Кога листата со задачи и обврски ќе ви стане пренатрупана и се прашувате како да се организирате и од каде да почнете? Тогаш Clear е вистинската апликација за вас! Оваа одлична апликација за организирање на листи со разни обврски ќе ви ја олесни работата на многу едноставен начин. Апликацијата е многу едноставна и флексибилна и со нејзе можете да менаџирате повеќе листи одеднаш како на пример: Персонална листа со задачи Shopping листа Кратки забелешки за телефонски броеви и слично Листа на филмови кои планирате да ги гледате Листа на книги кои планирате да ги прочитате Листа за гости доколку сте организатор на некаков евент или забава Листа за вашите идни животни достигнувања кои некогаш би сакале да ги исполните Листите во апликацијата се представени со разни бои во стилот на “Heat map” каде пожешките бои ги означуваат задачите или обврските со поголем приоритет. Апликацијата чини $0.99 и можете да ја преземете од App Store на следниов линк
| | веќе видена

Секој сопственик на ”паметен” телефон барем еднаш пробал да заигра некоја од популарните игри на маркетите, чисто колку да провери за што се работи. Дали сте се запрашале како изгледале игрите пред 20-30 години? Немале убаво средена графика со сигурност, бидејќи можноста на хардверот на кои работеле не бил ни приближно со сегашните мобилни уреди. Како и да е, сите стари игри нудат иста забава како и сегашните. Следнава листа е од 10 успешно портирани ретро игри за Android и iPhone: 1. PAC-MAN За сите кои се израснати во ’80-те, не е потребно претставување за оваа икона во игрите . Едностaвна за играње а сеуште тешка за совладување, PAC-MAN е една од најпрепознатливите и најуспешните видео игри. Денес постојат портови и за Android и iOS кои не се разликуваат од оригиналната верзија на оваа игра класик. $3.99 (Android) | $4.99 (iOS) , иако Android верзијата не е достапна за Македонија, лесно може да го пронајдете apk фајлот на Google. Исто така постојат и бесплатни верзии. 2. Sonic CD Покрај Sonic 4 ...
| | веќе видена

Samsung официјално откри уште еден Galaxy уред, кој е првиот таблет со фабрички Android 4.0. Според карактеристиките, Galaxy Tab 2 е мешавина од Tab 7 Plus и оригиналниот Galaxy Tab. Еве што овој уред нуди: 7-инчен 1024х600 дисплеј 1GHz двојадрен процесор 1GB RAM 8 / 16 / 32GB меморија за складирање microSD слот за картички 3MP задна и VGA предна камера 4,000 мАх батерија HSPA+ 21 Android 4.0 Ice Cream Sandwich со Touchwiz UX Според ваквата конфигурација, овој Android таблет уред се очекува да биде со пониска цена. Најпрвин ќе биде пуштен во продажба во Англија, а веднаш потоа и во останатиот дел од светот. Целосна спецификација за Samsung Galaxy Tab 2: Network: HSPA+ 21Mbps 850/900/1900/2100 Processor: 1 GHz Dual-Core Processor Display: 7” WSVGA(1024×600) PLS TFT OS: Android 4.0(Ice Cream Sandwich) Camera: Main(Rear): 3 Megapixel Fixed Focus Camera; sub(Front): VGA for Video Call Video: Codec: MPEG4, H.263, H.264, VC-1, DivX, WMV7, WMV8, VP8 Format: 3GP, ASF, AVI, MP4, WMV, FLV, MKV, WebM Playback/ ...
сите 3 | | | веќе видена

