Кирилица

На денешната седница во Собранието на Република Македонија на која се расправаше за бегалската криза, Павле Трајанов, претседател на Демократски сојзу и пратеник, зборувајќи за потребата од поорганизиран прифат и транзит на бегалците од Сирија, Авганистан, Ирак и другите земји, предложи државите од Европа кои имаат можност да прифатат бегалци, да организираат воздушен мост за транспорт на бегалците. - На овој начин ќе се избегне голготата низ која поминуваат бегалците, посебно жените, децата и повозрасните - рече Трајанов. Тој нагласи дека Македонија има искуство со справување со бегалци од 1999 година, со бегалската криза од Косово, и тие искуства треба да се користат.
| | веќе видена

Австриското министерство за одбрана издаде наредба за распоредување на над 1.600 војници на границите на земјата, поради кризата со бегалците. Според Министерството, две третини од овие војници ќе и помагаат на полицијата во обезбедувањето на границата, а останатите ќе извршуваат помошни функции.
сите 4 | | | веќе видена

Денеска со еврокомесарот за проширување, разговаравме за темите како што се избирачкиот список, изборното законодавство, реформи во судството, слобода на медиуми, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по средбата со Јоханес Хан, во ЕУ Инфоцентарот. – Драго ми е што ЕУ наметнува конкретни термини за реализација на договореното. Ние сметаме дека е подобро што побргу да се реализира тоа што го дефиниравме – изјави Заев. Хан имаше средба и со лидерот на ДПА, Мендух Тачи, кој по средбата изјави дека 6 октомври е датумот до кој треба да бидат завршени преговорите поврзани со прашања за изборите. Тачи објасни дека неговата партија предложила да не се прави активна регистрација на гласачите, туку пред гласањето да се остава отпечаток од прст. – Тоа ќе помогне да се избегнат манипулации со гласовите, а тоа наиде на одобрување од Хан – изјави Тачи.
сите 26 | | | веќе видена

„За мизерните услови во студентскиот дом „Гоце Делчев“ алармиравме повеќепати. Дури и светската јавност информираше за мизерните услови во кои живеат студентите во Македонија. Безбедноста на студентите е загрозена, покриви почнаа да им паѓаат над главите“, велат од СДММ. – Власта е нема. Десет години досега Груевски и ВМРО-ДПМНЕ имаа можност да направат реконструкција. Но, поважни им се спомениците, галиите, панорамското тркало од 11 милиони евра, шпанските скали, криминалната реконструкција на нивното партиско седиште. Срамни се неуспешните обиди од студентскиот дом „Гоце Делчев“ да ја правдаат власта. И тие знаат што сè ја дополнува оваа хорор-приказна на нови несреќи, расипани лифтови, рестрикции на струја, но и на храна – вели Дарко Каевски, потпретседател на СДММ. Каевски ги повтори решенијата од програмата на СДСМ кои вклучуваат изградба на нов студентски град, со нови студентски домови, планот во градовите кои се седишта на државните универзитети, да се изградат нови студентски домови, како и целосно ...
сите 10 | | | веќе видена

Министерството за транспорт и врски изнареди низа напади врз градоначалникот Андреј Жерновски, но не одговори на ниту едно од прашањата кои ги постави тој, а граѓаните мора да го добијат одговорот, реагираше попладнево Општина Центар. „Бидејќи министерството ги игнорира овие прашања еве повторно ќе ги поставиме и ќе продолжиме тоа да го правиме додека јавноста не добие одговор: Дали на местото на сегашните бараки на град Скопје со одлука на Влада е предвидена градба со маркица Б5 односно хотелски комплекс? Која ќе биде максималната висина на оваа зграда? Објекти од посебен интерес се болниците, училиштата, градинките односно оние градби кои се од интерес на граѓаните и се стратешки објекти. Како може хотелски комплекс да биде назначен како објект од посебен интерес? Кој ќе профитира од ова криминлано узурпирање на земјиштето на општината? Уште еднаш порачуваме дека ваквата градба нема да се дозволи и ќе направиме се да ја спречиме нејзината изградба. Го повикуваме министерство во најкус можен рок да ја ...
сите 16 | | | веќе видена

