Кирилица

Вемето денеска ќе биде сончево и доста топло, со слаб до умерен ветер, претежно од североисточен правец. Утринската температура во земјава ќе биде во интервал од 10 до 17 Целзиусови степени, а дневната од 29 до 35 степени. Во Скопје се очекува сончево време, со слаб ветер од североисточен правец. Утринската температура ќе се спушти до 15 Целзиусови степени, а дневната ќе достигне 33 степени.
сите 156 | | | веќе видена

Унгарската полиција употреби солзавец и водени топови против бегалците кои се пробиле преку бодликавата жица на граничниот премин со Србија. Полицијата се обидела да ја контролира толпата, која фрлала пластични шишиња, камења и парчиња бетон кон нив. Унгарската полиција за Ројтерс рече дека неколку „агресивни“ луѓе успеале да се пробијат на граничниот премин. Инцидентот се случил на преминот меѓу унгарскиот град Реске и Хоргош во Србија, една од главните погранични премини кон ЕУ. Неколку луѓе добиле итна медицинска помош од српските амбулантни возила. Повеќето настрадале од солзавецот, но наводно една жена почнала да се пораѓа за време на судирот, а на едно момче му била раскрвавена ногата.
сите 40 | | | веќе видена

Унгарската полиција со пендреци нападнала и претепала новинарска екипа на РТС и ја уништиле нивната опрема, иако знаеле дека станува збор за новинари на српската национална телевизија. РТС јавува дека новинарката, снимателот и тон мајсторот се превезени во Суботица каде им е укажана помош Според новинарот на РТС, полицајците не престанале да ги тепаат иако тие ги предупредиле дека се медиумски работници.
сите 32 | | | веќе видена

Небојша Стајковиќ, од април годинава е поставен за неизвршен член на Одборот на директори на „Македонски Телеком“ АД-Скопје, откако претходно уште од 2009 година ја извршувал истата функција во „Т-мобиле“ Македонија АД Скопје. Во изминативе 9 години тој во исто време работи и како помошник министер во Министерството за внатрешни работи (МВР) надлежен за информатика и телекомуникации. Оваа информација е содржана во деталното истражување што го спроведе Центарот за истражувачко новинарство СКУП - Македонија . Телеком е една од фирмите, кои биле предмет на истражувањето на СКУП-Македонија кое опфатило триесетина други компании. Одговори за тоа кој се седи во управните и надзорните одбори во државните претпријатија, како и оние во кои удел има и државата како што е случајот со македонскиот Телеком биле побарани според Законот за слободен пристап на информации од јавен карактер. Кирилица Ви ги пренесува сознанијата до кои дојдоа новинарите од СКУП - Македонија во своето истражување: „Од сите 30 институции кои ги ...
| | веќе видена

Унгарија ќе подигне ограда и долж деловите на својата граница со Романија, соопшти денеска премиерот Виктор Орбан. „Донесена е одлука за подигање ограда и на границата со Романија“, рече Орбан. Романија денеска го повика унгарскиот амбасадор поради планот на Будимпешта да ја продолжи граничната ограда кон Романија со цел да го спречи приливот на мигранти кои се обидуваат да стигнат до северна Европа. Унгарските војници, полиција и инженери го обележуваат патот на оградата на јужната граница со Романија и се подготвуваат да ја продолжат металната бариера изградена на линијата на разграничување со Србија.
сите 14 | | | веќе видена

ЈП „Водовод и канализација“ итно да ги отстрани недостатоците и неодговорностите во своето работење, со што би престанало неоправданото малтеретирање на граѓаните, побара опозициската Либерално-демократска партија (ЛДП), реагирајќи на, како што се посочува, огромните гужви пред шалтерите за наплата на Јавното препријатије „Водовод и канализација“ - Скопје веќе четири дена. „Граѓаните нервозни чекаат во редици и повеќе од пет часа да дојдат на ред до шалтерите и да приговорат на неосновано поднесени тужби, решенија за извршување и опомени, кои се резултат на неорганизираното и хаотичното работење на Јавното препријатије. Скопјани реагираат дека добиваат тужби, решенија за извршување и опомени и за само една неплатена сметка или пак, тие им пристигаат и покрај тоа што ги платиле сите сметки“, реагира ЛДП. Партијата вели дека „да биде иронијата уште поголема, сметките за наводно потрошена вода, во најголем дел, се наплаќаат паушално, без повеќегодишно мерење на потрошената вода. Тоа значи, се вели во ...
| | веќе видена

