Кирилица

Селекцијата на Шпанија е нов европски првак откако во финалето на Евробаскет ја совлада Литванија со 80:63. Најдобар во таборот на новиот европски првак беше Пау Гасол со дабл-дабл учинок од 25 поени и 11 скокови, а Фернандез постигна 11. Кај Литванија Сеибутис и Калниетис постигнаа по 13. Двете селекции обезбедија директен пласман на Олимписките игри во Рио. Во битката за бронзениот медал, селекцијата на Франција ја совлада Србија 81:68.
сите 21 | | | веќе видена

Неколку стотици бегалци синоќа го блокирале сообраќајот на преминот Брегана на хрватско словенечката граница. На тоа, како што јави Хрватската телевизија, ги поттикнале словенечки активисти кои го поддржуваат нивниот влез во Словенија. Бегалците извикувале „Отворете ги границите“ и носеле транспарент „Без граници, без нации“.
сите 26 | | | веќе видена

Една од најпознатите светски писателки на љубовни романи, Џеки Колинс почина од рак на дојката во 77-годишна возраст. Романите на Џеки, инаку сестра на актерката Џоан Колинс се продадени досега во тираж во повеќе од 500 милиони примероци во над 40 држави во светот. „Со огромна тага информираме за смртта на нашата прекрасна, динамична и единствена мајка Џеки Колинс, којашто денеска почина од рак на дојката“, наведе семејството во соопштението до медиумите. „Беше вистинска инспирација, креативна сили којашто го пробиваше патот за другите писателки. Ќе продолжи да живее низ своите ликови, но веќе неискажливо ни недостига“, додаваат најблиските. Родена 1937 година во Велика Британија, Џеки Колинс се прослави со серијата книги за Холивуд, Нејзиниот дебитантски роман „Светот е полн со оженети мажи“, беше нарекуван „валкан и одвратен“ од страна на другата позната британска писателка Барбара Картленд а беше и забранет во Австралија. Сепак нејзините книги постигнаа вртоглави тиражи, а некои беа и екранизирани, како ...
сите 3 | | | веќе видена

Победникот на грчките избори, Алексис Ципрас преку „Твитер“ ја објави победата и плановите на потенцијалната втора влада на СИРИЗА, јави Мета . „Пред нас се отвора пат на работа и борби“, напиша Ципрас на неговиот „Твитер“ профил, најавувајќи на овој начин дека нема место за големи прослави, бидејќи државата ја чекаат тешки економски и политички предизвици, спроведување на новите мерки и реформи, за да се загарантира исплаќањето на новата финансиска помош за Грција. Според неофицијални информации, Ципрас уште вечерва можно е да се сретне со Панос Каменос, лидерот на Независни Грци, со цел да се разговара за потенцијалниот состав на новата влада и да се разгледаат предлозите и од двете страни. Двете партии заедно имаат 155 пратеници, со што имаат доволно парламентарно мнозинство во новиот состав на парламентот, за да може да формираат влада без да вклучат и трет коалициски партнер. Но, и натаму останува отворено прашањето, дали Ципрас ќе сака да внесе и трета партија, за да има посилно присуство во ...
сите 171 | | | веќе видена

Веќе подолго време неколку граѓански здруженија информираат за лошата состојба во казнено-поправните установи и нечовечките услови во кои осудениците ја одлежуваат предвидената казна, известува „Центар Њуз“. „Во установите се шири смрдеа која е неподнослива, средствата за хигиена се луксуз, а установите се погодно тло за ширење на бактерии и инфекции. Сликите кои ни се испратени до нашиот портал се како сцени од хорор филм на Хичкок, а го претставуваат секојдневието на осудениците. Извори блиски до затворениците тврдат дека постои поделба на затворениците на две категории, на оние кои што соработуваат со директорот и имаат секакви привилегии и на оние кои што одбиваат соработка со корумпираното раководство и се третирани во услови кои се далеку од нормални. Поради големата нечистотија, здравјето на затворениците е во критична состојба а медицинска нега воопшто не им се пружа иако е законски загарантирана“, пишува порталот. Целиот текст и фотографиите ОВДЕ .
сите 3 | | | веќе видена

