Кирилица

Времето денеска ќе биде претежно сончево и релативно топло, со слаб ветер од југоисточен правец. Утринската температура во земјава ќе биде во интервал од 8 до 17 Целзиусови степени, а дневната од 25 до 32 степени. Во Скопје времето ќе биде сончево, со слаб ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе се спушти до 13 Целзиусови степени, а дневната ќе достигне до 30 степени.
сите 140 | | | веќе видена

Неодамнешните потези на Русија во близина на сириското пристаниште Латакија укажуваат на тоа дека Москва планира на оваа локација да гради воздухопловна воена база, а таму веќе испрати доволно луѓе и воена опрема, изјави портпаролот на Пентагон, Џеф Дејвис. Русија, пак, и натаму тврди дека воената опрема ја испраќа во Сирија за да и помогне на владата на оваа земја во борбата со Исламска држава (ИД), пренесува британскиот јавен сервис Би-Би-Си. Американските официјални претставници, исто така, стравуваат дека поддршката на Русија кон Сирија би можела да го зацврсти режимот на претседателот Башар ал-Асад и да ги ископлицира неодамнешните напори за изнаоѓање политичко решение за конфликтот, наведува Би-Би-Си.
сите 24 | | | веќе видена

Катица Јанева, oбвинителка од Гевгелија, е специјалниот јавен обвинител. Ова е договорот од маратонските преговори помеѓу четирите партии, потписнички на Договорот од Пржино, кои траеја до утринските часови, дознава „Мета“. По маратонските разговори на работните тимови на преговарачките групи, партиите утрово постигнаа договор за посебен закон за специјалниот јавен обвинител. Според процедурата, законот би требало денеска веќе да се најде пред пратениците во Собрание. Извор: Мета
сите 334 | | | веќе видена

Мигрантите ако не успеат да ја преминат унгарската граница и останат на ничија земја ќе може да се вратат во Србија во прифатните центри, додека пак оние кој ќе преминат во Унгарија, а бидат вратени во Србија, нема да бидат прифатени, изјави вечерва српскиот министер за труд, вработување, боречки и социјални прашања Александар Вулин. Вулин објасни дека оние бегалци кои ќе преминат во Унгарија и бидат евидентирани во таа замја, а потоа на сила вратени во Србија, нема да бидат прифатени. „Ние никого на сила нема да го задржуваме на нашата територија и со самото тоа нема да дозволиме на ниту една земја на сила и без соодветни законски процедури и реадмисија било кого да врати на нашата територија“, изјави Вулин. Запрашан што ќе биде со тие мигранти, Вулин вели дека тоа повеќе нема да биде одговорност на Србија. „Тоа повеќе не е наша одговорност, тие се на територија на Унгарија и очекуваме од унгарската држава кон нив да се однесува како што доликува“, вели Вулин. И државниот секретар во Министерството за труд, ...
сите 24 | | | веќе видена

Унгарската војска и полиција почнаа да поставуваат вагони со бодликава жица на унгарско-српската граница. Ова е „втора фаза“ во заtворањето на границата бидејки денеска унгарската полиција го затвори железничкиот премин, кој бегалците најчесто го користеа за премин во земјата. На железничкиот премин е поставена бодликава жива. Ројтерс јавува дека на пругата има голeм број на полицајци со коњи, а просторот го надлетуваат хеликоптери.
сите 8 | | | веќе видена

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, во петок ќе допатува во Скопје за обновување на претпристапните преговори на високо ниво со Европската унија (ХЛАД), објави Мета. На неговата агенда прво е најавена средба со Националниот совет за евроинтеграции по што еврокомесарот ќе има работен ручек со премиерот Никола Груевски. Трета точка на распоредот на Хан е пленарната седница за ХЛАД на која ќе биде разговарано за правосудството, дискриминацијата и малцинствата, слободата на медиумите, деполитизацијата на јавната администрација како и изборните реформи. Работната посета Хан ќе ја заврши со затворена средба со претставниците на граѓанскиот и невладиниот сектор. Извор: Мета
сите 228 | | | веќе видена

