Пловете на отворено море и ограбете го секој кој ќе ви се најде на патот. Новата игра на Disney, Pirates Of The Caribbean: Master Of The Seas, ветува дека ќе биде првата игра за мобилни уреди која ќе искомбинира длабока приказна и брилијантна графика со големо социјално мрежно играње. Целата игра е со тема од Pirates of the Caribbean. Играте во улога на безмилосен пират и создавате лојален екипаж. Заедно се борите со другите играчи за поголема озлогласеност и богатство. Како што се движите низ морињата, исполнувајќи ги мисиите кои што ви се зададени, ќе треба да освоите што е можно поголем плен за да добиете повеќе поени. Исто така можете да ги поканите и вашите пријатели да се приклучат на вашиот екипаж, или пак да се борат против вас. [ Pirates Of The Caribbean: Master Of The Seas Android Market
| | веќе видена

Во најновата надоградба на Google Translate додадена е голема функционалност. Тоа е можноста апликацијата да препознава рачно испишани зборови на 7 различни јазика. Предходните верзии дозволуваа внесување само преку искуцан текст или преку говор Најголема предност од ова ќе имаат оние кои имаат потреба да преведуваат од Кинески или Јапонски, бидејќи тие карактери не се стандардни за Англиската тастатура. Останати јазици кои ги препознава Google Translate преку рачно испишан текст се: Англиски, Француски, Италијански, Германски и Шпански. Google Translate - Android Market
| | веќе видена

Слично на бесплатниот третман од страна на Apple за играта Bejeweled , сега Gameloft части бесплатен примерок на Asphalt 6: Adrenaline. Таа е една од најдобрите тркачки игри на App Store со солиден рејтинг од 5 ѕвезди од страна на илјадниците корисници. Gameloft, ги части новите заинтересирани “тркачи” со бесплатен примерок на целата игра. Исто така оваа игра е најсимнуваната во категоријата тркачки игри. Доколку имате iPhone или iPad побрзајте кон App Store ! Мала предност имаат корисниците на iPhone 4S бидејќи ќе искусат подобра графика. Покрај трките против компјутерски противници овозможено е и multiplayer играње со 6 пријатели. Понудени се 42 коли и мотори од познати спортски марки како Ferrari, Lamborghini, Aston Martin, Ducati и други со кои можете да се тркате низ улиците на LA, Tokyo … [ Asphalt 6: Adrenaline - App Store
| | веќе видена

Apple е повторно дарежлив и за своите лојални Facebook фанови нуди промотивни кодови за играта Bejeweled. Како што веќе сигурно знаете, во оваа заразна игра треба да спојувате по три или повеќе скапоцени камења во иста боја. За да ја добиете вашата бесплатна копија на Bejeweled, се што треба да направите е да станете фан на Facebook fan page -от на Apple и да кликнете на “Get Your App Free”. Bejeweled обично се продава за $0.99 на App Store. Изгледа дека овие празнични денови Apple редовно ќе нуди бесплатни апликации.
| | веќе видена

Во најновата надоградба на Facebook апликацијата за Android покрај новиот интерфејс, додаден е и Timeline. Иако оваа верзија беше претставена пред една недела, Timeline се појави денес кај сите оние кои го имаат активирано истиот на нивниот профил. Како што одите надоле по вашиот Timeline претставени се во опаѓачки редослед сите постови, евенти, слики и останати активности од вашиот Facebook живот наназад се до денот на вашето раѓање. Албумите со слики лесно можат да се прегледуваат на лице место со лизгање хоризонтално, со што не мора да го напуштате Timeline-от. На ист начин може да се менува и главниот поглед кон вашата мапа, слики, претплатници и друго.
сите 3 | | | веќе видена

За сите оние кои што размислуваат да започнат со програмирање на Android апликации, Google го отвори својот online Android универзитет. Достапни се широк спектар на часови, од најосновни техники па се до врвни вештини за кодирање на Android апликации. Обуката ќе ве спреми за користење на најдобрите практики за кодирање, вклучувајќи многу примери кои што можете да ги користите. Но тоа е само почеток, затоа што Google ветува континуирано проширување на програмата. “Стартуваме полека и ова се само почетоци на Android обуките. Во текот на следните месеци, ќе го зголемуваме бројот на часови и ќе воведуваме сеопфатни курсеви со примери на апликации, кои дополнително ќе ви помогнат во развојот на вашето програмирачко искуство.” – изјавија од тимот на Android Developers. Online часовите ги опфаќаат честите проблеми при програмирање на Android апликации. Па ќе сретнете практики од оптимизирање на издржливоста на батеријата па се до остварување на ефикасна навигација. Оваа програма моментално нуди 11 секции со 34 ...
| | веќе видена