Неофицијално, Миле Јанакиески, поранешниот министер за транспорт и врски е новиот претседател на партиската Комисија за кадровски прашања на ВМРО-ДПМНЕ. Јанакиески на оваа позиција доаѓа на местото на министерот за надворешни работи Никола Попоски, пишува Фокус . Во јавноста се вртат муабети дека повеќе членови на општинските комитети не биле задоволни од изборот на новиот кадровик што ќе ја предводи комисијата. Тие остро реагирале на изборот на Јанакиески, сметајќи дека тој не заслужува да ја заземе оваа позиција. ВМРО-ДПМНЕ на официјалната страна на партијата ги има објавено партиските комисии и нивните претседатели, меѓутоа Комисијата за кадровски прашања не постои. Од „Фокус“ се потрудиле да стапи во контакт со Илија Димовски, кординаторот на пратеничката група, но тој не одговарал на нивните телефонски повици.
сите 2 | | | веќе видена

Еврокомесарот за проширување и за соседска политика Јоханес Хан, денеска на седницата на Националниот совет за евроинтеграции го поздрави иплементирањето на Договорот од Пржино, пренесува „Мета“. – Ја следев работата на работните групи и се радувам на враќањето на опозицијата во Собранието и во институциите, како и на изгласувањето на Законот за специјален обвинител – рече Хан на Националниот совет за евроинтеграции по повод Пристапниот дијалог на високо ниво (ХЛАД). Според еврокомесарот, ХЛАД не треба да биде само прашање на Владата, туку и на сите четири поголеми политички партии и на цивилното општество. Тој напомена дека на ова тело ќе се разговара и за владеењето на правото. – Признавам дека Македонија има голем број спроведени реформи, но преостануваат тешките. Изразивме грижа за независното судство. Вашите судии се обучени, но треба да бидат оставени да си ја вршат работата. Се надевам дека специјалниот обвинител ќе може да си ја врши својата работа. Неопходно е институциите да бидат одвоени од ...
сите 57 | | | веќе видена

Потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски и Љупчо Николовски, член на Извршниот одбор на СДСМ, денеска се сретнаа со високи претставници на ОБСЕ, Беата Мартин Розумилович, директорка на Департманот за избори и Јан Хаукас, специјалниот претставник на ОБСЕ во Виена, соопшти СДСМ. „На средбата се разговараше за текот на преговорите за изборното законодавство и можностите преку коишто мисијата на ОБСЕ може да помогне во имплементацијата и мониторингот на договореното во рамки на преговорите. Потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски ја истакна важната и клучна улога на мисијата на ОБСЕ/ОДИХР во Македонија и рече дека позициите на СДСМ во текот на преговорите коишто треба да гарантираат имплементација на Договорот од Пржино, се во насока на изнаоѓање решенија во согласност со препораките од последниот извештај на ОБСЕ/ОДИХР. Потпретседателот Манчевски рече дека во овој клучен политички процес, СДСМ активно го вклучува граѓанскиот сектор којшто секогаш треба одблиску да ги следи политичките процеси во државата“, ...
сите 2 | | | веќе видена

Денеска во Основниот суд Скопје I, Скопје, по вторпат беше одложен почетокот на судењето на Архиепископот на Православната Охридска Архиепископија, г.г. Јован, за обвинение за коешто тој веќе има издржано затворска казна, известуваат од ПОА. Заедно со него, обвинети се уште двајца епископи и повеќемина свештеници, монахињи и верници. Како што известуваат од ПОА, тој уредно се одзвал на судската покана за почеток на судењето, но во судот му било предочено дека почетокот на судењето е одложен. Почетокот на судскиот процес првично беше закажан за 30 Јули, потоа беше одложен за 18 Септември, за одново да биде презакажан за 2 Ноември 2015 година.
| | веќе видена

Македонската влада одлучи да го номинира Срѓан Керим, поранешен министер за надворешни работи и сегашен менаџер во МПМ, за функцијата Генерален секретар на село Шишево, општина Сарај. Ова откако Источноевропската група во ООН на која припаѓа и Република Македонија во ноември 2014 година завзeде заеднички став дека следниот Генерален Секретар на село Шишево, по основ на системот на ротација, би требало да биде избран од нејзините редови и би требало да е човек кому шишињата не му се туѓи. „Како резултат на дипломатски консултации и високите оценки за неговото меѓународно искуство, познавање на глобалните селски процеси и квалификации, а особено широкото признание меѓу жителите на селата Шишево, Нерези и други населени места на Водно, Владата на Република Македонија оцени дека д-р Срѓан Керим е личност што ги исполнува неопходните услови и критериуми да биде кандидат за функцијата Генерален Секретар на село Шишево“, се наведува во соопштението од Владата. Во соопштението се наведува дека иако Шишево се наоѓа ...
сите 7 | | | веќе видена

