Канал8

21.11.2017 Со молитви поткрепени од црковниот хор “Св.Јован Кукузел“ православните верници го славеа водичот на сите небесни сили Св. Архангел Михаил, празник на истоимениот храм во Виница. Со Света Архиерејска литургија со која чиноначалствуваше Митрополитот Брегалнички Иларион и свештеници од Брегалничката епархија, верниците се помолија за здравје, среќа и бериќет. Владиката Иларион честитајќи му го мандатот на новиот градоначалникИвица Димитров, упати апел до присутните да ги следат Божјите заповеди и да се молат во Божјите храмови.
сите 11 | | | веќе видена

21.11.2017 Неформалното спортско здружение МТБ Исток во соработка со ТРЕКС - Здружение за планинско трчање, алпинизам, експедиции, и други адреналински активности во планина го организираат првото издание на натпреварот во планинско трчање Gratche Trail Run. Ова е прв настан од ваков тип што се организира на територијата на општина Кочани, на иницијатива на здружението ТРЕКС, а со логистичка подршка од МТБ Исток и локалните љубители на планинските спортови. Целта на настанот е поголема промоција на овој вид спорт во нашиот крај како и промоција на околината и убавините на Браната Гратче како одлично место за планински спортови.
| | веќе видена

21.11.2017 Градоначалникот на Кочани, Николчо Илијев во наредниот двегодишен период ќе биде претсдеател на Советот на градоначалници од Истокот. Таква е одлуката од првата, конститутивна седница на Источниот плански регион, на која присуствуваа сите 11 градоначалници од општините од регионот, како и заменик-минiстерот за локална самоуправа и претставниците од Центарот за развој на ИПР. Присутните на состанокот дадоа едногласна поддршка на предлогот според кој е постигнат џентлменски договор меѓу градоначалникот на Штип, Благој Бочварски и градоначалникот Илијев, претседаталската позиција во првите две години да и припадне на општина Кочани, а во следните две на општина Штип.
сите 35 | | | веќе видена

20.11.2017 Методи Митев од Кочани и понатаму со хуманитарни акции и забави со цел собирање средства за операцијата во Кина која што треба да му овозможи да застане на нозе. На 25 ноември за негова помош ќе биде организирана хуманитарна караоке забава во кафе бар Меџик со почеток во 21.00 часот. Митев ги поканува сте хумани граѓани да присуствуваат на забавата и да донираат за него. Влезот е бесплатен, а ќе се донира и преку поскапа цена на пијалоците за 10 денари од стандардната.
сите 3 | | | веќе видена

20.11.2017 Работилница на тема „Остварување на правото на инвалидска пензија и признавање на правото на бенифициран стаж на лицата со телесен инвалидитет во Република Македонија“ се одржа во хотел-ресторанот „Александар Парк“ во Виница во организација на Здружението на телесни инвалиди „Мобилност“ од Кочани. Целта е да им се објасни на луѓето со телесен инвалидитет како полесно да дојдат до бенифициран стаж. Присутни на свеченоста беа претседателот и секретарот на Сојузот на Здруженијата на телесни инвалиди „Мобилност“ на Македонија и членови на здруженија од 17 градови од Републиката.
сите 6 | | | веќе видена

20.11.2017 По повод одбележување на месецот ноември за подигање на свеста за машкото здравје, Ротари клубот Кочани - Виница организира хуманитарна забава во „Парк кафе“ во Виница, в сабота на 25 ноември со почеток во 21,30 часот. Воедно на 21 ноември пак вторник со почеток во 19.00 часот во големата сала во општина Штип ќе се одржи предавање на тема „Карцином на простата негово рано откривање и третман“ за што од Ротари клубот Кочани – Виница ги покануваат сите заинтересирани да присуствуваат на предавањето. Инаку, карцином на простата се дијагностицира кај 1 од 6 мажи а најчесто заболувањето е без симптоми.
сите 3 | | | веќе видена

20.11.2017 Со вечерна богослужба на која чиноначалствуваше митрополитот брегалнички Иларион и со Света златоустова литургија беше одбележан значаен јубилеј - 100 години од изградбата и осветувањето на кочанската црква „Св. Вмч. Георгиј“. По тој повод беше промовирана и книгата „Црквата Свети Великомаченик Георгиј – еден век постоење“ дело на авторките м-р Љубинка Ајтовска и Илинка Атанасова, чиј промотор беше м-р Александар Атанасов кој е и рецензент на делото. Тој пред присутните истакна дека монографијата е преубава претстава за црквата „Св. Георгиј“ бидејќи научниот аналитичен дух на авторите испитал се, проучил и средил прекрасен текст во кој што меѓу другото зборува и за појавата и ширењето на христијанството во Брегалничкиот регион.
| | веќе видена