Steve Jobs беше постхумно награден со Grammy Trustee Award за време на саботната специјална церемонија за доделување на Grammy награди за посебни заслуги. Слична како награда за животно достигнување за оние кои што без било каков музички перформанс одиграле значаен придонес во полето на музиката и музичката индустрија. Во 2002 година, Apple ја доби Technical Grammy наградата, но тогаш таа беше наменета за целата компанија. Саботната награда, му припаѓа на Steve Jobs лично. Некои од претходните личности кои ја имаат добиено оваа награда е и Walt Disney, личноста со која Steve често беше споредуван; и бендот, кој исто така беше омилен на Jobs, The Beatles. Наградата ја прими Eddy Cue, сениор потпретседател на одделот на Apple за интернет софтвер и сервиси. За истата изјави: ”Прифаќањето на оваа награда ми значи премногу бидејќи музката значеше многу и за него. Го направи оноа што беше он. Сите кои што го познаваа Steve Jobs знаеја за големото влијание на артисти како Bob Dylan и The Beatles во неговиот ...
сите 2 | | | веќе видена

Viber, aпликацијата преку која се овозможени бесплатни повици и пораки кон корисници на истата преку 3G или Wi-Fi, ја помина границата од 50 милиони корисници. Корисниците на Viber обавуваат по 150 милиони повици и праќаат скоро по милијарда пораки месечно, со што сервисите како Skype добиваат сериозен конкурент. Покрај тоа, апликацијата нуди неверојатно подобар квалитет на разговор споредено со регуларните GSM повици преку мобилната мрежа и истите можат бесплатно да се обавуваат кон корисник било каде во светот. Секако, како и кај WhatsApp, преку апликацијата овозможено е и праќање на слики. Од Viber изјавуваат дека имаат корисници во 193 држави и на дневно ниво се приклучуваат по 200,000 нови. Доколку сакате да се приклучите на овие 50 милиони, симнете го Viber од Android Market или App Store
| | веќе видена

Сите сакаат да бидат суперѕвезди на Facebook или Youtube со своите видеа, но никој не сака да се нафати да ги едитира. Затоа Game your Videos е тука за вас! Game your Videos ви овозможува да ги едитирате вашите видеа на многу едноставен начин. Се што треба да направите е да си поиграте со видео и звучните ефекти додека вашето видео е во тек како навистина да играте некоја видео игра. Оваа апликација содржи разни ефекти со кои можете да си поигрувате, а тоа се ефекти во движење, звучни ефекти, визуелни ефекти, музика, транзиции итн. Ефекти во Движење Од додавање на едностави успорени снимки на вашите победнички моменти па се до комплексни Matrix ефекти на вашите танчарски способности, со Game your Video можете да направите се. Убрзување, успорување, ротирање на агли па дури и додавање на повеќе екрани од истото видео. Смешни аудио трансформации Game your Videos овозможува да ги модифицираре аудио гласовите на личностите во вашето видео од стилот на Chipmunks филмот како и ефектите на говор од бебе, демон и ...
| | веќе видена

Најпознатата апликација за фотографирање а воедно и социјална мрежа за iOS; Instagram штотуку доби нова верзија со интересни промени и додатоци. Оваа апликација беше прогласена како најдобра апликација за 2011 од страна на Apple. Најголемата промена во оваа верзија е комплетно редизајнираниот изглед кој сега изгледа многу по свеж, чист и едноставен за разлика од претходните верзии. Со новиот интерфејс самата апликација работи побрзо и помазно што ја прави апликацијата уште по недостижна за нејзините конкуренти. Освен изгледот, оваа апликација доби и нова функција наречена “Lux” која автоматски го подобрува квалитетот на сликите. Целта на оваа функција е да ги подобри вашите фотографии на многу едноставен начин заедно со ефектот по ваш избор без разлика дали фотографиите сте ги сликале во моментот или сте ги имале на вашиот уред од претходно. Новиот филтер кој е претставен во оваа верзија е филтерот наречен “Sierra”. Функцијата на овој филтер е додавање интересен ретро ефект на вашите фотографии. Покрај ...
| | веќе видена

Дизајн и маркетинг агенцијата Колектив™ изработи нова апликација, по iCaramelo ја претставува iOS апликацијата за прехранбената индустрија ”Мирана”. Преку оваа апликација, индустријата сака да се доближи до своите клиенти и крајните купувачи. Апликацијата содржи каталог со сите нивни производи кој редовно ќе биде ажуриран, детални информации, помош при лоцирање на нивната местоположба, и најважното, можност за правење на брзи и едноставни нарачки. Откако ќе ја направите вашата нарачка, ќе бидете контактирани од нивниот контакт центар. Преземете ја МИРИНА од App Store на следниов линк
| | веќе видена

