Кирилица

Цивил – Центар за слобода го поздравува продолжувањето на процесот за надминување на политичката криза во Република Македонија со изборот на специјална јавна обвинителка. „Учесниците во преговорите покажаа дека можат да се придржуваат кон крајните рокови околу кои се согласија со договорите од 2 јуни и 15 јули. На специјалната јавна обвинителка ѝ посакуваме многу храброст и среќа да се соочи со тешките предизвици кои се пред неа. Тоа, впрочем, го порачува и граѓанската платформа „Ајде!“ во својот повик „Обвинителке, многу работа ве чека!““, сенаведува во соопштението на Цивил. Според Цивил, специјалната јавна обвинителка мора веднаш да се зафати со предметите за тешки злоупотреби и за криминал, кои се поврзани или произлегуваат од прислушуваните разговори што ги објави опозицијата. Но, не смее да се заборави и безбедносната криза во Куманово на 9 и 10 мај годинава, за која постојат индиции дека во неа се инволвирани високи државни функционери. Изминува петтиот месец од оваа трагедија, но сомнежите останаа. ...
сите 8 | | | веќе видена

Премиерот Никола Груевски вели дека специјалниот јавен обвинител ќе ја има сета поддршка за ефикасно и професионално работење. Во изјава за Сител Груевски вели: - Задоволство од законот и личноста која е висок професионалец со меѓународни обуки и која спроед искуството укажува дека ќе стане збор за личност која професионално ќе може да се носи со работата. Ќе ја има целосната поддршка, сакаме најтранспарентно и најефикасно да си ја обавува работата. Мислам дека со изборот успеавме да спречиме било какви тензии и на некој начин ги демантиравме сите шпекулации дека сме сакале да нема договор. Од наша страна сме целосно коректни. Според него, добро за државата е што специјалниот обвинител е избран навреме и дека со тоа се покажува посветеноста и коректноста на владејачката партија.
сите 8 | | | веќе видена

Моментната состојба на унгарско-српската граница е исклучително загрижувачка, се влошува од минута во минута и бара итна реакција, оцени членот на Европскиот парламент, Едуард Кукан, по прогласувањето на вонредна состојба во Унгарија поради приливот на бегалци. Затворањето на границата за бегалците кои бегаат од војната и играњето на пинг понг со нив меѓу државите е спротивно на европските принципи и може да доведе до хуманитарна криза со несогледливи размери“, истакна Кукан во соопштение доставено до медиумите, пренесува Макфакс. „Ужасно е она што се случува на границата на Унијата. Ние сме за тоа одговорни. Мораме да пронајдеме заедничко решение со државите од Западен Балкан. Ја повикувам ЕУ и државите членки да делуваат брзо, за да спречиме хуманитарна катастрофа“, нагласи Кукан.
сите 5 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија попладнево со 111 гласа „за“ го донесе Законот за Јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, по итна постапка, јави МИА. Согласно предложениот закон за Јавно обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, на предлог на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата по претходна согласност на четирите политички партии со најголем број пратеници во Парламентот, Советот на јавни обвинители по предлог на Собранието, без објавување на јавен оглас, го избира Јавниот обвинител, со мандат од 4 години со право на повторен избор. Собранието ќе го утврди кандидатот за Јавен обвинител со двотретинско мнозинство, вклучувајќи и мнозинство од гласовите на пратениците кои припаѓаат на заедниците кои не се мнозинство и ќе го поднесе до Советот на јавни обвинители на Република Македонија. Советот ќе го избере јавниот ...
сите 47 | | | веќе видена

Претставници на Обединети за Македонија денеска се сретнаа со Тито Петковски, лидерот на НСДП. На средбата биле разменети мислења за актуелната политичка состојба во земјава, а станало збор и за натамошната коалициска соработка. Во делегацијата од претседателството на ОМ беа потпретседателот Марјан Огњановски, генералниот секретар Раде Милошоски и Константин Кратовалиев, член на партијата, се вели во соопштението од Обединети за Македонија.
сите 4 | | | веќе видена

