Кирилица

Првото економско полугодие од годинава заврши со салдо на странски инвестиции од близу 122 милиони евра. Во споредба со лани, истиот период, инвестиииите се намалени. Во меѓувреме, од почетокот на годинава, Владата донесе одлуки за доделување на државна помош на четири странски компании. Заминувањето на некогашен “Џонсон Контролс” го отвори прашањето дали странските компании, отако ќе ги искристат поволностите што им се нудата, ќе ја напуштат Македонија, пишува Порталб. Големи бенефиции – непознати резултати? Последната странска инвестиција,што ја промовираше Владата е на италијанската комапнија Диатек која ја отвори фабриката “Макдиа” во скопски Бунарџик 1. За оваа фирма која треба да отвори 200 нови работни места, веќе има и владина одлука за доделување на државна помош. Имено, Владата донела одлука за доделување на помош уште пред пет месеци. Договорот е дискреционен, се посочува дека “Макдиа” ќе добие пари за креирање на работни места, даночни и царински ослободувања, пари за изградба на градежниот ...
сите 7 | | | веќе видена

Политичките партии да ги надминат меѓусебните разлики и заеднички да се согласат за законската рамка и за името на обвинителот, порачаа денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на средбата со директорката за Западен Балкан и за проширување во британското министерство за надворешни работи, Фиона Мекилвам, и со британскиот амбасадор во Македонија, Чарлс Гарет, со кои се сретна во седиштето на ДУИ. „ДУИ е подготвена за компромис и ги повикуваме страните исто така да ги усогласат ставовите бидејќи треба да се зачува политичкиот кредибилитет на државата и да се почитуваат договорите потпишани во присуство на високите власти од Брисел и од Вашингтон. Спроведувањето на договорот го враќа изгубениот кредибилитет на институциите во земјата, го засилува нашето партнерство со евро-атланската заедница и силно нè враќа кон интегративниот пат. Денеска е моментотот на одговорноста и за политичкoто дејствување“, се наведува во соопштението од ДУИ.
сите 7 | | | веќе видена

СДСМ во Советот на општина Кичево ќе настапува самостојно, како посебна советничка група, зашто работата со советниците на ВМРО-ДПМНЕ е невозможна, изјави денеска Слободан Аврамоски, претседател на ОО СДСМ Кичево. - СДСМ не може да функционира со советници кои не се оградуваат од политиките на Никола Груевски, за коишто целата јавност слушна дека имаат криминални, теснопартиски цели. Се додека советниците на ВМРО-ДПМНЕ даваат поддршка на ваквите политики на Груевски, тие работат спротивно на интересите на граѓаните. ВМРО-ДПМНЕ во Кичево е во неформална коалиција со ДУИ и работи исклучиво на исполнување партиски и бизнис интереси. Сето ова е неприфатливо за СДСМ - рече Аврамоски. Советничката група на СДСМ, додаде тој, се фокусира исклучиво на проблемите со коишто се соочуваат жителите на Кичево и Кичевско и во наредниот период интензивно ќе работи на решенија за справување со нив.
сите 10 | | | веќе видена

Деталниот урбанистички план (ДУП) Дебар Маало е донесен од претходното криминално раководство на општина Центар, а и јас и раководството на Центар целосно го споделуваме ставот на граѓаните - што повеќе зелени површини и нула толеранција за градежната мафија, рече градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, на денешната прес-конференција за ДУП-от. Тој кажа како проекти се менувале преку ноќ а исто така најави дека в среда ќе обелодени и детали за скандалозниот нов Кинески ѕид во паркот. Вети дека на местото на сегашните бараки нема да се гради нов општински објект и зеленилото ќе биде зачувано. - Загриженоста на граѓаните за ДУП-от Дебар маало е целосно оправдана. Овие спорни објекти, предвидени од страна на претходното криминално раководство на Центар и актуелната Влада, се во целосна спротивност на она што јас и сегашнотo раководство на Центар го работиме - а тоа е повеќе зелени површини и нула толеранција на градежната мафија. Сакам јасно да им порачам на Дебар маалци дека мојот мојот став по ...
сите 88 | | | веќе видена

