Кирилица

Пет месеци од сообраќајката кај Универзална сала, семејството на 20-годишната Фросина Цековска се уште трага по одговори, кога убиецот на нивната ќерка ќе заврши зад решетки? Чекајќи во неизвесност, за родителите се отвораат нови сомнежи дали се трага по вистинскиот виновник или се прикриваат детали за случајот, пренесува 24 Вести. Снимките од надзорните камери кои им биле презентирани, предизвикале нови сомневања за таткото Љупчо Цековски. Симптоматично е вели тој што има снимки од претходниот семафор, но не ни од местото каде се случил ударот. Повеќе ОВДЕ(24 Вести)
| | веќе видена

Во врска со јавно изнесените паушални и неосновани трвдења, пласирани од незначителна група акционери, компанијата „Макпетрол“, заради заштита на останатите свои акционери како и за објективно информирањена пошироката јавност, би сакала да ги проследи следните информации, се вели во дописот од компанијата, по денешниот прес на дел од акционерите. Притоа од компанијата велат: „Лицата кои се појавија на денешната прес конференција претставуваат незначителен дел од акционерската структура на Макпетрол АД. Нивните тврдења претставуваат паушални и неточни обвинувања кои со ништо не се аргументирани. Макпетрол АД, како што јавноста веќе знае, во текот на целокупното свое работење ги почитува највисоките законски и етички стандарди, како во делот на корпоративното управување, така и во односите со своите акционери. Сите акционери редовно и транспарентно се информирани за деловните резултати на Компанијата, финансиските и други показатели, и имаат увид во сите соодветни внатрешни ревизии, надворешни контроли и ...
сите 16 | | | веќе видена

Медијаторот Питер Ванхојт по денешната уште една средба на работната група за спроведување на договорот од Пржино, изјави дека една од најголемите партии не го почитува дадениот збор, не почитува никаков краен рок и не го почитува договорот. „Подготвивме нацрт-верзија за измена на законот за избор на специјален обвинител и дискутиравме и за можни имиња. Но имаме сериозни проблеми. Една од најголемите партии не почитува никаков краен рок и не го почитува она што досега е договорено. Вака не се преговара. Вака не може да се постигне договор. Мора да се почитува она што е договорено. Во Европа имаме систем на вредности и мислам дека луѓето и земјите што сакаат да бидат членки на ЕУ треба да ги почитуваат и да ги прифатат тие вредности“, изјави Ванхојт пред Клубот на пратениците во Скопје, каде што се одржуваат преговорите. Денеска првпат било отворено и прашањето за името на можниот специјален јавен обвинител. Претставниците на четирите партии учесници во преговорите имале список со по тројца кандидати за ...
сите 162 | | | веќе видена

Познат фудбалски тренер бил човекот кој со дете во рака беше сопнат од поранешна унгарска новинарка. Неговото име е Осама ал Абд Ал Мохсен познат како Осама ал Габад и е од сириски град Деир Eзoр. Како што пишува Плусинфо, тој тренирал многу играчи во нeкогашниот сиријски фудбалски клуб „Ал фотива СЦ“, клуб кој некогаш се натпреварувал во сиријската Премиер лига. Него го препознале бегалците од Сирија кои се разбегани ширум Европа. Тие нагласуваат дека тој е избегал од џихадистите и бил прв кој го заробиле и го мачеле приврзаниците на Башар ал-Асад.
сите 17 | | | веќе видена

СДСМ денеска во Собранието поднесе барање за одржување јавна расправа за состојбите во образованието, информираше пратеникот Стефан Богоев. - Го исполнуваме ветувањето дека пратеничката група на СДСМ и коалицијата ќе биде отворена за граѓаните и за јавноста. Денеска поднесовме барање за одржување јавна расправа за состојбите во образованието, за квалитетот што не се обезбедува со тестови, за укинување на екстерното тестирање. Барањето за јавна расправа е доставено до Трајко Велјаноски и претседателот на Собраниската комисија за образование, наука и спорт. За СДСМ и коалицијата добри реформи не се реформи кои ги пишуваат политичари зад затворени врати туку решенија што мора да се договорат заедно со наставниците, учениците, студентите, родителите, бизнис заедницата. Почнавме такви разговори и веќе предложивме повеќе закони, меѓу коишто и за укинување на екстерното тестирање. Но и Собранието мора да ги отвори своите врати и да ги праша најзасегнатите. Затоа е ова барање за јавна дебата за проблемите во ...
сите 6 | | | веќе видена