Можно е да се случи Владата да се обидува да ги разубеди луѓето од Вистеон Електроникс, затоа што политичкиот момент не и одговара на Владата, тие да си заминат, бидејќи се отвора тема за која некој од нас предупредувале. Но, што друго ќе треба да дадат, е друго прашање, вели Петар Гошев, поранешен гувернер на НБРМ, во интервју за Економски магазин на Алсат-М телевизија. Гошев додава и дека, премиерот Никола Груевски, не го прочитал извештајот на ММФ па затоа тврди дека тој бил позитивен, иако во извештајот е потврдено сето она на што досега алармираше критичката јавност. Тој дополнително посочува и дека бидејќи повторно е даден нов импулс на политичката корупција и таа цифрата на незимирени обврски на владата кон стопанството до изборите ќе се зголеми драматично многу. Извор: Алсат М
| | веќе видена

Турската полиција упадна во редакцијата на весникот Nokta и го приведе уредникот Мурат Чапан поради објавување на фотомонтажа која го исмејува претседателот Реџеп Таип Ердоган. Списанието Nokta на насловната страница објави фотографија на турскиот претседателот, кој позира за „селфи“, додека зад него војници носат мртовечки ковчег прекриен со националното знаме. Списанието на твитер кратко објави дека во редакцијата дошла противтерористичка единица со цел да го упаси уредникот Чапан. Обвинителот во Истанбул забрани дистрибуција на најновиот број на списанието Nokta и наложи претрес на редакцијата, под обвинение за навреда на турскиот претседател и за непријателска пропаганда. „Нашата насловна страница, која предизвика брза акција на полицијата, може би е непријатна, вознемирувачка или дури сурова. Но тоа не е злосторство, тоа е наш начин на изразување“, се вели во реакцијата на весникот. Nokta и претходно била казнувана поради контроверзна насловна страница и тоа со забрана за излегување од осум години, а ...
сите 3 | | | веќе видена

Ќе доставиме барање до меѓународната заедница и амбасадорите Бејли, Орав, Гарет, истрагата околу аферата „Маѓар Телеком“ во која според Богоевски се инволвирани Али Ахмети и Муса Џафери да помине во надлежност на Специјалниот јавен обвинител, информира ПДП. „Сметаме дека за да се расчисти аферата во што е можен краток рок Али Ахмети и Муса Џафери треба да дадаат веднаш оставка од нивните функции“, се вели во партиското соопштение. Според ПДП, изјавата на Павле Трајанов дадена за сведочаењето на Слободан Богоевски пред судот во Њујорк, која вели дека е веродостојнa затоа што е поткрепенa и со други докази кои му биле достапни и на премиерот Никола Груевски се повеќе ја разрешува дилемата зошто Али Ахмети и неговата партија ДУИ секогаш стојат во ставот „мирно“ пред Никола Груевски и ја играат улогата на послушниот слуга, вели ПДП.
сите 26 | | | веќе видена

АЈДЕ – Платформата за граѓанска политика ги повикува сите граѓани и граѓанки, утре, 15 септември, во 18 часот, да дојдат пред Собранието на Република Македонија, за да му дадат поддршка на специјалниот јавен обвинител, но и јавно да му ги соопштат нивните очекувања! Мотото на јавниот собир гласи: Обвинителе многу работа те чека! „Ние, граѓаните на Република Македонија целосно сме посветени и истрајни во битката за правда, слобода и демократија.Ова треба да му биде јасно на специјалниот јавен обвинител. Непоколебливо и цврсто ќе ја поддржиме неговата работа, зашто очекуваме премиерот во оставка и неговите соработници, што побрзо да се најдат на обвинителна клупа и да одговараат за сите криминали и злосторства направени во изминатите девет години. Очекуваме специјалниот јавен обвинител и неговиот тим, да работат целосно независно, професионално, компетентно и ефикасно и да ги процесираат во најкус можен рок криминалите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Оваа власт мора да одговара за своите криминали и злосторства и тоа ...
сите 14 | | | веќе видена