Амбасадата на САД попладнево им честита на партиите за, како што вели, договорот што го постигнаа денеска за воведување на јавен обвинител за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите и за именување на Катица Јанева на оваа функција. „Ова назначување претставува значаен чекор кон утврдување на одговорност. Соединетите Држави, заедно со нашите европски партнери, остануваат посветени да и помогнат на Македонија да го имплементира договорот од Пржино и да продолжи по својот пат на целосна интеграција во евро-атлантските институции како динамичнa, просперитетна и мулти-етничка демократија“, се вели во соопштението.
сите 24 | | | веќе видена

Катица Јанева, специјалната обвинителка избрана согласно договорот на четирите партии постигнат во Прижино, како што неофицијално се дознава, била предложена од еден од олеснувачите во преговорите и во фелата е мошне респектирана. Кариерата во Обвинителството во Гевгелија ја почнала пред 12 години како заменик обвинител. Во 2009 била именувана за обвинител. Претходно била стручен соработник во Судот во Гевгелија, а во нејзината биографија може да се види дека има стекнато искуство и како адвокат. Во 2010 година е избрана од Советот на јавни обвинители за раководителка на Основното јавно обвинителство Гевгелија. Мандатот годинава и е продолжен за уште четири години. Сега е предавач на Академијата за судии и јавни обвинители, а има завршено повеќе обуки, меѓу кои висока обука за борба против мафијата, корупцијата и организираниот криминал во Италија. Јанева, ја има поминато програмата Фалконе во Сицилија, што е многу значајно за борба против криминалот, едукатор е во програмата на новиот Кривичен законик, била ...
сите 224 | | | веќе видена

Унгарската Влада донесе одлука да изработи план за изградба на ограда и на границата на Унгарија кон Романија, доколку бегалците ја променат својата маршрута и започнат да пристигнуваат во земјата од романска територија, соопшти денеска унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто. „Решивме да започнеме подготвителни работи за изградба на ограда долж унгарско-романската граница со разумна должина, во случај имигрантскиот притисок да се насочи кон Романија, изјави Сијарто.
сите 34 | | | веќе видена

Во ГЕМ клубот во Старата скопска чаршија утре со почеток во 18 часот ќе се одржи дебата на тема „Бегалците на патот од опасност и несигурност кон неизвесност: Kако да се обезбеди хуман и праведен третман?“ во организација на Фондацијата Отворено општество – Македонија (ФООМ). Дебатата посветена на бегалската криза во регионот има за цел да ја актуелизира ургентната потреба од соодветен хуман и праведен третман на луѓето кои во потрага по сигурност за сопствениот и животот на своите семејства макотрпно се движат кон европските земји. Панелот од експерти и практичари ќе се осврне на значајните аспекти на меѓународните стандарди за заштита на правата на бегалците, бројните примери на несоодветен третман и добрите практики во државите на рутата кон Европа. Дополнително, ќе се отворат прашања за потребата од приоретизирање на мерките и активностите за заштита на животот и обезбедување хуман и првичен одговор на потребите на бегалците и мигрантите. Говорници на дебатата ќе бидат Мерсиха Смаиловиќ од Легис – ...
сите 10 | | | веќе видена

Унгарската полиција и војска строго ја контролираат границата со Србија. По граничниот премин Хоргош 2, затворен е и преминот Хоргош. Уапсени се 60 бегалци кои се обиделе илегално да ја преминат границата, јавуваат српските медиуми. Единствено место каде може да се премине границата е Келебија. Неколку илјади бегалци останале на српската страна од границата, каде запчнале штрајк со глас. Српските медиуми јавуваат дека многу од нив ја тресат оградата на границата, а полицијата им порачува „да бараат азил некаде на друго место или да се вратат во земјата од која што пристигнале“. Унгарските власти воспоставиле две транзитни зони за обработка на барањата за азил на бегалците долж унгарско-српската граница, каде се очекува барањата да бидат обработувани во рок од неколку часа, изјави портапролот на унгарската влада. Оние кои нема да поднесат барање за азил ќе мора одма да се вратат во Србија, додека оние кои не се регистрирани со барање за азил во Србија илии Македнија, што ќе им биде барано, автоматски ќе бидат ...
сите 29 | | | веќе видена