Дај 400 евра и ќе те пуштиме да ја преминеш границата, им велат на македонските Роми на граничниот премин Табановце, каде се до неодамна голем број Роми беа враќани поради сомнежи дека ќе одат да бараат азил во земјите на ЕУ, порачува Партијата за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР). Лицето С.Б. дојде во партијата да ни каже дека тоа е организирано со службите на граничните премини во Табановце и се се одвива без проблеми, порачува ПЦЕР. „Дојдов да кажам бидејќи ми е жал за моите Роми, разбрале за ова и сите продаваат дома што имаат за да платат на граница и да заминат. Велат доаѓа зима, што ќе правиме тука, немаме дрва, немаме пари да платиме струја, социјално нема за што да седиме тука - Грујо да го гледаме и слушаме како не лаже?“, рекол С.Б. посочува ПЦЕР. Опозициската партија од ромскиот политички блок вели дека за ова изнудување ќе ги информираат сите амбасадори во Македонија и амбасадорот на Европската унија во Македонија, Аиво Орав. „Ќе го информираме и министерот за ванатрешни работи и ќе го ...
| | веќе видена

Завршија археолошките истражувања на локалитетот Костоперска карпа во Младо Нагоричино, кој е познат и како Жеглиговски камен. Годинашните истражувања на екипите од Музејот од Куманово биле насочени кон разоткривање на ранохристијанската црковна градба, која била идентификувана со ископувањата во 1987 година. Археолозите со овие истражувања дошле до нови сознанија дека објект лежи врз постара и помала црква, која во наредниот период треба да се идентификува од кој период датира. Како резултат на договорот меѓу Музејот од Куманово и Универзитетот Саутемптон, од следната година ќе почнат пообемни истражувања на локалитетот и неговата околина, кои се дел од петгодишниот план во кој ќе бидат вклучени и професори од универзитетите Саутемптон, Оксфорд и Единбург. Локалитетот Костоперска карпа претставува природна форма на изгаснат вулкан и како таков релјеф е уникатен во Европа. Поволната и природно заштитена позиција условила местото да биде населено уште од периодот на енеолитот, меѓутоа, според археолошките ...
сите 10 | | | веќе видена

Луксузниот живот на премиерот, непријавување на имотна состојба на функционери на власт, ребаланс на буџетот на Република Македонија, како и проблемите на новинарите и несразмерните јавни трошења, според новиот билтен на Транспарентност Македонија (ТМ) за месеците јули и август се главни теми кои предизвикаа реакци во јавноста. „Бројните корупциски скандали поврзани со незаконско трошење на народните пари кои станаа нормален начин на практикување на власта од страна на владејачката гарнитура, поради зачестеноста, многу брзо се забораваат, се забошотуваат или се ставаат „под тепих“. Токму органите кои се надлежни да постапуват во ваквите случаи и да ги санкционират инволвираните лица во овие коруптивни афери се сосема неактивни и, особено ако се работи за високи функционери од актуелната власт замешани во скандалите, се трудат од петни жили или да ги оправдаат постапките на осомничените или никој во јавноста да не се сети дека тие имаат надлежност да постапуваат во овие случаи“, пишува ТМ за луксузирањето на ...
сите 8 | | | веќе видена

Македонија е единствената земја од сите 61 анкетирани во светот кај која популацијата во еднаква мера се спротивставува (38%) и ги поддржува (38%) санкциите на Обединетите нации, што ја прави единствената во светот која е неодлучна по ова прашање со нето скор од 0%. Ова се резултатите од истражувањето на спроведено во 61 земји на вкупно 60.047 испитаници во ноември 2014 година, од страна на истражувачката агенција Брима, членка на WIN-Gallup International и дел од TNS. Светската популација е понаклонета кон поддршка на санкциите на ОН. Од 61 земји во 49 земји побројна е јавноста која е склона да ги поддржува санкциите во однос на делот на јавноста која не е склона да ги поддржува санкциите, во 11 земји поголем е делот од јавноста која не е склона да ги поддржува санкциите во однос на оние кои се склони да ги поддржуваат. Доколку би се спровел референдум на глобално ниво помеѓу повеќето граѓани во светот на ова прашање, врз основа на истражувањето би можело да се предвиди дека оние кои ќе гласаат ЗА санкциите ...
сите 4 | | | веќе видена

Австрија испрати војска на границата за да помогне во засилените проверки на луѓето поради зголемениот број на бегалци, јавува Ројтерс, пренесувајќи изјава на официјални лица. Најмалку 2.200 војците ќе им помагаат на полицијата на границата, соопштено е од австриската власт, пренесув Раша тудеј. Австриската полиција утринава соопшти дека на граничниот премин Хајлигенкројц помеѓу Унгарија и Австрија се наоѓаат околу 3.000 луѓе, како и дека секој час со автобуси пристигнуваат нови 500 бегалци.
сите 3 | | | веќе видена