Грчкиот народ одлучи да и даде втора шанса на СИРИЗА и нејзината досегашна влада. Според првите официјални резултати на 21 проценти од пребројани гласови, СИРИЗА води со 35,4 проценти од гласовите, Нова демократија со 28,2 проценти. Разликата меѓу двете партии се очекува дека ќе биде повеќе од 7 проценти, пренесува „Мета“. Дора Бакојани, пристигнувајќи во седиштето на Нова Демократија, го призна поразот и му посака успех на Алексис Ципрас. Трета партија според резултатите, останува неонацистичката Златна зора со 7,3 проценти од гласовите. Партијата, и покрај апсењето и затворањето на лидерите на партијата, не изгуби дел од својата поддршка, а според анектите на медиумите била омилена партија кај невработените грчки гласачи. Четврта партија, која се смета за еден од воскреснатите политички фактори и побединици на вечерта, е ПАСОК со 6,5 проценти од гласовите, зад неа е Комунистичката партија со поддршка од 5,5 проценти. Партијата Река доби поразителни 3,8 проценти од гласовите, Независни Грци исто така 3,7 ...
сите 139 | | | веќе видена

Партијата за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР) реагира на денешното полагање темели за спортска сала во Шуто Оризари, којашто, како што велат од партијата, нема да се изгради во наредните пет години. На Ромите во оваа населба, велат од ПЦЕР, им се потребни работни места, а не спортски сали. „Господине премиере, не се спортува со празен стомак! Народот во Шуто Оризари е гладен, без работа,па наместо сала треба инвеститор да изгради погон за да се вработат луѓето од Шуто Оризари. Ние знаеме дека сте во заминување и сега ќе фрлате лопати на секоја страна, посебно кај сиромашните, но зошто не направивте со тие пари за спортската сала една социјална зграда во Шуто Оризари... Или да им дадевте огревно дрво во толкав износ... Доаѓа зима, народот нема пари да купи дрва, ама тоа не ви е битно... Вие мислите „Ќе фрлиме лопати за изградба на спортска сала, а кога ќе ја изградиме не е битно“. А ако давате пари за дрва, ќе треба тоа веднаш да го направите - а ги немате, лажете.. Но крајот е тука, ќе причекаме уште ...
| | веќе видена

Канадската влада најави дека ќе прифати 10.000 сириски бегалци во текот на следната година и така ќе го поедностави и ќе го забрза процесот на барања за влез во таа држава. Граничната полиција повеќе нема да бара доказ за статус бегалец, туку наместо тоа „ќе претпостави дека тие бегаат од војната, што ја задоволува дефиницијата бегалци, што ќе ја забрза апликацијата“, се наведува во соопштението на канадското Министерство за имиграција и државјанство, пренесува АФП. Како резултат на ова, Канада ќе им излезе во пресрет на 10.000 Сиријци до септември 2016 година. Службениците кои ќе ја обработуваат апликацијата, интервјуата ќе ги фокусираат на безбедноста, криминалот и на медицински прегледи, наведуваат од Министерството.
| | веќе видена

Во последното деноноќие на вкупно 2.243странски државјани, издадени се потврди за искажана намера за поднесување на барање за признавање на право на азил. Како што соопшти МВР, од нив 1.389 лица се од машки пол, 320 се од женски, 456 се деца кои го придружуваат носителот на потврдата, како и уште 78 деца кои патуваат без родител, на кои им е издадена потврда. Според државјанството најбројни се државјаните на Сирија-1.772, Ирак-211, Авганистан-191, Палестина-19, Иран-17, Пакистан-14, додека другите се во помал број. Во периодот од 19 јуни до утрово во 08,00 часот, издадени се потврди на вкупно 87.307 странски државјани, од кои, 58.124 се од машки пол, 11.899 се од женски, 14.623 се деца кои го придружуваат носителот на потврдата, како и уште 2.661 деца кои патуваат без родител, на кои им е издадена потврда за искажана намера за поднесување на барање за признавање на право на азил. Според државјанството на лицата на кои им се издадени потврди, најбројни се државјаните на Сирија-69.315, потоа Авганистан-6.778, ...
сите 60 | | | веќе видена