Бројот на достапни апликации како и бројот на преземени апликации се зголемува со секое ваше трепнување. Дали некогаш сте се запрашале како изгледа хронолошкиот распоред на главните достигнувања на 5те главни маркети за апликации? Кој кога започнал или кога е симната милијардитата апликација? Благодарение на ShoutEm, сите одговори ги имаме на следниов инфографик: ( кликнете за голема верзија ) ShoutEm
| | веќе видена

Постојат навистина прекрасни iPad апликации на App Store кои докажуваат дека не сте потрошиле џабе толку пари на таблет уред. Небото отсекогаш претставувало убавина за луѓето и поттик за разни размилувања поврзани за други планети, светови и ѕвезди. Star Rover e iPad апликација која ќе ви помогне да го надополните вашето познавање за ѕвездите на небото и небесните тела. Базирана на проширена реалност , со помош на вашата GPS локација и едноставно насочување на вашиот iPad кон небото, апликацијата ќе ви ги означи сите ѕвезди, планети и соѕвездија во кои гледате. При стартување, апликацијата автоматски ја детектира вашата моментална местоположба и според истата го мапира небото над вас. Понудени се 7 различни модови на преглед кои едноставно можат да се променат со притискање на нивните соодветни копчиња кои се наоѓаат на десната страна. Compass модот е оној кој користи преглед со проширена реалност. Слободно излезете надвор и насочете го iPad-от нагоре. Можеби ќе изгледате смешно од страна, но ќе се ...
| | веќе видена

За разлика од неуспешниот обид на AT&T да го купи T-Home, на работ е големо соединување на две главни компании во мобилната индустрија. Според луѓе добро запознати со овој случај, министерството за правда на Америка наскоро ќе даде зелено светло на Google да го откупи од Motorola оделот за мобилни уреди (Motorola Mobility) за ситни 12.5 милијарди долари. Иако Motorola Mobility има создадено повеќе, добро прифатени од корисниците, Android мобилни телефони, сигурно мета на Google е сопственост на големото портфолио на Motorola Mobility со важни патенти во мобилната индустрија. Одобрението ќе се потпише наредната недела и ова ги замисли антимонополските регулатори во Америка и Европа. Од нив се бара по завршување со целиот процес на продажба, Google да се обврзи дека и понатаму ќе овозможи фер и достапно издавање на лиценци за нивните патенти кон конкурентските компании кои ги користат досегашните технологии на Motorola Mobility. Покрај ова, од министерството за правда се очекува да одобрат уште еден сличен ...
| | веќе видена

Поголемиот број на mp3 фанатици кои од поодамна слушаат музика на своите компјутери многу добро го познаваат името Winamp. Тој е еден од првите mp3 плеери кои се појавија со објавувањето на оваа технологија. Од тогаш многу работи се сменети како на пример со појавувањето на iPod-от голем број од корисниците почнаа да користат iTunes за своите музички потреби. Сето тоа е супер доколку имате било каков iOS уред. Сега сите Winamp фанови може да се израдуваат бидејќи момците од Nullsoft објавија Pro верзија достапна на Android Market за сите оние кои веќе подолго време се навикнати на овој историски mp3 плеер. Pro верзијата на Winamp со себе носи некои нови функционалности кои не се достапни во стандардната верзија, како на пример: Графички Еквилајзер Прилагодлив Home Screen Прелистување по фолдери Кросфејдер Беспрекорен тек на музиката Поддршка за FLAC аудио Нагласувач Персонализиран препорачувач за радио станици Преслушување на стримови преку URL Нема реклами Доколку веќе ја имате стандардната верзија, ...
| | веќе видена

