Канал8

28.09.2017 Изборната кампања за локалните избори ја започнавме чесно, без црни сценарија, говор на омраза и согласно сите законски прописи, рече на почетокот на прес-конференцијата Ратко Димитровски, кандидат за градоначалник на Кочани од ВМРО-ДПМНЕ. Во обраќањето до јавноста тој се задржа на она што до сега го реализирал во своите мандати, како и за планираните проекти за наредниот четиригодишен период, потенцирајќи ја соработката со Здружението на пензионери. - Во Кочани се отворија 5 нови клубови на пензионери и тоа три во градот и два во населените места Тркање и Оризари.
сите 22 | | | веќе видена

28.09.2017 Еден од главните мотиви поради кои влегувам во политиката е да помогнам во развојот на стопанството на локално ниво, а за што имам искуство и знаење, рече кандидатот за градоначалник, Николчо Илијев на прес-конференцијата чија тема беше економијата. Тој рече дека еден од приоритетите во неговата предизборна програма е создавањето услови за придвижување на состојбите во стопанството, а за што Општината треба да одигра важна улога. - За успешен локален бизнис потребна е инфраструктура, унапредување на јавните услуги и поедноставена регулатива.
сите 28 | | | веќе видена

28.09.2017 Коалицијата предводена од СДСМ секојдневно добива се поголема поддршка од граѓаните, поради што на локално ниво е постигнат договор за соработка со уште една партија, рече Сашко Костов, претседател на општинската организација на СДСМ од Кочани на прес-конференцијата што се одржа во партиското седиште. Притоа додаде дека очекува позитивни резултати од соработката што двете партии ја имале и досега во Советот на Општина Кочани. - Нашата визија, нашите проекти, нашата единствена цел “Живот во Македонија за сите“, не обединува заеднички да го постигнеме зацртаното.
сите 11 | | | веќе видена

27.09.2017 Под мотото „Чиста и зелена среда“, денеска сакаме да потенцираме колку е важна комуналната хигиена и чистата животна средина. Кочани важеше за најчист град во Македонија и затоа мораме заеднички да се потрудиме повторно да го вратиме тој епитет, рече на прес -конференција Ѓорѓи Алексов од кандидатската листа за советници на Кочани предложена од СДСМ. - Ќе обезбедиме чиста и здрава вода за пиење и чист воздух, бидејќи тие се клучни за нашето здравје, а знаеме дека ништо не е побитно од здравјето на граѓаните.
сите 21 | | | веќе видена

27.09.2017 Гласачите од општина Виница ќе му кажат не хаосот во државата што со својата политика во изминатите неколку мeсеци го предизвика актуелната власт и локалните изборите на 15 октомври ќе бидат реферeндум на кој ќе биде искажано народното незадоволство од таквото работење. Виничани ќе донесат мудра одлука и ќе се спрoтивстават на понижувањата на државата и лагите и манипулациите на СДСМ. Ова, меѓу другото, го рече Мартин Павлов, кандидат за градоначалник на Виница предложен од ВМРО-ДПМНЕ, на митингот што коалицијата “За подобра Македонија“ го одржа на плоштадот “Ангел Винички“. Притоа, тој зборуваше за проектите што се планирани да се реалзираат доколку граѓаните му ја дадат довербата за во наредниот четиригодишен мандат.
сите 22 | | | веќе видена

27.09.2017 Карванот на коалицијата “За подобра Македонија“ предводен од ВМРО-ДПМНЕ во вторникот одржа предизборен митинг во Кочани. Пред присутните граѓани на платото во Трговскиот центар зборуваше претседателот на партијата, Никола Груевски, кој се осврна на ветувањата од актуелната власт на државно ниво, што воопшто не биле исполнети, а состојбата во Макеоднија бележела стагнација на секое поле. За локалните избори рече дека не се само за да се добијат нови градоначалници и членови на општинските совети, туку дека тоа е изјаснување на граѓаните за негативните текови во државата.
сите 167 | | | веќе видена

26.09.2017 Креативна работилница за креирање на стрипови со помош на смартфон се одржа во библиотеката „Искра“ во Кочани. Во неа учествуваа основци и средношколци од Кочани, Виница и Чешиново-Облешево, а тема на работилницата беше „Францускиот и јазичната различност“. Со оваа работилница всусшност професорите од средните училишта од Кочани и Виница го одбележаа Европскиот ден на јазиците, а активноста е поддржана од Францускиот институт во Скопје. - Се собравме денеска овде да го прославиме Европскиот ден на јазиците со акцент на францускиот јазик. Темата на работилницата е „Францускиот и јазичната различност“.
сите 5 | | | веќе видена

