Покрај огромниот број корисни апликации на Android маркетот, постојат и такви кои што се злонамерни. Користејќи слични имиња, дизајн, логоа и бои од познати брендови и сервиси, се обидуваат да ги измамат непретпазливите Android корисници да ги симнат овие малициозни апликации со цел оштетување на податоци од уредот, крадење на лични и чуствителни информации или генерирање висока телефонска сметка. Еве како би изгледала една таква апликација на Android Market: По брз преглед на страната, сигурно не забележавте дека името на компанијата која ја издала оваа апликација е MicrosDft Corporation (само со сите големи букви). Или пак дека побарува пермисии да обавува телефонски повици без ваша интервенција и дека веб страната им е msM.com? За среќа бројот на рејтинг со една ѕвезда почнал да станува алармантен кој па податок сигурно не го прегледувате прв. Загрижувачки е исто така бројот од 10,000+ преземања на апликацијата и бројот на 5 ѕвезден рејтинг, кој сигурно е лажиран или пак направен од корисници кои не се ...
| | веќе видена

Во нашите претходни статии дискутиравме како еден програмер ја префрли Siri да работи на iPhone 4 користејќи фајлови од iPhone 4S за да може да се поврзе на Apple серверите и притоа Siri да функционира потполно. Меѓутоа поради легални причини и фактот дека ви е потребен iPhone 4S за да си ги овозможите потребните фајлови, целиот процес се одалечи од достигот на јавноста. Сепак не се разочарувајте! Сеуште постои надеж со тоа што се зборува дека има шанса самите Apple да ја овозможат оваа функционалност на постари уреди, односно iPhone 4. Како што открија момците од Jailbreaknation , Apple размислуваат да ја пуштат Siri во употреба за iPhone 4 со тоа што веќе имаат направено посебна верзија на iOS 5 која ја вклучува Siri и оваа верзија е инсталирана на повеќе вработени од Apple кои користат iPhone 4 за тие да ја тестираат. Се разбира дека Apple би ја тестирале Siri на iPhone 4 поради нивен интерест но фактот дека Siri ја тестираат вработени од Apple кои смеат да излагаат надвор од Apple кампусот со оваа ...
сите 2 | | | веќе видена

Празничната сезона се наближува, а со тоа и празничното расположение. Се подготвува еден проект кој што ќе ги соедини корисниците на iOS и Android уреди од целиот свет, барем на еден ден, преку мизиката. Проектот е наречен “Масивна Симфонија” ( Massive Symphony ) каде преку користење на соодветната апликација наречена 111111 ќе се создаде најбројниот оркестар на светот. Секој кој што сака да учестува треба да ја преземе бесплатната апликацијата за Android или iOS. Потоа на 11-ти Ноември (11.11.11), во 11:11 часот (GMT+1) од мобилниот уред ќе почне да свири музика, заедно со сите останати корисници кои ја преземале апликацијата, создавајќи го најголемиот оркестар на светот. Музиката од апликацијата повторно ќе почнува да свири на секој час, се до 10:11 часот, со што корисниците од секоја наредна временска зона ќе се приклучуваат на најголемиот оркестар на светот. На крај, ќе може да се види мапата од сите луѓе во светот кои биле дел од светската симфонија. Апликацијата моментално е достапна само за Android ...
| | веќе видена

За разлика од смешните побарувања за патенти на Apple, eве два вистински кои ги прекршиле самите тие. Имено, како што известуваат од Motorola, вчера регионалниот суд во Манхајм, Германија потврдил две прекршувања на патенти од страна на Apple. Се работи за два клучни ETSI стандарди за GSM, UMTS и 3G од 2003 година кои се користат на секој мобиелн уред, а се во интелектуална сопственст на Motorola. Според FOSS Patents ова е стандардна пресуда, бидејќи Apple не одговорил на барањето од Motorola за пополнување апликација за дозвола за користење на истите стандарди, со што може да резултира со целосна забрана за продажба на сите мобилни уреди на Apple или исплата на оштета. Се надеваме дека Motorola ќе им одржи убава лекција со тоа што нема остро да изреагира на ова и се ќе помине само со опомена, што не беше во обратниот сличен случај помеѓу Apple и Samsung, кога Apple издејствува забрана и повлекување на Galaxy Tab 7.7 Кој знае Германски може да прегледа подетално: 11-11-04 Default Judgment for MMI Against ...
| | веќе видена

