Кирилица

Ова мало девојче има само 16 месеци, а во еден здив го преплива базенот. Малата Елизабет иако сеуште не научила да оди, во вода е вистинска риба. Неверојатно, но таа во еден здив го преплива базенот.
| | веќе видена

По вчерашната изјава дека не се плаши од истрагите на специјалната обвинителка, бидејќи немал причина за такво нешто, денеска премиерот Никола Груевски изјави дека е подготвен да сведочи. - Да - кусо изјави Груевски на новинарско прашање дали е подготвен да се соочи со специјалната јавна обвинителка. Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска изјави дека очекува специјалната обвинителка да го разгледа сето она што се споменува во „бомбите“ вклучувајќи ги и разговорите за случајот „Монструм“ но и порача дека е спремен да се соочи со неа околу случајот „Пуч“ и да понесе одговорност. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева има еден месец да го формира тимот кој ќе работи со неа на расчистување на сите сомнежи за незаконски акти кои произлегуваат од прислушуваните материјали.
сите 21 | | | веќе видена

Именувањето на специјалниот јавен обвинител е важен елемент за нормализацијата на политичката состојба во Македонија, но тоа не е крај на приказната, изјави денеска во Брисел еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, на ден пред посетата на Скопје. Хан го поздрави назначувањето на специјалниот обвинител, но порача дека Европската комисија ќе продолжи да ја следи состојбата во Македонија. – Го ценам и го поздравувам фактот дека, со наше посредништво, политичките партии во Македонија успеаја да именуваат специјален обвинител и да донесат закон за него. Именувањето на обвинителот е важен елемент за нормализација на политичката ситуацијата во земјата и затоа ова е големо постигнување, јас сум среќен, но ова не е крај на приказната и земјата ќе ја „имаме на око“ за тоа – изјави Хан.
сите 128 | | | веќе видена

Њујоркшкиот окружен суд во САД го одби барањето на тужените во аферата Маѓар Телеком да биде иземено сведочењето на екс-разузнавачот Слободан Богоевски, поради потврдување на приложените докази во истото. Информацијата и документот ги објави порталот Локално. Според одлуката на судот која ја пренесува порталот, на тужените Елек Штрауб, Тамас Морваи и Андреас Балог ќе им биде пресудено врз основа на исказот на сведокот Богоевски во кој се содржани 240 докази. Во заклучокот потпишан од судијата Ричард Саливан стои: „Од горенаведените причини, СО ОВА СЕ НАРЕДУВА ДЕКА барањето на тужените целосно да се избрише сведочењето на Богоевски се ОДБИВА. Сепак, во случај страните да не се во можност да добијат одговори од Богоевски на прашањата што тој претходно не успеа да ги одговори, тужените можат да побараат налог за негативен заклучок во врска со тие прашања. Од аспект на фактот дека фазата на разоткривање е завршена, во врска со овој случај, ПОНАТАМУ СЕ НАРЕДУВА ДЕКА ако некоја од страните поднесе барање за ...
| | веќе видена

Општинското Основно Училиште „11 Октомври“ утре е затворено за настава. Ова е заедничка одлука на градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски и заменик-министерот за образование, Спиро Ристовски. Реакцијата на градоначалникот на општина Центар и на заменик министерот за образование доаѓа по добиените сознанија дека неколку ученици во училиштето се затруле со храна на што реагирале родителите. Училиштето нема да работи до завршување на комплетните испитувања за причините за труењето.
сите 69 | | | веќе видена

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, не ја исклучува можноста Специјалниот јавен обвинител да ги разгледува и случаите „Куманово“, „Монструм“, „Маѓар телеком“ и случајот на лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, пренесе Мета. Според него, надлежност на специјалниот обвинител ќе биде се што се спомнува во „бомбите“. – Ако има разговори за „Монструм“, а како што знаеме сите, има такви разговори од неовластеното прислушување, тогаш тој случај влегува под надлежност на специјалното обвинителство. Ако има разговори за „Маѓар телеком“, тогаш и тоа ќе биде предмет на разгледување од специјалниот обвинител – рече Заев. На прашање дали постојат снимени разговори во кои се споменува случајот со „Маѓар телеком“, Заев рече дека тоа ќе го остави на обвинителството.
сите 22 | | | веќе видена