На првиот академски ден, бруцошите беа пречекани од членовите на „Студентски пленум“ кои им посакаа добредојде, но им ги посочија и проблемите со кои ќе се соочуват низ студирањето. Од пленумот велат дека оваа година силно и моќно ќе се борат против студентските проблеми, а во наредниот период ќе одлучат за начините на кои ќе ја водат борбата, пренесува „Мета“. – На 15 септември, на првиот академски час, „Студентски пленум“ одлучи да го оддржи и првиот пленумски час. Ние сакаме да ги запознаеме новите студенти, бруцошите, со проблемите со кои ќе се соочуваат наредните години за време на нивното студирање. Ние сме тука да ги интегрираме во „Студентски пленум“ и да порачаме дека ја продолжуваме борбата и оваа година силно и моќно против сите студентски проблеми како руинираните студентски домови, но и намалениот студентски стандард. Следејќи ја нашата хоризонтална структура, во наредниот период ќе одлучиме како да настапиме понатаму. За почеток можеме да кажеме дека најголемиот проблем се руинираните ...
сите 3 | | | веќе видена

Меѓу јануари и август годинава на надворешните граници на ЕУ биле изборени над 500. 000 мигранти, наспроти 280.000 во целата 2014 година, информира денеска европската погранична агенција Фронтекс, цитирана од француските медиуми. Рекордните бројки се регистрирани во пет месеци по ред, вклучувајќи ги и 156.000 мигранти кои во ЕУ влегле во август, прецизира агенцијата, која е одговорна за надворешните граници на ЕУ.
сите 22 | | | веќе видена

Доколку бегалците и мигрантите немаат поднесено барање за азил во Србија тие ќе бидат одбивани, бидејќи Србија е во таканаречените безбедносни зони, рече унгарскиот премиер Виктор Орбан, додавајќи дека во Унгарија нема да има центри за регистрирање на барателите на азил, ниту пак центри за дистрибуција на бегалците. Во Унгарија од полноќ стапи во сила законот со кој се предвидува контрола на границата и закана од затворска казна од три до пет години за илегално минување на границата. Со новата легислатива се предвидува по должината на границата со Србија да бидат воспоставени транзитни зони.
сите 29 | | | веќе видена

Евгениј Поп-Ацев, првиот Македонец - победник на Охридскиот пливачки маратон, денеска беше примен од градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски. Поп-Ацев притоа му подари медал на градоначалникот, а Жерновски со честитки, поддршка и ветување дека општина Центар и тој како градоначалник, поддржувала и натаму ќе поддржува млади и талентирани спортисти. - Центар ќе ги покрие трошоците за следниот голем предизвик на Поп-Ацев, октомврискиот Светски куп во Кина. Соработката и помошта ќе биде континуирана и ќе влезе во програмата на општината за 2016 година - порача Жерновски. Дека 26-годишниот стоматолог по професија ова го заслужува говорат и фактите. Македонскиот маратонец Евгениј Поп-Ацев е прв на Гран При серијата на Светското првенство. На маратонот во Капри тој го освои второто место, а на светското првенство во пливање во Русија, беше 14-ти, што е најголем успех на Македонија досега. Поп-Ацев плива од својата 9-та година, тренира напорно 10 до 11 пати неделно, а вели дека за друго нема многу време. ...
сите 9 | | | веќе видена

