Канал8

31.10.2017 Со одржувањето на првата, конститутивна седница, и официјално, в четврток на 2 ноември ќе започне со работа Советот на Општина Кочани. Откако комисиски ќе биде им бидат верифицирани мандатите на сите 19 советници кои влегоа во новиот состав, тие заеднички треба да дадат заклетва дека ќе работат во интерес на општината и на нејзините граѓани. Веднаш потоа е закажано и одржувањето на втората седница, чиј почеток се очекува да го води најстариот член на Советот, Ангел Максиомов, кој ќе има задача како прва точка во работниот дел да предложи избор на претседател.
сите 68 | | | веќе видена

30.10.2017 Дел од новоизбраните градоначалници на општините во Источниот регион за првпат ќе се најдат на таква функција, а со нивното преземање на раководењето на локалната самоуправа, по подолг период во некои општини има смена на политичките опции. На прес-конференција што ја организираше новиуизбраниот градоначалник на Виница, Ивоица Димитров, им се заблагоадраи на граѓаните за довербата, при што вети дека останува на дадените ветувања дека оти ќе работи во интерес на сите. - Да ги поздравам граѓаните на општина Виница кои вчера излегоа и го дадоа гласот за живот во нашата општина.
сите 2 | | | веќе видена

30.10.2017 Трите општини од микрорегионот Виница, Зрновци и Чешиново-Облешево ги добија своите градоначалници по одржувањето на вториот круг од локалните избори. По нешто помалку од два часа по затворањето на гласачките места веќе почнаа да пристигнуваат информациите од партиските штабови за тоа како поминало гласањето , а нешто подоцна започна и славењето на победата. Во Општина Виница, кандидатот од коалицијата на СДСМ, Ивица Димитров е новиот градоначалник. Приота тој не само што ја задржа, туку и за над трипати ја натфрли предноста од првиот круг пред својот противкандидат од ВМРО-ДПМНЕ, Мартин Павлов.
сите 38 | | | веќе видена

27.10.2017 „Ајде да играме живо, а учиме дигитално“ е Еразмус плус проект во кој е вклучено и ОУ „Страшо Пинџур“ од Соколарци, општина Чешиново – Облешево, заедно со уште 5 eвропски училишта од Турција, Романија, Бугарија, Полска и Литванија. Преку проектот учениците и наставниците преку разни активности се запознаваат за начини и апликации за користење на модерната технологија во процесот на учење, а во исто време преку забавни, спортски и културни активности и манифестации учат за природата и игрите на отворено и затворено.
сите 2 | | | веќе видена

27.10.2017 Вкупно 5 пријави со идејни решенија пристигнале во Општина Кочани на објавениот оглас за уредување парк во околината на Споменикот на слободата на ридот Локубија. Сите се од архитекти од Македонија кои изразиле свои размислувања како треба да изгледа окружувањето што заедно со споменичниот објект подолг период се без никаква интервенција. За да предизвика поголем интерес во текот на летото беше упатен јавен повик со кој на заинтересираните им се нудеа и парични награди за најдобрите решенија. Сепак, по разгледувањето на пристигнатите трудови, петчлената жири комисија од Локалната самоуправа на Кочани одлучила дека само еден заслужува поголемо внимание.
сите 2 | | | веќе видена

26.10.2017 В петок, 27 октомври свечено ќе биде отворен реновираниот ресторан Аква во Кочани. Станува збор за елитен ресторан уреден по сите светски стандарди кој што им беше на располагање на граѓаните и досега, но од петок во нов амбиентален простор наменет за целосно уживање, реновиран и комплетно уреден, со нови специјалитети на храна, подготвени од врвни мајстори во кулинарството. Освен новиот амбент и реновираниот простор, во ресторанот се внесени и нови содржини за комплетно релаксирање на возрасните и забава за децата.
сите 5 | | | веќе видена

26.10.2017 Во присуство на голем број гости синоќа беше отворена Клариса академија во Кочани. Станува збор за обука за стручна подготовка на оние кои прв пат започнуваат со изработка на нокти, односно за оние кои што сакаат да научат маникир и педикир, но и за веќе искусните кои што сакаат да се усовршат во својата работа. Им се нуди широк избор на курсеви, обуки за акрил, гел, декорации, трајни тетоважи, депилации и слично, па се до доаѓање и до мастер диплома што значи едукатор во Клариса. Освен тоа, академијата „Клариса Балкан“ дистрибуира се што е потребно од материјал и козметика за козметичките салони.
сите 9 | | | веќе видена

