Канал8

19.10.2017 Членовите на ПСД “Осогово“ за в недела најавуваат активности во реонот на Осоговијата, при што ќе работат на маркирање и бележење на патеката од селото Рајчани до месноста Раткова скала. Притоа ќе се реализира чистење на патеката и поставување таблички и ознаки со што ќе се обезбедеи полесно движење на планинарите и на граѓаните рекреативци. Од Друштвото ги повикуваат членовите и сите заинтересирани да се вклучат во акцијата, при што неопходно е со себе да понесат каков било алат за расчистување на теренот каде што поминува планинарската патека. Собирното место за поаѓање кон локацијата е од паркот во Кочани, а тргнувањето е во 6 часот изутрина.
сите 4 | | | веќе видена

19.10.2017 Оризопроизводители од Кочанско повторно се жалат дека прскањето со хемиски препарати против плевелите не ги дало очекуваните резултати од третирањето. Иако пробале со различни хемиски препарати, прскале во различни периоди постгнат е многу слаб ефект. Освен вложениот труд, бележат и зголемени трошоци без да имаат фајде од тоа. Велат дека тоа директно се одразува на приносите, поради што наместо очекуваните количини, жнеат и по само една третина во споредба со вообичаеното. Затоа бараат надлежните инспекциски и други органи да обрнат поголемо внимание на тоа што се увезува и дали декларацијата на хемиските препарати е соодветна со фактичката состојба.
сите 2 | | | веќе видена

19.10. 2017 Државната изборна комисија во текот на денот го објави заклучокот за конечност на резултатите од гласањето за локалните избори што се одржа на 15 октомври. Со тоа ги потврди мандатите на сите градоначалници и на членовите на Советите на општините кои го добија потребното мнозинство гласови и тие наскоро ќе ги добијат решенијата, со што и официјално ќе ги преземат функциите за наредниот четиригодишен мандат. Од Комисијата потврдија дека во првиот круг на гласањето се избрани градоначалници во 41 општина , меѓу кои е Кочани. Од нив триесет и тројца се од коалицијата на СДСМ, тројца од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, двајца од ДУИ, двајца поддржани од група избирачи и еден од Демократската партија на Турците во Македонија.
сите 136 | | | веќе видена

18.10.2017 Според календарот за натпреварување на ФФМ, од овој викенд започнуваат првенствата во Првата и Втората футсал лига на Македонија. Во второлигашка конкуренција сезонава од Кочани ќе се натпреваруваат два клуба, досегашниот учесник во лигата - “Унипаб“ и новоформираниот “Торпедо“. Во првото коло и двете екипи ќе играат на домашен терен, а ждрепката сакаше за противници да имаат и две кумановски екипи. “Унипаб“ ќе го пречека тимот на “Биџо“, а “Торпедо“ ќе биде домаќин на кмф “Илирет“. Со оглед што постарата футсал екипа од Кочани веќе има искуство во лигата, го знае и својот противник, па се очекува ефикасна игра и освојување на првите бодови.
сите 2 | | | веќе видена

18.10.2017 Државната изборна комисија донела одлука за одбивање на приговорот што пристигнал од Општина Зрновци, а се однесувал за заштита на избирачкото право на избирач. Писмениот допис до Комисијата бил доставен во законски предвидениот рок, а како причина за поднесувањето е наведено прекршување на членот 149 од Изборниот законик. Притоа, во образложението е наведено дека на болно и изнемоштено лице му било оневозможено да гласа бидејќи во моментот кога членовите од избирачкиот одбор дошле пред неговиот дом, лицето и неговиот придружник не ги слушнале за да им отворат да влезат. Со тоа болниот не го остварил своето право да гласа за листата засоветници и за градоначалник на Општина Зрновци.
сите 361 | | | веќе видена

17.10.2017 Младите фудбалери на “Фудбал старс“ и покрај тоа што наидоа на тешки противници во 6. коло од јуниорската лига, сепак постигна поволни резултати и од три средби освоија 5 бода. Во регионалната југоисточна лига, генерацијата 2003 како гостин на теренот во Неготино извлече бод, играјќи без постигнати погодоци на средбата со “Вардар“. И покрај неколкуте шанси за гол, нашите фудбалери не успеале да ја застресат противничката мрежа и на крајот си ги поделиле бодовите со домаќините. Слично како нив, и една година помладите клупски колеги од генерацијата 2004 не успеале да победат, но успеале да извлeчат бод. Против неготинчани постигнале два гола, но примиле исто толку, па натпреварот завршил без победник.
сите 3 | | | веќе видена