Вкупно 1.429 бегалци се спасени во 58 операции на потрага во источниот дел на Егејското море во текот на последните три дена, соопшти грчката крајбрежна стража. Инциденти со бегалци се случија во близина на острвовот Лезбос, Иос, Самос, Агатонизи, Кос, Сими и Родос. Грчката крајбрежна стража и понатаму ја претражува областа околу островот Фармакониси во Егејското море каде во неделата се преврте дрвен брод со мигранти и бегали и 34 лица се удавија, вклучувајќи и петнаесет деца. Нуркачки екипи ја претражуваат областа околу островот кој се наоѓа во близина на турскиот брег, а грчкиот министер за поморство Христос Зоис отпатува на острово како би се информирал за акцијата. Бродот потона во неделата поради силните ветрови и немирното море. Крајбрежната стража спасила 68 лица, додека 30 успеале да допливаат до Фармаконисија.
сите 20 | | | веќе видена

Фиона Мекилвам, директор за Западен Балкан и за проширување во британското министерство за надворешни работи и Комонвелт, ќе престојува во посета на Македонија денеска и утре, соопштија од британската амбасада. За време на нејзиниот престој, Мекилвам ќе се сретне со претставници на владејачките и на опозициските партии, аналитичари и со граѓанскиот сектор. Посетата е во рамки на редовната билатерална соработка помеѓу Македонија и Обединетото Кралство.
сите 14 | | | веќе видена

На 718 странски државјани во изминатото деноноќие им се издадени потврди за искажана намера за поднесување барање за признавање право на азил. Такви потврди од 19 јуни досега се издадени на 75.804 странски државјани, соопшти Министерството за внатрешни работи. Според МВР, од 8 часот вчера наутро до 8 часот изутрината, до Одделението за азил не се поднесени барања за признавање на право на азил врз основа на претходно издадена потврда за искажана намера за поднесување барање за признавање на право на азил. Од започнувањето на издавањето на потврдите до денеска до Одделението за азил се поднесени 49 барања за признавање на право на азил врз основа на претходно издадена потврда. Триесет и шест барања се од државјани на Сирија, од нив 10за деца, три барања се од државјани од Пакистан и Авганистан од кои четири се деца кои го придружуваат родителот, по две барања од државјани од Мароко, Алжир и Ирак (едно од барањата е за деца) и едно барање од државјанин на Египет. Во ЈУ Прифатен центар за баратели на азил во ...
сите 64 | | | веќе видена

Две активистки на организацијата Фемен викендов упаднаа на бината и прекинаа исламска конференција во близина на Париз, извикувајќи феминистички пароли на арапски и француски јазик, пред да бидат совладани од 15-на мажи, кои насилно ги избркаа од сцената. Активистките биле облечени во традиционални исламски наметки, за да можат да се доближат до бината, на која двајца фундаменталистички свештеници држеле предавање на тема: „Дали сопругите треба да се тепаат или не?“. На видеоснимката може да се види како жените на своите тела ги имаат напишано пораките: „Никој не ме потчинува“ и „Јас сум својот пророк“. По инцидентот, во кој жените се полесно повредени од мажите кои ги совладале, активистките, на возраст од 25 и 31 година, се уапсени. Според портпаролката на Фемен, Ина Шевченко, полицијата ги заштитила активистките, на кои им се заканувал линч. Еден од мажите повикал „убијте ги“, а на снимката се гледа како ги клоцаат и буткаат. По испрашувањето во полиција, неидентификуваните активистки се пуштени на ...
сите 9 | | | веќе видена

Популарниот македонски артист кој јавноста го познава како дел од рап дуото „Лесен удар“ и хитовите „Сафирски прстен“ и „Души“, Игор Минарков во јуни ја промовираше својата прва соло песна која од денес ќе биде достапна на „Ем-ти-ви Адрија“. Минарков до менаџментот на „Ем-ти-ви Адрија“ го доставил видеозаписот за темата „Во твојот орман“ веднаш по промоцијата во јуни, но поради намалената гледаност на телевизиските програми во летниот период инсистирал емитувањето да започне од септември. Покрај првата соло песна на Игор, тимот на „Ем-ти-ви Адрија“ изразил интерес за материјалот кој раперот активно го подготвува и ќе го презентира во наредниот период, но и за постарите хитови од „Лесен удар“ кои оставија белег на македонската рап сцена. Темата „Во твојот орман“ е реална приказна а сето тоа метафорично е опишано во провокативниот текст. Темите кои досега ги напишал Игор Минарков најчесто се автобиографски, бидејќи артистот инспирацијата ја црпе од секојдневните случки кои му ги приредува животот. Видеозаписот ...
сите 7 | | | веќе видена