Одлуката на Владата на Република Македонија да ме номинира за позицијата Генерален секретар на ООН претставува за мене лично голема чест и признание за мојата досегашна дипломатска работа и активности на меѓународен план, вели во денешната писмена изјава Срѓан Керим, поранешен шеф на македонската дипломатија и 62-ри претседател на Генералното собрание на Организацијата на Обединетите Нации. Ќе вложам, додава тој, максимални напори на достоинствен начин, со убедлива аргументација да ја добијам поддршката на земјите членки на Обединетите Нации. – Досегашниот процес на консултации претставува солидна основа да се движиме успешно кон посакуваната цел. Познавајќи го начинот на функционирање на Обединетите Нации и системот на донесување одлуки очекувам исклучително напорни и сложени консултации, со докрај неизвесен исход, вели тој. Убеден сум, потенцира Керим во изјавата, дека нема да ја изневерам довербата искажана од страна на Владата на Република Македонија, како и очекувањата на целокупната македонска јавност.
сите 8 | | | веќе видена

„Имам темелен концепт како ќе изгледа мојот тим. Тоа во овој момент ми е приоритет. Во тоа ме поддржуваат сите политички и меѓународни фактори. Се знае кои се критериумите. Обвинителската работа е како занает и во него ќе членуваат квалитетни кадри.“ Вака новоизбраната специјална обвинителка Катица Јанева за „Утрински весник“ го објаснува почетокот на својот прв работен ден на новата позиција. Јанева не открива дали е веќе во преговори со дел од нејзините колеги од фелата, од чии редови ќе треба да го избере тимот обвинители и какво е расположението кај нив за да се вклучат во овој особено важен процес во земјава.
| | веќе видена

На денешната пленарна седница на Собранието, пратениците ќе гласаат за продолжување на кризната состојба на јужната граница поради зголемениот број на бегалци што транзитираат низ земјава. Владата побарала од Собранието пратениците да донесат одлука за кризната состојба да се продолжи до 15 јуни 2016 година. На седницата што се одржа на 19 август, Владата донесе одлука да се прогласи кризна состојба во период од 30 дена.
сите 42 | | | веќе видена

Улиците „11 Октомври“ и „Димитрија Чупоски“ од синоќа во 23 часот се затворени за сообраќај на потегот од крстосницата меѓу улицата „11 Октомври“ и булеварот „Кочо Рацин“, па се до крстосницата меѓу улиците. „Димитрија Чупоски“ и „Даме Груев“, како и од излезот од Градски трговски центар и влезот кон Порта Македонија. Сообраќајот ќе биде во прекин се до недела во 12 часот. Како што информираат од МВР, причина за прекинот во сообраќајот се подготвителните активности за одржувањето на културната манифестација на 19-ти и 20 септември на улица „11 Октомври“, пред Порта Македонија а по повод спојувањето на Т-Мобиле и Македонски телеком во еден правен субјект. Со цел непречено и безбедно одвивање на сообраќајот од страна на сообраќајната полиција се преземени соодветни мерки за сообраќајно обезбедување и пренасочување на сообраќајот.
сите 14 | | | веќе видена

Унгарија во текот на минатата ноќ започна да подига ограда и на границата со Хрватска, како би го спречила приливот на бегалци, а веќе ангажирала над стотина војници и полицајци на границата, изјави за локално радио премиерот Виктор Орбан. Орбан изјави дека до крајот на денот во потполност ќе биде подигната ограда на границата со Хрватска во кртичниот дел во должина од 41 километар каде двете земји не се раздвоени со река, пренесува Танјуг. „Мора да ги спроведеме истите мерки кои ги преземавме на границата со Србија“, ијзави Орбан додавајќи дека во овој момент на подигањето на оградата работат 600 војници, а дека во текот на денот ќе бидат ангажирани уште 500 и уште 700 војници во текот на викендот.
сите 18 | | | веќе видена

