Канал8

29.12.2017 Како поранешен градоначалник во два мандата, префрлувањето на вината на другите во предновогодишна прес-конференција го сметаме за непристојно оправдување за Вашето работење, се вели во писмениот допис испратен до медиумите, како реакција на обвинувањатa што претходниот градоначалник Димитровкси ги упатува кон своите довчерашни соработници. Звучи нелогично во ист текст да зборувате за хајка против раководните структури во Општината, а истовремено и за нивна неспособност, некреативност и немање проекти. Всушност зборувате за раководители што Вие ги поставивте, за администрација што ја наследивме од Вас. Дали новите поставени правила за работа и почитувањето на законите некому не му одговараат? Дали отворено ја наметнувате потребата од нивна смена?!
сите 7 | | | веќе видена

29.12.2017 Непријатно е токму пред новогодишните празници да се зборува за политички теми, а уште поневкусно е кога тие се поврзани со криминал, корупција, нетранспарентност и нечесност, се вели во писмената реакција на ОО СДСМ - Кочани како одговор на прес-конференцијата на поранешниот градоначалник Димитровски. Во дописот стои дека и покрај претстојните празници, некому не му е важно убавото расположение на граѓаните, па сака да зборува за нешто што веќе е завршена приказна. Поранешниот градоначалник на Кочани, Ратко Димитровски, се обидува во стил на ранет “лав“ да ја измие вината од своето лице, иако јавноста не само во општината, туку и пошироко знае како работеше тој во изминатите скоро 9 години.
сите 8 | | | веќе видена

29.12.2017 Против мене и против раководните структури во Општина Кочaни поставени во претходниот период се водат политички хајки, рече во обраќањето на прес-конференцијата поранешниот градоначалник на Кочани, Ратко Димтировски, а во врскa со поднесената кривична пријава против него за спроведувањето на пробниот период во линискиот градкси превоз. Целта на таквиот проект според него, било да се овозможи евтин превоз за ранливите категории граѓани од периферните делови на градот, а имало и еколошки момент. - Со истиот ќе се намалува сообраќајниот метеж, како и загадувањето на воздухот во градот.
сите 9 | | | веќе видена

29.12.2017 Новинарскиот осврт на настаните што беа покарактеристични во годината што изминува покажува дека во голем дел тие биле со позитивно, но не бил мал бројот и на оние со негативно обележје, поради што не е лесно да се направи баланс и да се издвојат најважните. 2017-та во нашиот регион започна надежно и со големи очекувања, особено по убавата вест во средината на јануари дека виничанецот Лазе Димитровски ја добил премијата од 22 илјади евра од Државната видеолотарија на Македонија. На тоа во февруари се надоврза и информацијата за распишувањето на јавниот тендер за втората фаза од експресниот пат Штип – Кочани. Сепак, за да не биде се толку розово, влијаеше граѓанската невнимателност, па токму во најстудените денови од претходната зима избувнаа неколку пожари во куќи и во Трговскиот центар во Кочани, во кои за среќа имаше само материјална штета.
сите 2 | | | веќе видена

28.12.2017 Со многу освоени медали на државни и меѓународни турнири џудо клубот „Гладијатор“ од Кочани ја заокружува 2017 година. Во салата на ОУ „Малина Попиванова“ каде што и се одржуваат тренинзите, кочанските џудисти полагаа за појас и со тоа го покажаа она што го знаат и научиле во текот на годината. - Џудо клубот „Гладијатор“ кој што постои веќе две години учествуваше на сите државни и меѓународни натпревари согласно календарот на Џудо федерацијата на Македонија и меѓународниот календар, а зедовме учество и на Балканското првенство за сениори што се одржа во Скопје.
| | веќе видена

28.12.2017 Центарот за култура “Бели мугри“ е една од институциите во државата што заслужува поголемо внимание на државата, затоа што и како објект претставува репрезентативна градба од повеќе аспекти. Ова меѓу другото го истакна министерот за култура Роберт Алаѓозовски при посетата на Кочани и по разгледувањето на состојбата во која се наоѓа една од најстарите културни установи во регионот. Притоа, тој потенцираше дека определбите на Mинистерството за децентрализирање на проектите за култура од главниот град во другите градови во државата со сигурност ќе го опфатат и Кочани, со посебно внимание токму за потребите од реконструкција на Центарот за култура.
сите 3 | | | веќе видена