Како што претходно најавивме , една од најочекуваните игри за оваа есен Grand Theft Auto III на Rockstar Games, конечно излезе во продажба на iOS и Android маркетите. Оваа игра ни ги враќа спомените на крадењето автомобили, бегањето од полицијата и градењето на смртоносен арсенал со кој можеме да го уништиме Либерти Сити. Оригиналната GTA III, за прв пат беше објавена во 2001 година како игра наменета за конзоли. Своевремено беше огромен светски хит, продавајќи се во повеќе од 14 милиони копии, со што стана една од најпопуларните игри за Playstation 2 на сите времиња. “Добредојдовте во Либерти Сити, каде што се започна. Rockstar Games ја слави 10 годишнината на една од највлијателните игри на сите времиња. Критички признатиот мегахит Grand Theft Auto III доаѓа на мобилните уреди, оживувајќи го мрачното подземје на Либерти Сити. Со масивниот и различен отворен свет, разновидните карактери од секојдневниот живот и слободата да истражувате по своја волја, Grand Theft Auto III ви го дава мрачниот, интригантен ...
| | веќе видена

Канадската компанија Bartsoft Inc, за претстојната празнична сезона, ги надополни двете верзии (iPhone и iPad) на својата eCard Express апликација со 10 нови божиќни честитки, рамки и фонтови. Ова надополнување вклучува честитки изработени во класичен и хумористичен анимиран стил, како и рамки соодветни за празниците кои следат (нова година, божиќ итн.). Новите честитки се достапни бесплатно за досегашните корисници на eCard Express апликацијата и моментално вкупниот број на честитки за различни пригоди кои ги нуди оваа апликација изнесува 250. Корисниците на eCard Express апликацијата можат да изработуваат сопствени честитки со висококвалитетни слики, рамки, или пак можат да вметнат сопствени фотографии од нивниот iPhone/iPad. Апликацијата исто така им овозможува на корисниците да ја зачуваат нивната креација во “My Cards”, каде што се чуваат сите нивни претходно изработени честитки. Уште една одлична работа е тоа што за користење на eCard Express не е потребен интернет, односно можете каде сакате да ја ...
| | веќе видена

Фановите на легендарниот стрип “The Adventures of Tintin” се најверојатно среќни затоа што Стивен Спилберг во соработка со Питер Џексон го пресликуваат на филмското платно, но доколку навистина сакате да ги искусите авантурите на Тинтин, тогаш сигурно ќе ја преземете оваа игра на вашите iOS или Android уреди. Компанијата Gameloft, која што е лидер во изработка на игри наменети за “паметни” телефони, неодамна ја претстави играта The Adventures of TinTin за Android, која што може да се преземе од Android маркетот. Играта е достапна само за оние кои коористат Android 2.1 или понова платформа. Освен за Android, оваа игра е исто така достапна за преземање и на iOS уредите. The Adventures of TinTin чини $6.99 на двете платформи. Оваа игра е дизајнирана за играчи од сите возрасти и сигурно ќе ви овозможи прекрасно играчко искуство. Тоа го докажуваат следниве карактеристики кои ве очекуваат доколку је преземете The Adventures of TinTin: Можете тајно да се прикрадете покрај чуварите, да започнете борба со мечови, ...
| | веќе видена

Постојат повеќе Android Launcher-и. Со секое појавување на нов ваков Launcher се нудат уникатни новости и искуството при користење на овие визуелни подобрувања е на повисоко ниво. Таков е и случајот со TSF Shell Pro, нов Launcher кој сеуште е во фаза на изработка. Според скратеницата (TSF – The Special Forces), овој Launcher навистина има специјални моќи: Земете длабоко воздух! Корисничкиот интерфејс е до толку “исполиран” што вашиот досегашен Launcher ќе личи како да е дизајниран во 1999. Ова се должи на 3Д интерактивните Widget-и со анмиции, селекцијата на икони со помош на ласо, фолдери, pop-up менија, мултитач ротација, слободно позиционирање и многу многу други можности. Додека TSF Shell Pro 3D се доработи, ни преостанува да го гледаме ова 8-минутно видео.
| | веќе видена