Пред еден месец, Здружението на новинарите на Македонија, соочени со ескалацијата на насилството против новинарите и со неодговорното и непрофесионалното однесување на Министерството за внатрешни работи, испративме писмо до сите релевантни организации каде Македонија е полноправна членка, како што се Обединетите нации, Советот на Европа и Ораганизацијата за безбедност и соработка во Европа, како и до најбитните партнери на Македонија, како што се Соединетите американски држави и Европската комисија, информира ЗНМ. „Во писмото ги алармиравме овие организации и држави дека насилството против новинарите зазема драматични размери и побаравме веднаш да интервенираат кај македонските власти да обезбедат сигурност во извршувањето на работата на македонските новинари и да не дозволат нивните животи да бидат доведени во опасност. Освен тоа ЗНМ бараше овие организации и држави да спроведат меѓународен мониторинг на овие случаи, што ќе помогне за нивното расветлување и спречување на нови напади. Како одговор на нашите ...
сите 5 | | | веќе видена

Владата на Република Македонија одлучи да го номинира д-р Срѓан Керим, поранешен министер за надворешни работи на Република Македонија и 62-ри Претседател на Генералното собрание на Организацијата на Обединетите Нации, за функцијата Генерален секретар на Организацијата на Обединетите Нации, соопштија од Владата. „Како резултат на дипломатски консултации и високите оценки за неговото меѓународно искуство, познавање на глобалните светски процеси и квалификации, а особено широкото признание меѓу земјите членки за претседавањето со Генералното собрание на ООН, Владата на Република Македонија оцени дека д-р Срѓан Керим е личност што ги исполнува неопходните услови и критериуми да биде кандидат за функцијата Генерален Секретар на ООН“, соопштува Владата.
сите 64 | | | веќе видена

Бугарија денеска почна со распоредување на 1.000 војници на границата со Турција поради зголемениот бран бегалци, соопштија од министерството за внатрешни работи. Од министерството за внатрешни рабти соопштуваат дека разместувањето на војската ќе се врши чекор по чекор, по должина на границата со Турција. „Изминатите неколку дена дојде до промена на ситуацијата и тешко е да се предвиди каде ќе се насочи бранот бегалци, затоа сме подготвени“, вели бугарскиот министер за одбрана Николај Ненчев. Тој рече дека веќе утрово на границата се испратени 50 бугарски војници, а уште 160 би можело да бидат распоредени до крајот на денот.
сите 6 | | | веќе видена

Огромна е омразата која владее кај месното население во Гевгелија кон бегалците. Мене не ми беше дозоволено да влезам во ресторан затоа што држев за рака дете од Сирија. Сопственикот на ресторанот ми рече „вие не можете да влезете тука, може сама, а нив да си ги носиш дома“, рече извршниот директор на Хелсиншкиот комитет, Уранија Пировска. „Ме тераа да одам да гледам колку било валкано во Гевгелија, а тие таму им продаваат пет пати поскапо се на бегалците“, рече Пировска на вчерашната дебата посветена на бегалската криза во регионот „Бегалците на патот од опасност и несигурност кон неизвесност: Како да се обезбеди хуман и праведен третман?“, која се одржа во ГЕМ Клуб во Стара скопска чаршија, пренесува А1он .
сите 2 | | | веќе видена

Ние сме конструктивни и соработуваме, но имаме огрнаичен капацитет да примаме бегалци, изјави Зоран Милановиќ на седница на хрватската Влада. Според податоците на хрватскиот Црвен крст, во последните 24 часа во Хрватска од Србија влегле околу 5.400 бегалци и во наредните денови се очекува да пристигнат уште околу 4.000, јави Хрватската телевизија.
сите 30 | | | веќе видена