HDR фотографијата во последно време е доста популарна. Правењето се што е потребно за да се добие вистинскиот интензитет на боите на вашите слики навистина има смисла, затоа што тоа ги прави уште поубави и побогати. Тоа можете да го правите на вашиот компјутер со некој скап софтвер како Photoshop, или со малце поевтина варијанта, преку вашиот Android телефон. HDR Camera+ спојува пет или повеќе фотографии, сликнати набрзина една по друга, во една со збогатен опсег на бои и висока резолуција. Апликацијата содржи вграден стабилизатор за фотографирање, кои ги поправа помрднувањата направени од неможноста да се држи стабилно телефонот на исто место за време на бројните сликања. Сепак, исто така и осветлувањето игра огромна улога во квалитетот на фотографијата. Во менито за сетирање можете да промените повеќе работи како што се: живоста на боите од фотографијата, контраст, микро контраст, експозиција и слично со што ќе можете да ја средите фотографијата по свој вкус уште пред да ја снимите. Премиум верзијата на ...
| | веќе видена

iOnRoad е една од најкорисните апликации со проширена реалност на Android маркетот. Оваа апликација ја користи задната камера на вашиот Android уред, со која што има преглед на сообраќајот што се одвива пред вас, и преку користење на сложени и визуелни алгоритми ја одредува брзината, насоката и потенцијалните опасности со кои може да се соочите додека возите. “iOnRoad го подобрува возењето користејќи ги предностите кои ги нудат напредните “паметни” телефони. Апликацијата ја користи камерата на телефоните како и сензорите, со кои забележува возила пред вас и сигнализира доколку сте во опасност. Како што возилото се наближува кон опасност, на вашиот уред се ппојавува аудио-визуелно предупредување за можен судир, што ви овозможува да запрете на време. Може да се користи и во позадина, овозможувајќи им на корисниците во исто време да користат апликација за навигација или пак да разговараат на својот мобилен телефон, а сепак да бидат заштитени додека возат. “ iOnRoad исто така содржи и други одлични функции, ...
| | веќе видена

Во најновата надоградба, што ќе ја добијат поновите модели на Xperia, ќе биде и тастатурата со ‘Swype’ функционалност. Со оваа можност внесувањето на текст ќе биде поедноставено. Едностанвно треба само со еден потег да се “исцрта” траса низ буквите кои сакате да ги внесете. Слично како Swype или HTC Trace тастатурата. Gingerbread 2.3.4 надоградбата на софтвер ќе може да се преземе директно преку телефонот или со поврзување на PC софтверот.
| | веќе видена

На 15ти ноември Amazon ќе го пушти во продажба својот нов таблет Kindle Fire кој ќе биде конкуренција на iPad-от. Сите оние кои сакаат да го испробаат овој нов продукт сега нема да мора да плаќаат $199 благодарејќи на темата Kindle Fire за iPhone која ќе ви го овозможи истото искуство како да работите на Kindle Fire. Kindle Fire темата за iPhone е додаток за апликацијата Dreamboard со која можете да го променувате искуството со вашиот iPhone со најразлични теми кои се тотално различни од стандардниот iOS. На следново видео ќе можете да погледнете како тоа би изгледало на вашиот телефон, а под него е листата со функционалности на оваа тема: Хоризонтално ротирање на иконите на поединечни редови Менување на позадината и на изгледот на Dock-от Повеќе видови на Homescreens кои би можеле да бидат Newsstand, Favorites или Игри Хоризонтално ротирање на иконките од Dock-от. RSS читач Виџет за време Компатибилен за iOS4 и iOS 5 Kindle Fire можете да го најдете на Cydia од изворот MacCiti и кошта $2.49
| | веќе видена

Наскоро ЕА со издавањето на FIFA 12 ќе ја зголеми листата на ексклузивни игри за Xperia™ PLAY. Во следново видео EA и Sony Ericsson ќе ја претстават играта која има специјално-оптимизирана графика и PlayStation® контроли за Xperia™ PLAY. Официјална дата не е соопштена, но се надеваме дека ќе биде готова пред големите празници.
| | веќе видена