Најпосле гигантот за пребарување, Google, го представи својот добро познат пребарувач Chrome за своите Android уреди… или за некои од нив. Оваа вест има добри и лоши страни за Android корисниците. Ќе започнеме со добрите. Како и на десктоп верзијата така и на мобилната верзија фокусот е во брзината и едноставноста, па дури можете и да го синхронизирате со вашата десктоп верзија. Бидејќи сеуште некои од функционалностите не се довршени, Google го има додадено зборчето Beta за моменталната верзија и ќе почека на разните реакции и резултати од Android заедницата на корисници и програмери со цел овој пребарувач да се подобри. Она што ја прави мобилната верзија на Chrome толку посебна е можноста за интеграција со верзијата на вашиот десктоп компјутер. Доколку сте најавени и од двете места, мобилната и десктоп верзијата, тогаш ќе ви се отворат истите табови кои ги имате отворено на десктоп верзијата и нормално опцијата за синхронизација на вашите bookmarks. Лошите вести пак за овој мобилен пребарувач се тоа што за ...
сите 7 | | | веќе видена

Финска е позната по Nokia и ладното време. Можеби токму затоа и тој бренд на мобилни телефони се помеѓу најиздржливите кога се работи за ледено зимско време. Еве еден интересен график кој покажува резултати од тест на издржливост при ледени услови. На него се гледа кој од телефоните поднесуваат ладно време и како истите реагираат – умираат при константно опаѓање на температурата. За нормална употреба на телефон со touchscreen во зима не се доволни само ракавици специјално наменети за тоа, потребен е и уред кој е издржлив на истите температури. Најголемите ривали во оваа индустрија ги имаат и најинтересните резултати. Дизајниран во топлата Калифорнија, iPhone 4S е првиот на кој се појавуваат проблеми при работата. На првото намалување на температурата од 0 на -5 степени, на iPhone 4S се појавуваат проблеми со СИМ картичката за на наредното намалување на -10 степени истиот да прекине со работа целосно. Неговиот малку постар брат, iPhone 4, издржал до -20 степени. Затоа пак големиот ривал Galaxy S II, издржа до ...
| | веќе видена

Како што се развива Android платформата се зголемува и бројот на корисници. Покрај носење на нови функционалности и иновации, Google се труди да ја одржува и безбедноста на највисоко ново. Пред некој ден го претстави својот автоматизиран ”Избацувач” (како тие пред диско) кој ќе го одржува редот во Android маркетот. Како што спомнавме, овој сервис е со кодно име ”Bouncer” и спроведува автоматизирано скенирање на Android Market за потенцијални малициозни апликации без притоа да попречува на работата на маркетот или потреба на програмерите да поминуваат доплнителен одобрувачки процес. Сервисот извршува низа од анализи врз нови апликации, апликации кои моментално се на маркетот и врз корисничкте сметки на програмерите – издавачите. Еве како работи: веднаш по додавањето на нова апликација, сервисот започнува со првична анализа за проверка од веќе познати малвери, спајвери и тројани. Исто така го скенира секое однесување на апликацијата и го споредува со претходно анализирани апликации за можни опасности. Всушност ...
| | веќе видена

Кia користи интересни маркетинг тактики на рекламирање на своите возила. Најпрвин за Picanto, сега на App Store се појави и iPad апликација за новиот Kia Rio автомобил. Оваа подобрена интегрирана маркетинг платформа на Kia нуди лесен и забавен начин на претставување на информациите за новиот Rio. Главни функционалности на апликацијата: 360° преглед на целата внатрешност и надворешност на автомобилот алатка за конфигурирање, овозможувајќи преглед на возилото во сите можни комбинации на бои и фелни интерактивни видеа за преглед на сите иновативни додатоци на новиот Rio галерии со слики и видеа од сите детали Со ваквиот голем број на информации за автомобилот, апликацијата може да послужи и како алатка на самите продажни агенти во автосалоните. Еден вид брошура, микро-сајт или пак алатка за помош при избор на боја. iPad апликацијата за новиот Rio може да ја преземете на овој линк , а доколку имате потреба од повеќе информации посетете го сајтот на Kia Motors
| | веќе видена

