Канал8

24.01.2018 Разгледувањето на годишниот план за вработување во КЈП “Водовод“ за 2018 година уште на самиот старт ја загреа атмосферата на седницата на Советот ...
сите 4 | | | веќе видена

23.01.2018 Екипата на “Унипаб“ е елиминирана од натамошните борби за освојување на Kупoт на Макеодонија во футсалl, откако доживеа минимален пораз од 6:5 на ...
сите 2 | | | веќе видена

23.01.2018 Спортската сала со која во изминатаите години управуваше ОУ “Св. Кирил и Методиј“ најверојатно и понатаму ќе остане во негова надлежност. Од ...
сите 3 | | | веќе видена

23.01.2018 Благој Паунов, пожарникар-спасител во Територијалната противпожарна единица, со решение на градоначалникот Илијев е именуван за вршител на ...
сите 4 | | | веќе видена

23.01.2018 Подобрена е грдата слика што подолг период беше карактеристична за дворната површина околу поранешниот хотел “Турист“, односно “Центар“ во Кочани. ...
сите 2 | | | веќе видена

22.01.2018 Граѓаните на Кочани уште еднаш да ја покажат хуманоста на дело, повикува Тоше Илијев од Кочани кој што и годинава по шести пат го организира хуманитарниот концерт со наслов „По патеките на Тоше“. Ќе се одржи на 25 јануари во спортската сала во Кочани со почеток во 20 часот со една единствена цел, да му се помогне на Андреј Стојанов на кој му се потребни финансиски средства за да замине на лекување во Русија. Организаторот Тоше Илијев со концертот ја продолжува хуманата мисија на Тоше Проески кој што пак додека беше жив му помогна на ист начин со хуманитарен концерт во Кочани за негова операција. Токму и затоа концертот се одржува секоја година на истиот датум 25 јануари на роденденот на Проески.
сите 97 | | | веќе видена

22.01.2018 Реконструкцијата на училниците во ОУ “Климент Охридски“ во Облешево навреме е завршена пред почетокот на второто полугодие. Градежните зафати што се планираа уште на почетокот на оваа учебна година, успешно се реализираnи токму во периодот на зимскиот распуст, по што ученците добија сосема поинаков амбиент за настава. Со реконструкцијаta опфатени се сите простории од вториот кат na училишната зграда, односно извршено е бојадисување на ѕидовите, санирана е влагата што се имаше појавено на повеќе места, а наместо стариот дотраен под, поставен е ламинат во вкупно 6 училници.
сите 2 | | | веќе видена

22.01.2018 Дваесетина фудбалери на ФК “Осогово“ се одзваа на првата прозивка што пред почетокот на подготовките за пролетната сезона ја закажа шефот на Стручниот штаб, Крсте Крстев. На краткиот состанок во клупската соблекувална веднаш можеше да се забележи отсуството на повеќе играчи кои досега го носеа жолто-синиот дрес, но имаше и нови лица кои за првпат ќе настапуваат за кочанскиот второлигаш. Крстев накратко им го образложи планот за работа во наредните неколку недели до стартот на вториот дел од првенството, при што нагласи дека очекува максимално залагање и сериозна работа, за да се исполни главната цел – опстанок во лигата. Притоа рече дека покрај тројцата нови играчи, за кои од клубот веќе ја информираа јавноста, во меѓувреме пристапиле уште толку.
сите 2 | | | веќе видена

22.01.2018 По повеќемесечна работа и вложен труд по предметот Роботика, учениците од основните и средните училишта од Кочани кои го сочинуваа тимот што учествуваше на меѓународниот натпревар на First Lego лигата во Белград, се вратија воодушевени и пресреќни, бидејќи го освоија првото место. Тие беа единствени и први учесници од Македонија на натпреварот и во конкуренција од 19 тима од Србија токму нашите ученици беа најдобри. Менторите Гордан Анастасов и Роза Војновска цело време упорно работеа со учениците за изработка на проектот. - Презадоволни се враќаме од меѓународниот натпревар во Србија на кој што прв пат учествува тим од Македонија и се случи најдоброто зедовме прво место и директно пласирање на Адриа лигата.
| | веќе видена

22.01.2018 Измена во изгледот им претстои на актуелниот грб и знаме на Општина Кочани. Постапката е започната со тоа што иницијативата ќе ја разгледува општинскиот Совет кој треба да даде согласност, по што според најавите ќе се објави јавен конкурс за идејно решение. Првиот филтер е веќе поминат откако Комисијата за култура, образование и спорт даде зелено светло ова прашање да биде дел од дневниот ред на редовната сединца на Советот, закажана за в среда. Образложение за постапката дадоа од општинската администрација, при што беше нагласено дека ќе биде неопходно и менување на Статутот на Општината.
сите 5 | | | веќе видена

19.01.2018 Делницата од магистралниот пат А3 во близина на Облешево одзеде уште еден човечки живот, со што оваа собраќајница и од почетокот на годинава потврдува дека е црна точка по целата нејзина должина. Во тешка сообраќајна несреќа загина велосипедист кој во критичниот момент се движел во близина на надвозникот преку железничката пруга кај Облешево. Според официјалната информација од полицискиот увид, сообраќајната несреќа се случила околуво четвртокот околу 16 часот при што автобус со кочански регистерски таблички што го управувал 60-годишниот М.М. од Кочани удрил во 58-годишниот С.Т. од Мојанци кој управувал велосипед.
сите 2 | | | веќе видена

