Произведувачите на таблет уреди не ја пропуштија шансата за претставување на своите продукти на овогодинешниот MWC 2012 . Покрај огромниот број на модели кои беа изложени во Барселона, има само неколку кои се издвоија над останатите. Поради фактот дека Apple не учествуваше на ова шоу еве ги најдобрите три Android таблет уреди претставени на MWC 2012: (не се во особен редослед) ASUS Transformer Pad Infinity 700 Series Samsung Galaxy Note 10.1 Huawei MediaPad 10 FHD Huawei MediaPad 10 FHD Слободно може да кажеме дека Huawei направи вистинска сензација на MWC 2012 со претставувањето на одличните Ascend D-четири јадрен супер телефон и таблетот MediaPad 10 FHD. Во суштина овој таблет има прилично добри перформанси во комбинација со големиот 10.1-инчен екран. MediaPad 10 FHD поседува се што може еден хардкор корисник да побара спакувано во доста тенок таблет. Очигледна е инспирацијата за дизајнот која многу наликува на Samsung Galaxy Tab 10.1. Се надеваме дека по заземањето на подобра позиција на маркетот, ...
сите 3 | | | веќе видена

Произведувачите на таблет уреди не ја пропуштија шансата за претставување на своите продукти на овогодинешниот MWC 2012 . Покрај огромниот број на модели кои беа изложени во Барселона, има само неколку кои се издвоија над останатите. Поради фактот дека Apple не учествуваше на ова шоу еве ги најдобрите три Android таблет уреди претставени на MWC 2012: (не се во особен редослед) ASUS Transformer Pad Infinity 700 Series Samsung Galaxy Note 10.1 Huawei MediaPad 10 FHD Samsung Galaxy Note 10.1 Последниов период Samsung со голем напор се обиде да го популаризира огромниот GALAXY Note со 5.3-инчен екран и специјално stylus пенкало за белешки. Во Барселона го претставија поголемиот член во оваа фамилија – GALAXY Note 10.1. Со подобрени перформанси, поголемиот екран и сензитивното на притисок S Pen пенкало работите стануваат поинтересни. Можно е овој уред да биде почетокот на нова линија на таблети омилена кај дизајнерите. Исто како и ASUS Transformer Pad Infinity 700 Series немаме точен датум на издавање. ...
сите 3 | | | веќе видена

Произведувачите на таблет уреди не ја пропуштија шансата за претставување на своите продукти на овогодинешниот MWC 2012 . Покрај огромниот број на модели кои беа изложени во Барселона, има само неколку кои се издвоија над останатите. Поради фактот дека Apple не учествуваше на ова шоу еве ги најдобрите три Android таблет уреди претставени на MWC 2012: (не се во особен редослед) ASUS Transformer Pad Infinity 700 Series Samsung Galaxy Note 10.1 Huawei MediaPad 10 FHD ASUS Transformer Pad Infinity 700 Series ASUS Transformer Pad Infinity 700 Series покрај добрите перформанси нуди и одличен квалитет на изработка. Како прав член на Transformer линијата, опционално нуди и подршка за тастатура. Истата се продава посебно која покрај првичниот бенефит од ваквата QWERTY можност, која ќе го претвори вашиот таблет во Notebook, постои уште една причина да ја користите истата, а тоа е што нуди додатна батерија која ќе го продолжи времетраењето на работа на таблетот. Датумот кога ќе биде достапен овој таблет уред сеуште ...
сите 3 | | | веќе видена

Во две одделни статии на The New York Times објавено е за пронајдени безбедносни пропусти кај двете најголеми мобилни платформи. Најпрвин, пред три дена е објавена вест дека е пронајден пропуст на iOS системот кој им овозможува на развивачите на апликации едноставен пристап до сите ваши слики и видеа од iPhone, iPad и iPod уреди. Констатирано било дека со одобрување на барањето на одредена апликација да има пристап до информациите за геолокација на направените слики, се овозможува и целосен пристап до истите и нивните целосни информации, со што е овозможено без ваше знаење истите да бидат ”украдени” или закачени на некој сервер. Сличен пропуст на iOS беше пронајден пред неколку недели кој им овозможува на програмерите да го ”позајмат” вашиот целосен именик, исто така без ваше знаење. Во објавата на The New York Times од вчера, напишано е дака сличен пропуст има и Android оперативниот систем. Во овој случај се што треба една апликација да може да ги краде вашите слики или да ги закачи на сервер без ваше ...
сите 2 | | | веќе видена

