност за заинтересирани земјоделци од блиску да се запознаат со условите, предностите и можностите кои се нудат во производството на здрава храна
сите 3 | | | веќе видена

Општина Пустец, за промоција на туристичките вредности на општината почна да користи туристичко бродче, јави агенцијата Мета. На отварањето присуствуваа градоначалникот Едмонт Темелко и жители на општината. - Соларното бродче е заеднички проект на општина Пустец, единствена на етничките Македонци во Албанија и општина Преспа од Грција, потпомогнат од ИПА фондовите на Европска Унија за погранична соработка – вели за Мета Васил Стерјовски, генерален секретар на Македонската алијанса за европско интегрирање.
сите 8 | | | веќе видена

Платформата „Ајде“ денеска во 13 часот повикува на сечење лента на оградите на Владата, ама, како што во иронија велат, за да ви биде издадена потврда за влез треба да ни доставите список од најмалку 15 ваши роднини, пријатели и колеги. „Почитувани сестри и браќа, Ве известуваме дека утре (сабота), 12 септември, 2015 година, со почеток во 13 часот, ќе имате можност да присуствувате на спектакуларното сечење лента на новата ограда на Владата на Република Македонија. За да учествувате на настанот и за да ви биде издадена потврда за влез, треба на „лице место“ пред Владата, да ни доставите список од најмалку 15 ваши роднини, пријатели и колеги. Не ја пропуштајте извонредната можност да пресечете лента и да се оградите од скапоцената владина ограда! АЈДЕ заедно да ги славиме нашите големи дела и успеси! Македонија оградена и вечна! За Македонија напреТ! Важно се (о)гради!“, се вели во козерискиот повик потпишан со „О.К. Миле ми текна од Прилеп“.
сите 2 | | | веќе видена

Заканата од уништување на Охридското Езеро со претерана урбанизација, се најде на страниците на јулското издание на едно од најчитаните печатени списанија за див свет „Би-Би-Си вајлдлајф магазин“ (BBC Wildlife Magazine), пренесува „Мета“. – Балканскиот Галапагос е под закана. Дом на уникатни видови риби и полжави, Охридското Езеро може да пресуши доколку се гради во неговото Студенчишко блато – пишува во списанието. Охридското Езеро е најстарото природно езеро во Европа и едно од најстарите природни езера во светот. Најголемата просечна длабочина му изнесува 155 метри, поради што е најдлабоко во Европа и 14 најдлабоко езеро во светот. Со повеќе од 200 ендемични видови што живеат во неговите води, Охридското Езеро е најважниот езерски еко-систем на европскиот континент. И можеби токму поради овој податок, едно од наjрелевантните списанија за див свет, во своето јулско издание, објави статија за заканата од уништување на Охридското Езеро. Списанието за див свет на „Би-Би-Си“ се печати од 1963 година и оттогаш ...
| | веќе видена

Најмалку 62 лица загинаа кога се урна кран врз најголемата џамија во светот, „Ал харам“ во Мека, јави „Ројтерс“, повикувајќи се на саудиските власти за цивилна заштита. Агенцијата ТАСС пренесува дека најголем дел од жртвите се верници кои одат на аџилак во ова исламско светилиште. Според првичните информации, причина за несреќата бил силниот ветар кој го турнал кранот. Некои од локалните медиуми јавуваат дека несреќата се случила при големо невреме, а причината за падот на оваа огромна машина би можело да биде и удар од гром. Џамијата веќе две години се реконструира.
сите 48 | | | веќе видена

Загрижувачко известување, упатено од страна на Лекарскиот колегиум на Одделението за анестезија и реанимација до управата на Општата болница „Борка Талески“ во Прилеп, го потврдува она на што алармиравме пред неколку дена, рече денеска Сашо Велески, претседател на општинската организација на СДСМ во Прилеп. - На 4 овој месец, докторите анестезиолози од прилепската болница го известуваат Министерот за здравство, Директорот на болницата и колегите оператори, дека нема да изведуваат анестезии, со исклучок на витално загрозени пациенти. Анестезиолозите одбиваат да превземаат понатамошен ризик и одговорност за работа со апаратите за анестезија, поради нивна дотраеност и целосно отсуство на нивно сервисирање и потврда за нивната исправност. Со ова писмо, не само што паѓаат во вода изјавите на директорот на болницата, Богатиноски и на ВМРО-ДПМНЕ, дека СДСМ непотребно шири паника, туку е потврда дека во болницата се случува комплетен распад и дека, потенцираме, одговорност мора да има! Го повикуваме Јавното ...
| | веќе видена

Чешкиот волонтер Ричард Соучек, кој два месеци соработувал со невладината „Легис“ и им помагал на бегалците на грчко-македонската граница, потврди дека бил протеран од Македонија и се уште не се јасни причините за тоа, објави А1.он. „Не сум сигурен кои се причините за моето протерување. На 4 септември, покрај легитимацијата од невладината „Легис“ и од полицијата што го чува кампот ми беше побаран и посебен документ, иако претходно доволно беше да го покажам својот пасош и легитимацијата од „Легис“ со кои соработував. Полицијата се до тој ден, со овие документи му пушташе во кампот, што значи дека не сум влегувал нелегално“, вели Соучек за А1он .
сите 3 | | | веќе видена

next