19.01.2018 За прв пат на Водици, а голема среќа и радост за кочанци и за Македонија е што кочанецот Ефтимиј Атанасовски го фати крстот на Света Гора. Тој таму е со членови од ЗГ „Восресение“ од Кочани на поклонение во манастирот Дохијар и прв пат учествува во чинот на потопување на Светиот крст во водите на Егејското море. Oсвен со членови на ЗГ „Восресение“ од Кочани, Атанасовски деновиве таму е и со други поклоници од Струмица. Токму од манастирот Дохијар од Света Гора во Струмица беше и донесена чудотворната икона на Пресвета Богородица Брзопослушница.
сите 9 | | | веќе видена

19.01.2018 Стојанче Ристов беше најуспешен меѓу дваесет и двајцата православни верници од општина Чешиново - Облешево кои скокнаа по светиот крст во водите на Брегалница. Централниот настан на одбележувањето на празникот Богојавление се одржа на мостот кон селото Теранци каде се собраа поголем број граѓани од ова и другите населени места. Тие дојдоа да го видат чинот на потопување на крстот, како и момчињата кои храбро влегоа во студената вода продолжувајќи ја верската традиција. - Оваа година ми е првпат како скокам по крстот и прва среќа, за прв пат го фатив. Од годината очекувам да биде бериќетна, да има здравје, среќа, љубов, се по ред, рече Стојанче Ристов.
сите 17 | | | веќе видена

19.01.2018 Голем број верници се собраа да го проследат потопувањето на крстот и осветувањето на водите на Зрновска река во општина Зрновци. Од десеттината пријавени годинава крстот отиде во рацете на 23 годишниот Даниел Ристов од Мородвис кој втор пат се пријавува за чинот, а досега еднаш го има фатено во оваа општина. - Ова ми е втор пат како се фрлам по крстот и втор пат го фаќам. Многу сум среќен и на сите граѓани и посакувам среќа и здравје, рече Даниел Ристов.
сите 18 | | | веќе видена

19.01.2018 Организирано одбележувањето на Богојавление во општина Виница се одржа во поголемите населени места, како и во градот. Годинава Ангел Наумов од Виница го послужи среќата и имаше најмногу успех во фаќањето на крстот што беше потопен во Виничка Река. Голем број православни христијани присуствуваа на свечениот чин на водосветот што традиционално се изведува во месноста Ширината, на горниот тек од реката. Десетина верници скокнаа во студената река за да го фатат светиот крст, а Наумов беше побрз од еден од повозрасните што се најде во водата и успеа да стигне прв.
сите 18 | | | веќе видена

19.01.2018 23-годишниот Александар Стојанов од Кочани успеа меѓу 40-те пријавени момчиња прв да стигне до крстот во водите на Кочанска Река по повод празникот Богојавление - Водици. Три пати до сега се пријавува за овој чин и конечно упорноста му се исплати и му се насмеа среќата да го фати Светиот крст. Најсреќниот Стојанов со неговите другари според обичајот ќе ги посетат семејствата во градот, кои го даруваат крстот со пари за здравје и среќа. Тој пред сите присутни ја даде христијанската изјава и посака Бог да му дари здравје на него и неговите најблиски.
сите 19 | | | веќе видена

18.01.2018 По повеќемесечна работа и вложен труд со учениците од основните и средните училишта од Кочани, конечно се стигна до финишот на обуката и подготовката за меѓународниот натпревар од First Lego лигата. Во СОУ “Гошо Викентиев“ беше презентиран дел од проектот на којшто работеа и истражуваа учениците. Тема на проектот на кочанските ученици е искористеноста, односно неискористеноста на геотермалните води. - Учениците направија нивен самостоен проект, направија истражување и дојдоа на идеја дека со помош на повратната вода од геотермалната вода е идеална за одгледување на алгата спирулина којашто е едн од најкористените алги во медицината.
сите 8 | | | веќе видена

18.01.2018 Билјана Петрова е новиот вршител на должност директор на ОУ „Никола Карев“. Со тоа е направена уште една кадровска промена на образовните институции во Кочани. Според писменото известување од Општината, градоначалникот Николчо Илијевјаприфатил оставката на директорот на „Никола Карев“, Владо Андов и го потпишал решението за именување на новиот в.д. директор.Петровадосега работеше како наставник по одделенска настава во ова училиште.
сите 2 | | | веќе видена

17.01.2018 Земјоделските производители кои поднеле барање за добивање субвениции не мора да докажуваат дека ги платиле обврските кон Управата за јавни приходи за да им бидат исплатени парите. Тоа се дел од новините што се воведуваат со измените на Законот за земјоделство и рурален развој, а чија примена се очекува за оваа година. Според предложениот текст на законот за корисниците на средствата од субвенции престануваат да важат условите за подмирени обврски по други основи што не се во областа на земјоделството, односно обврски за кои е надлежна Управата за јавни приходи, како и условот за подмирени обврски по основ на склучени договори за користење средства од компензациски фондови од странска помош за кои е надлежно Министерството за земјоделство.
сите 28 | | | веќе видена

17.01.2018 Пред стартот на пролетниот дел од првенството во Првата македонска лига, фудбалерките на ЖФК “Кочани“ ги започнаа стандардните подготовки. Поголемиот дел од екипата редовно доаѓа на тренинзите што се одвиваат секој ден, пристапот кон подоготвките е сериозен, а од стручниот штаб се задоволни од одзивот и начинот на работа. Тренерот Оливер Јовановски вели дека со наврмениот старт на подготвителните активности, очекува до почетокот на вториот дел од првенството екипата да влезе во форма.
сите 4 | | | веќе видена

next