Словенечки железници потполно го сопреа меѓународниот сообраќај на граничните премини со Хрватска. Железничкиот сообраќај е во прекин и на граничните премини со Србија и Унгарија, објавија денеска Хрватски железници. По одлуката која е донесена заради вонредната ситуација со мигрантите, Словенечки железници воведе дополнителен превоз со автобуси, на релација со одредени дестинации со Хрватска.
сите 4 | | | веќе видена

Две лица, државјани на Германија и на Бразил што оствариле нелегален влез во Република Македонија вчера околу 8 часот биле откриени во близина на граничен камен 59 на македонско-грчката граница. Тие, како што информира МВР, заедно со група мигранти се упатиле кон прифатниот центар во Гевгелија при што сториле прекршок по член 9 од Законот за гранична контрола. - На лицата им е издадено Решение за протерување на странец од Република Македонија со забрана за повторно влегување за период од пет години, соопшти МВР, нагласувајќи дека биле задолжени веднаш да ја напуштат територијата на Македонија.
сите 6 | | | веќе видена

Грчката Крајбрежна стража трага по 26 лица кои од утрово се водат како исчезнати, кога чамец со вкупно 46 илегални имигранти потонал во близина на островот Лезбос во Егејското Море. Во соопштението на Крајбрежната стража се посочува дека литвански хеликоптер, ангажиран во мисијата на Агенцијата за контрола на границите на ЕУ (Фронтекс) во Грција, утрово забележал група луѓе во морските води во близина на југоисточниот брег на Лезбос. Според грчките медиуми, кон посочената локација веднаш се упатиле два глисери на Крајбрежната стража, кои успеале да спасат 20 лица. Спасените бегалци изјавиле дека на чамецот имало вкупно 46 лица. Националноста на спасените имигранти засега не е позната.
сите 24 | | | веќе видена

Во овој момент постојат три големи булдожера за суштинска промена на ситуацијата, едно е специјалниот обвинител и неговото влијание со резултатот на неговите истраги, второ е Министерството за внатрешни работи што ќе биде искорнато од злоупотребата, пред сè изборна, застрашувачка и во таа смисла манипулативна за и околу изборите, од власта и трето е државната телевизија, вели универзитетскиот професор Љубомир Фрчкоски во неделното интервју на Радио Слободна Европа.
сите 4 | | | веќе видена

Најавата за новиот изглед на зградата на поранешната полициска станица во Струмица ги испровоцира граѓанските активисти кои денеска делеа летоци на кои пишуваше „Груевски, во Струмица барок – ЈОК“. Велат: „НЕ за барокот на Груевски во Струмица – ДА за европска и модерна Струмица!“ Премиерот Никола Груевски најави реконструкција на старата зграда на полициската станица во која ќе бидат сместени повеќе институции, како подрачните одделенија на Управата за имотно-правни работи, на УЈП, Агенцијата за катастар на недвижности и Управата за матична евиденција. За објектот ќе бидат потрошени 1,1 милион евра буџетски пари. Граѓаните, како што пренесе Струмица 24, бараат од Владата да им обезбеди услови за подобар живот и како што велат, да престане да ги троши народните пари на вакви и слични градби. „Груевски да даде милион евра за откуп на корнишонот кој денеска се продава за 10 денари од килограм, а не за некакви згради. Немам пари леб да им однесам дома на децата, а тој ќе троши милион за некакви измислени ...
сите 8 | | | веќе видена

Мзванеле Комполо, боксер од Јужна Африка почина по нокаут во двобојот со Сифенати Кампија, соопшти јужноафриканското Министерство за спорт. Комполо, боксер на дваесет и две годишна возраст во вторникот бил нокаутиран во првата рунда, по што колабирал. Тој веднаш бил однесен во болница, но лекарите не успеале да му го спасат животот. Ова е втор трагичен случај во боксерски ринг во Јужна Африка во текот на оваа година. Во октомври поради излив на крв во мозокот почина и боксерот Финдиле Мвалес. Пред два дена како последица на нокаут почина боксер во Австралија поради што тамошната Медицинска асоцијација побара забрана на овој спорт.
сите 2 | | | веќе видена