Поп-пејач Елтон Џон на Инстаграм се пофали дека по телефон му се јавил лично претседателот Владимир Путин, кој му ветил и средба лице-в-лице на овој пејач и активист за правата на хомосексуалците, за да зборуваат за „ЛГБТ-рамноправноста во Русија“.не знаеќи дека зад ова стојат руски шегаџии. Но, Дмитриј Песков, секретарот за односи со јавност на рускиот претседател подоцна негираше дека воопшто се случил таков повик и додаде дека не му е јасно со кого разговарал сер Елтон, јавува Раша тудеј, пренесе МКД. Познатите руски шегаџии Вован и Лексус за Раша тудеј рекле дека тие стојат зад вчерашната меѓународна медиумска сензација. Тие му се јавиле на Елтон Џон претставувајќи се како рускиот претседател Владимир Путин со „намера“ да разговараат за правата на хомосексуалците. Владимир Краснов и Алексеј Столјаров, односно Вован и Лексус, раскажале дека Вован се претставил како Путин, а Лексус - кој одлично го познава англискиот јазик - се преправал дека е секретарот за печатот на претседателот, Дмитриј Песков, кој го ...
сите 24 | | | веќе видена

Пред повеќе од година и половина, Никола Груевски најави влез на турскиот инвеститор Веибо Груп, најави инвестиција од 400 милиони долари и отворање над 5 илјади нови работни места. Поминаа 18 месеци и нема ништо од најавеното, рече на денешната прес конференција, претседателот на ОО СДСМ од Крива Паланка, Борјанчо Мицевски. „Уште едно лажно ветување на премиерот во заминување. Во слободната зона во Ранковце нема ништо освен неколку незавршени објекти. Никола Груевски има должност да одговори каде е инвестицијата од 400 милиони евра? Зошто нема отворено ниту едно а не нови 5.000 работни места?“, праша Мицевски. Мицевски посочи и дека премиерот Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ја ветија брзата сообраќајница со четири коловозни ленти на релација Ранковце - Крива Паланка. Ветија нова железничка пруга и автопат кон Бугарија. Ветуваа нови гранични премини кон Голеш и Трговиште. Нов патен правец во должина од 17км кон Македонска Каменица.Ништо од овие ветени проекти, значајни за граѓаните на Крива Паланка и целиот ...
| | веќе видена

Не може да се дозволи земјите од Западен Балкан сами да се борат со бегалскиот бран, изјави денес еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, предупредувајќи на опасноста од појава на „невидливи железни завеси“ во Европа. Тој истакна дека земјите од Западен Балкан без своја вина се најдоа во тешка ситуација поради големиот број бегалци, кои пристигнуваат на нивна територија. - Сега имаме проблем на границата меѓу Србија и Унгарија, а утре можеби ќе имаме кога преку Хрватска ќе тргнат кон Словенија и Австрија, нагласи еврокомесарот. Хан додаде дека не смее да се дозволи бегалците да се најдат заробени во земјите од регионот и се заложи итно да им се помогне во решавање на мигрантската криза. - Сакам да видам стабилизација и натамошен напредок, а не нови оптоварувања во регионот, истакнува Хан.
сите 16 | | | веќе видена

Метео-алармот на Управата за хидро-метеоролошки работи предупредува дека во текот на утрешниот ден со топлотен бран од жолта (алертна) фаза ќе биде зафатена територијата на цела држава, односно ќе имаме температури до 40 степени Целзиусови. Граѓаните е потребно да ги почитуваат општите препораки за населението за заштита од високите температури, како што се: заштита од директна сончева изложеност, избегнување престој на отворено во периодот од 11 до 17 часот, консумирање лесна храна и течности, хигиена на раце и хигиенски начин на подготовка на храната и редовно земање на терапијата кај хронично болните лица.
сите 185 | | | веќе видена