Додека на MWC 2012 се претставува технологијата која ќе ја дефинира иднината на мобилната индустрија, GSMA – копанијата која го организира овој евент, секој Февруари ги наградува и најуспешните од претходната година. Прогласени се победниците на 17-те доделувања на Global Mobile Awards и помеѓу нив доминираат Android играчите. Со најмногу награди доминираат Samsung кои победија во изборот на Производител на годината, како и во главниот избор – Паметен телефон на годината. Samsung GALAXY S II е најуспешниот. Ќе се запрашате каде е Apple? iPad 2 е победник во категоријата Најдобар таблет. Наградата немаше кој да ја прими бидејќи Apple воопшто не учестуваат на овој голем настан. Награди добија и: Angry Birds Rio (Rovio), најдобра мобилна апликација за обични корисници на паметни телефони WhatsApp (WhatsApp), севкупно најдобра мобилна апликација SwiftKey (TouchType), најиновативна мобилна апликација Google Maps for Android (Google), најдобар сервис за корисниците на паметни телефони Целосна листа
сите 7 | | | веќе видена

На овогодинешниот MWC (Mobile World Congress) HTC одржа извонредно претставување на својата нова One линија на паметни телефони: предводниккот One X носталгичниот One S и евтиниот One V. Извршниот директор Peter Chou преку својот говор внесе возбуда помеѓу HTC познавачите. Покрај овие три модели, беше претставен и новиот HTC Sense 4.0 интерфејс, Beats Audio интеграцијата и новата ImageChip технологија која ќе ги однесе камерите на HTC во сосема ново ниво. Вреди да се погледне ова 45-минутно видео од целата прес конференција:
| | веќе видена

Sony со последните два мобилни уреди, Xperia P и Xperia U, го надоплни портфолиото на Android паметни телефони. Се прашувате што посебно претставија на MWC 2012 so нив? Sony Xperia P официјално е првиот паметен телефон опремен со таканаречената WhiteMagic технологија на Sony која овозможува супериорена прегледност на екранот во надворешни светли услови. Помалиот брат, Xperia U доаѓа со истите дизајнерски детали како што е проѕирната лента на долниот дел која свети во зависност од најзастапената боја што е прикажана на екранот. Xperia P ќе работи на 1GHz двојарен процесор и Android 2.3 Gingerbread. Најавена е ICS надоградба веднаш по пуштањето во продажба на овој телефон. Меѓу другото поседува супер брза 8MP камера со Exmor R сензор, 16GB мемориски простор и NFC технологија. Xperia U ќе биде со нијанса помал екран од 3.5 инчи со Mobile Bravia технологија за поенергични бои. Исто така ќе работи на истиот процесор и Gingerbread. Ќе биде достапен во две бои, црна и бела, со можност за промена на долниот ...
| | веќе видена

Овозможено од најбрзиот мобилен интернет на Т-Мобиле Македонија, Сашко Коцев ќе води свое веб шоу преку својот мобилен телефон. Со неколку вклучувања во живо во текот на денот ќе посетува разни градови и места. Доста интересен и иновативен начин. Шоуто може да се следи од Facebook страната . Еве како изгледаше првото обраќање:
сите 4 | | | веќе видена