26.10.2017 Неколку дена пред одржувањето на вториот круг од локалните избори на кои треба да се изберат градоначалници, во општините Зрновци и Чешиново-Облешево се одржаа предизборни собири со граѓаните што ги организираше коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ. Притоа, беше речено дека поддршката од гласачите за нивните кандидати е многу важна за да продолжи реализацијата на досегашните и да започнат нови проекти. На собирот во Зрновци актуелниот градоначалник Блаже Станков, кој повторно ја бара довербата од граѓаните, рече дека за новиот четиргодишен мандат нуди обезбедување топол оброк за учениците, како и инфраструктурни проекти што главно се насочени кон водоснабдувањето на жителите од трите села.
сите 4 | | | веќе видена

26.10.2017 Претставници од Амбасадата на Народна Република Кина, од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на Република Македонија и од Институтот за ориз, одржаа средба за реализација на проект преку платформата „16 + 1“. Носител на проектот е Центарот за промоција на земјоделската соработка меѓу Кина и земјите од Централна и Источна Европа. Според Васил Гелев, директор на Центарот за земјоделска соработка со седиште во Софија, Македонија и научните работници од Институтот за ориз имаат можност да спроведат проект за демонстративни опити на хибридни сорти ориз од Кина.
сите 6 | | | веќе видена

25.10.2017 Предизборни собири со граѓаните на Зрновци и Чешиново-Облешево организираше коалицијата што ја предводи СДСМ пред претстојното гласање во вториот круг од локалните избори. Притоа од гласачите беше побарана поддршка за кандидатите за градоначалници што се предложени од оваа коалиција, за да можат да се реализиараат најавените проекти. Најпрвин во Зрновци се одржа собиор на кој кандидатот за градоначалник на Општината се забалгосари од лично и од име на советничката група за големата поддршка што ја добија во првиот круг од изборите.
сите 12 | | | веќе видена

25.10.2017 Со децении напуштениот и заборавен Споменик на слободата во Кочани, кој со својата грандиозност и уметничка вредност не е во вниманието на локалните и државните институции и власти, станува интересен за младите активисти од фестивалот “Акто“ од Битола. Нивната иницијатива за заживување на такви простори што некогаш имале и културна и историска и уметничка вредност ги донесе во Кочани, каде снимија кратки разговори и мислења од граѓаните што треба да се прави со околината на Споменикот. Целта им е да го оплеменат просторот и да им го отстапат на граѓаните како место за различни општествени активности.
сите 7 | | | веќе видена

25.10.2017 Со добивањето на уверенијата по завршениот прв круг од локалните избори, новиот градоначалник и членовите на Советот на Општина Кочани и официјално го започнаа својот мандат. Во салата на Советот, претседателката на Општинската изборна комисја, Марија Гоцева им честиташе на изборот и им посака успешна и ефикасна работа во исполнувањето на проектите и решавањето на комуналните прашања што се од интерес на граѓаните. Порача дека тоа е нивна основна должност, затоа што со добивањето на функцијата се стекбнале и со обврската да помагаат во развојот на општината и унапредувањето на условите за живеење.
сите 48 | | | веќе видена

24.10.2017 Коалицијата што ја предводи СДСМ организираше уште еден митинг во Виница пред одржувањето на вториот круг на локалните ибори на кои треба да се избере новиот градоначалник. На собирот што се одржа на просторот на градскиот пазар, пред голем број партиски членови, симпатизери и граѓани, кандидатот за градоначалник Ивица Димитров, уште еднаш ја побара подршката за да се потврди неговото водство од првиот круг, при што претсави и дел од проектите во предизборната програма. - Чест и гордост е да се борам за мојот град, за Виница. Во Виница сум роден, во Виница израснав, во Виница живеам, по Виница го добив и моето име. Виница е се што имам драги мои пријатели и сограѓани.
сите 5 | | | веќе видена

24.10.2017 Голем број вработени во компанијата “Амфенол Tехнолоџи Македонија“ се собраа на забавата организирана по повод 4. роденден на фирмата и нејзиниот постојан успех во изминатиот период. Прераснувањето во еден од носечките стопански субјекти во општината и регионот, со најголем број работници и напредок во финансиските резултати беше повод за заедничка прослава што се одржа во понеделникот вечерта. Со музика, роденденска торта и краток осврт за досегашните постигнувања, директорот Сашко Наков се заблагодари на сите работници за несебичниот ангажман и нивниот придонес “Амфенол“ да се најде меѓу најдобрите фирми во државата.
| | веќе видена