Претседателот на ДУИ Али Ахмети оствари средба со новоименуваната хрватска амбасадорка, Данијела Баришиќ, при што двајцата разговараа за актуелните политички случувања во Македонија, договорот од 2-ри јуни, преговорите на работните групи како и меѓуетничките односи. Ахмети оцени дека спроведувањето на договорот значи пристап на земјата кон евроатлантските стандарди и враќање на политичката и институционалната стабилност, а поради тоа ДУИ го поддржува неговото целосно спроведување. Ахмети ги претставил и ставовите на ДУИ во врска со специјалниот обвинител, како и потребата за законско регулирање на прислушуваните разговори со цел да се гарантираат фер и еднакви услови за сите учесници во политичкиот процес. Партиите треба да ги надминат разликите за специјалниот обвинител што е можно поскоро и да продолжат со работа во насока на спроведувањето на другите точки на договорот, порачуваат од ДУИ Во врска со меѓуетничките односи, Ахмети се осврнал на разликите со политичките партии за службена употреба на ...
сите 10 | | | веќе видена

Никола Груевски и неговите следбеници како Никола Попоски знаат само да поставуваат огради и да креваат ѕидови.Кризата со мигрантите не се решава со огради, туку со системски решенија, вели СДСМ, реагирајќи на изјавата на министерот за надворешни работи Попоски за унгарски неделник дека Македонија би можела и да крене ограда на границата во обидот да се справи со бегалците. Партијата посочува и дека поради неодговорните политики на Груевски, сега штрајкуваат и машиновозачите. „Очигледно власта на Груевски нема капацитет да се справи со бегалската криза и не може да обезбеди сигурен транзит на мигрантите низ државата. Штрајкот на машиновозачите, поради неисплатени плати, што дополнително ја комплицира ситуацијата е резултат на неодговорните политики на власта на Груевски“, се вели во соопштението. Најголемата опозициска партија бара да се воведат вистински мерки за безбеден и достоинствен транзит на мигрантите низ Македонија. „Надлежните институции мора да превземат соодветни мерки за организирање и ...
сите 13 | | | веќе видена

Петнаесет малцински акционери на „Макпетрол“ се приклучија на кривичната пријава на МВР, поднесена против 21 лице од управниот и од надзорниот одбор на компанијата. Целта, како што велат, е да си ги остварат правата како акционери и да си го задржат имотот, пренесува „Мета“. Тие и досега поднеле кривични пријави до одредени лица во компанијата, но судска разврска немало и прашуваат зошто се чекало толку долго за институциите да реагираат. – Поради незаконско работење и систематско уништување на нашата компанија, поднесена е кривична пријава против генералниот директор и членовите на управниот и на надзорниот одбор на „Макпетрол“, на која, според наше мислење, се чекаше премногу. Но, сепак, првпат досега, Jавното обвинителство нè повика и нас, дел од акционерите, да дадеме свој исказ за овој, за нас, многу важен случај – изјави Мира Данаилова, акционер во „Макпетрол“. Тие ги повикуваат и другите акционери да се приклучат на оваа тужба за да дејствуваат во одбрана на своите акции и на правото на сопственост, ...
сите 40 | | | веќе видена

Утре во 12 часот, на плоштадот Македонија, ќе се одржи мирен собир за солидарност со бегалците. Настанот, кој е креиран на социјалната мрежа „Фејсбук“, го организира левичарското движење „Солидарност“. „Ние, македонските граѓани и прогресивни сили, ќе излеземе на 12 септември, Европски ден за акција, во солидарност со бегалците и сите што бегаат од различни форми на терор и на насилство, војна, окупација и експлоатација. Ги повикуваме сите прогресивни граѓани на мировен собир да ни се придружат и да повикаме против соучество на нашите влади во свет во кој границите стануваат ѕидови, во кој расте милитаризмот и нееднаквоста, во кој разликите меѓу етникуми, националности, бегалци и мигранти како категории нè расчовечуваат, во кои бегството од насилство, експлоатација и од војна претставува криминал, против свет во кој ни продаваат лажен сон дека обезбедени граници значи обезбеден живот“, пишува во поканата.
сите 17 | | | веќе видена

Рихард Соуцек, доброволец од Чешка помина два ипол месеца во Македонија, работејќи 18 часа дневно, инвестирајќи свои пари за да им помогне на бегалците. Македонската полиција неможејќи да разбере дека неговите мотиви се чисто хуманитарни, го сомничела дека е чешки шпион или радикален исламист, објави на Фејсбук Милиана Ленак. Како што пишува на својот Фејсбук профил Ленак, немајќи докази за тоа, на 5 септември полицијата го протерала од Македонија со образложение дека немал волонтерска карта за идентификација, што значело дека неговиот влез во бегалскиот камп е нелегален. „Неговиот влез таму, тој ден, како и другите денови претходно, бил дозволен од полицијата со неговиот пасош. Тој е испратен со полиција до грчката граница и забранет му е влез во Македонија во следните пет години. Еве како Македонија му се заблагодари на човекот, кој самоиницијативно, направи многу повеќе за да им помогне на бегалците отколку самата земја“, пишува Ленак. Од МВР велат дека повеќе информации за овој случај ќе соопштат подоцна.
сите 2 | | | веќе видена