20.11.2017 Скромен интерес покажаа граѓаните на Кочани, како претставници на здруженија или поединци кои се активни во културата, за да учествуваат на јавната трибвина што ја организираше Општината во врска со планирањето на средствата од Буџетот наменети за културни активности за идната година. За разлика од сличната средба на која се зборуваше за поддршката од буџетските средства за спортот, на оваа имаше само десетина присутни, што сепак не влијаеше на квалитетот на дискусиите. Напротив, имаше одлични мислења, предлози и ставови за тоа како Локаланата самоуправа може да им помогне на сите кои даваат придонес за културната надградба, без разлика дали дејствуваат институцуионално или пак тоа го прават самоиницијативно.
сите 9 | | | веќе видена

20.11.2017 На почетокот од оваа работна недела, направени се кадровски промени на дел од раководните позиции во основните училишта во општина Виница. На местото на досегашниот директор на ОУ “Славчо Стојменски“, Јордан Стојанов, со одлука на градоначалникот Ивица Димитров назначен е Горан Иванов, долгогодишен одделенски наставник во истото училиште. Инаку, оваа образовна институција Стојанов ја водеше во изминатите 8 години, а деновиве поднесе оставка на функцијата. Во ОУ “Гоце Делчев“ директорското столче на досегашниот раководител Македончо Ѓорѓиев го презема Маре Јованова, наставник по македонски јазик во истото училиште.
сите 3 | | | веќе видена

20.11.2017 Градоначалникот на Општина Кочани, Николчо Илијев, денеска донесе решение, со кое членот на Советот на Општина Кочани, Благој Ситновски ќе го заменува за време на спреченост или отсуство. Решението е донесено врз основа на ченот 52, став 5 од Законот за локална самоуправа и е во согласност со првите три става на членот 29 од Статутот на Општина Кочани. Решението влегува во сила со денот на донесувањето, а ќе се објави во „Службен гласник на Општина Кочани“.
сите 21 | | | веќе видена

17.11.2017 Наташа Стојанова, мајка на две деца, ќерката мажена во Словенија, а синот Андреј е 23-годишно момче со посебни потреби, кој заради повредите кои ги добил при породувањето останал во количка. Стојанова целиот свој живот комплетно го посветува на Андреј и заеднички со сопругот Зоранчо Стојанов се грижат за нивното дете со церебрална парализа кое не може да оди и поради тоа има специјални потреби и сам не може да функционира. Но, пресвртница во животот на Стојанова е прераната смрт на нејзиниот сопруг, татко на Андреј кога таа останува сосема сама со дете во таква специфична состојба. Во најтешките моменти од својот живот утеха бара кај Бог и отците од Лесновскиот манастир, но во последниот месец и во лекарите од Русија кои по пресадување на матични клетки му гарантираат до некаде подобaр и поквалитетен живот.
сите 3 | | | веќе видена

17.11.2017 Викендов ќе се игра тринаесеттото коло во првенството на Втората фудбалска лига – исток, во кое “Осогово“ на стадионот “Никола Мантов“ ќе ја дочека водечката екипа на табелата “Беласица“ од Струмица. Со оглед на лошите резултати и серијата порази во последните десетина кола, повеќе од јасно е дека “жолто-сините“ ќе имаат исклучително тешка задача да му се спротивстават на противникот и да не доживеат катастрофа. Доволен доказ за тоа е што во минатото коло струмичани на гостувањето во Македонска Каменица ја прегазија “Саса“ со 5:0, а две кола пред тоа пак го победија и “Тиквеш“ во Кавадарци со 4:0.
сите 9 | | | веќе видена

17.11.2017 Општина Виница донесе одлука годинава максимално да штеди на трошоците за новогодишната прослава и сосема скромно да го одбележи преминот во 2018-та. Сумата што ќе се потроши изнесува 110 илјади денари и тие пари ќе бидат обезбедени од општинскиот буџет. Главно, вниманието ќе биде насочено кон вообичаеното украсување на централното градско подрачје, за што се ќе се потрошат 30 илјади денари. Исто толкава сума се планира купување пактечиња за децата во детската градинка и во дневниот центар за лица со посебни потреби.
сите 2 | | | веќе видена