По неодамнешното најавување GMail апликацијата за iOS најпосле се појави на App Store, но неколку часа по објавувањето таа беше повлечена од употреба од страна на Google. Според твитот на Google, станува збор за проблем со известувањата и дека апликацијата повторно ќе биде вратена веднаш штом грешките ќе бидат поправени. Кога ќе се пуштеше апликацијата, појавуваше грешка која испишуваше: “no valid ‘aps-environment’ entitlement string found for application.” Оваа грешка се должеше на push известувањата како на пример прикажувањето на бројот на нови Е-Мејлови во десниот ќош на иконката. GMail менаџерот Matthew Izatt изјави дека новата верзија ќе се појави во брзо време и дека оние кои веќе ја симнале фаличната верзија сеуште можат да ја користат. Бидејќи не успеавме да направиме детален преглед на апликацијата во краткото време кога таа беше достапна, тоа ќе го направиме кога Google повторно ќе ја објави оваа апликација на App Store во подобра верзија.
| | веќе видена

Пред еден саат Google на својот Google Mobile блог ја претстави Android апликацијата за својот Google Offers сервис. Ова е уште еден сервис за групно купување и попусти кој моментално работи само во Америка. Преку апликацијата се добиваат нотификации за нови понуди кои се поклопуваат со интересите и локацијата на корисникот, а истите можат да бидат купени само преку еден клик. Додека овој сервис проработи и во Европа можете да разгледатe за него на www.google.com/offers , а читателите од Америка можат да ја симнат и апликацијата од Android Market
сите 2 | | | веќе видена

По неколку дена интеракција со своите муштерии во врска со брзото трошење на батеријата на телефоните со iOS 5, Apple најпосле потврди дека има неколку грешки во iOS 5 кои го намалуваат долготраењето на батеријата. Apple денеска пушти во употреба мала надрградба на iOS 5 односно верзија 5.0.1 бета која наводно треба да ги поправи овие грешки заедно со уште некои други грешки кои ги опфаќаат другите функционалности како iCloud, Siri итн. Моментално верзијата 5.0.1 е достапна само за програмерите бидејќи од Apple сакаат да бидат сигурни дека грешките се поправени пред да ја пуштат оваа верзија за јавноста. Додека ја чекате оваа верзија која се очекува да излезе во наредните неколку недели, можете да се обратите на нашата претходна статија за Како да се справите со грешката на iOS 5 што ја троши батеријата пребрзо која привремено ќе ви помогне како да се справите со една од овие грешки.
сите 6 | | | веќе видена

Во најновата верзија на Android Market 3.3.11, која ја претставивме и на idroid.mk , видовме низа подобрувања и корисни функционалности. На Androidguys блогот е објавено уште нешто ново што најавува можна интеграција на Paypal со Android Market. Некој од нивните читатели, радознало почнал да го чепка APK фајлот од најновиот Android Market и наишол на повеќе референци кон Paypal. Нив можете да ги видите на слика подоле. После толку чекање и барање на ваква функционалност, корисниците на Android Market најпосле ќе го добијат и Paypal како можност на плаќање. Побрзо и од Македонија. Додека го чекате Paypal, симнете ја новата верзија на Android Market
| | веќе видена

Kako Angry Birds стигна до ваква бројка: Број еден игра во 79 земји 266,000,000,000 изиграни стази 400,000,000,000 испалени птици 44,000,000,000 собрани ѕвезди 200,000 години време поминато во играње 300,000,000 минути дневна игра
сите 5 | | | веќе видена

Apple конечно ja претстави iOS верзијата на апликацијата GarageBand. Оваа новост доаѓа директно од Apple во облик на соопштение до медиумите, објавен неодамна на нивната веб страна, во кој оваа компанија ја објавува надградбата на GarageBand и нејзината нова достапност за iOS уредите како iPhone, iPod Touch и iPad. Прв пат претставена во 2004 година за Mac , GarageBand е популарна софтверска апликација која што им овозможува на корисниците да креираат музика и аудио емисии. Таа го претвора вашиот уред во колекција од инструменти, и според Apple можете вашиот уред да го користите како “полноправно студио за снимање”. Апликацијата содржи многу инструменти со кои можете да го развивате вашиот талент, како што се: гитари, ударни инструменти, басови, пијана и органи. Најдобрата карактеристика на GarageBand е интерфејсот кој е исклучително лесен за употреба, како и моќните функции. преземи од App Store
сите 2 | | | веќе видена