26.09.2017 Младата екипа на “Баскет Дино“ е победник на кошаркарскиот турнир што се одигра во Скопје, а на кој настапија најдобрите 4 тимови од државата кои играа на фајнал фор од претходното првенство. Кошаркарите на тренерот Сашо Лазаров со одлична игра во финалето ја совладаа солидната екипа на “Водно санс“ од Скопје со резултат 61:40. Според информациите од нашиот клуб, победата дошла како резултата на цврстат одбрана и прецизните контранапади, со што на крајот копшаркарите на “Баскет Дино“ заслужено се радувале на победата.
сите 2 | | | веќе видена

26.09.2017 Кандидатот за градоначалник на општина Зрновци од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Блаже Станков, на прес пред новинарите ја претстави својата изборна програма со конкретни проекти и рокови за нивно реализирање, како и кандидатите за општински Совет чиј носител е Душко Ѓорѓиев. - Реализираните проекти во изминативе години преку вложување во инфраструктурата, изградба на повеќе од 30 улици, четирите локални патишта, двата полски патишта, регионалниот пат Видовиште – Теранци, двете новоизградени фекални канализации во Мородвис и Видовиште, новите паркови, спортските терени.
сите 5 | | | веќе видена

26.09.2017 Ќе градиме по план за да обезбедиме инфраструктура за сите граѓани во општината, затоа што секој заслужува подобра животна средина. Тоа беше главната поента на прес конференцијата што ја имаше кандидатот за градоначалник на Кочани поддржан од СДСМ, Николчо Илијев, при што главен акцент беше ставен на решавањето на актуелните проблемите во сообраќајот, како и на намалувањето на разликите во инфраструктурната изграденост во сите населени места во општината.
сите 6 | | | веќе видена

25.09.2017 Локалниот пат во близина на православната црква “Св. Илија“ во Блатец изутрината беше блокиран од жителите на селото кои излегоа на протест против одлуката да се гради мала хидроцентрала на реката Блатешница. Со транспаренти и земјоделска механизација го попречуваа движењето кон падините на Плачковица, односно кон локацијата каде што претпладнето требало да започнат активности за маркирање на теренот. Хидроцентралата е со проектирана моќност од 606 киловати, при што за неа нема да се гради брана или зафат, туку водата до турбината ќе се спроведува со цевковод во должина од 3 километри. Од Советот на Месната заедница на Блатец рекоа дека тие се организатори на блокадата на патот, затоа што сметаат дека селото и целиот регион ќе имаат повеќе штета отколку придобивки од планираната инвестиција.
сите 6 | | | веќе видена

25.09.2017 Заеднички, седнати на иста маса, тројцата кандидати за градоначалник на Кочани го ставија својот потпис на Кодексот за фер и демократска кампања. Во присуство на членовите на Општинската изборна комисија, гости и претставници од медиумите, кандидатите ветија дека ќе се залагаат за легитимни избори на кои победникот треба да го изберат граѓаните, според понудените проекти во кандидатските предизборни програми. По потпишувањето на Кодексот си подадоа рака како потврда на заложбите за мирен предизборен процес. Во рамки на средбата Николчо Илијев, кадндиато за градоначалник поддржан од коиалицијата на СДСМ, на своите противкандидати им подари фотографија од Кочани, со порака за фер и коректни избори, порачувајќи дека во својата кампања во прв план ќе ги има граѓаните, при што ќе зборува за проекти и за подобра иднина на градот и на целата општина.
сите 31 | | | веќе видена

25.09.2017 Спомен домот АСНОМ, некогашен симбол за доедукација и култура на младите во Кочани, ќе го врати стариот сјаj и својот углед. Иницијатива и проект за тоа постои и со средства од општинскиот буџет може да се реализира, беше речено на прес конференцијата што ја организираше изборниот штаб на Независната листа за советници, носител Венко Крстевски. - Мултифункционалниот Младински центар е проект кој ќе биде финансиран од идната локална власт со дотации од 5% од вкупниот буџет на Општина Кочани за младински политики и проекти на младите. Центарот ќе поседува канцеларии, сала за прес-конференции и простор кој ќе биде бесплатно отстапен за настап и проби на бендови, диџеи, актери, сликари, уметници, со цел успешно реализирање на нивните потреби.
сите 15 | | | веќе видена

25.09.2017 На првиот ден од предизборната кампања кандидатот за градоначалник Николчо Илијев ја одржа својата прва прес-конференција на која направи кратко резиме на дел од поважните проекти со кои ја бара поддршката од граѓаните на општина Кочани. Во придружба на кандидатите од листата за советници на коалицијата на СДСМ, Илијев зборуваше за потребата од позитивен амбиент во кој граѓаниинот ќе биде на прво место. Притоа, истакна дека неопходно е да се работи на проекти за подобра иднина на целата општина.
сите 17 | | | веќе видена