17.10.2017 Основното јавно обвинителство во Кочани се уште работи на прибирање вербални и материјални докази за комплетирање на два предмети и донесување на јавнообвинителски одлуки за натамошно постапување. Во предметите се постапува поради утврдено постоење на основано сомнение дека се сторени кривични дела поврзани со изборниот процес. Според веќе потврдените информации од Обвинителството, делата за кои се водат постапките се однесуваат на поткуп при избори и гласање, што е нарушување на изборниот процес според членот 162 од Кривичниот законик.
сите 14 | | | веќе видена

17.10.2017 Уште неколку дена ќе треба да почекаат новоизбраните советници и градоначалникот на Општина Кочани за да ги добијат решенијата со што и официјално ќе започнат да им течат мандатите на функциите. Така налага роковникот за локалните избори според кој треба да започне рокот за поднесување приговори и забелешки до Државната изборна комисија, па дури потоа да се комплетира целиот изборен процес. Од Комисијата очекуваат до крајот на оваа или на почетокот на идната недела новоизбраните да ги добијат решенијата.
сите 42 | | | веќе видена

16.10.2017 Во саботата се одиграа натпреварите од осмото коло во првенството на Втората лига – исток во кое фудбалерите на “Осогово“ како домаќини на средбата со велешки “Борец 1919“ останаа без бодови. Велешани беа поупорни и поефикасни и на крајот славеа победа од 2:1. Со поразот “жолто-сините“ ја продолжуваат лошата серија со четири натпревари без победа, од кои дури три се на домашен терен. Дека средбата со велешани ќе биде тежок предизвик за нашиот второлигаш се виде уште во првото полувреме, откако гостите покажаа дека не допатувале за да се бранат. Таквата стратегија им донесе успех и во 24 минута со голот на Ристовски дојдоа во водство од 1:0.
сите 9 | | | веќе видена

16.10.2017 Ја упатувам мојата благодарност до сите граѓани кои гласаа за модерно, прогресивно и урбано Кочани, како и на нашите сограѓани во странство кои ни даваат подддршка, но немаа можност да гласаат за движењето “Младите за Кочани“ на Независната листа за советници, рече на прес-конференција нејзиниот носител Венко Крстевски. По добивањето на едно место во Советот на Општина Кочани, тој најави исполнување на најавените заложби во предизборната кампања. - Единствено нешто што можеме да ветиме е дека нашата борба ќе биде енерегична и гласна за подобра иднина и просперитет на младите во градот.
сите 14 | | | веќе видена

16.10.2017 Првичните резултати што ги добивме од Општинската изборна комисија ни даваат за право да соопштиме дека Кочани на овие избори избра промени за подобар живот, рече Николчо Илијев, кандидатот кој доби најголем број гласови за градоначалник. На прес-конференцијата пред зградата на Општината оцени дека изборите биле фер и демократски, упатувајќи благодарнст за добиената доверба. - На 15 октомври Кочани ја искористи историската шанса и гласаше фер и слободно. На овие избори покажавме дека можеме да бидеме пример за демократско однесување. Задоволен сум што до гласачите стигна мојата порака – дека сè е минливо и менливо – и дека човечноста и мирот треба да бидат постојани.
сите 3 | | | веќе видена

16.10.2017 Во Виница, Зрновци и Чешиново-Облешево по две недели граѓаните повторно ќе гласаат за да го изберат новиот градоначалник. Недоволниот број гласови да се избере прв човек на општината во првиот круг, ќе ја продолжи предизборната кампања и ќе им даде шанса на кандидатите да придобијат нови гласачи. Според првичните резултати што ги соопшти Општинската изборна комисија, во Виница кандидатот на коалицијата на СДСМ, Ивица Димитров добил 5.113, а кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Мартин Павлов – 4.852 гласа. Нешто помалку од 1,5 процент му бил потребен на Димитров да оствари победа во првиот круг. Што се однесува до резулттаите за места во советот на Општината, листата на СДСМ освоила 4.978 гласа, листата на ВМРО-ДПМНЕ 4.579, а листата на НДМ – 402 гласа. Со тоа СДСМ ќе има 8, а ВМРО-ДПМНЕ 7 советници.
сите 98 | | | веќе видена

16.10.2017 Убедлива победа каква што СДСМ не постигнал подолго време во Кочани, се оценките од анализите за постигнатите резултати на локалните избори. Кандидатот за градоначалник Николчо Илијев оствари победа уште во првиот круг, иако во услови кога има тројца кандидати обично се прават калкулации за голема веројатност да има и втор. Сепак, според првичните резултати ид ОИК, бројот на гласовите што тој ги доби, ниту теоретски не се достижни за останатите двајца кандидати, без разлика дали се поднесени жалби или кога би имало забелешки за бројот на неважечки ливчиња. Едноставно, разлика од над 3.700 гласа воопшто не може да се анулира за да се добие нова шанса во евентуално прегласување или втор круг на гласање.
сите 5 | | | веќе видена