Европската комисија го поздрави постигнатиот договор за назначување специјален јавен обвинител, соопшти Маја Коцијанчич, портпаролката на еврокомесарот Јоханес Хан за време на денешната редовна прес-конференција. – Го поздравуваме договорот кој утринава во Скопје го постигнаа политичките партии за назначување на специјалниот јавен обвинител, кој беше важен елемент од политичкиот договор, кој беше посредуван од комесарот Хан и неколку европратеници во јуни и во јули. Сега го очекуваме усвојувањето на релевантниот закон во Собранието и очекуваме дека специјалниот обвинител ќе ја добие сета неопходна поддршка за да ја заврши важната задача – рече Коцијанчич. Портпаролката на Хан ја потврди посетата на еврокомесарот на Македонија и додаде дека се очекува за време на посетата да се разговара и за претпристапните разговори на високо ниво (ХЛАД).
сите 166 | | | веќе видена

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе се расправа по предлог законот за Јавно обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, по итна постапка. Ова е единствена точка на дневниот ред на 68. седница. Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски по утврдувањето на дневниот ред даде пауза до 15 часот. Во меѓувреме, како што рече, треба да се создадат деловнички можности и да се заседаваат комисиите за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. Предлог-законот е поднесен од пратениците Илија Димовски, Талат Џафери, Горан Сугарески и Имер Алиу.
сите 262 | | | веќе видена

УБК и Јавното обвинителство биле главната пречка поради која народниот правобранител Иџет Мемети не можел да го истражува прислушувањето, објави 24 Вести. Во изјавата за 24 Вести тој објаснува дека барал да му бидат доставени бараните податоци повикувајќи се на законот за Народен правобранител, според кој, сите органи се должни да соработуваат со правобранителот и да му обезбедат и документи со највисок степен на класификација „државна тајна“. Добил одговор од Обвинителството дека нема да му бидат доставени бараните информации, бидејќи се сметаат за тајни.
| | веќе видена

Јас сум повеќе од задоволен, имаме закон што гарантира целосна автономија на специјалниот обвинител, вели во изјава за Радио Слободна Европа претседателот на СДСМ Зоран Заев. - Специјалниот обвинител има целосно автономно право тој да ги предлага и во број и како кандидати обвинителите, има целосно отворен буџет на располагање, секако со логично правдање без какви било лимити и за кадровски и за технички персонал, но и за анализи, странски експертизи, односно, се што е потребно. Меѓу другото, специјалниот обвинител има мандат од 4 години со право на реизбор - вели Заев. Тој е задоволен и од договорот обинителката од Гевгелија Катица Јанева да биде специјален обвинител.
сите 34 | | | веќе видена

Според информации на еМагазин, Специјалниот обвинител Катица Јанева, важи за почитувана во својата професија, иако за пошироката јавност е непозната, а според некои информации, до сега работела на мали предмети, па случаевите „прислушување„ и „Пуч“ ќе и бидат првите големи предмети на кои ќе работи. Според податоци од анкетните листови на јавните функционери, објавени на страната на Државната комисија за спречување на корупцијата, Специјалниот обвинител Катица Јанева од личен имот поседува моторно возило Рено 5, вредно 4.000 евра, и има сметки во Тутунска и Стопанска банка-Скопје. Според анкетниот лист како имот на родителите се пријавени две куќи, едната вредна 100 илјади, а другата 5 илјади евра, плац на брачниот другар, вреден 1.000 евра, земјиште на брачниот другар, вредно 20 илјади евра и моторно возило на брачниот другар, Ровер 45, вредно 20 илјади евра, пишува еМагазин .
сите 386 | | | веќе видена

Најмалку 13 мигранти, меѓу кои и четири деца, загинале утринава откако чамецот со кој сакале да стигнат до грчкиот остров Кос, потонал крај југозападниот турски брег, во Егејско Море. Турската крајбрежна стража успеала да спаси 205 лица кои биле во чамецот што отпловил од реонот на Датча. И натаму трае операцијата на откривање на други преживеани патници од чамецот.
сите 21 | | | веќе видена

next