Форумот на слободоумни патриоти го поздравува донесувањето на Законот за Јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите и сака да и го честита изборот на г-ѓа Катица Јанева за специјален јавен обвинител. „Форумот на слободоумни патриоти смета дека ова е еден од клучните чекори за разрешување на долгата политичка криза која ја тресе Република Македонија. Од новото обвинителство и новиот специјален обвинител очекуваме своите обврски да ги обавува на крајно професионален начин и да постапува согласно позитивните законски прописи. Очекуваме брз и ефикасен пристап и ефикасно решавање на дилемите кои долго време ја мачат Македонската јавност. Форумот на слободоумни патриоти ги става на располагање своите капацитети на новото обвинителство, а се со цел побрзо и поефикасно разрешување на кризата, а со самото тоа и нормализирање на општествените процеси во Република Македонија и враќање на евро-атланскиот пат“, велат од Форумот.
сите 22 | | | веќе видена

Групата на социјалисти и демократи во Европскиот парламент, го поздрави именувањето на Катица Јанева за специјална обвинителка. Тие на ова гледаат како на многу важен елемент од договорот, а кој успеа со ангажман на еврокомесарот Јоханес Хан и тројца пратеници во европарламентот, меѓу кои и Ричард Ховит. Им честитам на партиите во Македонија за постигнувањето на договорот. Назначувањето на обвинителката претставува значаен чекор кон воспоставување транспарентност во земјата. Пратениците ќе останат посветени за да и помогнат на Македонија да го имплементира целосно договорот и да продолжи на својот евроатлантски пат, како демократска, просперитетна и земја на мулти-етничко општество каде правото ќе се почитува, вели, Ховит. Потпретседателот на социјалистите повика на итна независна истрага за сите сомнежи кои произлегуваат од аудио-снимките. Назначувањето на Јанева до сега доби поддршка како од домашните партии инволвирани во спроведување на договорот, така и од САД и од некои земји од ЕУ.
сите 178 | | | веќе видена

ПДП преку писмено соопштение прашува зошто Владата заради либерализацијата на струјата е влезена во конфликт со Европската енергетска заедница и со Европската унија. Најстарата политичка партија на Aлбанците бара одговор од властите, како дошло до ублажување на конфликтните односи на релација Влада – ЕВН и дали зад сцена може да експлодира некоја тајна соработка меѓу нив на штета на граѓаните. Од ПДП преку писмено соопштение посочуваат дека земјата ќе влезе во тешка енергетска криза наесен. Бараат објаснување од ЕВН зошто во сметките за струја ги нема тие фамозни 33,3 проценти ангажирана моќ, дали граѓаните ја плаќаат или таа исчезнала од пресметките, ама уште е „подарок“ за граѓаните од страна на ЕВН? „Дали во новиот Закон за енергетика кој ќе се подготвува во согласност со критериумите на ЕУ ќе се дозволи итна либерализација на пазарот на електричната енергија и колку штета досега земјата трпела во однос на евро-интеграциските процеси со тврдоглавото одбивање на Владата да се либерализира пазарот на ...
| | веќе видена

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска е помеѓу граѓаните на Чаир, а ќе има средба и со Здружението на еснафи од Старата скопска чаршија, информира СДСМ. По таа средба, Заев ќе ја посети Стара чаршија а потоа и Бит Пазар, каде ќе се среќава со граѓани.
сите 15 | | | веќе видена

Словенија од ноќеска на полноќ воведе засилен надзор на својата граница со Унгарија и привремено ќе го суспендира Шенгенскиот режим, изјавија синоќа словенечкиот премиер Миро Церар и министерката за внатрешни работи Весна Гјеркеш Жнидар. На крајот од својата посета на Лендава, недалеку од границата со Унгарија, Церар, на прес-конференција, изјави дека веќе почнале подготвителните мерки за повторна гранична контрола кон Унгарија и дека ќе се применуваат од полноќ. Оваа мерка тој ја образложи со фактот дека ЕУ се уште не зазела единствен став во поглед на бегалската криза.
сите 7 | | | веќе видена