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска изјави дека вчерашната изјава на портпаролката на високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Маја Коцијанчич, за тоа како Србија треба да се однесува кон албанското малцинство, „уште еднаш покажува постоење на двојни стандарди“. Тој потсети дека само пред еден месец Тове Ернст од прес службата на Европската комисија на прашањето за забрана за употреба на кирилицата во Вуковар изјави дека ЕУ нема надлежност во врска со малцинствата, туку дека тоа е ингеренција на земјите-членки кои донесуваат одлука за малцинствата. - Коцијанчич вчера изјави дека Србија е должна да се однесува кон албанското национално малцинство согласно европските стандарди и конвнции. Како е можно за Србија и Хрватска да постојат два критериума? Правата на националните малцинства се веројатно универзална категорија, или тие се само за Србија?, нагласи Дачиќ.
сите 49 | | | веќе видена

Новинарот Саше Ивановски Политико повторно денеска повторно беше спречен од страна на личното обезбедување на премиерот Никола Груевски да присуствува на јавен настан каде што тој е присутен. Инцидентот се случил пред Универзитетска клиника за гинекологија и акушерство - Скопје, каде премиерот Груевски присуствуваше на промовирање на лабораторија за ин витро фертилизација, замрзнување на полови клетки и ембриони. Како што пренесува „Мактел“ пред зградата на клиниката Ивановски од двајца припадници на обезбедувањето е спречен да влезе во зградата и да присуствува на настанот, при што, како што пренеусва порталот, ну се заканиле дека ќе го претепаат доколку не се одалечи од клиниката. Инцидентот помеѓу Ивановски и обезбедувањето го снимиле активисти на Хелсиншкиот комитет. На снимката која ја објави „Мактел“ може да се види како двајца припадници на обезбедувањето на премиерот го туркаат и не му дозволуваат да продолжи кон влезот од клиниката.
сите 21 | | | веќе видена

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, денеска на прес конференција информираше дека Владата донела одлука со која на местото на сегашните бараки во кои е сместена локалната самоуправа на Град Скопје ќе се гради хотелски комплекс, притоа запрашувајќи дали посебен интерес за премиерот Груевски е градењето на хотел од 100 метри. „Аферата со владината узурпација на земјиштето во Општина Центар и скриените бизнис интереси на оваа власт почнува да достигнува фрапантни размери. Во понеделникот откривме дека за актуелната власт, градби од посебен интерес се обични стамбени згради. Сега ќе видите дека со задоволување на апетитите на криминалната Влада на Груевски, градби од посебен интерес се и луксузни хотели“, рече Жерновски. Тој информираше дека на 21 јули, Владата донела одлука дека земјиштето на кое се наоѓаат бараките на Град Скопје, се прогласува како земјиште за градби од посебен интерес. „По истиот криминален метод како со парцелите на ПУИГ, Владата си ја присвојува оваа атрактивна парцела во ...
сите 48 | | | веќе видена

Следните недели низ Србија се очекува да мине нов бран од околу 20.000 бегалци, соопшти денеска српскиот Црвен крст, откако првите бегалци од пограничниот град Шид влегоа во Хрватска, а тие од затворените унгарски премини се распрашуваат како да дојдат до таму. Како што пренесува агенцијата Фена, автобуси со бегалци денеска во раните утрински часови почнаа да пристигнуваат од Прешево, град на југот на Србија, во новоотворениот прифатен центар Принциповац, кај Шид. Неколку десетици бегалци, кои пристигнаа претходно, ја минаа хрватската граница одбегнувајќи ги официјалните гранични премини, јавуваат белградските електронски медиуми, повикувајќи се на извори од српската полиција. Низ Србија во моментов не минуваат голем број бегалци, но следните неколку недели може да се очекува нов бран од околу 20.000 до 23.000, изјави претставничка на Црвениот крст врз основа на информациите за нивното доаѓање во Грција.
| | веќе видена

НСДП го поздравува донесувањето на Законот и изборот на специјалниот јавен обвинител за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на неовластеното следење на комуникациите, со што започна практичното реализирање на договорот од Пржино. „Со својот потпис на договорот од Пржино, Груевски прифати дека нема легитимитет да владее до крајот на мандатот и дека ќе мора да има предвремени избори во април идната година. Прифати дека треба да поднесе сотавка и дека тој од позиција на премиер нема да може да ги организира тие избори. Прифати да биде избран специјален јавен обвинител кој ќе ги испита наводите од прислушуваните разговори“, се наведува во соопштението на НСДП. По донесувањето на Законот за специјален обвинител и по неговиот избор, НСДП очекува власта и лично Груевски да му ги обезбеди сите услови за да може правдата да ја истера на чистина. Сите добронамерни граѓани што ја сакаат Македонија треба да бидат свесни дека без јасно утврдување на одговорноста на Груевски и тие околу него за ...
сите 28 | | | веќе видена