Додека корисниците на iPhone 4S ја користеа Siri , гласовно-активирачкиот персонален асистент, Android корисниците ги имаа Google Voice Actions. Иако Google ги нема промовирано толку многу како Apple својот асистент, Google Voice Actions можат да заврштат многу од работите што ги може Siri. Според следниве две видеа на Motorola, технологијата на Google е побрза од на Apple. На видеата се натпреваруваат два телефони на Motorola, ATRIX 2 и PHOTON 4G, во посебни рунди против Siri на iPhone 4S. Во секоја категорија својата работа секогаш побрзо ја завршуваат Google Voice Actions. Интересна сцена е кога со задавање команда да се посети веб сајтот motorola.com, Siri најпрвин вади резултати од google.com За да можете да ги користите Google Voice Actions потребен ви е мобилен уред со минимум Android 2.1 на него.
| | веќе видена

По многубројните шпекулации HTC на MWC 2012 официјално го потврди постоењето на 4.7-инчен, четиријадерен супер телефон кој е херојот во новата One фамилија на паметни телефони. Опремен со Tegra 3 чипсет, One X ќе биде испорачан со Android 4.0 оперативен систем, новиот Sense 4.0, NFC технологија, 32GB внатрешна меморија и Super LCD екран со резолуција од 1280х720 пиксели. Камерата е опремена со f/2.0 леќи и 8MP сензор. Во новата One серија, приоритет на HTC се перформансите на камерата, па така сите од новите телефони во оваа фамилија доаѓаат со низа битни оптимизации на ова поле. Најпрво, додаден е посебено наменет процесор за сликање со што е овозможена манипулација на сликите пред тие да бидат компресирани во JPEG формат. Од HTC очекуваат резултатот од ова да биде: намален дигитален шум на сликите, поголема прецизност во боите и повисок целокупен квалитет и брзина. Па така времето потребно за стартување на апликацијата за сликање е намалено на 0.7 секунди, додека времето потребно за автоматско ...
сите 2 | | | веќе видена

Денес во Барселона започна MWC 2012 (Mobile World Congres). Како прва новост ја издвојуваме веста од Samsung за новиот GALAXY Beam телефон, кој покрај тоа што е Android уред со средни карактеристики, поседува и вграден видео проектор. Исто како да носите телевизор во вашиот џеб. Со светлост од 15 лумени (стандардните проектори се со 6 лумени) ќе биде способен за HD приказ на слика со ширина од 50 инчи. Ќе може спонтано да ги споделувате вашите слики, видеа и останати дигитални информации со фамилијата или колегите пренесувајќи ги истите содржини директно на ѕид, плафон или било која импровизирана рамна површина. GALAXY Beam ќе работи на Android 2.3. Ќе има 4-инчен екран со резолуција од 800х480 пиксели, 1GHz двојадрен процесор, 5MP задна камера со флеш, 1.3MP предна камера, 8GB внатрешна меморија и microSD слот. И покрај тоа што во него е вграден проектор, не значи дека ќе биде и дебел. Напротив, 12-те милиметри се сосема прифатливи и се во рангот на повеќето модерни телефони. Исто така, батеријата од ...
сите 2 | | | веќе видена

Доколку свирите гитара, независно дали е тоа од хоби или професионално, сигурно веќе ги имате испробано можностите за помош од страна на вашиот Android телефон. Сега можете да го зголемите бројот на ваквите алатки со мобилната верзија на познатиот tab-едитор Guitar Pro. Апликацијата Guitar Pro Tab Player е достапна на Android Market за сите Android 2.2+ корисници и е спакувана со следниве функционалности: подршка за GP3/4/5 и GPX (Guitar Pro 6) формати на фајлови импортирање од веб сервер или локално од телефонот интегрирана библиотека со можности за пребарување, филтрирање и маркирање на омилени tab-ови multirack репродукција со контроли за глас, solo/mute и банки метроном и визуелно одбројување 3 нивоа на зумирање приказ на врат од обична или бас гитара (за левучар или деснак) и виртуелни клавијатури Сега можете во движење да ги преслушувате вашите омилени песни и да научите како треба да ги свирите истите. Притоа, доколку имате желба можете да ги едитирате истите и да ги споделите со вашите пријатели. ...
| | веќе видена