Skype штотуку претстави нова надоградба за својата Android верзија. Skype 2.6 носи со себе можност за споделување на слики и видео фајлови за време на разговор преку 3G и WiFi. Исто така оптимизирано е трошењето на батеријата, подобрен e квалитетот на видео разговорите на сите уреди со Tegra 2 чипсет, и една мала но многу функционална промена, копче за брзо одјавување ( на горниот десен агол ). Тимот на Skype ветува дека работат на зголемување на листата на уреди преку кои е овозможен видео разговор. Листата моментално брои 17 уреди вклучувајќи ги: HTC Sensation, Samsung Galaxy S II и Sony Ericsson Xperia Play. преземи од Android Market
сите 4 | | | веќе видена

Социјална мрежа Twitter, ја објави надградбата за нејзината официјална iPhone апликација. Верзијата 4.0 ги содржи промените кои беа неодамна имплементирани и на веб апликацијата кои вклучуваат нови карактеристики како и нов изглед. Апликацијата е значително подобрена со целoсно новиот кориснички интерфејс. Најзабележително од се е промената на четирите копчиња кои се наоѓаат во долниот дел од апликацијата со копчињата “Home”, “Connect”, “Discover” и “Me”, кои имаат за цел да го зголемат вашето Twitter искуство. Home Копчето Home ви овозможува да ги следите твитовите на корисниците кои што ги следите. Тоа е вашата лична колекција на твитови каде што можете да ги погледнете најновите вести, коментари и информации. Фотографиите, видеата и разговорите се вградени во твитовите, така што можете да видите се одеднаш. Connect Со притискање на новото Connect копче се вклучувате во одреден разговор. Таму можете да погледнете кои се вашите најнови следбеници, кој корисник ве споменал, го споделил или го зачувал вашиот ...
сите 2 | | | веќе видена

Behringer ја произведе најголемата и најмоќната музичка основа за iPhone на светот. Основата која е именувана iNuke е со должина од 250cm, висина од 120cm и тежи околу 300 килограми. Јачината на звукот која оваа направа може да ја произведе е околу 10 000W. Сепак iNuke не е произведен за аудио пазарот бидејќи овој производ е специјално направен само за штандот на Behringer на CES 2012 со цена од неверојатни $30 000. Доколку сакате да го видите овој производ ќе мора да отпатувате до Las Vegas, а доколку сакате да го чуете тогаш нема разлика каде се наоѓате, особено ако се појча на 11-ка.
| | веќе видена

Очекувајте во секој момент вашиот Android уред да ве потсети за нова надоградба на Facebook апликацијата. Новиот Facebook доаѓа со редизајниран интерејс, така што пораките се селат на врвот а главното мени на страна. Со новиот редизјан се очекува апликацијата да добие на брзина и се разбира подобар изглед. Бидете спремни.
| | веќе видена

Carrier IQ Најпрвин да ве запознаeме. Carrier IQ e водечки провајдер на интелигентни мобилни решенија за мобилната индустрија. Како единствена компанија која преку вградени алатки за аналитика може да опслужужа милион мобилни уреди одеднаш, им нуди на големите мобилни оператори и производители на мобилни уреди неверојатни (недозволени?) информации за навиките на нивните корисници. Откривање Според самата компанија нивниот телеметарски софтвер е преинсталиран на повеќе од 141 милиони телефони. Пред една недела еден член на xda-developers – Trevor Eckhart (TrevE) јавно прозборе за своето истражување и пронаоѓањето на софтверот на неколку уреди како HTC и Samsung со Android оперативен систем. Тој на својот сајт објавил дека Carrier IQ врши мониторинг на секој потег и стиснато копче од страна на корисникот. Со што софтверот слободно ги чита вашите SMS пораки и ги зачувува сите податоци кои се пренесуваат, а истиот неможе неможе да се контролира ниту да се избрише. Најпрвин Carrier IQ испратија заканувачко писмо ...
| | веќе видена

Успешната Recipes Genius 2.1 апликација за готвачи на Jourist Publishing House деновиве може да ја преземете бесплатно. Промоција трае до недела 04.12.2011 а регуларната цена на оваа апликација е $4.99. Овој период од годината, кога денот станува се помал, е прекрасен за поминување на одлични вечери со вашата фамилија и пријатели. Особено за време на новогодишните и божиќните празници. Период кога ви е потребно повеќе време да зготвите некој прекрасен оброк во вашата кујна и да го сервирате на овие вечери. Recipes Genius 2.1 е универзална iOS апликација и нуди 480 различни рецепти. Нив можете да ги погледнете на екранот на вашиот уред и многу лесно да ги примените во кујната. Апликацијата прикажува почетна фотографија од секој рецепт, листа на состојки и го води корисникот чекор по чекор низ процесот на подготвување. Посебна карактеристика на оваа апликација е тоа што при подготовка на одреден рецепт ви ги покажува следните акции на посебна слика со цел преглед како би требало да изгледа резултатот. Ова е ...
| | веќе видена