24.10.2016 Над 61 денар ќе треба во 2020 година да плаќаат граѓаните на Кочани за потрошен метар кубен вода за пиење. Тоа е сумата што ја пресметале во КЈП “Водовод“ и веќе ја доставиле до државната Регулаторна комисија за енергетика, која според новите законски прописи ја определува цената на водата во сите општини. Според калкулациите во кочанското јавно претпријатие, поскапувањето на водата ќе се прави сукцесивно во наредните две години, односно од 55,5 денари догодина, ќе стигне до определениот износ во 2020-та. Во споредба со другите градови во Македонија, жителите на Кочани ќе плаќаат најскапа вода за пиење. Цената е двојно повисока од онаа во Скопје каде метар кубен треба да достигне 23,98 денари.
сите 14 | | | веќе видена

24.10.2017 Пред да ја предаде функцијата, досегашниот градоначалник на Кочани, Ратко Димитровски оствари неформална средба со новиот градоначалник, Николчо Илијев. Во кабинетот на гпрвиот човек на Општината, Димитровски и Илијев разговараа за актуелните состојби на локално ниво. Во присуство на медиумите, на новиот градоначалник Николчо Илијев му беа претставени раководителите на одделенијата и секторите, со чија соработка Димитровски ја раководеше општината во изминатите два мандата. На средбата Илијев истакна дека почитува тимска работа, соработка, разговарање и договарање.
сите 53 | | | веќе видена

20.10.2017 Новиот градоначалник на Кочани, Николчо Илијев и 19-те советници што влегуваат во Советот на Општината, в среда ќе ги добијат уверенијата за избор. Од Општинската изборна комисија веќе го најавија доделувањето на документите со кои се потврдува мандатот на новата локална самоуправа. Пригодната свеченост на која ќе бидат врачени уверенијата ќе се одржи во салата на Советот со почеток од 10 часот. Се очекува на средбата да присуствуваат членовите на ОИК, новоизбраните лица за функциите, како и медиумите и други гости.
сите 63 | | | веќе видена

20.10.2017 Од име на Општинската организација на СДСМ – Кочани и од лично име се заблагодарувам за поддршката и за дадената доверба на нашите кандидати за градоначалник и за советници, рече Сашко Костов, претседател на кочанските социјалдемократи на прес-конференцијата што се одржа во партискиот штаб. Притоа тоа упати честитка до граѓаните за вистинскиот избор што го направиле на локалните избори. - Вие, граѓаните на Кочани, покажавте дека локалното управување и општината ви се важни. Убедливата победа за нас е голема чест, но и обврска да ја реализираме нашата програма.
сите 2 | | | веќе видена

19.10.2017 Членовите на ПСД “Осогово“ за в недела најавуваат активности во реонот на Осоговијата, при што ќе работат на маркирање и бележење на патеката од селото Рајчани до месноста Раткова скала. Притоа ќе се реализира чистење на патеката и поставување таблички и ознаки со што ќе се обезбедеи полесно движење на планинарите и на граѓаните рекреативци. Од Друштвото ги повикуваат членовите и сите заинтересирани да се вклучат во акцијата, при што неопходно е со себе да понесат каков било алат за расчистување на теренот каде што поминува планинарската патека. Собирното место за поаѓање кон локацијата е од паркот во Кочани, а тргнувањето е во 6 часот изутрина.
сите 4 | | | веќе видена

19.10.2017 Оризопроизводители од Кочанско повторно се жалат дека прскањето со хемиски препарати против плевелите не ги дало очекуваните резултати од третирањето. Иако пробале со различни хемиски препарати, прскале во различни периоди постгнат е многу слаб ефект. Освен вложениот труд, бележат и зголемени трошоци без да имаат фајде од тоа. Велат дека тоа директно се одразува на приносите, поради што наместо очекуваните количини, жнеат и по само една третина во споредба со вообичаеното. Затоа бараат надлежните инспекциски и други органи да обрнат поголемо внимание на тоа што се увезува и дали декларацијата на хемиските препарати е соодветна со фактичката состојба.
сите 2 | | | веќе видена

next