Тимот задолжен за развој на Google Docs работи со полна пареа. Пред две недели издадоа надоградба за Android во која како новина беше претставена можноста за offline пристап и едитирање на документи. Овој пат, покрај бројни новости и подобрувања, новата главна функционалност е можноста за колаборација во реално време. Со оваа можност ќе станете попродуктивни без разлика каде се наоѓате. Google ја носи колаборациската можност од десктоп верзијата до сите Android уреди. Па така во живо ќе може да прегледувате како вашите колеги или пријатели ги едитираат заедничките документи преку нивните компјутери, таблет уреди и телефони. Се разбира, со можност да се приклучите и вие. Исто така направени се и бројни подобрувања во корисничкиот интерфејс и начниот на работа. На пример додадена е pinch-to-zoom опција за зголемување на прегледот само врз одредеден параграф или едноставно врз целиот документ. Овозможено е rich text форматирање и олеснително внесување на текст корисејќи го основниот Android документ едитор. ...
сите 2 | | | веќе видена

Moviegram (бесплатна) од Steven Waterfall е едноставна и елегантна апликација која им овозможува на корисниците лесен пристап до информациите, трејлерите и оценките за филмовите од светската сцена. Денеска е многу едноставно да се дојде до информација за некој филм но за една апликација да биде успешна, таа треба да е навистина одлично сработена. Една од важните особини на Moviegram е тоа што таа работи многу брзо. Доколку сте огромен љубител на филмови сигурно ја користите мобилната апликација на iMDb и приметувате дека таа работи доста споро. Бидејќи Moviegram не повлекува толку многу информации, таа успева да се вчита многу брзо што е огромен плус за корисниците. Кога ќе ја отворите апликацијата, на предната страна има избор на постери од популарните филмови кои во моментот играат во светските кино сали. На врвот од екранот ќе го најдете полето за пребарување кое ќе ви помогне да побарате информации за некој филм по ваш избор. Откако ќе го најдете филмот што сте го барале, со допир на неговото се ...
| | веќе видена

Viber е бесплатна VoIP апликација за iOS и Android. Убавината во користењето на оваа апликација е што секогаш е активна и работи ”тивко” во позадина овозможуваќи нон-стоп достапност за вашите контакти. Со најновата надоградба овозможена е работа на најновата верзија на Android 4.0 и додадни се неколку нови функционалности. Можеби најголемата новост е подобрувањето на квалитетот на аудио повиците, кој е далеку поквалитетен за разлика од претходните верзии. Од неодамна се додадени разни можности како: додавање на геолокација на секоја ваша испратена порака со едноставно притискање на малата стрелка од десно (корисно во итни случаи), можност да се пишуваат пораки во хоризонтална положба на телефонот, индикатор во живо коj прикажува кога вашиот пријател пишува нова порака на тастатурата, како и можност за праќање на слики. Viber на Android Market
| | веќе видена

Мобилната верзија на Twitter за iOS и Android денеска доби нова верзија со значителни подобрувања. Во новата верзија 4.1 за iPhone и верзијата 3.1.0 за Android по барање од јавноста вратен во употреба е Swipe гестот, додадени се опциите за copy и paste за твитовите и профилите, како и многу други подобрувања од погледот на перформансите и стабилноста на апликацијата. Официјалните промени на верзијата за iPhone се следниве: Swipe гест Copy и Paste команди за твитовите и профилите Акции со притискање и држење врз линковите за повеќе tweet детали Опции за големината на фонтовите Подоврувања кај директните пораки Дијалог за потврда кога пребарувате пријатели Подобрување на времето потребно за стартување на апликацијата и други подобрувања на перформансите на апликацијата Подобрен квалитет на сликите во деталите на твитовите Подобрувања во пристапноста Покажувач во профилот кој означува дали тој корисник ве следи Беџови за верифицирање на корисниците во листата на пребарување Нов Јазик: Турски И многу други ...
| | веќе видена