Доколку користите телефон или таблет уред со NVIDIA Tegra 2 чип сет, ви препорачуваме да ги проверите двојадрените и графичките способности преку флипер играта Zen Pinball THD. Солидна игра со понапредна физика на движење на топчето и одлични теми на масите, како на пример Fantastic Four, кои доколку сакате да играте на нив ќе мора да ги купите. Може да се игра со повеќе играчи и забавата е бесплатна! Игривоста е одлична и реалистична, a околината на масите многу активна со разни промени и движења на ликовите. Избегнувањето на разните препреки и пронаоѓањето на скриени бонуси се едни од многуте можности и карактеристики на оваа игра со фантастична графика. Секој фан на флипери или гејмер би требало да ужива во оваа добро спакувана и бесплатна игра. Покрај тоа интегрирана е и OpenFeint подршка, за оние кои сакаат да ги споредуваат своите резултати со останатиот свет. преземи од Android Market
| | веќе видена

Појавувањето на iPad на пазарот пред две години имаше значително влијание врз неколку индустрии. На пример го олесни начинот на гласање за хендикепираните гласачи, ги замени таблите на спортските тренери и значително го олесни багажот на пилотите заменувајќи ги пилотските оперативни прирачници, кои сите заедно имаа 12.000 страници, со многу полесниот и поедноставен iPad. Исто така тој има потенцијал и силно влијание врз музичката индустрија, заменувајќи ги огромните студија полни со музички инструменти и опрема. Оваа теорија ја докажува музичката група EastMidWest со нејзиното ново видео: iPad ремикс на песната Jason Derulo – It Girl. Освен вокалот, секој друг звук во оваа песна доаѓа од iPad. За продуцирање на оваа песна, групата има употребено дузина апликации, како на пример GarageBand, Alchemy, MadPad и Magic Fiddle. Кога ќе размислите дека тоталниот трошок за апликациите потребни за изработка на оваа песна чини помалку од цената за еден вистински реален инструмент, сигурно ќе заклучите дека ова може да ...
| | веќе видена

Wenner Media, издавачот на можеби најпопуларниот музички магазин Rolling Stone, се сметаше дека е еден од најконзервативните традиционални медиуми. Магазинот се издава еднаш во две недели и долго време одбиваа да се приклучат кон електронското издавање на таблет уреди поради лошите одредби и услови. Сепак, сега ја менуваат насоката и ќе го испробаат овој пазар со нова апликација која ќе служи за поинтерактивно доживување на книгата The Beatles: The Ultimate Album-by-Album Guide. Ќе биде достапна во App Store на 1 Декември и ќе чини $9.99 Таа ќе ги содржи истите 122 страни со повеќе од 60 фотографии, ќе има дизајниран изглед специфичен за таблет уреди и преку неа ќе може да слушаат делови од песните од дискографијата на The Beatles. Исто така ќе бидат достапни интервјуа со различни личности од музичката индустрија како и информации за песните кои што биле изоставени од албумите. Следни најавени апликации се Rolling Stone магазинот и неделникот US Weekly, ќе пристигнат на почетокот на 2012 година.
| | веќе видена

Во Август, Samsung го изгуби судскиот спор против Apple во Германија, кој резултираше со забрана за продажба на GALAXY Tab 10.1 во оваа држава. Накратко, Apple успеа да го увери Германскиот суд дека физичкиот дизајн на таблетот на Samsung е премногу сличен на нивниот iPad, со што биле прекршени неколку патенти. По неколку месеци, беше претставен таблетот GALAXY Tab 10.1N – малку редизајнирана верзија на горенаведениот таблет, со кој Samsung го врати учеството на овој пазар во Германија. Како и да е, Apple повторно сака да ја забрани продажбата. Компанијата веднаш перезела легална акција против Samsung во Германија и сослушувањето е закажано за 22 Декември. Од Samsung изјавуваат дека ваквиот чекор моментално не влијае на дистрибуцијата и продажбата на продуктот и покрај тоа што е побарана прелиминарна забрана. Иако е забележителна визуелната разлика помеѓу оргиналниот GALAXY Tab 10.1 и 10.1N, додаден е метален финиш околу страничните рабови, од Apple сеуште мислат дека уредот сеуште личи на iPad. Што ќе реши ...
| | веќе видена

next