17.11.2017 Дали еднонасочниот сообраќај во централното градско подрачје на Кочани ќе се укинува или ќе се менува, за сега останува непознато. Новата локална власт вели дека не сака да носи брзи и непроверени одлуки и решенија за средување на сообраќајниот хаос. Сегашната состојба е оценета како проблематична и во поглед на паркирањето и во поглед на нормалното движење на возилата по соообраќајниците, па тоа мора да се подобрува. На последната седница на Советот имаше и советничко прашање дали е започната некаква постапка за решавање на проблемите, на што градоначалникот Илијев одговори дека не треба да се прават привремeни и избрзани решенија.
сите 8 | | | веќе видена

17.11.2017 Тотално е уништено патничкото возило “форд ескорт“ со винички регистерски ознаки откако директно се судрило со автобус, непосредно пред влезот на селото Облешево. Во автомобилот имало четири патници и сите се здобиле со повреди, додека кај автобусот освен оштетувањата, нема повредени. Сообраќајната несреќа се случи во четвртокот доцна попладнето, а остатоците од неа можеа да се видат и рано изутринава. Метални делови од искршените возила имаше покрај коловозот, откако претходно интервенирале и пожарникарите.
сите 54 | | | веќе видена

16.11.2017 Oпштината Пештера од Република Бугарија, локалната администрација од Лудбрег, Република Хрватска и комуналното јавно претпријатие “Водовод" од Кочани се дел од партнерскиот проект со кој ќе развива транснационален стратешки документ што ќе ги опфаќа темите поврзани со климатските промени. Проектот “Две и половина минути до полноќ'' - Иновативен едукативен пристап кон темите за климатските промени во основните училишта“ е финансиран од страна на ЕРАЗМУС+ програмата и започна на 1 ноември. Проектот е насочен кон подобрување на знаењата и вештините на наставниците и учениците од основните училишта за подобро да ја разберат климатската наука и да се насочат кон климатските промени и потребата од примена на обновливите извори на енергија.
сите 6 | | | веќе видена

16.11.2017 Со завршувањето на локалните избори, општините повторно имаат можност да нудат на продажба парцели за изградба на објекти со различни намени. Општина Кочани веќе излезе со нова објава за оттуѓување на градежно земјиште, сопственост на Република Македонија по пат на електронско јавно наддавање. Таа е прва по неколку месеци, откако во средината на оваа година со несупех заврши огласот со кој од понудените 15 се продадоа само три парцели. Со новииот оглас, што е 28. по ред, Локалната самоуправа на Кочани продава осум градежни парцели за изградба на индустриски објекти, викендички и куќи.
сите 11 | | | веќе видена

16.11.2017 Вкупно 409 е бројката на производители, претежно лозари и овоштари кои поднеле барање за исплата за обештетување од пролетниот мраз што и до 100% им ги уништи насадите. Иако списокот на земјоделци кои имаа големи штети, Подрачната единица на Кочани навреме го испрати до Мiинистерството за земјоделство, процедурата заглави и досега не е исплатено на ниту еден производител. - Можам да кажам дека табелите со имињата на земјоделците беа испратени до МЗШВ од таму се пргегледани и се препратени во Бирото за судски вештачења. Откако ќе се изврши вештачењето на сите производители кои се јавуваат како баратели за помош од доцниот мраз, табелите ќе се препратат до Пплатежната агенција и луѓето ќе ги добијат парите преку платежната агенција по тој основ, рече Горан Миладинов, раководител на ПЕ на МЗШВ.
сите 28 | | | веќе видена

16.11.2017 В недела, кочанските планинари, членови на ПСД “Осогово“ го организираат традиционалниот планинарски марш низ Осоговските Планини. Почетокот на патеката е од манастирот Еленец, кај селото Цера, а потоа ќе се пешачи до Царев Врв каде ќе има кратко задржување и враќање на почетната точка, за што е предвиден заеднички ручек и дружење. Тргнувањето кон Цера е со сопствен превоз, а поаѓањето е во 6 часот наутро од паркот во Кочани. Веднаш по пристигнувањето на почетната кота од 1.120 метри се тргнува кон Царев Врв на 2.085 метри надморска височина.
| | веќе видена

16.11.2017 За изградба на водоводна и канализациска мрежа во Буџетот на Општина Кочани за наредната година се предвидени околу 135 илјади евра, што со оглед на реалните потреби може да се смета за скромна сума. Сепак, најверојатно таа ќе се зголеми, со оглед што централната власт изразила подготвеност да помогне во реализацијата на сите проекти од овој дел на комуналната инфраструктура. На седницата на Советот на Општината на која, меѓу другото, се разгледуваа и програмите за изградба на водовод и канализација во 2018 година, градоначалникот Илијев рече дека за да се добијат пари од државата, неопходно е да се изготви потребната техничка документација.
сите 13 | | | веќе видена

next