Skype е една од најдобрите и најпопуларните апликации кои денеска луѓето ја користат за да комуницираат со своите пријатели, роднини и колеги преку интернет. Skype овозможува испраќање на пораки и воспоставување на повици бесплатно користејќи го интернетот. Комуникацијата во движење беше многу олеснета кога Skype за првпат ја претстави својата верзија за мобилните уреди. Момците од Skype направија пријатна надградба на оваа апликација каде се подобрува корисничкиот изглед, а поправени се и многу грешки кои представуваа проблем за стабилноста на оваа апликација. Верзијата 3.7 ги содржи следните подобрувања: Подобар изглед на прозорчињата за разговор и прозорчето за извршување повици Разни поправени грешки Подобрена стабилност за корисниците на iOS 5 Новите прозорчиња во оваа верзија изгледаат многу по привлечно за разлика од предходните верзии, а неможеме да кажеме дека се добредојдени и последните поправени грешки кои ја прават апликацијата да биде по стабилна со помалце проблеми. Доколку сеуште немате Skype ...
сите 2 | | | веќе видена

Од денес Samsung официјално додаде два нови члена во својата GALAXY фамилија. Како што кажува и нивното име, овие два мобилни телефони се следбеници на веќе постоечките модели. GALAXY Ace 2 и GALAXY mini 2 ќе бидат надоградени со помоќен процесор, камера и екран. И двата ”паметни” телефони ќе бидат опремени со TouchWiz 4.0 над Android 2.3 платформа. Samsung GALAXY Ace 2 ќе биде кралот во Samsung помеѓу Android телефоните од средната класа. Екранот е зголемен од 3.5 инчи во 3.8, додека резулуцијата ќе биде со 480 х 800 пиксели. Најголемата надоградба на GALAXY Ace 2 ќе биде двојадрениот процесор со 800MHz, доста солидна карактеристика за телефон од оваа класа. Телефонот исто така ќе биде опремен и со 5MP камера со LED флеш и можност за снимање 720p HD видеа, предна VGA камера и 4GB внатрешна меморија. Samsung GALAXY Ace 2 најпрвин ќе биде издаден во Англија во Април, а потоа и во останатиот дел од светот. Samsung GALAXY mini 2 ќе понуди помал екран од 3.27 инчи со резолуција од 320 х 480 пиксели, едно ...
сите 4 | | | веќе видена

За разлика од останатие поголеми мобилни платформи, на Android може да се прилагодува скоро се благодарение на отвореноста на платформата. Доколку ви здосадил основниот изглед на Android и често сакате визуелни промени, таканаречените Home Screen Launcher-и се добро место за старт. Со помош на овие апликации можете да го смените изгледот на екранот кој се прикажува со притискање на Home копчето. Најдоброто од сево ова е што секој може да го направи без притоа да има познавање од хакерски вештини или рутирање на уредот. Едноставно, симнете ја апликацијата, инсталирајте, и почнете со визуелно прилагодување. На Android Market постојат голем број на добри вакви Launcher-и, кои се бесплатни а и има и такви со цена. Ќе разгледаме неколку од нив кои покажуваат најдобар баланс помеѓу солидни перформанси и висок степен на прилагодливост. 1. LauncherPro LauncherPro е еден од најстабилните Launcher-и кои скоро и да нема багови. Со сосекој можен аспект на визуелно прилагодување, тешко да ја замените со друга по првото ...
| | веќе видена

Откако ја освоија земјата, следниот чекор на Angry Birds е вселената. Rovio го најави вселенскиот поход со следната Angry Birds Space игра која ќе биде издадена на 22 Март. Истата ќе биде достапна за сите мобилни платформи и ќе биде со нов иновативен начин на играње, но и со некои од стандардните елементи. Очекувајте многу изненадувања. Според Yahoo Games пилињата ќе летаат низ атмосферата на многу планети, ќе се справуваат со нулта гравитација со што може да се очекуваат нов тип на успорени игри. Секако ќе има нови пилиња во друштво на познатите стари. Angry Birds Space
сите 4 | | | веќе видена

next