28.12.2017 Кружниот тек кај Полициската станица во Кочани повторно е вратен во функција. Возилата што доаѓаат од правец на Aвтобуската станица сега можат да го продолжат движењето по улицата “Кеј на Револуцијата“ кон Плоштадот. По отстранувањето на физичките препреки и промената на сообраќајната сигнализација, режимот на оваа улица е вратен по старо, како што беше до пред почетокот на февруари годинава. Градоначалникот Илијев ја донел одлуката по консултации со стручни лица, кои ова го предложиле како преодно решение за да се овозможи побрз проток на возилата во централното градско подрачје.
сите 4 | | | веќе видена

27.12.2017 Екипата на “Унипаб“ е победник на градското дерби со “Торпедо“ што се одигра во рамки на првото коло од Купот на Македонија во футсал. Поискусната екипа која настапува во Втората лига не дозволи изненадувања и го совлада противникот со 5:3, иако во текот на целиот натпревар имаше неизвесност околу конечниот резултат. Шансите за гол се редеа уште од самиот почеток, а првата посериозна прилика ја искористија фудбалерите на “Унипаб“ кои уште во 2 минута дојдоа во водство. Сепак, на изедначување не се чекаше многу, со оглед што 4 минути подоцна резултатот беше 1:1.
сите 12 | | | веќе видена

27.12.2017 Успешно заокружен шестмесечниот проект за интеграција на лицата со попреченост, на компанијата “Макпрогрес“ како главен спонзор во соработка со дневните центри од Виница, Штип, Куманово и Струмица и општинските организации на Црвен крст. Целта е подобрување на квалитетот на живот на лицата со посебни потреби. - Во изминатиот период имавме низа активности кои што оставија траен белег, а тоа се летен одмор, спортски активности, креативни активности, активности од културен карактер кои што беа проследени со дружење, развој на многу емоции, нови пријателства и слично.
сите 3 | | | веќе видена

27.12.2017 Сумата пари што ќе ја има на располагање Локалната самоуправа на Кочани во 2018 година нема големи отстапувања од она што го имаше во годината што изминува. Предлогот-буџетот на Општина Кочани доби зелено светло од мнозинството членови на Советот на седницата што се одржа во туристичко-информативниот центар на Пониква. Кај приходите има мало зголемување од околу 2 милиони денари, но многу поважно е што е направена поинаква структура во распределбата на парите, со намера да се постигне што поголем ефект, односно колку што е можно повеќе да се обезбеди развој на општината во наредните 12 месеци. Над 513 милиони денари се очелкуваат да влезат на приходната страна на буџетската сметка по разни основи, а од стручните служби во Општината беше нагласено дека се очекува пораст во скоро сите сегменти.
сите 42 | | | веќе видена

27.12.2017 Двата месеци од преземањето на функцијата не се доволни за да се покажат големи промени во работењето на Локалната самоуправа на Кочани, особено што веднаш по промената на власта новото раководство се соочи со крупни финансиски проблеми, со натрупани огромни долгови во образованието што бараат брзо решавање. Поради тоа неопходен беше ребалaнсот на Буџетот за годината што изминува за да да може колку-толку неповолната состојба да се надмине, а долговите да отпочнат да се враќаат. Ова, меѓу другото, го рече градоначалникот Николчо Илијев на предновогодишното обраќање пред Советот и граѓаните на општина Кочани по завршувањетпо на последната седница за 2017 година.
сите 70 | | | веќе видена

27.12.2017 Горан Јакимовски, полициски службеник со 25-годишно искуство во службата е избран за нов командир на Полициската станица во Кочани. Едногласна одлука за тоа донесе Советот на Општината, прифаќајќи го претходно усвоениот предлог од Комисијата за мандатни прашања. Изборот на нов командир на кочанската Полициска станица беше прва точка на дневниот ред на 5 седница, на која без многу дискусии од тројцата кандидати што ги предложи Министерството за внатрешни работи, Советот го избра Јакимовски.
сите 7 | | | веќе видена

26.12.2017 Изборно собрание на ниво на Џудо федерација на Македонија се одржа во неделата во Скопје. Џудо клубот „Гладијатор“ од Кочани имаше свои делегати - Гоце Ристески и Борче Павлов, како генерален секретар на џудо клубот „Гладијатор“. - За претседател на Џудо федерацијата со 25 гласа е избран Филип Иванов, стопанственик од Скопје. Ние како клуб партиципиравме со наш делегат и Гоце Ристески кој што е член на кочанскиот клуб беше избран за потпретседател на Џудо федерацијата на Македонија.
сите 2 | | | веќе видена