Cocktail Flow е прекрасна апликација за љубителните на вкусни коктели. Не содржи само обични листи со рецепти за припрема, Cocktail Flow чува информации за пијлоците кои ви стојат на располагање во вашиот бар и зависно од тоа нуди можни коктели кои можете да ги направите. Доколку ви фалат само мал број на состојки кои се клучни за одреден коктел, тогаш апликацијата ќе ви создаде и листа со истите која ќе ви се најде за време на наредниот шопинг. Бидете секогаш спремни со највкусните коктели за вашата следна забава. Апликацијата нуди: прекрасни фотографии избор на пијалоци кои ви се при рака за автоматски преглед на коктелите кои можете да ги направите со истите препораки за купување на состојќи за зголемување на бројот на можните коктели специјални пакети со теми за посебни пригоди детални водичи за помош при целиот процес на подготвување Cocktail Flow за iPhone [ линк Cocktail Flow за Android [ линк !ВНИМАНИЕ! Апликацијата не е препорачлива за малолетници
| | веќе видена

Ставете ги појасите и спремете се за најлудато возење на вашиот живот, Reckless Racing 2 пристига на мобилните маркети! Играта вклучува селекција од 18 коли со високи детали кои се категоризираат од мали возила за на песок па се до супербрзи тркачки коли кои може да ги возите на 24 патеки со асфалтни и земјени подлоги. Можете да започнете своја кариера каде со остварените победи заработувате пари за нови возила и надградби за истите. Исто така можете да ја изберете и аркадната опција која содржи 40 претходно дефинирани предизвици. Играта дозволува да се натпреварувате и со вашите пријатели преку интернет во категориите како обична трка, најбрз круг и елиминација. Дозволено е тунирање на возилата до најситни детали за да ви одговара со стилот на вашето возење без разлика дали сте дрифтер или пак супер брз тркач. Следната листа содржи повеќе детали за играта: Најлуди моќни лизгања и дрифтови со коли. Тунирајте и сетирајте ги вашите коли за подобри перформанси, ракување, подобри гуми, разни модерни бандажи и ...
сите 2 | | | веќе видена

Често корисниците на Google Docs запаѓаат во незгодни ситуации кога во клучен момент немаат пристап до интернет а притоа им е потребен одреден фајл од сервисот. Сега, благодарение на најновата надоградба на Google Docs, овозможен е offline пристап до документи. Може да се селектира кои од фајловите контретно да бидат достапни за offline преглед и промена. Плус, Google Docs на следното конектирање на интернет веднаш ќе ги изврши промените и на cloud просторот. Покрај тоа овозможен е и рачен update преку стискање на Update во Offline секцијата на апликацијата. Подобрен е и целовкупниот начин на читање на документите посебно за корисниците на Android таблет уреди. Тие со поголем екран имаат можност за преглед на документите во висока резолуција кога се online. Додадени се и неколку нови типови на гестикулации за манипулација со документите. На пример пролистувањето на страните е едноставно со поминување на прстот кон лево или кон десно. Може да нучите повеќе за offline пристапот и новиот интерфејс за ...
| | веќе видена

До 2010 година, Firefox беше само десктоп-базиран веб прелистувач пред да стане достапен и за мобилните уреди. Претставувајќи се најпрво за Nokia N900, брзо потоа Firefox си го најде својот нов дом и кај Android мобилните уреди. Од Mozilla е одлучено броевите на верзиите на мобилната верзија да ги усогласат со броевите на десктоп верзијата. Па така, новата официјална надградба на Firefox која се појави на Android Market е со број како и десктоп верзијата, 10.0. Оваа верзија е специјално оптимизирана за корисниците на Android таблет уреди и за начинот на кој тие пребаруваат по интернет. Секако ги нуди стандардните опции за прилагодување и add-ons заедно со најновите алатки за безбедност и зачувување на приватноста. Дел од клучните новитети и промени се излистани подоле. Доколку сакате поопширна листа од сите закрпи на багови и промени прегледајте го сајтот на Mozilla Firefox: имплементиран Anti-aliasing за WebGL забрзани слоеви подржани од OpenGL ES подобрување во Firefox Sync сервисот нов HTML5 ...
| | веќе видена

next