Повеќе од 4.000 мигранти во текот на изминатото деноноќие со седум специјални возови биле префрлени од прифатниот камп во Гевгелија до Табановце. Утрово пак кон северната граница се упатиле уште два воза со околу 1.000 мигранти, информираат од Железничката станица во Гевгелија. Според проценките на УНХЦР и невладините организации кои се вклучени во справувањето со бегалската криза, бројот на мигранти кои што вчера транзитирале низ нашава земја е многу поголем, односно повеќе од 6.000 мигранти се префрлиле од јужната кон северната граница затоа што вчера активни во превозот на мигрантите беа уште автобусите и такси возилата.
сите 72 | | | веќе видена

На Денот на независноста, 8 Септември, ДУИ во селата Танушевци и Малино Маало поставила неколку споменици на УЧК покрај самиот пат а еден од нив се наоѓа на само 50 метри пред полициската станица во Танушевци, јави Либертас. Според Либертас , на поставувањето присуствувале и високи функционери на ДУИ како и вработени лица од МВР па и сами полицајци кои работат во полициската станица Танушевци, во цивил, дознава Либертас. Овој настан не беше одбележан во медиумите, а за него досега немало коментар од македонската владејачка партија, ВМРО-ДПМНЕ, коалицискиот партнер на ДУИ.
сите 2 | | | веќе видена

Руските сили градат долга писта на аеродромот во сириската провинција Латакија, најверојатно за може да слетуваат поголеми авиони, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Британија. Претходно шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека Москва ќе продолжи воено да ја снабдува Сирија. Тој во интервју за руската телевизија изјави дека тоа е со цел да му се помогне на Дамаск да му се спротивстави на тероризмот. Лавров рече дека во Сирија се наоѓаат и руски специјалисти кои ги тренираат сириските војници да ја користат руската опрема. Вашингтон предупреди дека руското воено присуство во Сирија би можело да води до конфронтација со коалицијата предводена од Соединетите држави која врши воздушни напади врз милитантите на Исламската држава. Претседателот Барак Обама деновиве оцени дека руската поддршка на претседателот Башар ал Асад била „осудена на пропаст“.
сите 54 | | | веќе видена

Полицијата во Египет, случајно, во престрелка во пустина уби 12 туристи и нивниот водич, додека 10 лица се повредени. Министерството за внатрешни работи соопшти дека до масакрот дошло „случајно“, откако за комбито во кој биле туристите помислиле дека е возилото на џихадисти, кое со голема брзина се движеле кон пустината. Подоцна била ликвидирана и џихадистичката група која била цел на египетската полиција, а која се сомничи за обезглавувањето на Хрватот Томислав Салопек и за вмешаност во атентатот врз главниот египетски обвинител Хишам Баракат, кој беше убиен на 29 јуни.
сите 16 | | | веќе видена

Павле Трајанов, поранешен министер за внатрешни работи, го смета за веродостојно сведочењето на Слободан Богоевски за американскиот суд и инсистира на истрага во Македонија во врска со случајот „Маѓар Телеком“. Во интервју за порталот Нова ТВ, Трајанов смета дека тоа што сега се објави ова сведочење е силна порака до сите партии, СДСМ, ДУИ, па и до ВМРО-ДПМНЕ. „Бидејќи тука се спомнуваат највлијателните луѓе во партиите. Али Ахмети е тука првпат директно посочен како инволвиран во овие процеси. За нас е битно да се отвори една истрага, нема бегање, кога одлуката ќе биде објавена ние ќе имаме обврска како држава да спроведеме постапка за да видиме дали и во која мера, кој, колку е одговорен и да се димензионира вината на секој“, вели Трајанов. За него е битно тоа што обласниот суд во Њујорк донел одлука со која што го прифаќа сведочењето на Слободан Богоевски како релевенатно бидејќи, смета дека тоа сведочење мора да се гледа во констелација на вкупните докази што се прибрани околу случајот „Маѓар Телеком“. ...
сите 8 | | | веќе видена

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ја освои титулата на Грен Слем турнирот во Њујорк откако утрово го победи Рожер Федерер со 3:1 во сетови (6:4; 5:7; 6:4 и 6:4). Ова за Ѓоковиќ е вкупно 10.та Грен слем титула во кариерата, а втора во Њујорк (првата во 2011 година). Воедно ова за него беше вкупно 55-ти АТП трофеј. Дуелот подобро го почна Ѓоковиќ кој поведе со 1:0 во сетови, но сепак Федерер успеа да изедначи. Во третиот и четвртиот сет Ѓоковиќ успеа да спаси неколку брејк топки и тоа му овозможи да дојде до победата. Србинот имаше шест брејка од 17 можности, а Федерер четири од 23 прилики. Со овој триумф Ѓоковиќ го изедначи скорот во меѓусебните дуели против Федерер (21:21).
сите 68 | | | веќе видена

next