13.10.2017 Најгрубо кршење на демократските принципи е кога кандидат за советник од коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ е приведен во Полициската станица - Кочани и му е запленето возило, телефони како и списоци за измена на членови на Избирачките одбори што ги предложи партијата, рече Лазо Митев, претседател на Општинскиот комитет и носител на листата за советници на ВМРО-ДПМНЕ. На прес-конференцијата пред Полицската станица во Кочани тој обвини дека на таков начин МВР се вклучило во политичката кампања на СДСМ. - Свестете се, ова е невиден скандал!
сите 4 | | | веќе видена

13.10.2017 Водејќи позитивна кампања сметам дека изградивме позитивен амбиент и предизборна клима различна од досегашните, атмосфера во која зборуваме со граѓаните за потреби и проекти, за почит и еднаквост, рече на завршната прес-конференција кандидатот за градоначалник на Кочани, Николчо Илијев, кој е пподдржан од коалцијата на СДСМ. - Затоа повикувам, позитивниот амбиент пред изборите да продолжи и за време на гласањето и по него. Мирно, фер и демократски да ја избереме новата локална власт. Никогаш, никогаш повеќе да не ни се случуваат инциденти, заплашувања, списоци, поткупи. Секој нека гласа по свој избор и мислење. Кочани го може тоа!
сите 9 | | | веќе видена

13.10.2017 Со гордост и посебна чест последната прес-конференција пред гласањето на локалните избори в недела ја организираме на местото каде што е одигран првиот фудбалски репрезентативен натпревар по осамостојувањето на Македонија и каде што како домаќин настапува еден од најстарите фудбалски клубови во државата. Токму поради тоа, рече носителот на независната листа за советници Венко Крстевски, сакаме да порачаме дека спортот и грижата за младите за нас е еден од главните приоритети за кои се залагаме во нашата предизборна програма. - За малкумина можеби ФК “Осогово“ не значи ништо, но за кочанчани тој е вистински бренд, традиција и симбол на обединување. Како што тонеше нашето Кочани, така тонеше и нашиот клуб.
сите 10 | | | веќе видена

13.10.2017 Фолклорниот ансамбл „Кочани“ в сабота, 14 октомври заминува на дводневна турнеја за Приштина, Косово. Таму ќе настапи на балкански фестивал со натпреварувачки карактер, а интересно е што на фестивалот нема да се оценуваат само кореографиите на ората туку и носиите и играорците. - Ќе учествуваме на Балканскиот фестивал кој што ќе се одржи по втор пат во Приштина. Претставници од Македонија ќе бидеме ние, а ќе учествуваат и играорци од Косово, Албанија, Србија, Бугарија, Турција и Романија. Ние ќе се претставиме со две ора сплет “Овчеполе“ и женското оро “Лазеринки“. Инаку, фестивалот е со натпреварувачки карактер каде што ќе се избира најдобар играорец, играорка, оро, музика и носија, па очекуваме награда, рече Тони Манасиев, раководител на ФА „Кочани“.
сите 7 | | | веќе видена

12.10.2017 Партиски делегации на коалициите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ во придружба на кандидатите за советници и за градоначалник на Кочани присуствуваа на свеченоста по повод празникот 11 Октомври, што се одржа на Споменикот на слободата. Притоа, со положување свежо цвеќе им оддадоа почит на борците за слобода на Македонија. - Од Споменикот на слободата да упатам честитка уште еднаш до сите наши сограѓани, до сите државјани, до сите Македонци во Република Македонија по повод Денот на востанието – 11 Октомври.
сите 7 | | | веќе видена

12.10.2017 Во политиката и политичката кампања се е можно, но ние ја покажавме нашата политичка култура на повисоко рамниште, без говор на омраза, дискриминација, омаловажување и дискредитација. Ветивме дека ќе се однесуваме коректно кон политичките противници со респект кон нивните ставови, а кампањата ќе ја насочиме кон потребите и проблемите на граѓаните, без да водиме висока политика, беше речено на прес конференцијата на листата за советници на колацијата на СДСМ, при што беше нагласено дека она што било ветено во кампањата, е испочитувано во досегашното однесување. - Резултатите од овие избори ќе покажат колкав дел од граѓаните на општина кочани се за суштински промени на состојбите, за подобро утре за себе и за идните генерации на овој град.
сите 12 | | | веќе видена

12.10.2017 Очигледна е потребата од јавна дебата на носителите на листите за советници во Општина Кочани, за да можат гласачите да добијат подобри информации за што се залагаат тие во своите предизборни програми. Повикот го упати носителот на независната листа за советници Венко Крстевски, при што рече дека очекува позитивна реакција од своите политички опоненти. - Ја користам оваа прилика да ги повикам јавно носителите на советничките листи на политичките партии да изберат време и место за дебата, каде што ќе ги судриме нашите аргументи, заложби и идеи.
сите 13 | | | веќе видена

next