Финска почна да спроведува контроли на граничните премини за да ги идентификува барателите на азил коишто пристигнуваат од Шведска, јави Макфакс. „Отсега лицата коишто ја минуваат границата во Торни (на северот од земјата) ќе бидат проверувани во согласност со процедурата којашто ја применува полицијата“, објави финското министерство за внатрешни работи. Во соопштението се истакнува дека барателите на азил повеќе не ќе можат да го продолжат патувањето од Торни кој другите делови на Финска, доколку претходно не бидат регистрирани на границата како лица кои бараат азил. „Ситуација горе на северот е надвор од контрола. Луѓето од таму го продолжуваат патувањето до која и да е полициска станица во Финска“, изјави Паиви Мерг од министерството за надворешни работи за интернет изданието на дневниот весник Helsingin Sanomat. Според државната финска телевизија YLE, околу стотина Финце се собрала на протест на границата во Торни, носејќи транспаренти сонатпис „Затворете ги границите“., Владата во Хелсинки во петокот ...
| | веќе видена

Зoран Заев, лидерот на СДСМ изјави дека предлогот за промена на изборниот модел се уште е на преговарачката маса и опозицијата се залага за него бидејќи сака да им даде шанса и на помалите партии самостојно да учествуваат на изборите. - Ние го ставивме на маса ова прашање и е отворено и се надеваме дека и другите политички партии и меѓународниот фактор, но и граѓанските организации ќе го држат во живот, за да може да се носат одлуки во тој дел. Знаете дека овие денови се денови на отварање на изборното законодавство, тука му е местото на ова прашање. Роковите за дефинирање на изборното законодавство се крајот на овој месец, најдоцна до почетокот на идниот месец. Тоа поглавје мора да се затвори. Апелираме и јавно сите да ги кажат своите ставови на работните групи во функција на демократизација на нашето општетсво - вели Заев.
сите 75 | | | веќе видена

Македонската амбасадорка во Загреб, Даниела Караѓозоска повторно ја скандализира јавноста - овој пат поради нејзиното однесување во зградата во која живее во Загреб. Таа, како што извести А1 он, е непожелна во зградата во елитната населба Видиковац, а соседите веќе подолго време имаат замерки на нејзиното однесување, посебно што имала навика да го пере службеното возило на паркингот пред зградата. Утринава повторно возачот на службеноиот автомобил, со кофа со сапуница и правосмукалка го чисти возилото. Револтирани соседи во контакт со редакцијата на А1 он каде што исратиле и фотографија се пожалиле дека ова слика е редовна пракса, од која амбасадорката и покрај укажувањето не сака да се откаже. Неодамна „Слободен печат“ објави фотографии од родененденска прослава на ќерката на Караѓозовска поставени на Фејсбук, а на нив може да се забележи како украсениот службен „пасат“ на амбасадорката е во центарот на вниманието. Имено, тоа е излепено со ленти на кои пишува среќен роденден, со слика од мечиња и торта, а ...
сите 2 | | | веќе видена

ЕУ-аспирациите се живи и сите преземени чекори се знак дека тие се одржуваат во живот, рече еврокомесарот за проширување и за доборососедска политика, Јоханес Хан, на денешната прес-конференција што се одржа по пленарната седница за претпристапни преговори на високо ниво (ХЛАД), пренесува „Мета“ Еврокомесарот Хан им честиташе на политичките партии за потпишување на договорот и за преземањето на обврските кои произлегуваат од него, враќањето на опозицијата во парламентот и за изборот на специјален јавен обвинител до договорениот датум. Хан, сепак, истакна дека останува да се спроведат договорените точки и за изборниот законик, кои треба да бидат изгласани до 6 октомври. – Имав можност да се сретнам со лидерите на политичките партии и да разговараме за реформите. Сите лидери рекоа дека изборите треба да се одржат до крајот на април и дека мора да се спроведат според ЕУ-стандардите – рече Хан, изразувајќи надеж дека новиот договор за изборниот законик ќе биде донесен порано, а не во последен момент. Во однос на ...
сите 4 | | | веќе видена

next