Репрезентацијата на Шпанија е првиот финалист на Евробаскетот откако синоќа во полуфиналето ја совлада Франција со 80:75 (17:20; 15:13; 16:23; 18:10; 14:9) по продолжение откако по 40 минути беше 66:66. За Шпанија ова ќе биде четврто финале на последните пет Европски првенства. Пау Гасол со 40 поени и 11 скокови беше најдобар на теренот, додека кај Франција Батум и Нандо Де Коло постигнаа по 14 поени. Дуелот Шпанија – Франција го следеа 26.922 гледачи што е нов рекорд по посетеност на еден кошаркарски натпревар во Европа. Шпанија во неделното финале ќе игра со победникот од второто полуфинале меѓу Србија и Литванија. Овој натпревар се игра вечерва со почеток во 21 часот.
сите 187 | | | веќе видена

Еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, пристигна на дводневна посета во Скопје. Утрово тој се сретна со претставници на невладиниот и на граѓанскиот сектор и со евроамбасадорот Аиво Орав, пишува Мета. Тој на својот твитер-профил сподели „Штотуку пристигнав во Скопје. Прва е средбата со цивилното општество, чиј ангажман е клучен за реформскиот процес“. Од канцеларијата на Хан во Брисел соопштија дека во агендата на еврокомесарот не е предвидена средба со новата специјална обвинителка. Катица Јанева на нашето прашање за евентуална средба, кратко ни одговори дека „досега не е известена дека е во агендата на господинот Хан“. Во 10.30 часот, еврокомесарот ќе има средба со Националниот совет за евроинтеграции, по што ќе има работен ручек со премиерот Никола Груевски. По средбата со премиерот Груевски, се очекува Хан да присуствува на пленарната седница за Претпристапните преговори на високо ниво (ХЛАД). Хан ќе има одделни средби со лидерите на четирите политички партии, со кои ќе ...
сите 88 | | | веќе видена

Хрватска затвори седум од осумте премини на границата со Србија на неодредено време поради големиот прилив мигранти и бегалци, соопшти хрватското министерство за внатрешни работи. Исто така, Хрватска ја стави во состојба на готовност војската откако над 11 илјади мигранти влегоа во земјата во изминативе два дена. Тие почнаа да пристигнуваат во Хрватска откако Унгарија ја затвори границата со Србија, со што беше пресечена главна рута за нивен влез во Европската унија во која само годинава дојдоа над 200 илјади бегалци, повеќето од нив од Блискиот Исток и Авганистан. Во меѓувреме, Словенија која е следната земја на патот на мигрантите до Австрија и Германија соопшти дека го откажа железничкиот сообраќај со Хрватска.
сите 48 | | | веќе видена

Членот на Комисијата за финансирање и буџет во Собранието на Република Македнија од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, пратеникот Крсто Муковски, кој е и заменик координатор на пратеничката група на власта, изреволтиран од дискусијата на пратеникот од НСДП, Горан Мисовски, дека во својот говор како аргументација употребил дел од содржината на „бомбите“, се закани дека во иднина нема да се дозволат дискусии со содржина од „бомбите“, објави „Мактел“. Инцидентот настанал кога Горан Мисовски во расправата за предлогот за измена на Законот за јавни набавки, како илустрација за тоа што претставува злоупотреба на јавни набавки, употребил дел од „бомбите“ на Заев, поточно од шестата бомба, каде Зоран Ставревски и вели на Гордана Јанкуловска дека битолскиот градоначалник Владимир Талески „направи проблем со превозниците на учениците со коруптивен договор од 2010 со десет пати повисоки цени и наместо да го покрие криминалот се жали дека министерството за образование не му дава доволно средства“, пренесува „Мактел“ . По ова ...
сите 2 | | | веќе видена

Корисниците на социјалните мрежи денеска индивидуално пишуваа статуси со кои го повикуваат претседателот Ѓорге Иванов да му го одземе орденот „8 Септември“ на унгарскиот претседател Виктор Орбан, поради насилството врз мигрантите и новинарите на српско-унгарската граница, пишува „Мета“. Од кабинетот на Иванов ни соопштија дека засега немаат информација дали се размислува во таа насока. И дневниот весник „Вест“ во утрешниот број, на насловната страница, го повикува Иванов да му го одземе орденот на Орбан. Унгарскиот претседател изминатите неколку дена се најде на ударот на светските политичари и на јавноста поради затворањето на границите, користењето солзавец и водени топови врз бегалците и мигрантите, насилството врз новинарите, како и новиот контроверзен закон кој предвидува затворски казни и до пет години за бегалците и за мигрантите кои илегално ќе ја преминат границата или физички ќе ја оштетат оградата поставена на границата со Србија. Орбан во 2013 година беше одликуван со орденот „8 Септември“ во ...
сите 2 | | | веќе видена

next