Пратеникот и претседател на Демократскиот сојуз(ДС) Павле Трајанов денеска до претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски достави предлог Извештајот за посебни истражни мерки за 2014 година на Јавното обвинителство, да биде разгледан на наредната собраниска седница. Трајанов смета дека се работи за Извештај за кој има огромен интерес кај граѓаните, посебно од аспект на примената на посебните истражни мерки, можното кршење на човековите права, велат од ДС.
сите 11 | | | веќе видена

На границата на Унгарија со Србија веќе се распоредени околу 3.800 војници, а нивната главна задача ќе биде да учествуваат во изградбата на оградата долж јужната граница, изјави унгарскиот министер за одбрана Иштван Шимичко. Унгарската полиција уапсила 3.266 бегалци кои вчера илегално ја преминале границата. Шимичко во изјава за каналот ТВ2 ги потврди новинарските наводи дека секој ден се гради околу 10 километри од оградата, пренесува Танјуг. Во согласност со иницијативата наречена „Оdлучна акција 2015“, која е покрената во средата, задачата на унгарската војска е да ја обезбедува границата заедно со полицијата бидејќи “долж границата е потребна заштита со жива сила, оградата не е доволна#, заклучува унгарскиот министер за одбрана Како што е соопштено од кабинетот на унгарскиот премиер, државата би можело да ја заврши изградбата на четири метри високата и 175 метри долга ограда на границата со Србија уште на почетокот од октомври, пред најавениот рок до 31 октомври, како би го спречила приливот на бегалци и ...
сите 28 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека во Германија пристигнуваат мнгу луѓе од „безбедни“ балкански земји и додаде дека тие ќе мора брзо да се вратат дома ако немаат основа за азил, што речиси никој од нив го нема. Меркел во интервју за дневниот весник „Рајнише изјави дека нема законски ограничувања за бројот на луѓето кои бегаат пред политички прогон и бараат засолниште во нејзината земја, но повтори дека луѓето кои немаат право на азил мора брзо да се вратат дома. Германија забележа повеќе пристигнувања на мигранти од која било друга европска земја и само годинава се очекува да дојдат 800.000.
сите 2 | | | веќе видена

Транспортот на бегалците од Гевгелија до Табановце се одвива претежно со автобуси и такси возила поради штрајкот на машиновозачите од „Македонски железници“. Според информациите од Железничка станица во Гевгелија вчера од кампот во Гевгелија кон Табановце заминале четири специјални возови со околу 2.000 бегалци, а останатиот дел од околу 4.000 бегалци биле превезени со автобуси и такси возила. Според проценките, и во текот на денешниот ден се очекува низ земјава да транзитираат од пет до шест илјади бегалци. Од почетокот на месецот до денеска Црвениот крст соопшти дека дистрибуирал 4.000 шишиња вода, 500 пакети со храна, 100 хигиенски пакети, 50 пакети за бебиња и 300 ќебиња. Во овој период извршиле и 2.000 медицински интервенции.
сите 46 | | | веќе видена

Национална Демократска Преродба(НДП) оценува сега е вистинскиот момент Собранието да донесе закон за декриминализација на политичката сцена и други јавни личности, почнувајќи од егзекутивната власт па се до локалната власт, потсетувајќи дека сличен закон е предложен за имплементација и во Република Албанија. Според НДП, донесувањето на закон за декриминализација на сите јавни личности ќе беше еден комплиментарен закон со последниот договор во Пржино кој треба да се импементира како обврска за еден нов и здрав почеток за целата држава. „НДП изјавува дека со донесување на закон од ваков вид треба да се прифати како рационална идеја, имајќи во предвид дека вакви иницијативи и движења се случуваат во целиот западен балкан, како директно барање од различни меѓународни ораганизми. Во исто време, овој нов закон ќе ги предизвикува сите политички партии за нивната искреност на почитување на последниот договор за решавање на длабоката политичката криза. Конечно, донесување на закон за декриминализација на политиката ...
| | веќе видена