Повеќе од една недела откако јавно судот во Њујорк ја објави изјавата на Богоевски во која тој обвинува за мито поврзано со случајот Телеком македонското јавно обвинителство информира дека е отворен предмет. „Во Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција веќе е отворен предмет по допрен глас, по кој надлежното обвинителство ќе превзема натамошни активности.“, се вели во информацијата што ја пренесе Телма. Обвинителот ќе чека Богоевски да се врати во ќелија во кумановскиот затвор, па потоа ќе го повика да каже што знае и пред македонските истражни органи. Функционерите за кои Богоевски во изјавата тврди дека земале мито од грчкиот бизнисмен Кондоминас- обвинителката ќе ги повика дури после разговорот со Богоевски и добивањето документи од Њујорк. Во изјавата Богоевски тврди дека за да се спречи либерализација на телекомуникацискиот пазар во Македонија, во 2005-та Кондоминас им исплатил по 2 и пол милиони евра на тогашниот премиер Владо Бучковски, тогашниот и актуелен вице премиер ...
сите 16 | | | веќе видена

Филмот „Медена ноќ“ на режисерот Иво Трајков е избран за македонски кандидат на 88-то издание за наградата Оскар на Американската академија за подвижни слики, уметност и наука за филмови од неанглиско говорно подрачје. Филмот бил единствен пријавен за оваа награда, и бил избран едногласно. - Ова е филм којшто ги задоволува естетско продукциските стандарди и вредности, кој во еден познат филмски израз следни две наративни линии од живото на главниот лик, едната од приватниот, а другата во професионалниот живот, карактеристични за општествените збиднувања и политичките скандали како реалност во која живееме во изминативе години од нашето осамостојување- соопштуваат од Друштвото на филмски професионалци. Членови на комисијата за избор се Бранко Петровски, Дарија Пејовски, Емил Рубен, Владимир Самоиловски, Антонио Митриќески, Емилија Ивановска Атанасовска и Ѓорѓи Клинчаров.
сите 6 | | | веќе видена

Пратеничката група на СДСМ до Собранието поднесе предлог-измени на Законот за буџетите со кои власта ќе се задолжи да дава отчет за што и како ги троши народните пари, за што на 17 септември, Комисијата за финансирање и буџет ќе отвори јавна расправа, јавува „Мета“. – Милиони евра, пари на граѓаните, изминативе девет години се потрошени во нетранспарентни постапки. Тоа овозможува злоупотреби, корупција и криминал со парите на граѓаните. Македонија е во групата земји како Зимбабве, кои обезбедуваат многу малку податоци за буџетот. Потранспарентни се дури властите на Авганистан, Руанда, Конго. Поотчетни од власта на Груевски се властите на сите земји од регионот – вели Маријачно Николов, пратеник од СДСМ. Со измените на законот, од СДСМ бараат Министерството за финансии на својата веб-страница да објавува месечни извештаи за трошењата во сите министерства, агенции и фондови. – Граѓаните месечно да бидат информирани колку нивни пари тие искористиле и за што, колку доспеани, а неисплатени обврски имаат ...
сите 25 | | | веќе видена

Преговорите за изборот на специјалниот обвинител траат предолго и сметаме дека ваквото ниво на политизирање на нашето општество во Македонија нема да овозможи избор на специјален обвинител со кредибилитет кој ќе ја има довербата на сите инволвирани страни да ги истражи толку осетливите случаи од прислушуваните материјали, велат од движењето „БЕСА“. Тие сметаат дека најдобро решение е обвинител од странство. Потсетуваат на својот предлог уште од март годинава, како најдобро решение во контекст на актуелната криза. Станува збор за ставот 3 на нивната платформа „Редефинирање“, кој гласи „Основање на Специјално Независно Обвинителство со еминентни меѓународни и домашни обвинители за истражување на досегашните хипотеки врз основа на материјалите кои ги поседува СДСМ и обвиненијата на ВМРО-ДПМНЕ за случајот „Пуч“. Значи, Движењето БЕСА предлага еминентен меѓународен јавен обвинител да биде носител на ова Специјално обвинителство, додека во неговиот состав освен меѓународни угледни обвинители да има и домашни ...
сите 145 | | | веќе видена

Сериозни се разговорите, правиме сè што можеме, рече пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, пред почетокот на денешната средба на работните групи од партиите потписнички на Договорот од Пржино, за избор на специјален обвинител, што се одржува во Клуб на пратеници, пренесув „Мета“. На средбата со претставниците од СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и на ДПА, се и белгискиот олеснувач Питер ван Хојте, амбасадорот на САД, Џејмс Бејли, и амбасадорот на ЕУ, Аиво Орав. Денеска е последен ден за да се постигне договор за избор на специјален обвинител. Извор: Мета
сите 145 | | | веќе видена