Шпанска школа за фудбалски тренери го вработила сирискиот бегалец Осама Абдул Мосен, кој се најде на насловните страници на светските медиуми откако унгарската снимателка го сопна на границата додека бегаше со своето дете. Мосен, кој е поранешен менаџер на сирискиот прволигаш Ал Форува, треба да добие работа во школата за тренери „Сенафе“, во предградието на Хетафе. „Ние сме национална тренерска школа, па одлучивме да му помогнеме на колегата тренер“, изјавил директорот на школата Мигел Анхел Галан, откако на медимите слушнал што е Мосен по професија, пренесува АФП. Мосен ќе дојде со две од своите деца, додека неговата сопруга со ушт едве деца ќе пристигне подоцна. „Тие ќе ги добијат најважните работи: стан, храна облека и работа“, вели Галан, притоа соопштувајќи дека еден колега од школата кој зборува арапски веќе отпатувал во Германија за да го доведе Мосен во Шпанија. Инаку, видео снимките кои го заобиколија целиот свет покажуваат како Петра Ласло го сопнува Мохсен на трева додека трча со своето синче в ...
сите 25 | | | веќе видена

Се срушил дел од кровот во еден од ходниците на блокот Б во студентскиот дом „Гоце Делечев“, соопшти на својата Фејсбук страница Студентскиот пленум. „Домовите се распаѓаат исто како и системот во државата, но ние сè уште немаме добиено нов специјален студентски дом за да се спасат студентите живи од бедата во која живеат и која се руши околу нив“, пишува Студентски пленум на својата Фејсбук страница, каде ги објавија фотографиите од срушениот кров. Според информациите нема повредени лица од рушењето. „Дали и наредниот пат нашите колеги ќе бидат еднакво среќни или пак до тогаш ќе добијат нов (специјален) студентски дом?“, прашуваат пленумците.
сите 57 | | | веќе видена

Основниот Суд Скопје 1 повторно го одложи рочиштето кое што последен пат беше закажано на 04.09.2015 во врска со бруталниот напад кој беше извршен врз мене. Тоа е најновото рочиште што се одложува и нема никаков знак кога напаѓачот би си ја платил казната, вели Саша Богдановиќ, претседател на Општинската организација на СДСМ во Центар. „На 7 мај оваа година бев крвнички нападнат без причина на сред улица, пред мојот дом, од страна на платеници на оваа криминална власт. За да биде случајот уште потрагичен, наредниот ден провладините медиуми објавија дека се работи за пресметка помеѓу навивачки групи, информција којашто и сведоците присутни на немилиот настан, меѓу кои и полициски службеник, видоа дека е неточна. Недела дена подоцна насилникот беше пуштен во домашен притвор, во исто време кога на триесетина млади луѓе, студенти и средношколци им беше одреден 30 дневен притвор во келии со најтешки криминалци. Од дента на нападот па се до денес ниедно рочиште не беше одржано, без јасно образложение зошто и без ...
| | веќе видена

Утрово кон Табановце, од железничката платформа на прифатниот камп во Гевгелија, замина еден воз со околу 600 мигранти. Tрет ден по ред се намалува бројот на мигрантите кои кај нас пристигнуваат преку Грција. Во текот на изминатото деноноќие, од Гевгелија за Табановце заминале три специјални возови со околу 2.200 мигранти и оти сè уште не е повикан воз за превоз на мигранти. Бројот на мигранти е намален и според процените на УНХЦР и на меѓународниот Црвен крст, кои велат дека низ земјава вчера транзитирале околу 2.600 мигранти, вклучувајќи ги и тие што како превозни средства ги користат автобусите и такси-возилата.
сите 30 | | | веќе видена

next