По се изгледа Android маркетот полека се испорачува со нова верзија. Содржи мали но клучни промени во сетирањата кои го прават многу подобар. Има два начини да го добиете. Да чекате да стигне директно на вашиот телефон преку нотификација или пак да го преземете од нашиот сајт. Предупредување Оваа најнова верзија има проблем со Honeycomb таблетите Линк 1 Линк 2 Што е сменето: можност за Auto-Update мод за сите апликации оддеднаш можност за Update само преку Wi-Fi можност за автоматско додавање икона на позадината при инсталирање на нова апликација помал фонт нова икона пребарување со говор табели со рејтинг на апликациите минимални промени на интерфејсот Доколку Android Market апликацијата се гаси, едноставно исчистете го од податоци: Settings > Applications > Manage > Market > Clear Data
| | веќе видена

Сигурно повеќето од вас веќе се возбудени од самиот наслов. Да, љубителот на стриптизети и џвакање мастики од денес е достапен во официјална Android верзија Секој кој е носталгичен за стари добри игри ќе може да ја има Duke Nukem 3D за атрактивно ниска цена од $0.99. Duke Nukem 3D е издадена во 1991 зa PC и долго време беше стандард за пукачка игра (FPS). Градот Лос Анџелес е под напад на вонземјани со цел да ги киднапираат сите девојки. Duke Nukem е тука да се спротистави. Играта е проследена со многу пукање, експлозии и духовити коментари. преземи од Android Market
| | веќе видена

Војната помеѓу интернет пребарувачите, која што се водеше пред се за застапеност на десктоп компјутерите, сега се префрла и на пазарот за мобилни интернет пребарувачи. Интернет пребарувачот на Android го помина долгогодишниот ривал Opera Mini во процентуалната застапеност помеѓу мобилните уреди. Како и да е, двата пребарувачи се далеку позади Safari, кој моментално владее со половина од светскиот пазар. Предноста на Safari пред останатите и понатаму продолжува да се зголемува. Последните анализи покажуваат дека во Октомври 2011 година, Safari освоил дополнителни 6.5% од светскиот пазар со што сега контролира 62.2% од сите мобилни уреди. Интернет пребарувачот на Android моментално е застапен на светскиот пазар со 18,7%, додека пак Opera Mini со 13,1%. Сепак, овие цифри и не се толку зачудувачки, имајќи во предвид дека Opera не е стандардно инсталирана во ниту еден “паметен” телефон. Но, од водечките интернет пребарувачи, Opera е најдолго време застапена на пазарот – од 2005 година, цели две години пред да се ...
| | веќе видена

Дооклку сте iPhone/iPad корисник а исто така и GMail корисник тогаш можеби оваа статија ќе ви се допадне. Се зборува дека Google ја привршува својата GMail апликација за iOS. Колумнистот од Apple за TechCrunch, MG Siegler, синоќа ја даде изјава дека Google ги привршува последните детали на апликацијата и дека таа е на пат за App Store. Сепак ќе се запрашате зашто би ви била потребна GMail апликација кога веќе постои апликација за Email на iOS преку која може да се користи GMail или пак едноставно пристапување на web апликацијата преку Safari? Оваа апликација ќе биде корисна за оние кои ги користат поопширните функционалности на GMail или пак за оние кои ќе сакаат малку да сменат. Ние ќе бидеме во тек со процесот на оваа апликација и ќе ве известиме веднаш штом ќе има повеќе новости околи неа.
сите 4 | | | веќе видена

Многу медиуми го нападнаа новиот производ на Apple, iPhone 4S за неизджливоста на новата батерија. Сепак испадна дека тоа е само софтверска грешка која се наоѓа во iOS 5 и може привремено да се избегне се до новата надградба каде што највероватно оваа грешка ќе биде поправена. Информација Ова важи за сите оние кои користат iOS 5 без разлика на типот на телефонот. Тоа се: iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S. Тоа што прави да вашата батерија се троши брзо е Location сервисот за временските зони кој и не е баш неопходен и можете слободно да го исклучите. За да го исклучите следете ги следните чекори: 1. Отидете во Settings. 2. Потоа во Location Services. 3. На страната од Location Services најдоле има опција System Services, влезете таму. 4. Во System Services ке ја видите опцијата Setting Time Zone која стандардно со iOS 5 е вклучена. Исклучете ја оваа опција и продолжете нормално да го користите вашиот телефон. Тоа е се. Грешката е што овој сервис нонстоп го користи сервисот за локација притоа троши голем дел ...
сите 2 | | | веќе видена

next