Австралискиот премиер Тони Абот е сменет денеска од лидерската функција во неговата Либерална партија, од неговиот остар политички противник и министер во Владата, Малколм Трнбул. Со неговото сменување од лидерската позиција во партијата, Абот по автоматизам ја загуби и функцијата премиер на Австралија. На гласањето во партијата, пратениците либерали се определија за Трнбул, кој доби 54, наспроти Абот, кои освои 44 гласови.
сите 12 | | | веќе видена

Кога стана јасно дека ќе има преодна влада, а министерството за земјоделство ќе мора да биде еден од ресорите под контрола од злоупотреби, на 15 јуни направени се измени во Законот за земјоделско земјиште. Тоа е доказ дека распределбата на земјоделското земјиште ја злоупотребуваат за партиски цели, порача Татјана Прентовиќ, претседателка на Комисијата за земјоделство при СДСМ. - Стигна директно признание од кај Никола Груевски дека распределбата на државното земјиште ја злоупотребуваат за партиски цели. За тоа се доказ последните четири огласи. Огласите ги распиша Министерството за земјоделство. Но понудите, не се доставуваат до Министерството за земјоделство. Понудите од последните 4 огласи за распределба на државно земјоделско земјште се доставуваат до Генералниот секретаријат на Владата! Станува збор за огласи по потпишаниот политички договор од 2 јуни / 15 јули. Тоа се огласите од 10 и 31 август и огласите од 1 и 3 септември 2015. Кога стана јасно дека ќе има преодна влада, а министерството за ...
сите 14 | | | веќе видена

Специјалниот јавен обвинител е една од најважните точки околу која се спогодија четирите водечки политички партии во Република Македонија, со посредништво на меѓународните дипломати на 2 јуни, допрецизиран на 15 јули. Еден ден пред крајниот рок да се постигне согласност за избор на специјален обвинител, очигледно, нема прогрес. Ние, ЦИВИЛ – Центар за слобода бара итен прогрес во преговорите и почитување на крајните рокови предвидени со политичкиот договор. Бараме таа „една од најголемите политички партии“ конечно да го прифатат договорот во полза на иднината на оваа земја. Претходно, меѓународниот посредник Питер Ванхуте изјави дека „една од најголемите партии“ не го почитува договорот, порача Цивил. Од здружението велат дека однесувањето на „едната од најголемите политички партии“ е неприфатливо. „Јавноста не мора премногу да размислува за да извлече заклучок која е таа политичка партија. Очигледно е дека премиерот Никола Груевски и неговата политичка партија го кршат договорот од самиот почеток. Земјата ...
сите 6 | | | веќе видена

Студентски пленум утре во 12 часот, на платото на УКИМ, организира настан „Прв пленумски час“ кој има за цел да ги дочека бруцошите и да им ги предочи проблемите и предизвиците кои допрва ги очекуваат. „Започнува академската година и со тоа продложува нашата студентска борба! На 15ти септември во 12 часот на платото ќе ве поздрават пленумците, со тоа што ќе ви посакаме добредојде бруцоши. Ќе бидеме колегијални и ќе ви ги предочиме проблемите со кои ќе се соочувате секојдневно низ своето студирање, проблемите кои не се сериозно адресирани, но заедно со ваша сила ќе ги менуваме. Студентски пленум не седи сокриен во канцелариите како некои нелегитимни студентски т.н. организации, туку е секогаш отворен за студентите полни со нови идеи, ставови и желба за промена. Активирај се! Студентизирај се! Приклучи се!“, се наведува во повикот на Студентскиот пленум.
сите 13 | | | веќе видена

Унгарија од утре целосно ќе ги затвори границите за бегалците, а премиерот Виктор Орбан се заканува дека секој кој, сепак, ќе успее да влезе во неговата земја ќе го врати во Србија. Како што пренесуваат српските медиуми, за таа цел во местото Реске, на границата меѓу Унгарија и Србија, распоредени се 4.300 унгарски војници вооружени со автомати, кои дури добиле и дозвола да пукаат доколку мигрантите на некој начин ги загрозат. Од границата со Унгарија, пристигнуваат информации дека бројот на мигранти се зголемува бидејќи тие сакаат да ја минат шенгенската граница пред 15 септември, за кога Унгарија го закажа целосното затворање на границата за бегалците.
сите 4 | | | веќе видена

next