22.09.2017 Родителите и постарите да не ги носат своите деца на бајачи и гатачи бидејќи тие луѓе им служат на ѓаволот а не на Бога, порача игуменот на Лесновскиот манастир отец Дамаскин искористувајќи го моментот на празнување на Раѓањето на Мајката Божја и големиот број на присутни верници, во својата беседа да апелира до сите баби и дедовци и родители своите деца да не ги носат на бајачи и гатачи или други лажни исцелители. - Родителите, особено и бабите и дедовците, да внимаваат, своите деца кога ќе заплачат или кога ќе имаат некоја болест или тегоба или страв како што велат тие дека се урочени или нешто им е направено или незнам какви суеверни работи, да не ги носат на бајачки, гатачки и лажни исцелители, бидејќи, мора да знаат сите, дека со тоа се одрекуваат од Христа и од верата православна и со тоа само го навлекуваме гневот Божји и врз семејството и врз дечињата, а Мајката Божја тогаш најмногу се жалости и плаче горко за нас, за нашето не покајување и одрекување од Христа и тогаш уште повеќе се ...
сите 3 | | | веќе видена

22.09.2017 Со Света Божествена Литургија и на ден пред празникот со вечерна богослужба во Лесновскиот манастир како и во другите храмови во Македонија беше одбележан големиот празник на Раѓањето на Пресвета Богородица. Во православието овој празник е многу значаен бидејќи со раѓањето на Пресветата Дева започнува и спасението на верните. Голем број верници и од Кочани и од целиот Исток присуствуваа на Литургијата што по повод празникот се одржа во Лесновскиот манастир, бидејќи од годините останало дека овој празник е слава на селото Лесново и на манастирот. Игуменот на Лесновскиот манастир отец Дамаскин и годинава задоволен од посетеноста на манастирот по повод празникот.
сите 3 | | | веќе видена

22.09.2017 Со свечена седница на општинскиот Совет започна одбележувањето на празникот на Општина Чешиново-Облешево и 13-годишнината од нејзиното основање. Градоначалникот Костадин Личков и претседателот на Советот, Тина Петрова во обраќањето пред присутните направија краток осврт на досегашното работење и развој. Беше речено дека жителите се горди на постигањата, посебно во решавањето на инфраструктурните проблеми, па иако претежно земјоделска, општината станува препознатлива на стопанската карта на Македонија. Во рамки на свечената седница, на ученици од општинските основни училишта им беа доделени признанија за најдобро изработени литературни творби на конкурсот што беше распишан по повод празникот.
сите 3 | | | веќе видена

22.09.2017 Не помина предлогот парите што се планирани за покривање на трошоците за организирање на референдумот за бегалците да се пренасочат за поддршка на спортот. На седницата на Советот на Општина Кочани, на која се дискутираше за пренамената на средства во Буџетот, повторно се отвори бурна дебата дали има потреба од одржување референдум на кој пред граѓаните ќе се постави прашање чиј одговор е однапред познат. Притоа беше упатена критика што општинската администрација не испланирала пари за трошоците на локалните избори, а истовремено локалната власт предлага да се скратат 9 милиони и 430 илјади денари претходно планирани за изградба и реконструкција на локални патишта.
| | веќе видена

21.09.2017 Два мопеда и автомобил учествувале во сообраќајната несреќа што се случила во Виница, а чиј епилог, освен материјалната штета е и две потешко повредени малолетни лица. Според полицискиот билтен, во средата, на 20 септември околу 17,35 часот на ул. „Браќа Миладинови“ дошло до судир помеѓу мопед марка “франко морино“ што го управувал 26-годишниот Ѓ.С. од Истибања, потоа мопед со винички регистерски таблици управуван од 15-годишно лице од Јакимово и патничко возило “aуди А4“ со штипски регистерски таблици, управувано од 65-годишниот Д.Н. од Виница. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобиле малолетното лице кое го управувало мопедот, како и неговиот сопатник на возраст од 16 години од Виница.
сите 176 | | | веќе видена

21.09.2017 Заглавен или бавен сообраќај, блокирани пешачки премини со паркирани возила, викотници и нерозни реакции проследени со свирежи од возилата, тоа е редовна слика на улиците “Раде Кратовче“ и “Борис Трајковски“ во близина на Градскиот пазар во Кочани. Во пазарните денови за да се помине растојание од неколку стотини метри со возило, потребно е долго чекање додека се расчисти метежот, за што на моменти дури и сообраќајната полиција е немоќна. Тесните улици, паркираните возила на тротоарите или на самиот коловоз и присуството на граѓани кои како продавачи и купувачи доаѓаат или заминуваат од Пазарот често е причина за застои што траат и по десетина и повеќе минути.
сите 3 | | | веќе видена

next