Министерството за надворешни работи на Македонија денеска излезе со превод на изјавата за оградата на границата, на министерот Никола Попоски, дадена во интервју за унгарскиот неделник „Фиѓело“, пренесе „Мета“. Според МНР, Попоски за неделникот го изјавил следното: „Очигледно и кај нас ќе треба некаква физичка заштита за да го намалиме нелегалното преминување на границата. Тешко е тоа да се постигне за кратко време, а не е решение за долг период. Но, доколку сериозно го земеме тоа што го бара од нас Европа, тогаш ќе има потреба и од тоа. Било војници, било ограда, или комбинација од двете. Но, нагласувам: не го сметаме ова за добро решение“. Реакцијата на МНР доаѓа еден ден откако странските медиуми ја пренесоа изјавата на Попоски дека Македонија размислува за подигнување ограда на границата со Грција. Извор: Мета
сите 24 | | | веќе видена

Jас се надевам дека Македонците и другите од Балканот, сакаат да живеат во земја која располага со доволно средства и има демократија, и ќе ги привлекува луѓето кои се прогонети. Мислам дека тоа треба да биде нашата цел, да живееме во земји во кои луѓето ќе сакаат да доаѓаат, а не земја од која луѓето ќе сакаат да се исселат. Мојата моментална перцепција е дека Македонија важи за земја низ која сакаат само да транзитираат, додека Македонија ја продолжува својата борба да се интегрира во Европа, се надевам дека ќе стане напредна земја, вели Нилс Муижниекс, Комесар за човекови права на Советот на Европа. Во интервју за Нова ТВ на прашањето за тоа дека е можно и Македонија да крене ограда на границите, како што во интервју за унгарски неделник кажа македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски, Муижниекс вели дека градењето огради секогаш е болно решени. - Јас доста ја критикував унгарската политика кон миграцијата и барањето азил, почнувајќи од извештајот за Унгарија кога го потенциравме односот ...
сите 26 | | | веќе видена

Либерално-демократската младина (ЛИДЕМ) денеска и предложи на УМС на ВМРО – ДПМНЕ, идниот пат кога ќе возат велосипеди да започнат од Полигонот за полагање на возачки испити и ископаниот паркинг, да влезат во спортската сала, да продолжат покрај уништената фонтана, запустениот Офицерски дом и искршените плочки по Широк Сокак. - Посетата на Киното Манаки, кое се гради веќе четири календарски години, подземниот плоштад и гаражите кај Домот на културата (кои по првичните ветувања, требаше веќе да бидат готови) и „евтиниот“ паркинг треба да бидат неизбежен дел од нивната велосипедска тура. Можат да свртат по едно кругче и околу новата автобуска станица, да се паркираат кај катната гаража, да гледаат фудбал на новиот стадион, да поминат кај новата современа градинка и новото средно училиште а сето ова да го направат по новите велосипедски патеки кои ги има низ целиот град. Чистиот воздух, кој ќе го дишат во меѓувреме, ќе им биде гратис, како поклон од власта во која и самите учествуваат - порача Целе Јолевски, ...
| | веќе видена

Околу 7.600 мигранти, повеќето од Сирија, влегле од Грција во Македонија од вчера во 18 часот до изутрината во 6 часот, соопшти високиот претставник за заштита на УНХЦР Александра Краусе. - Имаме информација од нашите грчки колеги дека нови мигранти пристигнуваат со автобуси, а тие и понатаму ќе доаѓаат, изјави Краусе. Се проценува дека во последните два месеца од Грција во Македонија влегле над 70 илјади мигранти, чија крајна дестинација се западноевропските земји.
сите 6 | | | веќе видена

Вознемирувачка видео снимка која ги преплави социјалните мрежи покажува каков третман имаат бегалците во главниот бегалски камп во Унгарија на границата со Србија, со сцени на ко се гледа како полицајците ги хранат бегалците како да се животни во кафез. Снимаката која тајно ја направи автстриски волонтер кој вчера го посетил кампот во местото Реске, покажува како околу 150 луѓе со сите сили се туркаат за сендвичи во ќесиња кои унгарската полиција, со шлемови и хигиенски маски, ги фрла во оградениот простор на холот, пренесува АФП. Во хаотичната маса бегалци се најдоа и жени и деца, додека гладните бегалци избезумено се обидуваат да дојдат до парче леб кој полицијата го фрла низ воздухот. Многу кои беа предалеку во толпата во обидот да дојдат до храна се искачија на оградата, мафтајќи и викајќи како би го свртиле вниманието на полицијата. „Ккао да хранат животни во кафез, како Гвантенамо во Европа“, вели австриецот Александар Шпицендорфер кој доцна синоќе ја Ју тјуб ја објави снимката која ја направила ...
сите 23 | | | веќе видена

next