Поранешниот шеф на тајната полиција, Слободан Богоевски, најавува дека доколку биде повикан како сведок во обвинителството за случајот „Маѓар Телеком“, ќе го повтори истиот исказ што го дал пред американските истражители. „Не сум сигурен во ништо“, вели Богоевски по објавувањето на веста дека и македонското обвинителство по „јавно допрен глас“ повело постапка. „Не знам дали ќе бидам повикан да сведочам. Јас еднаш веќе сведочев и доколку повторно бидам повикан, можам само да останам на тоа што веќе сум го кажал. Има премногу докази кои се тука и кои му се на располагање на обвинителот“, вели Богоевски за „Утрински весник“ .
сите 9 | | | веќе видена

По завршувањето на летото и по канализирањето на политичката криза во Македонија, како резултат на Договорот од Пржино, назад кон институциите, некои пријатели и познаници се прашуваат има ли смисла да се продолжи со граѓански протести, кога вонредните избори се веќе закажани за претстојниот месец април. Од протестот за поддршка на Специјалниот јавен обвинител во организација на „Ајде“. Фото, ФОСИМ, 2015 Пишува: Сашо Орданоски Кога еден ден ќе се пишува историјата на демократска Македонија, 2015 г. ќе остане забележана како година во која илјадници македонски граѓани излегоа на улиците на најголемите градови во државата за, со денови и со месеци протестирајќи низ главните улици и пред државните институции, да изразат незадоволство заради начинот на кој актуелната власт на Никола Груевски и Али Ахмети ја узурпираат демократијата во Македонија во сите нејзини клучни димензии: од трошењето на јавните пари, до трошењето на јавниот морал. Протестите гласно се побунија и против долгогодишното „перење на мозоците“ ...
сите 4 | | | веќе видена

Камерите во еден руски затвор снимија момент на интимност помеѓу мафијашки бос и жена која се претставува како активист за човекови права. Мафијашкиот бос и активистката биле фатени во “акција”, кога таа го посетила за да види како го третираат во затвор. Вработените во затворот наместиле видео-опрема откако се посомневале, бидејќи состаноците на овие двајца станувале сè подолги од предвиденото. Активистката била редовен посетител, а сите затвореници се жалеле дека криминалецот поради своите врски имал комфорен живот во затворот – дрвен кревет, столчиња, маса за кафе и слики на ѕидовите, пишува Дејли маил. „Забележавме дека нивните консултантски сеанси траат подолго од тоа што треба”, изјавил еден затворски службеник. Постои сомнение дека активистката била платена да доаѓа да доаѓа на овие посети, па се полицијата се сомнева и во нејзиниот вистински идентитет.
сите 11 | | | веќе видена

Русија ќе организира специјален министерски состанок во Советот за безбедност на Обединетите нации на 30 септември за да се дискутира за судирите на Блискиот Исток и на северот на Африка. – Постојат нови иницијативи во септември во врска со нашето претседавање со Совет за безбедност на ОН – изјави рускиот заменик-министер за надворешни работи, Генадиј Гатилов, за „РАИ новости“. Тој додаде дека состанокот ќе биде организиран во контекст на „терористичките закани“. Русија го презеде едномесечното претседавање со Советот за безбедност на ОН на 1 септември.
сите 4 | | | веќе видена

Еден 21-годишник и еден малолетник на возараст од 16 години, синоќа биле згриежни во гостиварската болница откако биле нападнати од десетина момчиња. Според СВР Тетово, поголема група најверојатно средношколци, на улицата „Живко Брајковски“ пред гостиварската гимназија, нападнале и со клоци и тупаници удирале еден 16-годишник. Во обид да го спречи нападот и да го одбрани момчето, се вмешал и 21-годишен гостиварец, кој случајно се нашол во близина. Групата се нафрилила и на него, нанесувајќи му повеќе повреди по телото и главата. Двајцата побарале помош во гостиварската болница, а повозрасниот е задржан на лекување. По пријавувањето, гостиварската полиција работи на расветлување на поединостите кои довеле до ова нарушуавње на јавниот ред и мир и идентификување на учесниците.
сите 4 | | | веќе видена

next