26.12.2017 Наскоро кружниот тек кај Полициската станица во Кочани ќе биде вратен во комплетна функција, односно возилата ќе можат да се движат двонасочно по улицата “Кеј на Револуцијата“. Иако за ова се уште нема официјална потврда од Локалната самоуправа, сепак веќе била донесена одлука на овој начин да се растовари сегашниот сообраќаен метеж во централното градско подрачје. Таквото решение за сега е привремено, за да може да се обезбеди побрз проток на возилата и да се намали чекањето на крстосниците. Локлната власт останува на определбата да се изработи елаборат со кој ќе се бара подолгорочно уредување на режимот на сообраќајот, како и користењето на јавните паркинг места.
сите 9 | | | веќе видена

26.12.2017 Трошењето на парите на граѓаните од касата на Општина Кочани било недомаќинско и недоговорно, а една од постапките за купување компјутерска опрема е дискутабилна и сомнителна. Иако набавката е спроведена со јавен тендер и избрана е фирма која веќе ги испорачала бараните уреди, чудно е што тоа се случило непосредно пред одржувањето на локалните избори. Уште повеќе што ие чинат над 1,5 милион денари, што е далеку повисока цена од пазарната. Поради ова, и од етички, но и од економски аспект, се поставува прашањето колку сето тоа било оправдано и неопходно.
сите 5 | | | веќе видена

25.12.2017 Горан Милосов е новиот претседател на Управниот одбор на ГФК “Осогово“, за што едногласна поддршка му дадоа присутните на вонредното годишно собрание што го организираше ад-хок телото кое досега работеше со клубот. Покрај него во раководството влегоа и Оливер Досевски како потпретседател, Симеончо Стоиков како генерален секретар и Кристијан Димитријев кој е негов заменик. Горан Теодосиевски е избран за спортски директор, Зоран Тодоров за кординатор на младинските категории, Витомир Алексов и Мартин Кировски се комесар, односно заменик комесар за безбедност, а Горан Стојановски ќе ги извршува правните работи.
сите 3 | | | веќе видена

25.12.2017 Градоначалникот на Општина Кочани, Николчо Илијев денеска го потпиша решението со кое Андреј Киров е именуван за вршител на должноста директор на КЈП „Водовод“ – Кочани. Неговиот мандат ќе трае до именување директор по распишан конкурс, не подолго од шест месеци. На распишаниот јавен конкурс за избор на директор на Комуналното претпријатие „Водовод“ во ноември оваа година, не беше избран директор. Tројцата кандидати неги исполнуваа условите, по што градоначалникот Илијев постапил согласно Законот за јавни претпријатија, па именува вршител на должноста директор.
сите 4 | | | веќе видена

25.12.2017 Истражната постапка што полициските инспектори ја водеа во Локалната самоуправа на Кочани за начинот на субвенционирање градскиот превоз на патници, заврши со кривична пријава за поранешниот градоначалник Ратко Димитровски. Тој е осомничен за злоупотреба на службената положба и овластување, односно дека склучил штетен договор за субвенционирање на градскиот превоз. Според известувањето од МВР, Димитровски од декември 2013 година до април 2014 година, без претходно донесена одлука од Советот на општина Кочани за субвенционирање на градскиот превоз, склучил Договор за вршење на услугата за пробен период со “Авто атом“ ДОО Кочани.
сите 9 | | | веќе видена

22.12.2017 Четири години по основањето СРЗ “Кочански рибар“ е едно од најбројните и најактивните во Македонија. И покрај големиот број искушенија и проблеми пред кои се најдоа риболовците рекреативци, сепак работењето на друштвото во досегашниот период може да се оцени како успешно, а потврда за тоа е и што во моментот тоа брои околу 400 членови. Ова меѓу другото беше истакнато на вонредното изборно годишно собрание на риболовното здружение на кое пред присутните членови се најде изборот на нови раководни тела. Од тројцата предложени кандидати за претседател, присутните со мнозинство гласови довербата му ја дадоа на Димитар Димитров, кој и досега ја извршуваше оваа функција.
сите 4 | | | веќе видена

22.12.2017 Предновогодишна хуманитарна акција на делење пакети на социјално загрозени семејства органиизраше Банката за храна во соработка со “Еко пак хит“ и “Шампињони КИС“ од Кочани. Целта на ваквите акции е да се укаже на потребата вишокот храна да не се фрла туку да се донира на хуманитарни организации, односно да дојде до гладните и сиромашните. Преку вакви активости да се креира систем со кој што социјално загрозените семејства ќе можат да имаат барем еден добар оброк дневно е целта на проектот. Бизнис заедницата и угостителскиот еснаф во директна борба против сиромаштијата и гладот“ чиј што почеток беше презентиран во салата на Советот на Општина Кочани.
сите 31 | | | веќе видена

next